Gatvė, kurioje gyvenimą išsiūbavo tiltas Pereiti į pagrindinį turinį

Gatvė, kurioje gyvenimą išsiūbavo tiltas

2015-04-24 02:00
Evaldo Virkečio nuotr.

Varnių g. įkūrimas susijęs su VIII fortu, o pavadinimas – su Žemaitija ir Klaipėdos kraštu. Vis dėlto gyvenimas šioje gatvėje užvirė palyginti neseniai – kai atsirado nuolatinis tiltas.

Sąsajos su Žemaitija

"XIX a. pabaigos ir dar XX a. pradžios atvirukuose mačiau, kad šioje vietoje plytėjo beveik tik laukai ir pievos, – teigė leidinį "Vilijampolės metraštis: faktai, įvykiai ir žmonės" išleidęs socialinių mokslų daktaras, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Socialinių ir humanitarinių mokslų katedros docentas Raimundas Kaminskas. – Varnių g. atsiradimą siečiau su Kauno fortų, kurie urbanizavo miestą stratybomis.

Vilijampolėje gimęs ir 18 metų Kalnų–Dubysos g. sankryžoje gyvenęs Raimundas neabejoja – gatvės pavadinimas kilęs nuo Telšių rajone esančio Varnių miesto pavadinimo. Daug aplinkinių rajono gatvių pavadinimų siejami su Žemaitija arba Klaipėdos kraštu.
"Tilžės, Nidos, Pikulo – Prūsų mirties dievo garbei – gatvės, netoliese – Žemaičių plentas", – vardijo R.Kaminskas, manantis, kad iš Vilijampolės tiesėsi vienas kelių į Žemaitiją ar Mažąją Lietuvą.

Varnių g. smarkiai išplatėjo ir jos reikšmė išaugo pastačius Varnių tiltą. Seniau ten buvo pastatyta daug medinių tiltų, kuriuos nuplaudavo potvyniai. Žaliakalnį su Vilijampole kažkada jungė ir keltas, veikęs ties Varnių g.

1926, 1931, 1934, 1936, 1940, 1946 ir 1958 m. per didžiuosius potvynius smarkiai nukentėjo ir pati gatvė.

"95 proc. tvirtinčiau, kad iki Pirmojo pasaulinio karo nuo modernizuoto VIII forto, kuris buvo sujungtas su VII fortu, iki tilto buvo įrengtas siaurukas", – mano LSMU Socialinių ir humanitarinių mokslų katedros docentas R.Kaminskas. – Beje, tilto dalis, jau Varnių g. pusėje, pastatyta ant žydų kapų. Ten buvo geto dalis. Šiais laikais per žydų kapines tilto nepastatysite, bet sovietmečiu tai buvo įmanoma."

Tvyrojo laukai ir pievos

"Oi, kadaise čia buvo dykuma. Laukai ir pievos, kai kur – aptverti tvora, – apie Vilijampolės turgų, prekybos centrą, "Šilko" (P.Ziberto šilko pliušo) kombinatą ir kitus objektus prakalbo 1935 m. gimusi, daugiau nei 50 metų Vilijampolėje su vyru ir dviem dukromis gyvenanti Janina Savickienė. – Gyvenome prie Pušynėlio, o 45-as ir 47-as Varnių g. namai buvo bene pirmieji penkiaaukščiai. Vėliau pastatė 37-ąjį ir 35-ąjį namus, po to – devynaukštį bendrabutį, "Šilką".

Varnių g., pasak Janinos, buvo siauresnė, važinėjo nedaug automobilių, praskriedavo taksi – GAZ-24 "Volga", nuvažiuoti kilometrą iš pradžių kainuodavo 10 kapeikų.

"Kai dar nebuvo pastatytas dabartinis tiltas, čia apsisukdavo maršrutiniai autobusai – jiems tai buvo paskutinė maršruto stotelė, – prisiminė Janina. – Beje, tuomet buvo daug žalumos, oras tyras, ne tiek daug dulkių, kurių ypač padaugėjo pastačius Vilijampolės turgų. Prie Neries buvo įrengti keli paplūdimiai, o vanduo – švarus."

Iki maisto parduotuvės, kuri buvo dabar 24-uoju numeriu pažymėtame name, Janina eidavo pėsčiomis.

"Vėliau pastatė restoraną "Viliją", greta buvo teikiamos buitinės paslaugos. Statant tiltą, kol dar nevažinėjo automobiliai, vaikščiojome per jį pėsčiomis", – pasakojo J.Savickienė.

Janina pamena ir bene skandalingiausią Varnių g. istoriją, kai spalio mėnesį, prieš 22 metus, "Vilijos" restorane buvo nužudyti penki Daktarų kriminalinės gaujos atstovai.

"Tuomet skambėjo ir mūsų daugiabučio stiklai, niekur nekišome nosies", – prisiminė senjorė.

Buvo linksmiau

Varnių g. 41-uoju, 41-uoju A ir 43-iuoju numeriais pažymėtas buvęs restoranas "Vilija", buitinių paslaugų pastatas, parduotuvė, jau daugelį metų stovi apleisti.

"Greičiau sutvarkytų tą vietą, ypač šiukšlyną, prieš daug metų pradėtą statyti tuomečio "Telekomo" stotį", – atsiduso Varnių g. gyvenančią dukrą su anūkais lankanti moteris.

"Gatvė duobėta, galėtų dažniau ją tvarkyti, nes važiuoja labai daug automobilių", – pastebėjo nuo 2007 m., Vilijampolės turgaus atidarymo pradžios, čia dirbanti 67 metų Zita.

"Kai veikė "Vilija", greta – kirpykla, skalbykla, foto ateljė, buvo triukšminga, linksma, po to – gyvenimas apmirė, – prisiminė moteris. – Jį pagyvino naujasis turgus. Tiesa, jaučiama, kad čia gyvena daug neturtingų žmonių."

"Man ši gatvė patinka. Čia ir turgus, ir prekybos centras, ir sporto salė, ir soliarumas, – skubėdama šyptelėjo Vilijampolėje gimusi ir gyvenanti 23 metų Ieva. – Apleistas pastatas, žinoma, negražu, bet jau įpratome. Net nepastebiu jo."

Meilė ir nukirptos kasos

Docentas R.Kaminskas iš Varnių g. esančių objektų išskyrė ir prie viešojo transporto stotelės sovietmečiu veikusį knygyną (Varnių g.26 A). Dabar čia paštas.

Įdomus ir caro laikų pastatas netoli Žemaičių pl. Jo rūsyje veikė kultūrizmo klubas "Kaspinas". Jame sportavo daug žinomų atletų, ir, žinoma, šešėlinio pasaulio atstovų.

"Restorano "Vilija" klestėjimo laikais čia buvo nemažas traukos centras. Čia savo laidą "Taip ir ne" filmavo Arūnas Valinskas, koncertavo Lietuvos žvaigždės, tarp jų – Džordana Butkutė ir net – "Boney M", – pastebėjo R.Kaminskas ir nusijuokė. – Kad ir kokia būtų Vilijampolė – ar turinčios žydų, ar  žulikų dvasios, man ji – gimtoji."

"Viliją" pamena ir 25 metus Vilijampolėje nebegyvenanti, tačiau čia turguje dirbanti, buvusios 12-osios vidurinės mokyklos (dabar S.Lozoraičio) abiturientė Lina Gustienė-Papreckytė.

"Pamenu "Viliją", kirpyklą, kur dvylikametė nusikirpau kasas – tokia mada buvo. O dar buvo foto ateljė, kur pasidariau daugybę fotografijų. Bernams reikėjo siųsti į armiją", – juokėsi pašnekovė. Tiesa, ir jos šypsena dingo, kai prakalbo apie Varnių g. 38-uoju numeriu pažymėtą apleistą pastatą.

"Žiauriai darko gatvę. Valdžios apsileidimas. Beje, kai gatvė buvo siauresnė, nebuvo prekybos centro, vešėjo daugiau žalumos, ji buvo daug jaukesnė, – prisipažino Lina. – Bet Varnių g. gimiau, augau, todėl ją ir dabar myliu."


Jonas Tarasevičius

Vilijampolės seniūno pavaduotojas

Pastačius Varnių tiltą (dabartinis tiltas pastatytas 1983 m.), Varnių g. tapo viena pagrindinių Vilijampolės g. Bene svarbiausi jos objektai – Vilijampolės turgus, "Kauno energijos" "Šilko" katilinė (Varnių g. 48), prekybos centras, biblioteka (Varnių g.36).

Didžiausias sopulys, kuris krenta į akis, apie kurį klausia ir vietos gyventojai – pradėtas statyti ir daug metų nebaigtas pastatas Varnių g. 38. Po pertvarkos, privatizavus, buvo kalbėta, kad jame bus statomas gyvenamasis namas su garažais. Vėliau ilgai truko bankroto procedūros, keitėsi savininkai. Bankroto administratorius teigdavo, kad akcininkai neturi lėšų teritorijai prižiūrėti.

Dabar pastatas priklauso bendrovei "Realtrust investicijos". Jiems išduotas statybos leidimas statyti administracinį pastą su gyvenamosiomis patalpomis, tačiau darbai nevyksta. Prašėme prižiūrėti teritoriją, tą privalo daryti savininkai, tačiau ji apleista. Statybos inspekcija, kuri privalo kontroliuoti tvarką, informavo, kad jiems duotas terminas susitvarkyti. Deja, jokie veiksmai nevyksta.

Didžiausia problema gyventojams, kaip ir daugeliui kitų kauniečių – parkavimo problema, įvažos į kiemus. Miesto skyrius žadėjo kitais metais sutvarkyti gatvės dangą, o duobės lopomos kasmet.

Varnių g., regis, gyveno dizaineris Juozas Statkevičius. Ten vis dar gyvena jo tėvai, tremtiniai.

Skaičiai

Varnių g, ilgis – 1,5 km – prasideda nuo Milikonių kalno apačios ir baigiasi prie Varnių tilto.

Plotas – 40 554 kv. m. Gatvė kapitališkai buvo suremontuota 1989 m.

Varnių tiltas – tiltas per Nerį Kaune, jungiantis Vilijampolę ir Žaliakalnį pastatytas 1983 m. Tilto ilgis su prietilčiais – 328 m, važiuojamosios dalies plotis – 21 m, turi 2×3 eismo juostas. Yra nutiestas troleibusų tinklas.

Tarpukariu Vilijampolę ir Žaliakalnį jungė Eigulių tiltas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra