Jau dvi savaites nemažos dalies Kauno mokyklų vadovai miega neramiai: jų įstaigose nėra signalizacijų, atleisti ir sargai. Savivaldybė tikina, kad padėtis kontroliuojama, bet kai kurių švietimo įstaigų vadovai tuo abejoja.
Sukasi iš situacijos
"Panaikinome sargų pareigybes, bet palikome budėtojus. Nenoriu, kad tiek įdėjus į mokyklą, viskas būtų sunaikinta", – sakė Šančių vidurinės mokyklos direktorius Romanas Jasulaitis, radęs laikiną išeitį iš keblios situacijos. Dabar prie mokyklos retsykiais atvažiuoja saugos tarnybos automobilis, bet direktorius įsitikinęs: tokios apsaugos nepakanka, kol ugdymo įstaigoje neįrengta signalizacija.
"Kauno diena" rašė, kad nuo birželio 1-osios Kauno mokyklose panaikintos sargų pareigybės, žmonės atleisti, o nuo piktavalių švietimo ir ugdymo įstaigas turinčios saugoti signalizacijos laiku neįrengtos. Savivaldybės skelbtą konkursą saugos ir priešgaisrinėms signalizacijoms įrengti laimėjo Vilniuje registruota bendrovė "Atea".
Terminas pratęstas
Viešųjų pirkimų tarnyba leido "Atea" pratęsti signalizacijų įrengimo terminą ir darbus baigti iki liepos pabaigos.
Tai patvirtino ir savivaldybės administracijos direktorius Dainius Ratkelis, dar kovo mėnesį pasirašęs įsakymą, kuriuo įpareigojo mokyklų vadovus naikinti sargų pareigybes, nes mokyklose bus įrengiama signalizacija. "Rangovas motyvavo tuo, kad darbų nespėjo atlikti laiku, nes negalėjo trukdyti ugdymo proceso laiku", – aiškino D.Ratkelis.
Su bendrovės "Atea" projektų vadovu vakar susisiekti nepavyko. Gegužės pabaigoje kalbintas bendrovės atstovas nenorėjo pripažinti, kad sutarties įsipareigojimai laiku neįvykdyti.
D.Ratkelis tikino negirdėjęs apie kokius nors incidentus dėl sugadinto ar pavogto mokyklų turto. "Žinau, kad kai kurių mokyklų vadovai džiaugiasi saugos tarnybų ekipažais, nes jie pravaikė kiemuose mėgstančius rinktis valkataujančius ir girtaujančius asmenis. Sargai bijodavo tai daryti", – dėstė savivaldybės administracijos vadovas.
Užsiminus, kad mokyklų vadovai nerimauja, kad nebūtų suniokotas įstaigų turtas, D.Ratkelis to nesureikšmino. "Nuo vagysčių ar stiklo išdaužymo niekas neapsaugotas. Būna, kad ir savivaldybėje koks langas išmušamas. Yra sutartys, bankiniai garantai, delspinigiai – dėl visko finansiškai kentės rangovas", – pareiškė savivaldybės administracijos vadovas.
Meistrų nesulaukia
"Klausimas iš esmės išspręstas. Bendrovė, kuri nespėjo laiku įrengti signalizacijų, prisiėmė atsakomybę dėl mokyklų turto ir jo apsaugos", – tikino Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėjas Antanas Bagdonas, vaduojantis į komandiruotę išvykusį Švietimo, kultūros ir turizmo plėtros reikalų valdybos direktorių Virginijų Mažeiką.
Pasak A.Bagdono, visų mokyklų direktoriai informuoti apie permainas apsaugos klausimais. "Su mokyklomis susisiekė ir signalizacijas turintis įrengti rangovas, ir pereinamuoju laikotarpiu saugos paslaugas teikianti saugos bendrovė", – dėstė savivaldybės atstovas, bet pakalbinus mokyklų vadovus paaiškėjo, kad tokios valdininkų kalbos nevisiškai atitinka tikrovę.
"Laukiame, kol įves signalizaciją, bet kol kas – jokių žinių iš signalizaciją turinčios įrengti bendrovės. Visiška tyla, niekas nebuvo atvažiavęs", – stebėjosi vienos Kauno mokyklos vadovas, pageidavęs likti anonimu. Jis užsiminė besibaiminantis, kad signalizacija gali neapsaugoti viso mokyklos turto, nes žadama ją įrengti tik pirmame mokyklos aukšte.
Nauji pažadai
Savivaldybės duomenimis, birželio 1-ąją signalizacijos buvo įrengtos 21-oje ugdymo įstaigoje. Devyniolikoje mokyklų tebevyko darbai, o 37-ios vis dar laukė apsilankančių specialistų.
"Darbai atlikti jau 38-iose mokyklose. Iš jų 32 sudarė sutartis su saugos tarnybomis. Šešiolika mokyklų dar tebeturi sargus", – vakar vardijo savivaldybės Švietimo ir kultūros įstaigų ūkio ir finansų skyriaus Ūkio poskyrio vyriausiasis specialistas Darijus Adomavičius.
Savivaldybei šiuo metu nereikia mokėti už mokyklų turto apsaugą, nes signalizacijų laiku neįrengusi "Atea" sutartimi įsipareigojo savo lėšomis užtikrinti saugumą, tad už saugos ekipažų vizitus į mokyklas moka bendrovė.
"Keblumų kol kas nekyla: nei vagysčių, nei įsilaužimų nebuvo, nei direktorių skundų nesulaukėme", – tikino D.Adomavičius.
Jis žadėjo, kad birželio 20-ąją signalizacijas turintys įrengti specialistai darbuosis jau visose mokyklos, kuriose ir planuojama jas įvesti. "Rangovo neginu, bet jis žinojo konkurso sąlygas, toliau tęsia darbus ir saugo pastatus, tad manyčiau, kad nuostolis – minimalus", – svarstė D.Adomavičius.
Nelaukė nurodymo iš viršaus
Kauno J.Basanavičiaus gimnazija savo iniciatyva signalizaciją įsirengė prieš vienuolika metų.
"Galiu ranką prie širdies pridėti – tikrai pasiteisino. Su sargais visko būdavo: tai pavėluoja, tai užgeria, tai koks daiktas dingsta. O įsivedus signalizaciją – tik pranašumai ir mes ramūs", – pasakojo J.Basanavičiaus gimnazijos direktorius Antanas Račkelis.
Tiesa, mokyklos vadovas įsitikinęs, kad labai svarbu, kas ir kaip įrengia signalizaciją. "Mums pasisekė, kad visi darbai buvo atlikti sąžiningai. Svarbu, kad signalizaciją įrengtų šios srities specialistai, o ne kokie nors peckeliai. Tada ir kokybė bus garantuota", – iš patirties kalbėjo A.Račkelis.
Anot jo, didesnių apsaugos sistemos gedimų niekada nepasitaikė, nebent kokie menki nesklandumai porą kartų per metus. Per vienuolika metų laidai ir įrenginiai susidėvėjo, tad signalizacijos sistema gimnazijoje atnaujinama palaipsniui. J.Basanavičiaus gimnazijos vadovas labiausiai džiaugiasi sutaupytais pinigais.
A.Račkelio duomenimis, pačios signalizacijos įrengimas atsiėjo 17,5 tūkst. litų. Pirmuosius penkerius metus reikėjo mokėti 800 litų per mėnesį, o paskui įranga tapo mokyklos nuosavybe. Tuomet kaina krito iki 450 litų per mėnesį. "Trims sargams išlaikyti kas mėnesį reikėjo 3,1 tūkst. litų. Dabar kas mėnesį už apsaugą mokame 165 litus", – gyrėsi vadovas.
5,2 mln. litų – tiek kainuos signalizacijų įrengimas 77-iose miesto mokyklose.
Komentarai
Arvydas Garbaravičius, Kauno miesto tarybos narys, socialdemokratas
Yra dalykų, kurių technika neišsprendžia. Mokyklose vakarais vyksta sporto treniruotės, papildomi užsiėmimai, šventės, susirinkimai. Kas tada bus mokyklų patalpose? Jų negalima palikti be nieko. Ar tokiu atveju papildomas krūvis teks mokytojams, kurie išeidami privalės priduoti signalizaciją? Ir kaip veiks ta signalizacija, jeigu ją pridavinės šimtas žmonių? Kita vertus, ši sistema išleis į gatvę būrį naujų bedarbių, nes sargai atleisti arba atleidžiami. Jie išvažiuos iš čia arba gyvens iš pašalpų. Nežinia, ar iš tiesų reikėjo atleisti tuos sargus, ar ne, bet viskas daroma dėl prasidedančio priešrinkiminio žaidimo, už kurio – žmonių likimai. Šios kadencijos miesto valdžios bruožas – imituoti gyvenimą, kuris gerokai skiriasi nuo realybės.
Visvaldas Matijošaitis, "Vieningo Kauno" frakcija
Bendravau su kelių mokyklų direktoriais, kurie patvirtino visišką situacijos absurdiškumą. Savivaldybės vadovybė liepė iki birželio pradžios atsisakyti sargų, nors signalizacijos dar neįvestos iki šiol. Mokyklų direktoriams nepasakyta, kaip spręsti šią problemą. Kas bus atsakingas, jeigu vagys įsilauš į mokyklas, kai jos bus nesaugomos? Dauguma mokyklų vadovų nenori viešai šios temos aptarinėti, nes bijo sankcijų iš savivaldybės. Paaiškėjus, kad vėluojama įrengti signalizacijas, nematyti jokių mero ar švietimą kuruojančio vicemero veiksmų. Gal jie turi svarbesnių reikalų? Ne kas kitas, o miesto vadovai dar prieš pusmetį turėjo ieškoti sprendimų šiai problemai spręsti, o ne vengti atsakomybės. Panašu, kad savivaldybė visiškai nekontroliavo nei vykstančių darbų, nei kaip išleidžiami mokesčių mokėtojų pinigai. Savivaldybė padarė klaidą nuo pat pradžių: paskelbtas konkursas tik signalizacijoms įrengti, o apsaugos paslaugą ketinama pirkti atskirai. Savivaldybės vadovams nuo pat pradžių aiškinome, jog būtina, kad ir sistemos įrengimas, ir apsaugos paslauga sudarytų vieną paketą. Tai užtikrintų sklandų paslaugų teikimą ir pavyktų išvengti situacijos, kai mokyklos lieka visai be apsaugos.
Naujausi komentarai