Pereiti į pagrindinį turinį

Kariai vyksta į Afriką: didžiausia grėsmė – raketos

2022-03-26 14:35

Šeštadienį Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP)  kariai išlydėti į stabilizavimo operaciją Malyje. Tai jau 11-oji pajėgų pamaina, suformuota karių savanorių pagrindu.

 

Kartu su vokiečiais

KASP atstovė Lina Sindaraitė informavo, jog Lietuvos kariuomenės kariai operacijoje veiks Vokietijos kuopos sudėtyje ir bus atsakingi už pajėgų apsaugos užtikrinimą karinės bazės teritorijoje.

Prieš išvykdami į misiją kariai pusę metų treniravosi užtikrinti bazės apsaugą, atpažinti galimas grėsmes, suteikti pirmąją medicininę pagalbą ir veikti kartu su Vokietijos pajėgų kariais. Karių pasirengimą vertino prieš pusmetį iš misijos Malyje grįžę bendražygiai.

Pratybų vadovas mjr. Robertas Šiuša akcentavo, kad išvykus į misiją, svarbu išlikti stipria komanda – tiek tarnybos metu vykdant užduotis, tiek ir laisvu nuo tarnybos laiku.

Yra teroristų

JT taikos palaikymo misija MINUSMA Malyje pradėjo veikti 2013 metų liepą, o KASP kariai tarnybą šioje operacijoje pradėjo 2017 metų spalį.

Lietuvos pasiuntiniai atsakingi už pajėgų apsaugos užtikrinimą Gao provincijoje esančioje karinės bazės teritorijoje.

Konfliktas vakarinėje Afrikos dalyje esančiame Malyje įsiplieskė 2012 metais, kai šalies šiaurėje sukilo radikalūs vietos tuaregai, palaikomi džihadistų. Prancūzija pasiuntė karių padėti nuslopinti sukilimo, tačiau džihadistai persigrupavo ir 2015 metais išplėtė savo kampaniją į vidurio Malį. Ilgainiui ji pasiekė ir kaimyninius Burkina Fasą bei Nigerį, pakeliui kurstydama etninę įtampą.

Reali Malio šalies vyriausybės kontrolė siekia nedaug toliau sostinės apylinkių, o šalies šiaurėje didelę įtaką turi teroristinės grupuotės.

JT karinių misijų tikslas - stabilizuoti padėtį šalyje, remti pereinamojo laikotarpio veiksmų plano įgyvendinimą, apsaugoti civilius gyventojus, rengti humanitarinės pagalbos teikimą.

Laukia keli iššūkiai

Iš ankstesnių misijų grįžę lietuviai yra pasakoję, kad Malyje laukiantys pagrindiniai iššūkiai - neįprastas karštis ir džihadistų išpuoliai.

Kartais džihadistai apšaudo bazę iš minosvaidžių ar tiesiog savadarbių raketų paleidimo konstrukcijų.

Pasak kariškių, į bazę, kurioje yra įsitvirtinę lietuviai, nei viena raketa nepataikė – sprogo bazės prieigose.

Vietos gyventojai misijos kariams palankūs, nes šie juos apsaugo nuo nuolatinio terorizavimo – duoklių rinkimo, žudynių ir prievartavimų.

Linkėjo kariškos sėkmės

Šeštadienį Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje vyko iškilminga karių išlydėjimo ceremonija. Prieš tai buvo aukojamos Šv. Mišios Šv. Arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčioje.

Į misiją išvykstantiems kariams įteikta Lietuvos vėliava ir simboliniai suvenyrai – Vyčio ženkliukai.

„Vytis – tai raitelis, iškėlęs kalaviją, simbolizuojantį lietuvių karių galią, šviesos kovą prieš tamsą. Tegul mūsų valstybės simbolio Vyčio galia ir stiprybė lydi mūsų pasiuntinius, vykdant misiją toli nuo Lietuvos. Visiems linkiu kariškos sėkmės,“  – linkėjo Krašto apsaugos savanorių pajėgų vadas plk. Linas Kubilius.

Močiutėms neramu

Išlydėti savo artimųjų į tolimą misiją nepažįstamoje šalyje susirinkę savanorių giminės ir draugai neslėpė jaučiantys nerimą dėl karių ateities. Apie tai „Kauno dienai“ sakė anūko Aido į misiją išlydėti atėjusios močiutės Alma ir Danutė.

„Anūkas ramina, sako, kad viskas bus gerai. Bet mes nerimaujame. Mes juk tikros situacijos nežinome, galvojame, kad bus pavojinga, juk šiaip sau kariai į tokią tolimą šalį nesiunčiami-, - svarstė kaunietė Danutė.

Močiučių pasiteiravus, ar jos nebandžiusios anūko atkalbėti, sakė, jog tai būtų beprasmiška, nes jo motyvacija ir pasiryžimas - labai stiprūs.

„Sakė, jam reikia patirties, naujų žinių, įgūdžių ir išbandymų“, - paaiškino  į išlydėjimo ceremoniją iš Kaišiadorių atvykusi savanorio močiutė Alma.

Sutuoktinį į Malį išlydinti valstybės tarnautoja Laura tvirtino nejaučianti didelio nerimo, nes, jos duomenimis, situacija Malyje nėra grėsminga.

Jauna moteris sakė neabejojanti, kad viskas bus gerai ir po pusmečio ji ir mažametis sūnus vėl pajus vyrišką glėbį.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų