Pereiti į pagrindinį turinį

Priešmokyklinukai Kaune mėtomi kaip bulvės

2016-04-04 08:34

Įteisinus privalomąjį priešmokyklinį ugdymą, tėvai suskubo rūpintis, kur jų vaikai krims mokslus, stovėjo eilėse, kad patektų į norimas mokyklas, tačiau Kaune ūmai panaikintos priešmokyklines grupės kai kuriose pradinėse mokyklose.

Lyg žaibas iš dangaus

"Tyliai, su niekuo nediskutavus, šių metų kovo 15 d. buvo priimtas Kauno miesto tarybos sprendimas, kuriuo, trumpai tariant, panaikintos priešmokyklinio ugdymo grupės daugumoje pradinių mokyklų. Priežastis – nežinoma", – laiške "Kauno dienai" rašė kaunietė Vita Mačiulienė. Pasak moters, tėvai jaučiasi apgauti ir palikti visiškai nežinantys, kur dėti vaikus.

"Būtų juokinga, jei nebūtų graudu, bet kur dabar tuos vaikus dėti? Tos mokyklose, kuriose bus priešmokyklinės klasės, jau susirinko vaikus, tad vargiai kur bepateksime, o jeigu dar ir liko laisvų vietų, tai greičiausiai tokiose mokyklose, kurios niekam neįdomios ir nepatrauklios", – svarstė susirūpinusi mama.

Iš tiesų sprendimų seka ir chaosas stulbina. Nuo sausio mokyklos priiminėjo tėvų prašymus priimti jų vaikus į priešmokyklines klases. Vasario pradžioje miesto taryba palaimino naują mokyklų tinklo pertvarkos planą iki 2020 m., kuriame priešmokyklinukų grupės pradinėse mokyklose suplanuotos, o praėjus vos mėnesiui politikai nubalsavo, kad kai kuriose mokyklose jas reikia naikinti.

Sugriovė visus planus

V.Mačiulienė atkreipė dėmesį, kad pernai buvo pakeista dokumentų pateikimo mokykloms tvarka.

"Iki 2016 m. vaiko dokumentus ugdymo įstaigai reikėdavo pateikti nuo balandžio, o šiemet dokumentų priėmimas prasidėjo jau sausį. Pažymas, kitus dokumentus rinkome ir ruošėmės gruodžio mėnesį, iš karto po naujų metų stovėjome gyvoje eilėje, kad prašymus ir dokumentus pateiktume pageidaujamoje mokykloje ir vaikas galėtų mokytis ten, kur patogu bei priimtina jam ir šeimai. Su viltimi laukėme, kada bus paskelbti priimtų vaikų sąrašai, bet sulaukėme visai kitokių naujienų", – apgailestavo kaunietė, sužinojusi, kad jos pageidaujamoje P.Mašioto pradinėje mokykloje priešmokyklinukų grupės jau nebus komplektuojamos.

Anot V.Mačiulienės, tokių pat problemų kilo ir "Ryto", "Šilo" bei kitas Kauno miesto pradines mokyklas savo priešmokyklinukmas pasirinkusiems tėvams.

Pagal savivaldybės pateikiamus dokumentus, formuoti priešmokyklinio ugdymo grupes leista tik dviem pradinėms mokykloms "Varpelio" ir Suzukio, taip pat "Rūtelės", "Šviesos" ir M.Valančiaus mokyklos-darželiams. Žinoma, priešmokyklinukų lauks naujieji dariniai – daugiafunkciai centrai, taip pat kai kurios pagrindinės mokyklos ir progimnazijos.

 

Didžiausias galvos skausmas, kur dėti priešmokyklinukus, tiems tėvams, kurių atžalos iki šiol nelankė jokių ikimokyklinio ugdymo įstaigų. Ramiau gali gyventi nebent tie, kurių vaikai lanko darželius ir ten galės gauti priešmokyklinį ugdymą, tačiau redakciją pasiekė kauniečių nuogąstavimai dėl to, kad darželius lankę vaikai planavo priešmokyklines grupes lankyti pasirinktose pradinėse mokyklose ir jau informavo darželius, kad išeina.

Darželiai jau planavo, kiek naujokų galės priimti į likusias laisvas vietas. Tad dabar kilo sumaištis ir darželiuose: ar jie privalo priimti atgal išeiti suplanavusius priešmokyklinukus ir ką daryti su darželin besiruošiančiais vaikais, kuriems tokiu atveju vietų nebeliktų.

Keistos trumposios žinutės

V.Mačiulienė užsiminė, kad kai kurie ikimokyklinio amžiaus vaikus auginantys tėvai jau sulaukė SMS, raginančių apsilankyti Kaune besikuriančiose ir priešmokyklinukus bei pradinukus renkančiose privačiose mokyklose, tad tėvai spėlioja, ar toks apribojimas savivaldybės pradinėms mokykloms nėra sąmoningai suplanuotas.

Moteris sakė, kad preišmokyklinukų tėvai neketina nuleisti rankų, jau yra surašę raštus, surinkę tėvų parašus ir kreipsis į savivaldybę dėl tokių, jų manymu, nelogiškų ir sumaištį keliančių sprendimų.

Negali komentuoti

"Aš neturiu savivaldybės leidimo kalbėti, o be jo tikrai nieko negaliu komentuoti, nes paskui galiu sulaukti sankcijų", – iš karto paaiškino P.Mašioto pradinės mokyklos direktorė Aušra Burbienė, tad sužinoti ką nors daugiau apie priešmokyklinukus liečiančius sprendimus ir tolesnį šių vaikų likimą iš šios mokyklos vadovės  nepavyko.

"Su mokyklų vadovais niekas nediskutavo, nieko neklausė ir nesvarstė, kaip bus geriau. Vadovai net nežinojo, kad ruošiamasi priimti tokį sprendimą miesto taryboje, o ir apie jau priimtą sprendimą sužinojome tik iš neoficialių kalbų. Viešai dokumentas paskelbtas tik kovo 30 d.", – pasakojo Kauno miesto švietimo sistemoje dirbanti moteris, prašiusi neviešinti nei jos pareigų, nei pavardės.

Pasak jos, labiausiai stebina tai, kad tokie sprendimai priimami dabar, kai jau reikia būtų pasiruošus privalomajam ikimokykliniam ugdymui. "Ar kas nors pasidomėjo, kiek bus tų vaikų? Kiek jų priešmokyklinį ugdymą gaus darželiuose, o kiek vietų reikia paruošti mokyklose? Juk žinome, kad darželiai Kaune ir taip perpildyti", – svarstė pedagogė.

Daug neatsakytų klausimų

"Kauno dienai" pradėjus domėtis šia situacija, savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjas Virginijus Mažeika delsė atsakyti į klausimus, o netrukus savivaldybė išplatino pranešimą, kuriame aiškinama, jog P.Mašioto ir "Ryto" pradinėse mokyklose pirmenybė teikiama būsimiesiems pradinukams, gyvenantiems Šilainiuose.

"Į Kauno "Ryto" ir Prano Mašioto pradines mokyklas nori patekti dvigubai daugiau būsimųjų pirmokų nei šiose mokyklose yra vietos. Daugelis jų gyvena Šilainių mikrorajone, kuriam yra priskirtos abi mokyklos. Į jas nepatekę vaikai yra laukiami netoliese esančiose Tado Ivanausko ir Milikonių mokyklose, kurios yra pasiruošusios priimti apie 200 priešmokyklinio amžiaus vaikų", – rašoma savivaldybės pranešime. Deja, apie jokias kitas pradines mokyklas, kuriose taip pat nebus formuojamos priešmokyklinio ugdymo grupės, net neužsimenama.

Į "Kauno dienos" klausimus, kaip pasiruošta Kaune įgyvendinti nuo šių metų privalomąjį priešmokyklinį ugdymą, V.Mažeika neatsakė. Prašytos informacijos, kiek rugsėjo 1-ąją Kaune bus priešmokyklinukų, kiek jų lankys priešmokyklines grupes ikimokyklinio ugdymo įstaigose, o kiek galės gauti priešmokyklinį ugdymą mokyklose, taip pat nepateikta.

Kaltina direktorius

Pasak V.Mažeikos, prašymai priimami gana anksti tam, kad vėliau mokyklos galėtų racionaliai planuoti grupių ir klasių skaičius.

Jis tikino, kad prašymų gausa parodė, jog P.Mašioto ir "Ryto" pradinės mokyklos nesugebės priimti visų juos pateikusių pirmokų, kurie gyvena mokykloms priskirtame rajone.

"Tarybos sprendimas buvo priimtas atsižvelgiant būtent į šią faktinę informaciją", – aiškino Švietimo skyriaus vedėjas. Jo teigimu, pradinės mokyklos pirmiausiai turi tenkinti norinčių mokytis pradinėse klasėse vaikų poreikius, kurie gyvena mokyklai priskirtame rajone. Priimant tarybos sprendimą, tai buvo esminis argumentas.

 

"Noriu pabrėžti, kad prašymo mokytis tam tikroje mokykloje priėmimas tikrai nereiškia vaiko priėmimo į mokyklą. Iš tėvų skundų galima įtarti, kad dalis jų suprato priešingai. Atsakomybę už šitą nesusikalbėjimą turėtų prisiimti mokyklų vadovai, kurie yra atsakingi už bendravimą su tėveliais", – pareiškė V.Mažeika.

Kaip skelbia savivaldybė, "Ryto" pradinės mokyklos vadovybė pati inicijavo sprendimą mokykloje neformuoti priešmokyklinio ugdymo grupių.

"P.Mašioto pradinė mokykla neturi atskirų patalpų, pritaikytų priešmokyklinukams. Šią problemą civilizuotai galima spręsti tik mokyklai suteikiant papildomas patalpas. Būtent šiuo keliu ir planuojame eiti. Žinoma, tam reikės laiko", – aiškino V.Mažeika.

Savivaldybė tikina, į šias mokyklas nepatekusių priešmokyklinio amžiaus vaikų tėveliams sudarytos visos sąlygos priešmokyklines grupes lankyti netoliese esančiose Tado Ivanausko progimnazijoje ar Milikonių pagrindinėje mokykloje, kurios gali priimti maždaug 200 vaikų.

"Tėveliai taip pat turi galimybę savo vaikus leisti į bet kurią kitą, ypač jiems priskirtame mikrorajone esančią mokyklą. Taip pat vaikai gali būti toliau ugdomi ir darželiuose, kuriuos jie šiuo metu lanko", – dėstoma savivaldybės pranešime.

Kliūva Vyriausybės atstovui

Vyriausybės atstovo Kauno apskrityje tarnybai taip pat užkliuvo kovo 15 d. priimtas miesto tarybos sprendimas dėl priešmokyklinio ugdymo grupių panaikinimo, nepaisant anksčiau priimtų sprendimų.

"Kauno miesto savivaldybė privalo išspręsti priešmokyklinių grupių skaičiaus bendrojo ugdymo mokyklose ar kitose švietimo įstaigose klausimą. Tai yra būtina, siekiant sklandaus vaikų priėmimo mokytis pagal priešmokyklinio ugdymo programą. To reikalauja 2016 m. rugsėjo 1 d. įsigaliosiančios Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo nuostatos dėl privalomo priešmokyklinio ugdymo. Iki tol būtina užtikrinti aiškios informacijos apie sudaromas priešmokyklinio ugdymo grupes pateikimą priešmokyklinukų tėvams", – tokią poziciją išdėstė Vyriausybes atstovo Kauno apskrityje tarnyba.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų