Elektronikos inžinieriai ragina specialybę rinktis merginas: nepasiduokite stereotipams

Lietuvoje itin mažai merginų besirenkant elektronikos inžinierių specialybę, šioje paklausioje srityje dirbantys specialistai ragina jas rinktis atitinkamas studijas ir neišsigąsti stereotipų, esą, tai nemoteriškas, uždaras darbas.

„Manau, kad viena iš priežasčių, kodėl merginos nesirenka šių studijų yra tai, kad jos nemato tinkamų pavyzdžių. Kai yra mažai moterų tam tikroje specialybėje, sunku įsivaizduoti save jų vietoje ir matyti kaip pavyzdį, kaip galėtų atrodyti tolimesnis karjeros kelias ir tolimesnis darbas. Tai turime tokį tam tikrą užburtą ratą“, – trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė Kauno technologijos universiteto (KTU) Elektros ir elektronikos fakulteto lektorė Neringa Dubauskienė.

Ji sakė pati nei studijuodama, nei dirbdama šioje srityje nesusidūrusi su poreikiu turėti kokių nors „stereotipiškai vyriškų“ savybių. Priešingai – pabrėžė, jog elektronikos inžinieriams svarbios tokios savybės kaip empatija, kūrybiškumas ir estetikos pajautimas.

„Mes kuriame produktus ne sau, mes kuriame juos visuomenei, ir labai svarbu, kad jie atitiktų visuomenės poreikius. Svarbu tam tikras estetikos pajautimas: jeigu teko išardyti kokį nors didesnį, rimtesnį elektronikos įrenginį, pamatyti, kaip atrodo ta pagrindinė elektronikos plokštė, pastebėsite, kad tai yra tikrai labai gražus elementas, – kalbėjo N. Dubauskienė. – Ir iš pirmo žvilgsnio bet kuris inžinierius gali pasakyti, kad tai yra gerai suprojektuotas daiktas, jeigu jis atrodo estetiškai patraukliai – tos savybės yra dažniausiai susijusios.“

„Tie stereotipai, kad tai yra mokslas, kuris reikalauja užsidarymo laboratorijoje, litavimo, kažkokio tai purvino darbo, yra labai neteisingi“, – pridūrė ji.

E. Ovčarenko / BNS nuotr.

Pasak KTU lektorės, merginos gana anksti atsitraukia nuo tokių mokslų kaip fizika ar matematika: tai įvyksta maždaug penktoje klasėje ir dažniausiai ne dėl to, jog yra pernelyg sudėtinga, o pajutus, jog tai – „vyrų dominuojama sritis“.

„Jeigu mėgstate kalbą, jeigu mėgstate poeziją, fizika yra puikus mokslas: mano sutikti geriausi poetai ir muzikantai dažniausiai būdavo fizikai, – kalbėjo ji. – Arba jeigu mėgstate dailę, meną, inžinerija yra tikrai ta vieta, kur jums reikia būti, nes jūs galėsite ne tiktai kurti gražius dalykus, bet ir tokius dalykus, kurie teiks žmonėms džiaugsmą naudojant juos kiekvieną dieną.“

N. Dubauskienė pabrėžė, jog įvairovė inžinerijoje svarbi tam, kad kuriami įrenginiai labiau atitiktų visos visuomenės poreikius.

„Mes norime pakviesti merginas į inžinerijos studijas ne dėl to, kad mums tiesiog patinka merginos tose studijose, bet norime, kad ateityje visuomenės naudojami produktai atspindėtų visų mūsų lūkesčius, visų mūsų norus, kad tai būtų daiktai, kuriuos smagu, malonu ir verta naudoti mums visiems, ne tik mažai daliai visuomenės, ne tik pusei jos“, – kalbėjo KTU lektorė.

Kauno rajone įsikūrusios „Continental Automotive Lithuania“ gamyklos generalinis direktorius Shayan Ali (Šajanas Ali) teigė, jog elektronikos inžinerija ateityje taps vis svarbesne sritimi ir šių specialistų itin truks ne tik Lietuvoje, bet visoje Europoje.

„Tėvai turi suprasti, kad Lietuvos ateitis bus visiškai kitokia ir mums privalu išlikti priešakyje, pasinaudoti galimybėmis, kurios atsivers ne tik čia, bet visoje Europoje. Kodėl? Nes inžinierių Europoje labai trūksta“, – kalbėjo jis.

Sh. Ali teigimu, itin svarbu merginas laiku paskatinti ir padrąsinti rinktis inžinerinius mokslus.

„Inžinerija nėra vyrų darbas. Visi gali būti inžinieriais ir moterys neabejotinai turėtų būti skatinamos – kalbu iš savo asmeninės patirties“, – sakė gamyklos vadovas, kuris teigė savo dukterį taip pat skatinantis rinktis inžinierės kelią.

Pasak jo, šiuo metu „Continental“ Kauno gamykloje vyrų ir moterų santykis yra lygus, tačiau bendrai inžinerijos sektoriuje moterys vargiai sudaro dešimtadalį darbuotojų.

Apie moterų inžinierių dalį kalbėta vykstant kampanijai „Ateitis – elektronikams“, kurios iniciatoriai mokykloms visoje Lietuvoje dovanos pusšimtį elektronikos rinkinių, apimančių litavimo stoteles, reikalingas medžiagas ir instrukcijas, kurių pagalba moksleiviai galės praktiškai susipažinti su elektronikos pasauliu.

E. Ovčarenko / BNS nuotr.

Pasak iniciatorių, taip siekiama paskatinti moksleivių susidomėjimą elektronikos inžinerijos profesija, o ypač – padrąsinti šią sritį atrasti daugiau merginų. Jų duomenimis, nepaisant to, kad šie specialistai prisideda prie daugelio šiuolaikinių technologinių produktų kūrimo ir jų paklausa Lietuvoje net 4-5 kartus viršija dabartinę pasiūlą, pernai į elektronikos inžinerijos studijas Kaune įstojo vos viena mergina.

Merginos elektronikos inžinerijos ir susijusiose studijų programose Kauno technologijos universitete ir Kauno technikos kolegijoje sudaro tik 3,6 proc. nuo visų studijuojančių.NAUJAUSI KOMENTARAI

nu

nu portretas
ir kiek tu inzinieriu imoneje? 1 ar 2?

nu

nu portretas
komentarai pagrinde darbininku, kurie galvoja, kad inzinierius tai tas pats darbininkas tik baiges kita profke:D

:)))

:))) portretas
mergos, norit prie konvejerio dirbt lituotojom uz maza alga - tada sita specialybe jums...
VISI KOMENTARAI 16

Galerijos

Daugiau straipsnių