Pereiti į pagrindinį turinį

Kirmėlių sukelta trichinelioze susirgo penki žmonės

2009-02-12 20:20
Kirmėlių sukelta trichinelioze susirgo penki žmonės
Kirmėlių sukelta trichinelioze susirgo penki žmonės / Tomo Raginos nuotr.

Kauno apskrityje šiais metais užregistruoti pirmieji penki trichineliozės atvejai, informuoja Kauno visuomenės sveikatos centras.

Trečiadienį iš Kauno 2-osios klinikinės ligoninės gauta informacija, kad šia kirmėlių sukelta liga susirgo du Kauno miesto, du Jonavos miesto ir vienas Jonavos rajono gyventojas.

Žmonės užsikrėtė valgydami rūkytus šernienos mėsos gaminius. Šerną sumedžiojęs Jonavos rajono gyventojas ir jo žmona yra veterinarijos specialistai, tad mėsą dėl trichinelių tyrė patys kelis kartus, tačiau trichinelių neaptiko. Ir tik tuomet, kai atsirado pirmieji negalavimo požymiai, dar kartą ištyrus šernieną buvo aptikta trichinelių.

Trichinelėmis užkrėsta šerniena sunaikinta,  penki trichinelioze susirgę žmonės gydomi ambulatoriškai, dar trims žmonėms, valgiusiems užkrėstą mėsą, teks profilaktiškai vartoti vaistus nuo trichineliozės.

Iš visų susirgimų, kuriuos sukelia helmintai (kirmėlės), trichineliozė pavojingiausia. Ligos sukėlėjai - apvalios kirmėlės trichinelės, kurių dydis 1-4 mm, o užsikrėtimo šaltinis - įvairių gyvūnų mėsa.

Gamtoje gyvūnai užsikrečia suėdę kitus gyvūnus ar jų lavonus, kurių raumenyse yra trichinelių lervų. Žmogus užsikrečia suvalgęs virtos, keptos, sūdytos ar rūkytos trichinelėmis užkrėstos mėsos.

Kiauliena ar šerniena, užkrėsta trichinelėmis, nei išoriškai, nei skoninėmis savybėmis niekuo nesiskiria nuo geros mėsos. Suvalgius 10-15 gramų užkrėstos mėsos, skrandyje veikiant virškinimo sultims, mėsoje buvusios trichinelių kapsulės ištirpsta, išsilaisvinusios lervutės nukeliauja į žarnyną ir jau po valandos įsiskverbia į žarnos sienelės gleivinę, kur tęsia savo vystymąsi iki brandos periodo.

Praėjus 4-7 paroms nuo užsikrėtimo, trichinelių patelės pradeda gimdyti gyvas lervutes - iki 3000 per mėnesį. Aktyviai prasiskverbusios į žarnų gleivinės kraujagysles, lervutės su kraujo tėkme gali nukeliauti į bet kurį organą ir į raumenis (dažniausiai į liežuvio raumenis, akių judinamuosius, kramtomuosius, tarpšonkaulinius, rankų, kojų, diafragmos raumenis). Atkeliavusios į raumenis, trichinelės susisuka į spiralę, apie kurią netrukus susiformuoja kapsulė. Kapsulėje trichinelė gali likti gyvybinga iki 30 ir daugiau metų.

Ligos požymiai dažniausiai išryškėja, praėjus 2-3 savaitėms nuo užsikrėtimo. Kuo anksčiau pasireiškia trichineliozės požymiai, tuo sunkesnė ligos eiga. Charakteringas trichineliozės požymis yra raumenų skausmas, kuris gali būti toks intensyvus, kad žmogus negali apsiversti lovoje, pakelti rankų ar kojų, sunku kalbėti, kramtyti maistą.

Pirmomis susirgimo dienomis kūno temperatūra gali pakilti net iki 39-40ºC, karščiavimas gali tęstis 2-3 savaites. Veido patinimas, ypač išryškėjantis apie akis, taip pat yra vienas iš trichineliozei būdingų požymių.

Mėsoje esančių trichinelių neįmanoma sunaikinti - jos ištveria 160ºC karštį, sūdymą, marinavimą, rūkymą ir šaldymą. Trichineles galima sunaikinti tik sudeginus mėsą. Vienintelis patikimas trichineliozės profilaktikos būdas - nevalgyti mėsos, užkrėstos trichinelėmis.

Specialistai rekomenduoja nepirkti mėsos iš atsitiktinių prekeivių, atsisakyti pagundos skanauti ir mėgautis dovanotomis mėsos gėrybėmis, jei nesate tikri, kad buvo atlikta veterinarinė mėsos ekspertizė. 

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų