Dvigubi standartai
Kaunietė Evelina (tikrasis vardas ir pavardė redakcijai žinomi) susirado naują darbą, todėl teko apsilankyti pas gydytojus, kad jie patikrintų sveikatą ir išrašytų pažymą.
Moteris mokėjo privalomojo sveikatos draudimo mokesčius ir buvo vienos Kauno poliklinikos pacientė. Dėl profilaktinio sveikatos patikrinimo kreipėsi į savo šeimos gydytoją. Tikėjosi, kad pažymą išrašys būtent ji, nes ligos istorijoje yra visi duomenys apie sveikatą, kurią neseniai tikrinosi, ir buvo nustatyta, kad rimtomis ligomis moteris neserga. Tačiau nuėjusi pas šeimos gydytoją, Evelina sužinojo, kad reikia eiti į kitą kabinetą, nes šeimos gydytojas tokios paslaugos neteikia.
Prie profilaktinių patikrų kabineto durų buvo žmonių eilė. Vieni laukė pasitikrinti sveikatos taip pat dėl darbo, kiti – norėdami gauti vairuotojo pažymėjimą. Užėjusi į kabinetą, Evelina sužinojo, kad paslauga kainuoja 7,30 euro. Sumokėjo, tačiau grįžusi į darbą iš kolegų išgirdo, kad ne vienas jų pažymą gavo iš savo šeimos gydytojo ir nemokamai. Evelina pasijuto apgauta.
"Dirbame tą patį darbą, tik esame prisirašę prie skirtingų poliklinikų. Kolegos sakė, kad kas metus profilaktiškai tikrinasi sveikatą pas savo šeimos gydytojus. Kadangi darbas nereikalauja papildomų tyrimų, šie padaro įrašą darbo medicinos knygelėje, ir nei papildomai tikrintis, jei tai buvo padaryta neseniai, nei papildomai mokėti už patikrą nereikia", – apie situaciją darbovietėje pasakojo kaunietė.
Evelina įsitikinusi, kad ir kitose darbovietėse yra tokių darbuotojų, kurie už sveikatos patikrinimą sumoka du kartus: į Privalomojo sveikatos draudimo fondą bei į gydymo įstaigos kasą.
Priklauso nuo rizikos
Kaune veikiančių poliklinikų vadovai tikino, kad socialiai draustiems asmenims profilaktinis sveikatos patikrinimas yra kompensuojamas iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto.
Gydytojai ragina ateiti ir pasitikrinti sveikatą nemokamai. Kai reikia pažymos dėl darbo, šeimos gydytojai sveikatą tikrina taip pat nemokamai, jei nereikalingos papildomos specialistų konsultacijos.
"Jei žmogus pas mus prisirašęs ir jo sveikatos tikrinimas sutampa su prevenciniu pasitikrinimu, kurį kompensuoja ligonių kasos, bei jam nereikia specialistų konsultacijų, mokėti nereikia. Viskas priklauso nuo patikrinimo sudėtingumo. Jei privaloma pasitikrinti regėjimą, apsilankyti pas ausų, nosies ir gerklės ligų gydytojus, atlikti audiogramą bei privalomos radiologo, pulmonologo konsultacijos ir tyrimai, naudojant mėginius, tai tikrai yra brangu, ir tam, kad nepatirtume nuostolių, šios paslaugos yra mokamos", – apie Centro poliklinikoje galiojančią tvarką aiškino šios gydymo įstaigos direktorė Danutė Pavilionienė.
Viskas priklauso nuo patikrinimo sudėtingumo.
Panašios nuomonės laikėsi ir kitų Kauno gydymo įstaigų vadovai. Anot jų, mokestis už sveikatos patikrinimą dėl darbo priklauso nuo to, ar pacientas dirbs kenksmingomis sąlygomis bei ar yra prisirašęs prie tos gydymo įstaigos, kurioje nori gauti pažymą. Vis dėlto kiekvienu atveju sprendžiama individualiai. Poliklinikų atstovai tikino, kad kai kuriais atvejais už paslaugą gali sumokėti ir darbdaviai.
"Žmonės turi teisę nemokamai profilaktiškai pasitikrinti sveikatą ir mes labai agituojame tai padaryti. O jei reikia patikrinti dėl darbo ir būna konkrečių nurodymų bei specifinių nukreipimų, būdavo sutartys su darbdaviais, kurie sumokėdavo skirtumą. Kai ministerija išleidžia tokius įsakymus, kyla diskusinis klausimas. Mes stengiamės, kad tai nebūtų mokama paslauga, bet jei asmuo nėra prisirašęs pas mus, tai, žinoma, ši paslauga yra mokama", – sakė Kalniečių poliklinikos direktorė Virginija Gailienė.
Gydytojai yra skirtingi?
Šančių poliklinikoje yra atskiras kabinetas, kuriame tikrinama sveikata dėl darbo.
"Jei šeimos gydytojas tikrina žmogaus sveikatą prieš jam įsidarbinant ir jis nedirbs su kenksmingais faktoriais, šis patikrinimas yra nemokamas. Šeimos gydytojas turi turėti dokumentą, patvirtinantį, kad jis yra išklausęs 60 valandų medicinos gydytojų mokymo kursus. Mes tokių šeimos gydytojų neturime. Yra tik du gydytojai, išklausę šiuos kursus, ir jie dirba profilaktinių apžiūrų kabinete. Jei šie gydytojai tikrina sveikatą, tai yra mokama", – aiškino Šančių poliklinikos direktoriaus pavaduotoja Giedra Kvedaravičiūtė.
Pasikalbėjus su Kauno poliklinikų vadovais, išryškėjo dar vienas aspektas, kai už sveikatos patikrinimą reikia mokėti. Tai laikas. Jei asmuo turi laiko, gali registruotis pas šeimos gydytoją, laukti eilėje, jei reikia, lankytis pas specialistus ir tik tada gauti atsakymą. Patikros kabinetuose paslauga suteikiama tą pačią dieną. Ateiti kelis kartus gali tekti tik tuo atveju, jei reikiamo specialisto darbo valandos jau yra pasibaigusios.
Privačiose įstaigose besigydantys kauniečiai juokauja, kad jiems neaiškumų nekyla, nes visos paslaugos yra mokamos.
"Jei pacientas yra prisiregistravęs prie klinikos, šeimos gydytojas patikrina sveikatą ir parašo pažymą, reikalingą darbui ar vairuotojo pažymėjimui gauti. Jeigu pagal tam tikrą darbo pobūdį reikia specialisto konsultacijos, pacientas siunčiamas pas jį. Negirdėjau, kad pas mus būtų buvę kažkokių nesusipratimų", – pakomentavo Bendrosios medicinos praktikos klinikos vadovas gydytojas Vidmantas Samuitis.
Komentaras
Giedrė Maksimaitytė, Sveikatos apsaugos ministerijos Ryšių su visuomene skyriaus vedėja
Tiek vaikai, tiek suaugusieji turi teisę nemokamai profilaktiškai pasitikrinti sveikatą. Ši paslauga apmokama Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis.
Profilaktinio tikrinimo metu gali būti atliekami kraujo, šlapimo, gliukozės kiekio kraujyje nustatymo tyrimai. Taip pat tikrinama klausa, regėjimas, matuojamas kraujospūdis, atliekama burnos, limfmazgių, ginekologinė apžiūra.
Norint profilaktiškai pasitikrinti sveikatą būtina kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jis turėtų informuoti, koks profilaktinis sveikatos patikrinimas priklauso bei apie šalyje vykdomas prevencines programas.
Jei asmuo pageidauja antrinio sveikatos patikrinimo, specialistų konsultacijų, bet indikacijų tam nėra, tuomet turėtų susimokėti pats arba už jį gali sumokti kiti fiziniai ar juridiniai asmenys.
Privalomi sveikatos profilaktiniai tikrinimai yra kita profilaktinių sveikatos tikrinimų rūšis. Privalomas sveikatos tikrinimas priklauso nuo konkrečių profesinės rizikos veiksnių, kuriuos darbdavys surašo į Asmens medicininę knygelę (sveikatos pasą). Vadovaujantis teisės aktais, žmonių, kurie, norėdami dirbti tam tikrą darbą, privalo periodiškai tikrintis sveikatą, profilaktiniai sveikatos patikrinimai apmokami darbdavio lėšomis.
Darbuotojai, kurie darbe gali būti veikiami profesinės rizikos veiksnių, privalo pasitikrinti sveikatą prieš įsidarbindami, o dirbdami tikrintis periodiškai pagal įmonėje patvirtintą darbuotojų sveikatos tikrinimų grafiką.
Naujausi komentarai