Pereiti į pagrindinį turinį

VDU rektorius: iš būsimų studentų tikiuosi polėkio

2014-04-28 14:00

Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) šiomis dienomis švenčia 25 metų atkūrimo jubiliejų. Universiteto rektorius prof. Zigmas Lydeka džiaugėsi, kad VDU jau užaugino naują, laisve alsuojančią kartą. Rektorius tikisi, kad ir būsimieji studentai bus atviri, laisvi ir išskirtiniai mūsų valstybės kūrėjai.

Evaldo Virkečio nuotr.

Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) šiomis dienomis švenčia 25 metų atkūrimo jubiliejų. Universiteto rektorius prof. Zigmas Lydeka džiaugėsi, kad VDU jau užaugino naują, laisve alsuojančią kartą. Rektorius tikisi, kad ir būsimieji studentai bus atviri, laisvi ir išskirtiniai mūsų valstybės kūrėjai.

– Nors VDU stovi ant tarpukariu veikusio Lietuvos universiteto pamatų, kaip apibūdintumėte 25-erių sulaukusį atkurtą VDU?

– Per visą spalvingą savo istoriją VDU nė karto neišsižadėjo akademinės laisvės idealų. Beveik prieš šimtmetį Kaune pradėtas kurti istorinis VDU atsirado iš pareigos jausmo, iš būtinybės ir racionaliai apskaičiuoto tikėjimo bei pastangų kurti modernios Lietuvos valstybės ir visuomenės pamatus. Į šį projektą tuomet įsitraukė aukščiausio intelekto Lietuvos ir pasaulio žmonės, tapę neatsiejama VDU ir Lietuvos tapatybės dalimi. Į XXI a. VDU įžengė jau kitoks, bet kartu toks pats. Šiandien VDU – tarptautinis universitetas, savo esybe atliepiantis modernumo idealus. Modernumas, liberalumas, bendruomeniškumas, partnerystė – svarbiausi šiuolaikinio VDU bruožai. Kaip ir dera laisvųjų menų ir mokslų universitetui, VDU suteikia galimybę pažinti save ir keisti pasaulį, siūlo platų tarpdisciplininį išsilavinimą, sudaro sąlygas rinktis iš įvairiausių studijų programų ir kviečia mokytis daugiau nei 30 užsienio kalbų. VDU visuomet buvo ir bus atviras universitetas, o modernų vakarietiškumą ir kosmopolitiškumą atsvers savasties paieškų projektai, nuolatinis gilinimasis į modernios valstybės politikos, ekonomikos, kultūros, visuomenės problemas. VDU esmė, kartu ir didžioji mūsų Alma Mater misija – puoselėti humanistinę kultūrą, neužsisklęsti tik siaurose ir labai specializuotose studijose, būti intelektiniu ir pilietiniu visuomenės židiniu.

– Pirmus žingsnius nepriklausomoje Lietuvoje žengusiam VDU kartais kliūdavo už tai, kad neva per daug dairomasi į tarpukario universitetą. Ar šios sąsajos dar svarbios šiandieniniam VDU?

– Atkurtasis VDU, kaip ir tarpukaryje veikęs istorinis universitetas, visuomet siekė kilnių tikslų – telkti intelektą, burti išmintį, būti akademinę kultūrą puoselėjančiu židiniu Lietuvoje ir už jos ribų. Istorinio ir dabarties VDU intelektinės sąsajos, kūrybos projektai, idėjiniai ryšiai yra svarbūs, aktualūs. Tai tikroji, neatsiejama, nedaloma dabarties VDU tapatybės dalis. Viskas iškoduojama dabartinio universiteto veikloje. Kaip ir tuomet, taip ir dabar VDU telkė ir telkia pasaulio žmones, pasisako už laisvės, solidarumo, kūrybos ir santalkos idėjas. VDU visuomet buvo tarptautinis universitetas – ir tarpukariu, ir dabar VDU dirbo ir dirba iškilūs užsienio mokslininkai bei kūrėjai. Kaip ir tada, taip ir dabar VDU siekia būti viso pasaulio lietuvių centru.

– Kaip per tuos metus keitėsi studentai? Ar šiandien VDU studentai kuo nors išsiskiria iš bendro studentų būrio? Kokie jie?

– Atkurtame VDU jau subrendo naujoji karta. Tai karta, kuri kuria ir kurs modernią valstybę. Karta, gimusi laisvės dvasioje. Prieš 25 metus VDU atsikūrė kaip universitetas-alternatyva. Toks VDU žengė pirmuosius laisvės žingsnius tuomet, 1989-aisiais, toks VDU yra ir dabar, ir tokie yra jo studentai – atviri, drąsūs, kūrybiški, prisiimantys atsakomybę, norintys keisti pasaulį ir būti svarbia jo dalimi. Jautrumas ir atidumas, gyvenimo prasmės paieškų ir kūrybos džiaugsmo pojūtis, pasitikėjimas savo jėgomis, atidumas ir empatija, besąlygiška pagarba žmogui ir savirealizacijos siekis neužgožiant šalia esančiojo – tai ir yra būdingiausi bruožai, padedantys atpažinti VDU žmogų. VDU žmogus yra tvirtai tikintis laisvės, demokratijos idealais, nes būtent šiuos siekius įprasmina atkurto universiteto istorija.

– Atkurtą VDU jau baigė ne vienas tūkstantis absolventų. Ar turite kuo didžiuotis?

– Per 25 metus universitetą baigė daugiau kaip 26 tūkst. absolventų. Sakome, kad čia susitikę ir leisdami laiką ne tik gilinamės, studijuojame ar kremtame mokslus. Čia pažįstame gyvenimą. Čia randame bičiulių, o per juos atpažįstame ir save. Universiteto gyvenimas kiekvienam tampa reikšmingas – norisi čia sugrįžti ir būti. Daugybė mūsų absolventų dirba universitete tyrėjais ir mokslininkais. Daugybė jų nuolat sugrįžta į paskaitas pasidalyti verslo, mokslo ir meno patirtimi. VDU absolventai – viešieji intelektualai, atvirai mąstantys ir kuriantys. Tarp jų yra ir žinomų verslo kūrėjų, ir mąstytojų, ir dar tik pirmuosius žingsnius žengiančių jaunųjų menininkų ar kitų sričių profesionalų. Galėčiau vardyti iš eilės visus VDU absolventus, kiekvienas jų bus išskirtinis savo talentu, patirtimi, sukaupta išmintimi, žmogiškosiomis savybėmis.

– Kaune planuojamos universitetų jungtuvės. Kas pasikeis: iškaba, turinys ar dar kas nors? Kam bus geriau?

– Universitetų jungtuvės yra savanoriškas, gerai apgalvotas, aptartas ir ilgai trunkantis procesas, ieškant ir kuriant įvairių bendravimo formų, siekiant bendros studijų, mokslinių tyrimų ir kūrybinės erdvės sukūrimo. Tik sutarus dėl kuriamo universitetų darinio atsiradimo prasmės bei principų, galima kalbėti apie organizacines formas ir turinį. Mūsų aukštosios mokyklos taryba ir senatas pasakė, kad pastangos konsoliduoti universitetų mokslinį, kūrybinį ir pedagoginį potencialą, suvienyti ir sustiprinti mokslininkų, tyrėjų ir menininkų gretas VDU bendruomenei yra priimtinos, gerbiant istorinį tęstinumą ir atkūrėjų valią – išlaikant Vytauto Didžiojo universiteto vardą.

– Pastaraisiais metais vis garsiau kalbama, kad Lietuvoje per daug universitetų. Kaip manote?

– Šalyje universitetų turėtų būti tiek, kiek jų reikia valstybės ir jauno žmogaus poreikiams tenkinti. Kartais pamirštame būtent žmogaus poreikius, susitelkdami vien į darbo rinkos poreikius. Kompetentingas, savo pasirinkimu patenkintas absolventas tikrai ras prasmingą užsiėmimą. Geriau vertėtų kalbėti apie tai, kiek Lietuvoje yra ir reikia universitetų, gebančių ar pasirengusių užtikrinti kokybiškas studijas, visavertį tobulėjimą, sudarančių sąlygas jaunam žmogui pasirengti gyvenimui greitai besikeičiančiame pasaulyje. Niekas nežino atsakymo atsakymo, kiek turi būti universitetų Lietuvoje, nebent politikai.

– Ko tikitės iš būsimųjų VDU studentų?

– Dabar pasaulis yra sudėtingas ir sunkiai prisijaukinamas. Šiandien jau nebeįmanoma likti nei geografiniame, nei intelektualiame, nei kūrybos užribyje. Tad gyventi tokiame globaliai lokaliame pasaulyje yra ir didelė laimė, ir sunkus iššūkis, nes reikia nuolat priimti naujų patirčių, jas išgyventi, suvokti dabartį ir kurti ateities vizijas. VDU studijų esmė – įvairias sritis apimančio požiūrio ir gilios analizės sintezė. Tad iš būsimųjų studentų tikiuosi polėkio, kad jie bus atviri, laisvi, išskirtiniai. Tikiuosi, kad augdami ir bręsdami tokioje aplinkoje, išeis pakylėti ir drąsūs. Drąsūs kurti geresnę valstybę.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų