Geležis pakišo koją
"Motina Teresė pasakė: nors jūsų geri darbai bus užmiršti jau ryt, nenustokite juos daryti", – apnuoginęs kairės rankos riešą, į donoro kėdę taisėsi Lietuvos kariuomenės Kauno įgulos karininkų ramovės šeimininkas mjr. Donatas Mazurkevičius.
Uniformuotas vyras buvo ne vienintelis, vakar vidudienį stojęs savanorių eilėn – per pirmąjį pusvalandį į Kauno įgulos karininkų ramovės didžiąją salę pakilo mažiausiai aštuoni miestiečiai. Vieni jų vizitą planavo iš anksto, kiti prie akcijos nusprendė prisijungti ekspromtu.
"Atėjusi aptarti darbinių reikalų štai ta moteris nusprendė duoti kraujo", – pirštu į išvaizdžią tamsiaplaukę kairiajame salės kampe bedė D.Mazurkevičius. Tiesa, pastarosios norui padaryti gerą darbą tądien nebuvo lemta išsipildyti. Atlikus kraujo tyrimą paaiškėjo, kad moteriai stinga geležies.
"Dabar tiesiu taikiniu ne pietų, o į vaistinę pirkti papildų", – apmaudo neslėpė kaunietė.
Nori duoti – privalai turėti
Anot Kauno klinikų Kraujo centro medikų, donorais negali būti asmenys, sergantys cukriniu diabetu, tuberkulioze, piktybinėmis ir infekcinėmis, sunkiomis širdies ar kraujagyslių, centrinės nervų sistemos ligomis.
Dabar suprantu, kad tai pats greičiausias ir paprasčiausias būdas padėti kitam. Juk niekada nežinai, kada tau gali prireikti kraujo.
"Ne" išgirs tie, kurie linkę gausiai kraujuoti, dažnai alpsta ir patiria konvulsijas. Donorystė negalima besilaukiančioms moterims ir tada, kai mamos maitina kūdikį krūtimi. Žemas kraujospūdis, pakilusi temperatūra ar per mažas hemoglobino kiekis kraujyje taip pat gali sujaukti jūsų planus tapti donorais.
"Kad galėtų duoti kraujo, hemoglobinas moterims turi būti ne žemesnis nei 125 g/l, vyrams ne mažiau kaip 135 g/l. Tokios normos nustatytos ir dėl recipiento, ir dėl donoro. Jei bus nedidelis hemoglobino kiekis, po donacijos donoras gali jausti silpnumą", – Kauno klinikų Kraujo centro medikas Mantas Simutis toliau vardijo punktus, kuriuos būtina žinoti kiekvienam esamam ar būsimam donorui.
Prieš duodant kraujo, anot jo, būtina gerai pailsėti, išgerti pakankamai skysčių ir sočiai pavalgyti.
"Jei nori dalytis savimi, privalai turėti santaupų. Ką duosi kitam, jei pats tevalgai pusę grūdo?" – pečiais gūžtelėjo Kauno klinikų Kraujo centro darbuotoja Rasa.
Galiausiai pasiryžo
Išgirdusi šiuos žodžius, kaunietė Audronė Kaminskienė lengviau atsipūtė – rytais dažniausiai besimėgaujanti juoda kava, šįsyk ji sočiau pamalonino skrandį.
Atsigėrė kelias stiklines vandens, o per pietų pertrauką sotų kepsnį ir desertą išmainė į kilnų darbą.
"Vis nerasdavau laiko. Dabar suprantu, kad tai pats greičiausias ir paprasčiausias būdas padėti kitam. Juk niekada nežinai, kada tau gali prireikti kraujo", – moteris neabejojo, kad po pirmojo karto bus antras, trečias ir ketvirtas.
Būtent tiek kartų per metus moterys, anot medikų, gali duoti kraujo. Vyrai Kraujo centre laukiami dažniau – iki šešių kartų.
"Kol kas nematau priežasčių, dėl ko negalėčiau duoti. Esu sveika, rūpinuosi savimi. Įdomu, dėl kokių priežasčių, išskyrus ligą, žmonės atsisako būti donorais?" – su šypsena didžiąją karininkų ramovės salę apleido A.Kaminskienė.
Naujausi komentarai