Pagailėkite išmesti
"Šiandien vartojimas tapo perteklinis, todėl verta pagalvoti, ar verta pirkti naujus daiktus ir mesti senus. Norėdami padirbėti namuose, ne visada turime sąlygų ir reikiamų įrankių, o mes siūlome ne tik tai, bet ir meistro pagalbą. Taip pat dirbtuvėje visada rasite medvaržčių, varžtų, dažų ir kitų priemonių, kurių nereikės pirkti parduotuvėje visos pakuotės, galėsite už simbolinį mokestį naudoti mūsų atsargas", – į dirbtuves kviečia "Kūrybos kampas 360°" – socialinė iniciatyva, plėtojanti darnaus vartojimo ir antrinio dizaino idėjas, besirūpinanti švaresnės ir sveikesnės aplinkos kūrimu.
Dirbtuvėse, esančiose Pramonės pr. 6, pasitinka lentynos, iki lubų prikrautos įvairių medžiagų, daiktų. Visi jie laukia savo valandos, kai bus panaudoti įgyvendinant sumanytą idėją ar meninį projektą.
"Esmė – žmogų nuteikti. Čia jis pamato, kad net ir neturint specialių įgūdžių, galima daug ką pasidaryti pačiam. Reikiamam daiktui nereikia pirkti specialių brangių medžiagų, o jį galima susimeistrauti iš atliekų, nebereikalingų daiktų", – kalbėjo po dirbtuvių patalpas vedžiojęs meistras Žilvinas Švažas.
Anot jo, nebereikalingiems dalykams galima surasti daug naudingų paskirčių.
"Turėjau gerų dėstytojų, kurie mokė į gyvenimą žiūrėti ne kaip į vartotojo būseną, o per gyvenimą eiti su kūrybiškumu ir nuostata, kad beveik viską gali pats pasigaminti minimaliomis sąnaudomis. Arba pasitelkęs bendruomenę", – pasakojo meistras.
Daiktų restauravimas
Norint daiktui suteikti antrą gyvenimą pravers ne tik fantazija, meistro patarimai, bet ir įrankių bazė: šveitikliai, pjovimo įranga ir pan. Kai kurias sudėtingesnes operacijas Ž.Švažas atliks už jus.
"Turiu meninį išsilavinimą, galiu ir suprojektuoti, ir tiesiog patarti, pavyzdžiui, kaip dažyti ar paruošti, kad būtų galima dažyti", – kalbėjo Ž.Švažas.
Ant jau paruošto darbastalio stovėjo vienos kaunietės atsinešta senovinė lempa, gulėjo seno stalo kojos. Visa tai bus restauruojama. "Savininkė, be abejo, nori palikti autentikos. Stalo kojas pašveisime – nuvalysime iki medžio, padažysime, sendinsime", – vardijo meistras.
Jis minėjo, kad senais dažų sluoksniais atsikratoma dažniausiai ne juos nušveičiant, o kaitinant. Naudojant, pavyzdžiui, karšto oro džiovintuvą nuo medienos atšoka beveik viskas.
"Turime ir cheminę priemonę. Bet ją panaudojus atsilupa tik vienas dažų sluoksnis, o dažniausiai būna keli sluoksniai, tad tenka daug vargti, be to, brangu, ir bedirbant dar prikvėpuojama chemikalų", – apie darbo subtilybes pasakojo Ž.Švažas.
Iš kiekvieno nebereikalingo daikto galima padaryti ką nors įdomaus, praktiško ar meniško. Netgi gražius veikiančius šviestuvus.
Susimeistravo šašlykinę
Per atvirų durų dieną dirbtuvėse sutikome ir nemažai kauniečių. "Kokiu aparatu taip gražiai skylė padaryta?" – domėjosi vyras, pasakojęs, kad mėgsta meistrauti namuose, tačiau neretai pritrūksta idėjų, įrangos ir profesionalių patarimų.
Meistro Žilvino dirbtuvėse modifikuojamas daiktas, kuris patraukė Dainiaus dėmesį, buvo kažkokiam skysčiui panaudotas indas su rankena. "Dabar šitą indą naudosiu kaip dėžutę susidėti varžteliams, vinims. Skylę dar didinsiu, kad pro ją varžtus būtų galima ne tik įmesti, bet ir patogiai išsiimti", – aiškino Ž.Švažas ir rodė, kaip planuoja šį indą kabinti ant sienos.
"Radau stiklinį indą, – priėjome prie kito darbastalio. – Galvoju, na ką, reikia kažką gražaus padaryti. Suklijavau plokštės gabalėlius su lipalu ir paslėgiau. Vėliau išpjausiu ir padarysiu įgaubtą padėkliuką su kojelėmis. Ant jo bus galima padėti karštą stiklinį indą."
Prakalbus apie maistą Dainius pasakojo pats pasigaminęs šašlykinę. Paėmė nebenaudojamą nerūdijančio plieno kriauklę, privirino kojas. Didelis tokios šašlykinės pranašumas – ji lengva, ją patogu transportuoti.
"Nuo ugnies ji tik patamsėjo, ir tiek", – sakė kaunietis.
Po šašlykine jis sumeistravo ir vietą tvirtinti puodui, kuriame užverda vanduo bekepant šašlykams. Sukirtus šašlykus, atsukus įtaisytą čiaupą karštu vandeniu galima čia pat išsiplauti lėkštes.
Netikėčiausi daiktai
Vedžiodamas po patalpas Ž.Švažas atvedė iki vadinamosios saugyklos. "Žmogus atėjo, jam reikia varžto ar kampuočio – pasiėmė. Patarsime, jeigu reikės. Turime keistis tuo, ką turime", – įsitikinęs meistras.
Praeidamas pro krūvas atraižų, popierinių segtuvų jis sakė planuojąs iš jų daryti gražią sieną su faktūra.
Kampe stovintys apdulkėję kartotekų stalčiai, anot meistro, pridėjus kūrybiškumo ir darbo taps idealiu baldu.
Čia pilna visko: ir senų šviestuvų, interneto kabelių, kolbų, lempučių, kavos aparatų, plastikinių butelių, skardinių, tekstilės pavyzdžių ir t.t.
"Iš gamyklų atiduoda viską, ko jiems nebereikia. Iš kiekvieno nebereikalingo daikto galima padaryti ką nors įdomaus, praktiško ar meniško. Netgi gražius veikiančius šviestuvus", – rodė vieną po kito jau sumeistrautus gaminius, įgyvendintas idėjas.
Jis kilstelėjo galvą aukštyn: "Matote, kabo šviestuvai – jų gaubtai iš šiukšlių dėžių, bet iš pirmo žvilgsnio to tikrai nepasakytum."
Iš vienų daiktų jau gimęs patogus ir dailus suoliukas ar sienelė. Pavyzdžiui, iš ričių – kėdutės, staliukai. Iš tūtų nuo pakuoti skirtos juostos bus gaminamas krėslas. Kojos – iš stambesnių tūtų arba faneros. Reikės ir kažkokio karkaso.
Tapetų pavyzdžiai greičiausiai suguls ant sienos kaip įspūdinga mozaika. Medžio faneruočių pavyzdžiai irgi taps interjero puošmena.
"Tai yra idėjų bankas, tik reikia sugalvoti, kaip tu jas įgyvendinsi", – kalbėjo idėjų generatorius Žilvinas.
Jis pasakojo dirbtuvėse turįs atšvaitinių medžiagų atliekų – likę gaminant kelio ženklus. Vaikai iš jų pasigamina atšvaitus. Tokios formos, kokia jiems mieliausia. "Vaikai užsidega vieni nuo kitų, kai pamato, kad draugui kas nors pavyksta", – tikino Ž.Švažas.
Taip gimė ir laiptai
Vieną dirbtuvių sieną puošia pramoniniai padėklai. Vieni buvo naudoti pakuojant plokštes, ant kitų buvo statoma buitinė technika.
Iš medinių padėklų dirbtuvėse sukonstruoti net ir laiptai. Dujokaukių dėžės paverstos sėdimaisiais baldais.
Savo eilės dar laukia lagaminai, rankinė, popieriniai kiaušinių dėklai, skardinės. "Jas sustačius vieną šalia kitos ir įspraudus į kokį nors rėmą – dailiai atrodytų. Pakabinus ant sienos būtų puikus meniškas kūrinys ir kartu dėtuvė. Kas čia dar įdomesnio?" – klausia savęs Ž.Švažas ir veda į vaikų kūrybinį kampelį, kuriame galima kurti atvirukus, panaudojant įvairių ornamentų miniatiūrines atraižas ir kt.
Šioje patalpoje savo vietą jau rado iš nebenaudojamų diskelių pagaminta dėžutė. "Patarčiau kaupti kamštelius ir kitokius niekučius. Juos irgi galima į gyvenimą paleisti antrą kartą. Turime odos likučių. Vaikai iš jų pasigamina labai puikių apyrankių. Pavyzdžiui, iš popierinių kavos puodelių, juos sukarpius, galima pagaminti gėlelę arba suklijavus daugiau jie virs tam tikru papuošalu", – dairydamasis po sukauptus turtus pasakojo meistras.
Jis sakė, kad kompaktinius diskus kol kas tik sandėliuoja – dar nesugalvojo, ką iš jų būtų galima įdomaus sugalvoti. O štai popierinius kiaušinių dėklus jis greičiausiai panaudos kaip dekorą. "Galvoju jais nuklijuoti lubas. Atrodys įspūdingai", – savo sumanymu neabejojo Ž.Švažas.
Tokios atvirų durų dienos, kur kviečiama užeiti pavieniui, bus rengiamos kas antrą šeštadienį. "bet jeigu bus poreikis, gali ateiti ir darbo metu darbo dienomis", – pagalbą žadėjo meistras.
"Dirbsite šiandien ką nors? Kokią nors vieną koją padėčiau restauruoti", – nenustygo Dainius.
Edukacinė veikla
Šiose dirbtuvėse vykdoma edukacinė veikla, organizuojami kūrybiniai renginiai bei pamokėlės. Pagrindinė tokių užsiėmimų tema – antrinis dizainas ir aplinkosauga. Šios daiktų dirbtuvės atviros visiems.
"Laiko praleidimas kartu su artimaisiais, draugais ar darbo kolektyvu taip pat vertybė, todėl atvykite, kurkite, gaminkite, ugdykite kūrybingumą, mokykitės meistrystės. Atsineškite mielą jums daiktą, kurį norite prikelti antram gyvenimui, o jeigu neturite ką prikelti, tik norite tiesiog padirbėti – ne bėda: mes daiktų turime daug. Sutvarkytus daiktus panaudosite buityje arba galite padovanoti tiems, kuriems jų labai reikia, taip mes kursime bendruomenę, kuri neabejinga darniam vartojimui, gražesnei ir švaresnei planetai bei ateities kartų gerovei", – kviečia "Kūrybos kampas 360°".
Naujausi komentarai