Darželinukų tėvai sukilo prieš miesto savivaldybę Pereiti į pagrindinį turinį

Darželinukų tėvai sukilo prieš miesto savivaldybę

2013-10-28 03:00

Kol kas gauti duomenys mažiau nei iš pusės Kauno vaikų darželių, tačiau jau 5 tūkst. tėvų pasirašė po peticija, kad prieštarauja centralizuotam maisto produktų tiekimui. Kauno valdininkai tai bando ignoruoti.

Darželinukų tėvai sukilo prieš miesto savivaldybę
Darželinukų tėvai sukilo prieš miesto savivaldybę / Vytauto Petriko nuotr.

Kol kas gauti duomenys mažiau nei iš pusės Kauno vaikų darželių, tačiau jau 5 tūkst. tėvų pasirašė po peticija, kad prieštarauja centralizuotam maisto produktų tiekimui. Kauno valdininkai tai bando ignoruoti.

Sulaukė didžiulio palaikymo

"Kauno diena" rašė, kad savivaldybė skubos tvarka, nepasitarusi su darželinukų tėvais ir bendruomene, ėmė rengtis konkursui, kad maisto produktai ikimokyklinio ugdymo įstaigoms būtų tiekiami centralizuotai.

Tėvus papiktino ne tik pats sumanymas, bet ir Kauno valdžios bandymas slapukauti, nors už vaikų maitinimą moka būtent tėvai. Tai per metus sudaro apie 18 mln. litų.

"Politikai į tėvus atsižvelgia tik tada, kai prireikia jų balsų per rinkimus", – piktinosi Lietuvos tėvų forumo pirmininkas Audrius Murauskas.

Jam ne kartą Kauno valdininkai priminė, kad tėvų balsas yra tik patariamasis. Tai dar labiau papiktino visuomeninės organizacijos atstovus.

Po "Kauno dienos" rašinio per tris savaites surinkta apie 5 tūkst. darželinukų tėvų parašų, nepritariančių, kad maistas būtų tiekiamas centralizuotai.

Imituoja demokratiją?

"Jau kitą dieną po rašinio "Kauno dienoje" mus pakvietė į savivaldybės Švietimo ir sporto komiteto posėdį. Jame buvo pasiūlyta sudaryti darbo grupę, į kurią buvau įtrauktas ir aš. Bet jau po pirmajame posėdyje pasimatė aiškių simptomų, kad Kauno valdininkai tik imituoja demokratiją", – pareiškė A.Murauskas.

Tėvų forumo pirmininkas piktinosi, kad savivaldybė net nebando aiškintis, ar apskritai reikia keisti dabar galiojančią maisto tiekimo tvarką, o tik ieškoma būdų, kaip vienam tiekėjui atiduoti iš vaikų tėvų surinktus milijonus.

Tokia pozicija užkoduota ir darbo grupės pavadinime – "Dėl galimybės centralizuotai pirkti maisto produktus Kauno miesto savivaldybės ikimokyklinio ugdymo įstaigoms".
"Juk sugedus automobilio lemputei, mašinos iš karto nevežame į sąvartyną. Dabar galiojančio maisto produktų įsigijimo sistemoje sudegusių lempučių galbūt yra, bet pats automobilis – gana geras", – lygino pašnekovas.

A.Murauskas bandė domėtis, kas apskritai inicijavo centralizuotą maisto produktų pirkimo organizavimą. Klausė, kiek yra gauta tėvų nusiskundimų dėl maisto kokybės, kainos, asortimento, kur bus ketinama panaudoti iš tėvų surinktas ir sutaupytas lėšas.

"Darbo grupės vadovas, Švietimo, kultūros ir turizmo plėtros reikalų valdybos direktorius Virginijus Mažeika man į šiuos klausimus neatsakė. Kreipiausi raštu į savivaldybę, praėjo savaitė, tačiau jokio atsakymo nesulaukiau", – stebėjosi Lietuvos tėvų forumo pirmininkas.

Jis siūlo šią darbo grupę naikinti ir nesityčioti iš jos narių.

Nerado brangių kiaušinių

Kauno ikimokyklinių įstaigų vadovų asociacijos prezidentė, lopšelio-darželio "Aušrinė" direktorę Audronę Trumpickienę nustebino savivaldybės atstovų vieši pareiškimai.

"Savivaldybė viešai sako, kad kai kurie darželiai kiaušinius perka po 8 litus, o pomidorus – net po 12 litų. Tai netiesa, kaip šnekos apie kitus maisto produktus. Tokie pareiškimai mus labai žeidžia ir piktina. Nežinau, iš kur tokie skaičiai paimti. Pavyzdžiui, kiaušinių kaina niekada nebuvo perlipusi 5 litų: buvo po 3,5 – šiek tiek daugiau kaip 4 litai", – vardijo A.Trumpickienė.
Po "Kauno dienos" rašinio ji taip pat  buvo pakviesta į savivaldybės skubiai suburtą darbo grupę dėl centralizuoto maisto produktų tiekimo. "Iš karto ten buvau sutikta su kaltinimais, kad ikimokyklinio ugdymo įstaigos produktus perka labai brangiai. Tačiau konkrečios įstaigos nurodytos nebuvo", – stebėjosi moteris.

Subliūško ir bandymas atpirkimo ožiu padaryti Kauno Aleksoto lopšelį-darželį. Jame neseniai buvo atliktas patikrinimas, tikintis rasti kiaušinių po 8 litus, kavos, kurios darželiams įsigyti draudžiama. Vis dėlto tikrintojai nerado, kad taip brangiai būtų pirkti kiaušiniai, neaptikta ir jokių dokumentų, įrodančių, kad bent už mažytį pakelį kavos būtų mokėta darželio sąskaita.
"Maitinimą turi tikrinti Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba. Juos pavaduoti nusprendė Švietimo ir ugdymo skyriaus specialistai. Jie nustatė tam tikrų pažeidimų, tačiau veterinarijos tarnyba juos anuliavo", – pasakojo A.Trumpickienė.

Sunerimo smulkieji verslininkai

Kaune verdant aistroms dėl bandymų ikimokyklinėms įstaigoms primesti centralizuotą maisto tiekėją, sunerimo ir Kauno regiono smulkiųjų ir vidutinių verslininkų asociacija.
Jos valdybos pirmininkas Arturas Mackevičius pastebėjo, kad dažnai pasitaiko, kai didieji konkursai vyksta neskaidriai.

"Be to, perkant labai didelius produktų kiekius, kai žema kaina tampa svarbiausiu akcentu, nebelieka preciziškumo maisto kokybei", – pastebėjo A.Mackevičius. –  Užsakovas laimi, kai turi didesnį tiekėjų pasirinkimą. Tarpusavyje pasitardami ugdymo įstaigų vadovai gali atsirinkti, kurio ūkininko ar firmos produktai geresni, kokybiškesni ir nelabai brangūs."

A.Mackevičius įsitikinęs, kad savivaldybės iniciatyva visus maisto produktus vaikų darželiams pirkti iš vieno tiekėjo neigiamai paveiktų smulkųjį verslą.

Kauno regiono smulkiųjų ir vidutinių verslininkų asociacijos vadovą stebina pasigirstantys kaltinimai, esą mažesnės bendrovės piktnaudžiauja kainomis.

"Konkursai vyksta vadovaujantis Viešųjų pirkimų įstatymu. Darželiai nėra suinteresuoti permokėti už maisto produktus. O bet koks smulkiojo verslo eliminavimas iš rinkos mažina darbo vietų skaičių. Kad ir kaip būtų keista, smulkusis verslas nuo apyvartos sumoka dvigubai daugiau mokesčių nei stambus. Ne veltui ES ragina atsižvelgti į smulkiuosius verslininkus", – kalbėjo A.Mackevičius.

Komercinė paslaptis?

Savivaldybės Švietimo, kultūros ir turizmo plėtros reikalų valdybos direktorius V.Mažeika bandė raminti, kad kol kas esą tik renkama informacija apie galimus centralizuoto maisto produktų tiekimo privalumus ir trūkumus.

Kauno ikimokyklinių įstaigų vadovų asociacijos prezidentė A.Trumpickienė oficialiai paneigė kai kurių savivaldybės atstovų paskleistą informaciją, kad esą kai kurie vaikų darželiai permoka už maisto produktus, tačiau V.Mažeika "Kauno dieną" toliau tikino, kad esama tokių duomenų.

"Tie skaičiai yra pateikti pačių įstaigų. Jų įvardyti negalime, nes jos su tiekėjais yra pasirašiusios sutartis, tad tai gali būti komercinė paslaptis", – tikino V.Mažeika.

Paklausus, kam kilo idėja vaikų darželiams maistą tiekti centralizuotai,  V.Mažeika sutriko. "Nežinau, kaip į šį klausimą atsakyti. Savivaldybės administracija veikia pagal kolegijos pavedimą", – pareiškė pašnekovas.

Priminus, kad nemažai tėvų prieštarauja, jog vaikų darželiuose maistas būtų tiekiamas centralizuotai, valdininkas vėl ėmė kartoti, kad dar nieko nėra nuspręsta.


Komentarai
Stasys Buškevičius, Kauno miesto tarybos narys

Sumanymą maisto produktus darželiams tiekti centralizuotai vertinu skeptiškai. Pats turiu du mažamečius vaikus, todėl tuo esu susirūpinęs asmeniškai. Nenorėčiau, kad pasikeistų esanti situacija, nes darželyje vaikai yra maitinami tikrai gerai. Bijau, kad tai gali pasikeisti centralizavus produktų tiekimą. Taupyti, be abejo, reikia, bet nenoriu, kad būtų taupoma rizikuojant kokybe, kartu – ir vaikų sveikata.

Rimantas Mikaitis, Kauno miesto tarybos narys

Esu prieš centralizuotą maisto produktų tiekimą darželiams. Maistas nėra, pavyzdžiui, elektra, kurios įsigijimą lemia tik kaina. Aš pats nenorėčiau, kad kažkas eitų ir už mane išrinktų produktus. Viskas prasideda nuo produkto kokybės, kur jis pagamintas, kokiomis sąlygomis užaugintas. Mityba yra pernelyg kompleksinis dalykas, kad apie produktus spręstume vadovaujantis vien kaina. Kitas dalykas, esant dabartinei tvarkai, kai maisto produktus užsako darželių vadovai, yra aišku, kam pateikti priekaištus, jei tokių atsiranda. O kas atsakys už maisto kokybę, jeigu bus įgyvendintas centralizuoto tiekimo projektas? Meras? Keistas ir dar vienas aspektas. Esu savivaldybės Švietimo ir sporto komiteto narys, bet apie centralizuotą maisto produktų tiekimo idėją sužinojau iš Lietuvos tėvų forumo pirmininko laiško. Tik tuomet komiteto posėdyje V.Mažeika pristatė šį siūlymą. Vėliau paaiškėjo, kad apie centralizuotą tiekimą jau buvo svarstyta miesto kolegijoje. Oficialiose jos darbotvarkėse būna nurodytas, pavyzdžiui, tik detaliųjų planų tvirtinimas, o į posėdžio pabaigą ištraukiama niekur nesvarstyta iniciatyva ir jai viens du pritariama. Kolegijoje nėra kam oponuoti, diskusijų praktiškai nevyksta. Gaila, bet galime reaguoti tik į padarinius.

Arvydas Garbaravičius, Kauno miesto tarybos narys

Aišku, kad nepritariu, kad vaikų darželiams maisto produktai būtų perkami centralizuotai. Kas tuomet užtikrintų produktų kokybę? Beje, kuo bloga esanti sistema? Juk pačių vaikų darželių užsakomas maistas nuolat tikrinamas, kontroliuojamas. Nereikėtų pamiršti ir to, kad už maistą moka tėvai, o ne miestas. Kaip galima už tėvus nuspręsti, ką jų vaikai turės valgyti? Ar tai bandymas nušalinti tėvus, atimti jų teisę spręsti, kaip maitinti savo vaikus? Manau, kad, prisidengiant gerais ketinimais, norima įvykdyti nelabai gerą darbą. Suprantu, kad, perkant didesniais kiekiais, galima labiau nusidėti, bet čia ne naftos pirkimas. Kiek žinau, kolegijoje centralizuoto tiekimo klausimas svarstytas ekspromtu, vargu ar daugelis politikų turėjo galimybę į šį klausimą įsigilinti.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra