S. Dariaus ir S. Girėno aerodromas laukia permainų Pereiti į pagrindinį turinį

S. Dariaus ir S. Girėno aerodromas laukia permainų

2016-05-24 12:02

Miesto valdžia nusprendė perimti savivaldybės žinion S.Dariaus ir S.Girėno aerodromą ir visus jam priklausančius statinius. Aerodromo administracija jau planuoja būsimus darbus ir pokyčius.

Bus ir naujų statinių

"Šio aerodromo paskirtis pirmiausia – aviacinis turizmas. Jis bus atviras ir visuomenės poreikiams, o ne kaip anksčiau buvo kalbama, kad jis turi būti visiškai užtvertas ir atiduotas kariuomenei. Ir infrastruktūrą kursime šita linkme", – tikino aerodromui nuo pernai vadovaujantis Vytas Skučas.

Miesto tarybai šiandien pateiktas sprendimo projektas, kad savivaldybės žinion būtų perimtas S.Dariaus ir S.Girėno aerodromo teritorijoje Europos pr. 109 esantis nekilnojamasis turtas – daugiau kaip 20 negyvenamųjų statinių. Iki šiol šis turtas priklausė valstybei, o savivaldybė jį valdė patikėjimo teise, leidusi aerodromui naudotis neatlygintinai. Miesto tarybai pateiktuose dokumentuose skelbiama, kad visus šiuos aerodromo statinius savivaldybė ketina panaudoti kūno kultūrai ir sportui plėtoti, gyventojų poilsiui organizuoti, sąlygoms verslo ir turizmo plėtrai sudaryti.

"Plečiant naujų paslaugų sferą atsiras pastatų. Viešbutis, kavinė – visa tai įeina į šią sąvoką. Dabar visiškai nieko nėra, net tualeto nebuvo. Tie objektai būtinai turi atsirasti", – įsitikinęs V.Skučas.

Gaivins civilinę aviaciją

"Šį savaitgalį buvo atskridę 30 lėktuvų iš Vokietijos. Atlekia, pabūna žmonės, įpučia gyvybės. Gegužės 28 d. rengiame aviacijos šventę visai šeimai – ir seneliams, ir tėvams, ir vaikams", – judesiu aerodrome džiaugėsi V.Skučas.

Pasak jo, yra ir daugiau permainų. "Šiaurinėje dalyje prie S.Dariaus ir S.Girėno gatvės bus vaikų užimtumo centrai. Valstybinė Broniaus Oškinio mokykla prie Švietimo ir mokslo ministerijos irgi čia kuriasi. Atsiras pilotams skirtos klasės, viename pastate jau turbūt šiemet įrengsime. Iš karto negalime visko padaryti dėl finansų", – pasakojo vadovas.

Pasak jo, Nacionalinė žemės tarnyba yra pasirašiusi dokumentus, o miesto taryba jau yra priėmusi sprendimą, kad žemės sklypą Veiverių g. 132, kuriame veikia aerodromas, reikia perimti savivaldybės nuosavybėn. "Aerodromas turi du juridinius adresus – Veiverių g. 132 ir Europos pr. 109, nes buvo dvi statinių grupės: iš Veiverių gatvės pusės – civiliniai statiniai, o kariniai objektai – iš Europos prospekto. Ten yra likę ir statinių pamatai, turintys istorinę vertę ir saugotini", – pasakojo V.Skučas.

Jis apgailestavo, kad valstybės požiūrio nebuvimas apskritai civilinę aviaciją žlugdė. "O dabar bandysime padaryti, kad tai būtų visiems prieinamas dalykas. Ir investuotojų reikia nebijoti, kad greičiau tos paslaugos atsirastų, bet pirmiausia reikia, kad savivaldybė juridiškai būtų tikrasis aerodromo šeimininkas ir suteiktų investuotojams sąlygas, ilgalaikes sutartis. Tarp dangaus ir žemės niekas nenori investuoti", – svarstė V.Skučas.

Priminus pernai pasklidusias kalbas, esą norima sunaikinti aerodromą, jo direktorius šyptelėjo. "Kvailystė, visiška kvailystė. Atvirkščiai viskas daroma. Žmonės pamažu pamatys, kad į tai nebepanašu. Net nekomentuotini dalykai. Net jokių požymių nėra, kad kas nors ta kryptimi vyktų", – tikino V.Skučas.

Permainos pakeitus direktorių

Pernai po rinkimų vienas pirmųjų naujojo mero Visvaldo Matijošaičio darbų buvo atleisti S.Dariaus ir S.Girėno aerodromo direktorių iš pareigų. Buvusiam aerodromo direktoriui Eugenijui Raubickui naujoji miesto valdžia priekaištavo dėl neveiklumo ir neūkiškumo.

Jau tada V.Matijošaitis prabilo apie tai, kad aerodrome trūksta infrastruktūros, kad tai būtų aviaciniam turizmui ir patiems aviatoriams patraukli vieta, o iš oponentų pasigirdo kalbų, esą rezgami planai sunaikinti aerodromą ir išskaidyti jį į daug žemės sklypų.

"Tikrai nėra jokių planų mažinti aerodromo teritoriją ar ją išdalyti. Apie tai net kalbos nebuvo. Juk visi sako, kad ten reikia tvarkos. Reikalinga normali infrastruktūra civilinei aviacijai, nes mažųjų lėktuvų daugėja, atskrenda ir užsieniečių. Reikia, kad jie bent jau turėtų kur nusiprausti ir nueiti į tualetą", – artėjant aerodromo 100-mečio sukakčiai pernai liepą kalbėjo V.Matijošaitis.

Tokios nuostatos meras laikosi ir dabar. "Viskas, kas bus daroma aerodrome, turi būti susieta su jo veikla", – sakė V.Matijošaitis. Anot jo, jau šiemet planuojama tvarkyti komunikacijas, apšvietimą, o ateityje aerodrome atsiras ir naujų objektų. "Ten būtinai turi būti aviatoriams skirtas kempingas, kur atskridę žmonės galėtų pasinaudoti sanitariniais mazgais, virtuve, pievoje pasistatyti palapinę. Aerodromas tikrai bus įtrauktas į visus įmanomus tinklus, skelbiančius apie lankytinas vietas. Tvarkomos erdvės, kad ir vaikai galėtų mokytis skraidyti, aviamodeliuotojai turėtų vietos savo veiklai. Permainų numatyta daug, bet viskas susiję su aerodromo veikla", – pasakojo meras.


Komentaras

Liukrecija Navickienė, Aleksoto seniūnė

Tik džiaugiuosi, kad aerodromas atgyja. Viskas gerai, jeigu tik juda į priekį, nes iki šiol čia buvo visiška stagnacija. Kai žmonės atskrenda lėktuvais, infrastruktūros tikrai reikia: ir kavinukės, ir tualeto, ir šiaip kokių patalpų, kad būtų kur užeiti, laiką praleisti. Mes tikimės, kad ateityje atgis ir kaimynystėje stovintis pastatas Europos pr. 105A, kur galėtų įsikurti ir Aleksoto bendruomenė, ir biblioteka, ir seniūnija, ir vaikų ar pagyvenusių žmonių dienos centrai. Tai būtų puikus daugiafunkcis centras. Jeigu ir aerodromas tvarko savo infrastruktūrą, tai taptų vientisu patraukliu centru ir gyventojams, ir turistams.

Faktai

1915 m. įkurtas S.Dariaus ir S.Girėno aerodromas yra seniausias veikiantis Lietuvoje ir vienas seniausių Europoje. Aerodromas pripažintas nacionalinės reikšmės valstybės saugomu urbanistiniu, inžineriniu, istoriniu paminklu. Šis objektas yra įtrauktas į "Best flying destination in Europe" (Europos įdomiausių atskristi aerodromų) sąrašą.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra