Praėjusią kadenciją Kauno miesto vadovai ir politikai nevengė išvykų į kitas šalis, o jų kelionių geografija – nuo Latvijos iki tolimosios Australijos. Ar dažnai į komandiruotes vyksta dabartinė valdžia?
Skaičiai labai skiriasi
Kai vos spėjęs mero kėdėje apšilti Visvaldas Matijošaitis pernai rugsėjį išvažiavo į Rygą stebėti vyrų Europos krepšinio čempionato rungtynių ir paskelbė, kad susitiks su Rygos meru, kauniečiai subruzdo: negi Kauno vadovas pramogauja už valdiškus pinigus? Tuomet V.Matijošaitis suskubo paneigti gandus pareikšdamas, kad miestui tai nekainuos nė cento.
"Kauno diena" išanalizavo skirtingų kadencijų devynių mėnesių komandiruočių į svečias šalis statistiką. Pernai balandį prie miesto vairo stojus V.Matijošaičiui, iki metų pabaigos naujasis meras, jo pavaduotojai ir kiti tarybos nariai buvo išvykę į 20 komandiruočių.
2014-aisiais, kai Kauno mero pareigas ėjo Andrius Kupčinskas, nuo balandžio iki metų pabaigos miesto vadovas, vicemerai ir tarybos nariai svečiuose kraštuose lankėsi 39 kartus. Gerai ar blogai, kai valdžios atstovai keliauja po užsienio šalis?
Kryptis – Briuselis
Peržvelgus 2014 m. balandžio–gruodžio miesto valdžios išvykas akivaizdu, kad dažniausiai į užsienį keliavo tuometis A.Kupčinskas. Per devynis mėnesius kitose šalyse jis viešėjo dvylika kartų.
Dažniausiai A.Kupčinskas lankė Belgijos sostinę Briuselį, kur dalyvaudavo ES Regionų komiteto sesijose ir kituose posėdžiuose, delegacijų susitikimai.
"Ir miestui tai nieko nekainavo, nes viską apmoka Europos Komisija", – tvirtino A.Kupčinskas, ir toliau reguliariai besilankantis Briuselyje, nes jo kadencija Regionų komitete – iki 2019 m.
"Ten susirenka apie 350 atstovų iš įvairių šalių. Iš Lietuvos esame deleguoti devyniese, yra ir Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas, ir Druskininkų meras Ričardas Malinauskas", – vardijo buvęs Kauno meras. Anot jo, lankymasis Belgijos sostinėje padėjo susidaryti nuomonę ir semtis patirties apie dviračių takų ir nuomos sistemą, elektromobilių naudojimą.
Per nagrinėtą laikotarpį A.Kupčinskas taip pat viešėjo Ventspilyje Latvijoje, Liubeke Vokietijoje, Kava de Tirenyje Italijoje.
"Negalėjau nevykti į Kava de Tirenį, kur buvo pažymima bendradarbiavimo sukaktis. Liubeke dalyvavau Tarptautinėse Hanzos dienose, nes manau, kad reikia dirbti ateičiai. Kažkada Kaunas pelnė galimybę 2011 m. rengti Tarptautines Hanzos dienas. Gal ir vėl atsiras tokia galimybė. Gyvename ne tik šia diena ir ne tik šia kadencija", – dėstė A.Kupčinskas.
Skrido dėl žaidynių
Egzotiškiausia ir brangiausiai atsiėjusi mero A.Kupčinsko kelionė – į Australiją, Leik Makvorio miestą, 2014-ųjų gruodį kainavo daugiau kaip 23 tūkst. litų.
Pats A.Kupčinskas sako, kad ši devynias dienas trukusi komandiruotė kitame žemyne jau netrukus duos apčiuopiamos naudos Kaunui – Australijoje vykusiose Tarptautinėse vaikų sporto žaidynės teisė rengti tokias žaidynes 2017 m. suteikta Kaunui.
"Negalėjau nevykti į Australiją – buvo tokių kalbų ir rimtų protokolinių signalų, kad Kaunui gali būti suteikta galimybė rengti pasaulinio lygio žaidynes. Tai neabejotinas laimėjimas ir mūsų miesto pripažinimas. Į žaidynes atvažiuoja apie 2 tūkst. sportuojančių vaikų iki šešiolikos metų, dažniausiai juos dar lydi tėvai, treneriai", – džiaugėsi politikas.
Pigiausia, vos 403 litus atsiėjusi kelionė, buvo buvusio vicemero Vytauto Vasilenkos išvyka į Kroatiją. Į bendradarbiavimo susitikimą politikas tuomet skrido lėktuvu, komandiruotė truko keturias dienas.
Keliavo ir vicemerai
Praėjusią kadenciją V.Vasilenka taip pat būdavo dažnas svečias užsienyje – vien per nagrinėtą laikotarpį jis kelis kartus viešėjo su Kaunu draugaujančiame Prancūzijos mieste Grenoblyje, porą kartų lankėsi Latvijos sostinėje Rygoje, buvo nuvykęs į Kroatiją, Vokietiją, Ukrainą, Lenkiją. "V.Vasilenkos galva buvo pramušta regbiu ir šią sritį jis plėtojo, ypač su Grenobliu. Patys tų kvietimų į komandiruotes neieškodavome, juos atsiųsdavo. Galėdavai nevažiuoti ir kitų neišleisti, bet tarptautiniai ryšiai dažniausiai palaikomi per asmeninius ryšius", – pastebėjo A.Kupčinskas.
2014 m. balandį–gruodį vicemeras Vasilijus Popovas buvo dukart išvykęs į komandiruotes Rusijoje, lankėsi Vokietijoje ir Latvijoje. Į šios kaimyninės šalies sostinę net penkis kartus vyko vicemeras Stanislovas Buškevičius. "Visi žinojome, kad Ryga yra sena Stanislovo meilė", – šyptelėjo A.Kupčinskas.
Jo partijos bendražygė Edita Gudišauskienė minėtu laikotarpiu buvo keturiose komandiruotėse. Po kelis kartus į užsienį vyko ir tarybos nariai Kazimieras Nausėda, Aušrys Kriščiūnas, Gintarė Skaistė. Sykį kitą į oficialias komandiruotes buvo išsiųsti ir opozicijos atstovai Andželika Banevičienė, Saulius Giedraitis.
"Mes pasiimdavome ir po vieną ar du opozicijos atstovus. Dabar ši praktika išgyvendinta", – pastebėjo buvęs Kauno vadovas. Kartais su politikais keliaudavo ir savivaldybės administracijos darbuotojai. A.Kupčinskas šyptelėjo, kad bent jau jam į Briuselį palydos nereikėdavo.
Didžiausia delegacija – du vicemerai ir keturi tarybos nariai – vyko į Vokietijos Lipės apskrities Detmoldo miestą švęsti Kauno ir šios apskrities bendradarbiavimo 25-erių metų sukakties. Vis dėlto dažniau į užsienį vykdavo po vieną, kartais – dviese.
Gena tarptautiniai siekiai
Naujos kadencijos komandiruočių lyderiu galima būtų vadinti vicemerą Simoną Kairį, kuris 2015 m. balandį–gruodį užsienyje lankėsi šešis kartus.
"Aš dažniausiai vykstu į komandiruotes, nes man priskirta kuruoti tarptautinius ryšius", – pagrindinę priežastį įvardijo S.Kairys.
Jis tikino, prieš vykdamas į komandiruotę, visada pasitelkiantis tos srities specialistus ir atsakingus asmenis. "Išsiaiškinu, kur ir su kuo būtina susitikti, kokius svarbiausius klausimus aptarti, ypač kai dabar Kaunas turi didelių tarptautinių siekių: UNESCO, "Europos kultūros sostinė 2022". Reikia plėsti kontaktus, semtis patirties, kaip tvarkomas paveldas kitose šalyse", – kalbėjo mero pavaduotojas ir priminė, kad būtent pirmoji jo, kaip vicemero, kelionė buvo į Paryžių, į UNESCO būstinę. "Norėjome įsitikinti, ar realu Kaunui siekti, kad tarpukario architektūra būtų įtraukta į UNESCO saugomų vertybių sąrašą", – pridūrė politikas.
Čekijoje, Brno mieste, S.Kairys dalyvavo atidarant fotografijų parodą apie Kauno tarpukario moderniąją architektūrą, o į Grenoblį Prancūzijoje vyko derinti bendradarbiavimo sutarties su pasikeitusia to miesto valdžia.
Neabejotinai reikalinga S.Kairys vadina ir išvyką į kaimyninės Lenkijos Torunės miestą, su kuriuo praėjusią kadenciją taip ir nebuvo pasirašyti bendradarbiavimo susitarimai, nors esą dokumentai buvo parengti. Pasak mero pavaduotojo, šiandien Kaune kaip tik pasirašoma Kauno ir Torunės bendradarbiavimo sutartis, ir šis miestas taps 26-uoju Kauno bendradarbiavimo partneriu.
Rado būdą bendrauti
"Praėjusiai kadencijai baigiantis tarybos nariai tikrai buvo maloninami įvairiomis komandiruotėmis. Stengiamės vengti vadinamojo šampaninio turizmo. Tokį terminą vartoja ir Užsienio reikalų ministerija, kai delegacija išvyksta į užsienį, linksmai ten pabūna kokioje nors šventėje, ir tiek, o paskui dar laukia atsakomasis vizitas. Komandiruotes atsirenkame įvertinę, kiek ir kokios naudos bus miestui iš tų susitikimų ir užmegztų kontaktų", – tikino S.Kairys.
Anot jo, ateityje bus stengiamasi kiek įmanoma dažniau pasinaudoti vaizdo konferencijų galimybe. "Neseniai tokią konferenciją surengėme su Helsinkiu, taip sutaupydami laiko ir pinigų kelionei. Kaunui patekus į dizaino miestų tinklą, dažnai reikės įvairius klausimus derinti su partneriais, todėl bandysime rengti vaizdo konferencijas, kad nereikėtų kiekvieną kartą kur nors vykti", – tikino S.Kairys.
Pasiteiravus, kodėl valdantieji į komandiruotes nesiunčia nė vieno opozicijos atstovo, S.Kairys šyptelėjo: "Jie patys praėjusią kadenciją daug važinėjo, dabar tegul pailsi, o paskui žiūrėsime."
Meras svetur nesiveržia
Pernai nuo balandžio mėnesio į užsienį penkis kartus jau buvo išvykęs vicemeras V.Popovas. Jis viešėjo Nyderlanduose, Švedijoje, Danijoje, Lenkijoje, Ukrainoje. Vicemeras Povilas Mačiulis pernai lankėsi Tartu mieste Estijoje, o kartu su meru V.Matijošaičiu vyko į Prancūzijos sostinę Paryžių, kur dalyvavo susitikimuose dėl inovacijų viešosios reklamos srityje.
Tarybos narė Rasa Šnapštienė vyko į oficialias komandiruotes Lenkijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje. Kitų šalių miestuose pernai jau spėjo apsilankyti ir šios kadencijos tarybos naujokai Mantas Jurgutis, Jonas Audėjaitis, Ina Pukelytė, Andrius Palionis, Darius Razmislevičius.
Pats meras V.Matijošaitis neslepia visai nesiveržiantis į komandiruotes užsienyje. Pernai nuo kadencijos pradžios iki metų pabaigos jis dukart lankėsi Latvijos sostinėje, kur susitiko su Rygos meru ir sirgo už Lietuvos vyrų krepšinio rinktinę Europos čempionate. Vėliau dar buvo išvykęs į komandiruotę Prancūzijos sostinėje.
Deleguoja pavaduotoją
"Stengiuosi, kad į užsienį vyktų už tarptautinius ryšius atsakingas S.Kairys, o aš pats važiuoju tik tada, kai neišvengiama ir būtina. Aš įvairių šalių matęs ir be reikalo nematau prasmės turistauti", – aiškino V.Matijošaitis.
Anot jo, jis pats, kaip meras, ir savivaldybė sulaukia pačių įvairiausių kvietimų vykti į įvairius Europos miestus ir į tolimas ar net egzotiškas šalis, tačiau pasinaudoja gal tik kokiais 5 proc. kvietimų.
"Tikrai niekam nedraudžiame, bet stengiamės, kad mūsų atstovai važiuotų ten, kur reikia, įvertinę, kur iš tikrųjų verta ir iš kur bus naudos miestui. Jei valdžioje būtų tik turistai, tai jie tik ir važinėtų, bet tada jau nebeliktų kam dirbti", – nusijuokė meras.
Tuščių lagaminų nesiveža
Priminus apie mero išvyką į Rygą stebėti krepšinio rungtynių ir susitikti su Rygos vadovu, V.Matijošaitis negailėjo pagyrų kolegai, vadovaujančiam Latvijos sostinei.
"Iš Rygos mero reikėtų pasimokyti, kaip kaip galima išnaudoti krepšinio čempionatą ryšiams su kitų šalių miestais užmegzti. Buvo sumokėta už nakvynę, parūpinti bilietai į varžybas, o aš važiavau savo automobiliu. Rygos meras kvietė visų šalių, su kuriomis žaidė Latvijos rinktinė, atstovus. 2011-aisiais Kaunas čempionatą taip pat galėjo išnaudoti", – pastebėjo V.Matijošaitis.
Užsiminus apie opozicijos kritiką, kad valdantieji į komandiruotes neima opozicijos atstovų, V.Matijošaitis ėmė juoktis. "Opozicija – ne daiktai ir ne lagaminai, kad juos imtume ar paliktume. Kai važiuoji dirbti, renki komandą, kuri išmano tuos reikalus. Jeigu matysime, kad mums reikia vieną ar kitą sritį išmanančio tarybos nario, pakviesime, ir visai nesvarbu, ar jis iš pozicijos, ar iš opozicijos. Kita vertus, jeigu galima į komandiruotę važiuoti vienam ar dviese, tuščių lagaminų tikrai neimame", – tikino Kauno vadovas.
Išlaidos
Praėjusią kadenciją 2014 m. balandžio–gruodžio mėnesiais komandiruočių į užsienį kainos svyravo nuo 117 iki 6,7 tūkst. eurų (nuo 403 iki 23,12 tūkst. litų).
Naujos kadencijos politikų komandiruočių kainos 2015 m. balandį–gruodį svyravo nuo 339 iki 2,8 tūkst. eurų.
Naujausi komentarai