Kauno policijai – dviguba šventė: oficialiai atidarytas atnaujintas komisariatas ir obeliskas

Ketvirtadienį Oficialiai atidarytas atnaujintas Kauno Vyriausiasis policijos komisariatas. Be to, priešais pastatą atidengtas ir policijos šimtmečiui skirtas obeliskas.

Atidarymų diena

Prieš pietus Lietuvos ir Kauno policijos komisarai po rekonstrukcijos atidarė Vytauto prospekte esantį komisariatą. Jau po pietų pareigūnai susirinko kitoje gatvės pusėje, kurioje taip pat oficialiai atidengtas obeliskas.

Palaiminus atnaujintą komisariatą ir perkirpus simbolinę juostelę, Kauno VPK pastate oficialiai prasidėjo pareigūnų darbas. Moderniose, tačiau paveldo akcentus išlaikiusiose darbo vietose darbuosis kriminalistai, kitų skyrių pareigūnai.

„Tai išskirtinis ir džiugus įvykis tiek Kaunui, tiek Lietuvai ir visiems mūsų pareigūnams ar klientams, kurie naudojasi policijos paslaugomis. Tie laikai, kai policijos patalpos priminė pašiūrę, liko praeityje. Turime aiškų prioritetą iš turimų lėšų gerinti darbuotojų sąlygas, o kartu ir klientams, kad būtų oru ateiti ir gauti puikias policijos paslaugas“, – per atidarymą kalbėjo Lietuvos policijos generalinis komisaras Renatas Požėla.

Regimanto Zakšensko nuotr.

„Sąlygos čia dirbti bus tikrai geros. Džiaugiamės galėdami po dviejų metų pertraukos persikelti į naujai atrestauruotą pastatą. Jis pritaikytas šiuolaikiniam policijos darbui, tuo pačiu išsaugotas kultūros paveldas, esantis viduje. Vienoje vietoje dirbs visa Kauno kriminalinė policija, taip pat Kauno VPK vadovybė, komunikacija, areštinė ir operatyvaus valdymo padalinio pareigūnai“, – teigė Kauno apskrities policijos viršininkas Mindaugas Baršys.

Mindaugas Baršys/Regimanto Zakšensko nuotr.

Pastato rekonstrukciją atlikę rangovai tikino, kad buvo iššūkių ir ieškoti medžiagų, kad būtų galima atkurti autentišką pastato išvaizdą.

„Palėpėje atlikta daug darbų, čia įkurtos naujos darbo vietos, taip pat atnaujintos sistemos, užtikrinančios tinkamą pastato eksploataciją. Teko ieškoti labradorito akmens, kuris atitiktų išlikusias akmens plokštes, su jomis derėtų spalviškai ir taip būtų galim išlaikyti vientisą pastato vaizdą“, – kalbėjo darbus atlikusios MB „Virmaldos“ direktorius Virginijus Rabačius.

Tai bus ir puiki miesto vieta ateiti kauniečiams ar svečiams bei pagalvoti apie angelus sargus, kurie kasdien dirba savo darbą ir saugo žmonių gyvybes.

Apžiūrėjus atnaujintas erdves, policijos pareigūnai dalyvavo jau kitame atidaryme. Kitoje Vytauto prospekto pusėje pristatytas Lietuvos policijos šimtmečiui, kuris bus minimas kitąmet, skirtas obeliskas. Šiam beveik 8 metrų paminklui vieta specialiai parinkta, kad matytųsi Kauno VPK fone.

„Policija vienareikšmiai vertina šį istorinį įvykį. Tai – paminklas policijos darbuotojams, organizacijai, mūsų praeičiai, dabarčiai ir ateičiai. Tai, matyt, bus simbolinė vieta, kur galės pareigūnai prisiekti, čia jie galės būti apdovanojami, pagerbiami. Manau, kad tai bus ir puiki miesto vieta ateiti kauniečiams ar svečiams bei pagalvoti apie angelus sargus, kurie kasdien dirba savo darbą ir saugo žmonių gyvybes“, – apie obelisko atidarymą kalbėjo R. Požėla.

Regimanto Zakšensko nuotr.

„Paminklas Lietuvos policijai – Ginti. Saugoti. Padėti.“ – tai padėkos ir pagarbos ženklas gėrio sergėtojams.

„Kauną puošia vis daugiau menininkų kūrinių – miestas tapęs savotišku muziejumi po atviru dangumi. Jo eksponatus žmonėms miela pamatyti, nusifotografuoti. Turime Vytį, Taurą, greitai iškils ir Didžiojo kunigaikščio Aleksandro Jogailaičio skulptūra, kuriai vietą renka patys kauniečiai. Dabar atidengiame paminklą Angelams sargams. Visa tai ne vien grožiui – čia yra Lietuvos istorija, ją privalome pažinti, prisiminti ir gerbti“, – apie simbolinę naujų akcentų reikšmę kalbėjo Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.

Regimanto Zakšensko nuotr.

Moderni darbo vieta

Po rekonstrukcijos į pastatą sugrįžę pareigūnai nuo šiol dirbs moderniuose kabinetuose. Tiesa, paveldosaugininkams pavyko išsaugoti ir autentiškas detales, kurias galės pamatyti visuomenė.

Po renovacijos pastate – daugiau šviesos, darbo ir poilsio vietų. Čia bus gerokai patogiau stebėti Kauno regiono viešąsias erdves.

„Dar 2016-ais metais pradėti projektavimo darbai, o patys rekonstrukcijos darbai prasidėjo 2021-ais metais. Norisi pareigūnams sukurti geresnes darbo sąlygas, tad po kelių metų jau turime modernias

erdves, kurios orientuotos į visų žmonių lūkesčius“, – kalbėjo Kauno VPK viršininko pavaduotojas Giedrius Klimavičius.

Dabar pastate įsikūrė įvairūs policijos skyriai. Pirmą kartą visi kriminalinės policijos specializuoti padaliniai dirbs po vienu stogu, o tai leis operatyviau reaguoti į įvykius, tarpusavyje sąveikauti, rengti aptarimus ir pan. Šiame pastate įrengtos 238 darbo vietos.

„Iš tiesų turime ir naujų dalykų. Atnaujintos pasitarimų salės, apklausų kabinetai. Pareigūnai, kurie darbuojasi po 12 val., turi modernius darbo stalus, kurių aukštis reguliuojamas. Modernizuotas operatyvaus valdymo skyrius, kuriame pareigūnai gali stebėti apie 400 vaizdo stebėjimo kamerų iš visos Kauno apskrities. Tai palengvins pajėgų valdymą ir reagavimus į įvykius“, – komentavo G. Klimavičius.

Seniau sudegusi ir apleista palėpė po rekonstrukcijos prikelta naujam gyvenimui. Čia taip pat įrengti modernūs kabinetai, juose yra ir stoglangiai. Be to, ketvirtame aukšte pareigūnai turės dvi terasas. Iš vienos atsiveria vaizdas į Vytauto prospektą, iš kitos – į Šv. Mykolo Arkangelo (Įgulos) bažnyčią. Rekonstrukcijos metu pratęsta ir viena laiptinė, mat seniau ja patekti buvo galima tik iki trečiojo aukšto, o dabar – iki penktojo. Įrengti modernūs apklausų kambariai. Yra atskira patalpa ir vaikų apklausoms. Čia pasitinka spalvoti žaislai.

Kauno VPK viršininko pavaduotojas tikino, kad su rūsyje esančia senąja areštine bus galima susipažinti ir visuomenei. Tiesa, toks vizitas turės iš anksto būti suderintas su policija. Tačiau tikrai gidai specialių ekskursijų metu galės papasakoti apie čia veikusį KGB kalėjimą, konvojavimo patalpas ar apie kalinių kameroje paliktas žinutes: „Aš nekaltas“.

„Dalis senosios areštinės patalpų bus muziejinės, tikrai jos domina žmones, bus galima susipažinti su pastato istorija, pamatyti autentišką kamerą. Tačiau kita rūsio patalpų dalis bus naudojamos kaip pagalbinės patalpos, kuriose bus ginklinė, daiktinių įrodymų saugykla, persirengimo kambariai“, – pridūrė G. Klimavičius.

Išskirtinis paveldo objektas

Vytauto prospekte esantį policijos pastatą projektavo žymus tarpukario architektas Vytautas Landsbergis-Žemkalnis. Pastatas pastatytas 1933-ais metais ir iki šiol išlaikė savo pirminę paskirtį.

Rekonstruojant tarpukario pastatą buvo iššūkis ne tik išsaugoti autentiškas detales, bet ir padaryti taip, kad šiuolaikinė policija galėtų patogiai atlikti savo funkcijas.

„Pirmiausia norisi padėkoti restauratoriams, nes jų profesionalumo dėka atstatyti patys svarbiausi šio pastato elementai. Šis pastatas – kultūros paminklas, statytas iš karto policijos ir administracijos funkcijai. Darbų metu restauruotos laiptinės, fasado tinkas. Taip pat restauruota pagrindinė laiptinė iš Vytauto prospekto ir mažoji – iš Laisvės alėjos. Čia labai rūpestingai restauruotas ir vestibiulis, besisukančios durys, laiptų pakopos. Atskirose patalpose pavyko išsaugoti parketą, autentiškas plyteles. Sudėtingiausia buvo suderinti kultūros paveldo vertybes su šių laikų policijos poreikiais“, – kalbėjo architektė Roma Bernadišienė.

Projekto vadovė tikino, kad jai įdomiausia vieta – rūsys, kuriame pavyko išlaikyti to meto nuotaiką, per ją perteikti ir tai, kas ten vyko. „Ten išsaugotos autentiškos durys, palikta ir kamerą, kurią bus galima apžiūrėti su genocido centro specialistais, muziejininkais“, – pridūrė pašnekovė.

Justinos Lasauskaitės nuotr.

Atradimo džiaugsmas

Sovietmečiu nemažai tarpukario detalių pastate buvo sunaikinta. Štai pagrindinė laiptinė buvo uždengta raudonu marmuru.

„Ant mozaikinio betono buvo uždėtos granitinės plokštės. Tad darbų metu tas plokštes reikėjo nukelti, restauruoti pačias pakopas, tad dabar viskas puikiai sutvarkyta“, – tikino architektė.

Tačiau buvo ir džiugių akimirkų, kuomet netikėtai nuėmus tinką ar medžio plokštes, atsivėrė paveldiniai elementai. Niekas net neįtarė, kad yra uždengtų autentiškų detalių.

„Gali pasirodyti, kad tie atradimai – smulkmena, bet mums tai yra tokie tarpukario perliukai. Radome vieną kvadratinį, kitą apvalų plafonus. Lubų dekoras sako, kad ten buvo išskirtiniai kabinetai. Taip pat radome stiklo blokelius, kurie buvo uždengti plokštėmis ir niekas net neįtarė, kad ten jie yra. Džiaugiuosi, kad ir policija labai geranoriškai žiūrėjo į tai, kad reikia šiuos elementus išsaugoti“, – komentavo R. Bernadišienė.

Be to, policijos komisariato laiptinę puošia du vitražai, kuriuose pavaizduotas Vytis. Tai pirmieji Nepriklausomybės laikų vitražai, kuriuose pažymėtas šis valstybės simbolis, tad sutvarkius pastatą šie vitražai tik dar labiau papuošė erdves.NAUJAUSI KOMENTARAI

Koncervatoriu nupirktiems komentatoriams

Koncervatoriu nupirktiems komentatoriams portretas
Nušauta moteris, pavogti dviračiai iš kolegų , išprievartauta policininkė, jėga atimti vaikai, kaime guldomas į žemę kaimietukas ėjęs pro šalį, dujomis purškiami ūkininkai, įžūliai ir prie vaikų iš automobilio iš plėšiamas celofanas- gal neperdaug tiems.....gązdinti, sušaudyti, primušti....? Juk tai nebaudžiamų nusikaltėlių organizacija.

KRABŲ KONSERVAI tapo riboto mąstymo asmenybės ,

KRABŲ KONSERVAI tapo riboto mąstymo asmenybės ,  portretas
juos išvargino kolaboravimas su ruZkiais ir psichopatinis liguistumas.

KONSERVAI tapo riboto mąstymo asmenybės , juos išvargino

KONSERVAI tapo riboto mąstymo asmenybės , juos  išvargino portretas
"rusų puolimas" ir liguistumas .
VISI KOMENTARAI 67

Galerijos

Daugiau straipsnių