Pereiti į pagrindinį turinį

Kauno klinikose iškils naujas pastatas – kur reiks dėti automobilius?

2014-09-18 02:00

Kauno klinikos ir jų prieigos yra sausakimšos automobilių, tačiau čia planuojama statyti dar vieną daugiaaukštį pastatą, nenumatant nė vienos naujos parkavimo vietos.

Kauno klinikos ir jų prieigos yra sausakimšos automobilių, tačiau čia planuojama statyti dar vieną daugiaaukštį pastatą, nenumatant nė vienos naujos parkavimo vietos.

Šalia didingo komplekso

Lietuvos sveikatos mokslų universitetas Slaugos fakultetą norėtų įkurdinti naujose patalpose. Dėl to jam priklausančių Kauno klinikų teritorijoje, rytinėje pusėje, iškils keturių aukštų rūmas.

Jam parinkta vieta – šalia naujosios bibliotekos, Naujųjų technologijų centro, Kardiologijos instituto, Kardiologijos klinikos, Skubios pagalbos skyriaus ir Patologinės anatomijos klinikos. Prie pat – ir saugoma liepų alėja.

Naujojo pastato teritorija patenka į Kauno klinikų komplekso vizualinės apsaugos zoną. Netoliese – kitoje Sukilėlių pr. pusėje – yra VII fortas, bet jo vizualinės apsaugos zona baigiasi ties būsimo fakulteto žemių riba.

Kauno architektūros ir urbanistikos ekspertų tarybai (KAUET) buvo pristatyti net penki naujojo statinio projektai, tačiau ekspertai buvo kritiški: didingam istoriniam Kauno klinikų kompleksui tinka ne bet kokia kaimynystė.

Virto dideliu chaosu

Ovacijų nesulaukė nė vienas pateiktas variantas. Baltumu ir aštriomis formomis išsiskiriantis "Frank" projektas įstrigo dėl savo optimistinio kolorito. "J" raidę primenantis "Žaliuzi" projektas atkreipė dėmesį dėl savo nestandartinės formos, o "Nišų" pranašumu buvo įvardytas santūrumas ir solidumas.

Ekspertai sutartinai siūlė atsisakyti lenktų, vingiuojančių, kampuotų išorės formų, spalvingo kolorito. "Tik jau nedarykit poilsio namų ar sanatorijos primenančio pastato. Čia juk ne Druskininkų kurortas", – replikavo kai kurie ekspertai.

Architektas Gintaras Balčytis Kauno klinikų teritoriją, kurioje greta pirmųjų paveldosaugos pastatų jau spėjo iškilti ir modernių, pavadino dideliu chaosu. "Naujo pastato atsiradimas visiems esantiems statiniams turėtų padėti susikalbėti", – misiją įvardijo G.Balčytis.

"Klinikos yra unikalus paminklas, pasakiškas prieškario ansamblis. Pats didingiausias iš visų esančių Baltijos šalyse. Nuostabios erdvės, jų ne per daug, nuostabus interjeras, detalės, liftai, nikeliuoti laiptų turėklai", – pagyrų istoriniams klinikų pastatams nestokojo Jurgis Rimvydas Palys. Tačiau netrukus ir jis prabilo apie ten įsigalėjusią architektūros netvarką.

J.R.Palys teigė, kad chaosas prasidėjo tada, kai buvo pastatytas Akušerijos ir ginekologijos klinikos pastatas. Jis, pasak architekto, tiesiog nepritapo prie visumos. "Nuo tada reikalai tik blogėjo. Visi vėliau atsiradę pastatai geri, bet vyrauja bendras chaosas, architektūros jovalas. Orkestro muzikantas turi groti tai, ne ką pats nori, o ką groja visas orkestras. Naujasis pastatas neturi atkartoti klinikų architektūros, bet turi prie jos derėti. Aplinkui kas jau yra, tas yra. Jų jau nepakeisi. Bet rimtas pastatas tą chaosą galėtų atsverti", – tikėjosi J.R.Palys.

Jo žodžiais, Kauno klinikos yra asketiškos, tad statiniams jų teritorijoje reikėtų vengti kreivų linijų, visokių sparnų, margumo. "Eidamas į rimtą vakarėlį juk nesirengi viskuo, ką turi drabužių arsenale", – palygino ekspertas.

Architektė Gražina Janulytė-Bernotienė projekto autoriams patarė ieškoti kompaktiško varianto, kad atitiktų santūrų, tvirtą klinikų charakterį. "Reikia gryno ir paprasto", – pritarė ir dar kitas KAUET narys architektas Gediminas Jurevičius.

Automobilis – aukščiau visko

Nemažai diskusijų kilo ir dėl automobilių vietų. Pagal reikalavimus naujai statomiems pastatams, jas įrengti yra būtina, be to, Kauno klinikų prieigos ir net atokesni rajonai ir taip sausakimši automobilių.

Gražina Janulytė-Bernotienė, sužinojusi, kad greta naujųjų fakulteto rūmų Eivenių g. nenumatyta vietos nė vienam automobiliui statyti, tiesiog stojo piestu. Tuo stebėjosi ir KAUET narys architektas Saulius Juškys.

"Liūdna, kai pasakoma, kad gyvenamųjų namų kaimynystė yra mokomojo pastato lankytojų parkavimo zona", – truktelėjo pečiais S.Juškys.

Pastato architektas Astijus Taujanskas buvo atviras: užsakovas automobilių stovėjimo vietų pastato sklype nepageidavo.

"Tai ne jūsų bėda, o LSMU reikalas", – architekto pusėn stojo KAUET posėdžiui pirmininkavęs architektas Dalius Šarakauskas. Dar kitas posėdžio dalyvis teigė, kad nei 20, nei 200 naujų vietų automobiliams Žaliakalnio automobilių stovėjimo problemų neišspręs.

Ekspertas architektas Jonas Minkevičius kolegoms patarė į viską pažvelgti šiek tiek kitaip.

"Šis pastatas Kauno klinikų fone yra mažas, o dabar atsiduria tokiame dėmesio centre, lyg būtų pagrindinis objektas. Jis yra tik vienas iš daugybės savarankiškų pastatų", – ramino įsijautusius kritikuotojus J.Minkevičius.

Jis buvo linkęs nesureikšminti ir automobilių stovėjimo problemų. "Situacija tokia, kad žmogus tarsi yra nustumiamas į antrą planą, o automobilis iškeliamas aukščiau visko. Sutvarkykite miesto transportą! Juk nebūtina privažiuoti savo automobiliu prie pat durų. Svarbiausia ne tai, ar visiems galimiems lankytojams bus kur pastatyti automobilius, o kad pastatas būtų gražus žmogaus akiai ir kad jis atliktų savo funkciją", – atkreipė dėmesį architektas.

Anot jo, visi pateikti projektai atitinka aukštingumo reikalavimus, negadina panoramos, neišsiskiria iš bendro vaizdo. "Manau, kad Kauno klinikų komplekse reikia tik šviesių spalvų – juk tai yra sveikatos taisymo įstaiga, tad tamsius sumanymus atmesčiau. Aš už kuklų, paprastą ir estetišką projektą", – konstatavo žinovas.

Išklausęs visas pastabas ir patarimus, A.Taujanskas teigė, kad reikia laiko viskam apmąstyti, tačiau į ekspertų nuomonę žadėjo atsižvelgti.


Pasiūlyti penki projektai

1. "Frank". Baltas aštrus statinys. Tokia forma saugos nuo prikaitinimo, tai buvo vienas užsakovų reikalavimų. Lenktos formos yra aliuzija į pastatą Sukilėlių pr.
2. "Sparnai". Lakoniškas tamsus tūris, speciali plokščių apdaila saugos nuo prikaitinimo.
3. "Žaliuzi". "J" forma. Vienoje pusėje yra ištisinis stiklinimas su žaliuzėmis. Pasirinkta klinkerio spalva su ryškiais raudonais akcentais.
4. "Nostalgija" maksimaliai atkartoja greta esančias formas ir spalvas. Yra du tūriai – raudonas ir pilkas, lakoniška forma.
5. "Nišos". Išorėje dominuoja vertikalios nišos. Langai įtraukti, kad į patalpas nekristų tiesioginė saulės šviesa. Yra vidaus kiemelis.

Pastate atsiras

Reabilitacijos klinika su persirengimo kambariais, baseinu, ir sale, auditorijos, Sporto institutas bei Slaugos ir rūpybos katedra, Slaugos fakulteto dekanatas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų