Pereiti į pagrindinį turinį

Kauno eglutė virs švytinčia karusele

Rotušės aikštėje išdygusios konstrukcijos einantiesiems ar važiuojantiesiems pro šalį kužda – jau netrukus čia išdygs didžioji miesto eglė, sauganti ypatingą paslaptį.

J.Šmidtienė ir A.Efimenko

Žaislų virsmas

Likus trims savaitėms iki pagrindinės miesto eglės įžiebimo, menininkų dirbtuvėse, kuriose darbai prasidėjo dar rugsėjį, triūsė ne nykštukai – prie sidabruotų apuokų, traukinių, gulinčių meškinų ir arkliukų plušėjo tekstilininkė Jolanta Šmidtienė su pagalbininkais.

Vienas jų penktadienio popietę dirbtuvių slenkstį mynė su nenaudojamų, dekoracijoms skirtų kompaktinių plokštelių dėže. Kitas anksti ryte iš nedidelio sunkvežimio traukė šventinių dekoracijų papildymą: įspūdingo dydžio eglės žaislus, kurie prieš metus puošė Rotušės aikštės žaliaskarę. Dalis senųjų puošmenų, pasak J.Šmidtienės, tebeguli Kuosų gatvėje esančiose angaruose ir laukia meistrų rankų. O sutvarkyti papuošimai sukritę antrajame galerijos "Balta" aukšte ir jau pasiruošę kitam etapui – gražinimo procedūroms.

"Atnaujinsime visus turimus žaisliukus, tačiau kiek jų papuoš eglę, kol kas nežinome", – koja paspyrusi blizgučius ant žemės, savo valdas rodė ilgametė eglės puošėja J.Šmidtienė.

Mažosiose akinamo baltumo dirbtuvėse išrikiuoti vienas šalia kito smalsumą žadino didžiuliai dvikomponenčių putų flakonai, po popieriaus lapais pasislėpusios žirklės ir dėžutės su medinėmis snaigėmis ar nameliais. Raižyti, dažyti, stikliniai, pakampėse mėtėsi ir dekoratyviniai arkliukai.

"Taip, būtent arkliukas yra šių metų eglės simbolis. Dvylika gražuolių ruošiama ir Alytaus meistro, skulptoriaus Kęstučio Benediko dirbtuvėse. Jis ne tik išdroš, bet ir dekoruos juos", –  ranka į kitą ristūną, kuris nuo praėjusių metų dar nepakeitė savo apdaro, pasirėmė J.Šmidtienė.

Kilogramai blizgučių

"Prieš metus visi žaislai priminė muziejinius – senus, tik ką iš dėžutės ištrauktus, stiklinius ir kiek pasitrynusius. Šiemet jie įgaus naują atspalvį, – Pirštu dūrusi į beveik baigtą puošti pelėdą rezultatu džiaugėsi menininkė. – Ji dažais balinta ir apklijuota holograminiais blizgučiais, kurie atkartoja maždaug dešimties lempučių bliką."

Įvairiomis spalvomis žėrintys žvyneliai primena tuos, kuriuos nagų dailėje naudoja manikiūrininkės. Tiesa, juos J.Šmidtienė pirko ne pas grožio specialistes – iš Anglijos blizgučius siuntė ten gyvenantys lietuviai. Menininkė neskaičiavo, kiek maišų papuošimų jau sunaudota žaislams dekoruoti ir kiek jų dar guli nepanaudotų, tačiau spėjo, kad pasvėrus margaspalvius, šviesą atspindinčius žvynelius, skaičius būtų išties įspūdingas.

Lemputes, kurios papuoš pagrindinę eglę ir visą Kalėdinį miestelį, taip pat reikėtų skaičiuoti ne metrais – dirstelėjusi į dėžutes J.Šmidtienė prasitarė, kad jose apie pusantro kilometro šviečiančių girliandų.

"Praėjusiais metais eglė buvo kiek prigesinta – toks buvo mūsų sumanymas. Žmonėms, pasirodo, stigo šviesos, todėl šiemet jos bus labai daug, – intrigavo menininkė, dar sausį žadėjusi eglių  puošybos darbus patikėti kitiems. – Taip, sakiau, kad darysiu pertrauką, tačiau šįmet nelabai atsirado, kas dalyvautų konkurse, todėl ir vėl stojau prie vairo."

Auksarankis pagalbininkas

Šiemet žinomos kaunietės dešinėje – architektas Andrius Efimenko. Jaunas vyras dirbo ir prie ankstesniųjų eglučių įkūnijimo, tačiau pasak J.Šmidtienės, darė tai tyliai – prie kompiuterio ekrano ir brėžinių lapų.

"Nemėgstu dėmesio", – juokais akis šaliku prisidengė pašnekovas, kurio tebelaukia sunkiosios artilerijos iššūkiai.

Kaip numatyta pradiniame projekte, šiųmetės eglutės apačia suksis ratu, o viršus kaip ir praėjusią žiemą bus sukonstruotas iš atskirų medelių. Kompozicijoje bus keturios dešimtys eglučių. Kiekvienos jų aukštis sieks apie 5 metrus.

"Pagrindinė idėja, kad eglė virstų Kalėdų medžiu-karusele, o po šviečiančiu jos sietynu tilptų ir vaikai, ir jų tėvai su seneliais", – įgyvendinus techninius sprendimus, pasak A.Efimenko, supynės, kurių skersmuo apie 14 metrų, turėtų išlaikyti kelias dešimtis žmonių.

"Kodėl karuselė? Visi juk sukamės joje ir niekur iš šventinio parado nepabėgame", – paklausta šyptelėjo J. Šmidtienė.

Padeda miestiečiai

Planuojama, kad kiek daugiau nei prieš savaitę pradėti eglės konstravimo darbai turėtų būti baigti iki lapkričio 15 d. Netrukus po to turėtų prasidėti tai, ko J.Šmidtienė laukia labiausiai – Kalėdinio miestelio ir pačios eglės puošimo.

"Šiame procese daug improvizacijos. Jei atvirai, tai visose iki tol buvusiose eglutėse nemažai ką keitėme pagal situaciją. Manau, čia ir yra žavesys", – šyptelėjo kaunietė.

Norėdama išlaikyti intrigą, J.Šmidtienė visų detalių neatskleidė, tačiau prasitarė, kad šiemet eglė bus ne tik technologiškai sudėtinga, bet ir itin originali – susijungusi su Kalėdiniu miesteliu, ji turėtų priminti cirko palapinę.

"Šiemet nameliai bus arčiau eglutės ir turės savo įeigas. Bendras vaizdas primins cirko palapinę. Tikiu, kad bus žaisminga, labai jauku ir žmonėms patiks", – neabejojo J.Šmidtienė.

Beje, žmonių susidomėjimo eglė sulaukė jau dabar. Pravėrę galerijos "Balta" duris, miestiečiai jau ne kartą teiravosi, ar J.Šmidtienei nereikia papildomų rankų.

"Visiems norintiesiems turiu paruošusi etatą", – pritūpusi prie kartoninės dėžės J.Šmidtienė iš jos ištraukė nedidelę kompaktinės plokštelės atraižą. Gavę į rankas tokias pačias kaip ši, miestiečiai turės pritvirtinti kilpelę ir prie jos pririšti sidabrinį kaspiną.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra