Mokesčiai už renovaciją – po metų Pereiti į pagrindinį turinį

Mokesčiai už renovaciją – po metų

2016-10-19 09:44 klaipeda.diena.lt inf.

"Šiemet renovavo mūsų daugiabutį. Džiaugiamės šiltesniu namu, bet iki šiol dar negavome nė vienos sąskaitos už padarytus darbus. Gyventojai bijo, kad jos mūsų tiesiog nepasiekia, o paskui paaiškės, kad turime didelę skolą ir reikės mokėti iškart už kelis mėnesius. Ar gali taip būti?", – klausia Jekaterina B.

Mokesčiai už renovaciją – po metų
Mokesčiai už renovaciją – po metų / A.Ufarto/BFL nuotr.

Komentaras

Gintarė Urbonaitė

UAB „Būsto valda“ teisininkė

Manome, kad jūsų baimė nepagrįsta. Pagal esamą tvarką dalį išlaidų už daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) darbus apmoka valstybė, dalį – patys gyventojai, imdami lengvatinį kreditą iš finansuojančių bankų. Visa renovacijos procedūra nuo pirmų žingsnių trunka apie dvejus metus, sutartis su finansuojančiu banku dėl kredito suteikimo pasirašoma tik gavus statybos leidimą. Statybos darbai vidutiniškai trunka iki 9 mėnesių, išimtiniais atvejais gali trukti ir ilgiau.

Šiuo metu daugiabučių renovacijai lengvatinius kreditus 20 metų su 3 proc. metinių palūkanų teikia keli bankai: „Šiaulių bankas“ , „Swedbank“ bankas. Abiejų finansuojančių bankų kredito sąlygos šiek tiek skiriasi.

Kreditavimo sutartį su „Swedbank“ AB pasirašo daugiabučio namo administratorius butų ir kitų patalpų savininkų vardu, tačiau kredito grąžinimą bankas administruoja pats – teikia gyventojams informaciją apie atliktus mokėjimus rangovui, sudaro mokėjimų grafiką ir kitus dokumentus. Butų ir kitų patalpų savininkai, kurių naudai imamas kreditas, yra supažindinami su kredito sutartimi, kurioje būna nurodytas kredito grąžinimo laikotarpis. Jis dažniausiai būna atidėtas vieniems metams, tačiau palūkanas butų ir kitų patalpų savininkai turi mokėti iškart, kai rangovui išmokama pirmoji kredito dalis pagal pateiktą atliktų darbų aktą. Vadinasi, daugiabučio namo, kurio renovaciją finansuoja „Swedbank“, butų ir kitų patalpų savininkai palūkanas pradės mokėti dar vykstant statybos darbams, o kreditą pradės grąžinti atėjus kredito grąžinimo laikotarpiui.

Daugiabučio namo administratorius, pasirašydamas kreditavimo sutartį su AB „Šiaulių bankas“, butų ir kitų patalpų savininkų naudai prisiima ir atsakomybę kredito administravimui. Kredito sutartyje būna nurodytas ne tik kredito grąžinimo atidėjimo laikotarpis, bet kartu ir palūkanų. Vadinasi, butų ir kitų patalpų savininkai pirmuosius mokėjimus turės atlikti tik po statybos darbų užbaigimo, atėjus sutartyje nurodytam kredito ir palūkanų grąžinimo laikotarpiui. Pranešimus apie pirmuosius mokėjimus kartu su mokėjimų grafiku kiekvienam butų ir kitų patalpų savininkui pateiks daugiabučio namo administratorius.

Reikėtų atkreiptį dėmesį, kad valstybės teikiama 40 proc. parama butų ir kitų patalpų savininkams skiriama tik pasibaigus namo renovacijai, turint patvirtintą galutinį statybos darbų užbaigimo aktą ir atnaujintą energinio naudingumo sertifikatą, kuriame nurodyta pasiekta energinio naudingumo klasė – ne mažesnė nei C.

Dažniausiai visa dokumentacija dėl valstybės paramos gavimo sutvarkoma dar nepraėjus kredito grąžinimo terminui, todėl pirmuose kredito mokėjimų pranešimuose jau gali atsispindėti ir suteikta valstybės parama, šiuo atveju butų ir kitų patalpų savininkai gauna mokėjimų grafikus su sumažėjusia suma, nuskaičiuota valstybės parama, tik išimtiniais atvejais, jei statybos darbai ar dokumentų tvarkymas užtrunka, butų ir kitų patalpų savininkams gali tekti kreditą pradėti grąžinti statybos darbams dar nepasibaigus.


Laukia klausimų

Kauno daugiabučius administruojančios bendrovės „Būsto valda“ specialistai pasirengę atsakyti ir į kitus kauniečius dominančius klausimus.

Klausimus dėl daugiabučių priežiūros galite siųsti e. paštu [email protected].

Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų