Tarnautojų pažymėjimai: milijonai, išmesti į balą? Pereiti į pagrindinį turinį

Tarnautojų pažymėjimai: milijonai, išmesti į balą?

2016-02-01 09:35
V. Šiliauskas V. Šiliauskas

2008 m. atsiradę elektroniniai valstybės tarnautojo pažymėjimai pagaminti kelioms dešimtims tūkstančių valdiškas pareigas einančių piliečių, tačiau aiškėja, kad kai kurie tarnautojai modernių ir brangių kortelių nenaudoja. Tai – dar vienas milijonų švaistymo pavyzdys?

Nė karto neprireikė

"Guli seife valstybės tarnautojo pažymėjimas, kartu yra ir PIN kodų kortelė. Kitąmet baigsis jos galiojimas, bet dar nė karto kortele taip ir nepasinaudojau. Esminis klausimas – ką su ja veikti? O valstybė juk sumokėjo už jas ir greičiausiai nemažai", – svarstė vienas Kauno miesto savivaldybės tarnautojas, prašęs neskelbti jo pavardės.

Valstybės tarnautojo pažymėjimas jam buvo išduotas 2009 m. balandį. Vyras sako girdėjęs, kad banko kortelę primenantis pažymėjimas turėjo būti susietas su elektroniniu parašu. "Gal su tokia funkcija ši kortelė ir būtų naudinga. Dabar atseit specialioje sistemoje galima koreguoti savo duomenis, sekti informaciją apie laisvas darbo vietas. Nežinau, ar tam buvo reikalinga sistema su tokia įmantria elektronine kortele", – abejojo savivaldybės tarnautojas.

Valstybės tarnautojo pažymėjimai dienos šviesą išvydo 2008 m. Korteles spausdino bendrovė "Lodvila", savo interneto svetainėje skelbianti, kad tai buvo vienas iš didžiausių bendrovės darbų, kuriam gauta ir ES parama.

Kaip paprastas pažymėjimas

"Valstybės tarnautojo pažymėjimas reikalingas identifikuoti, kurioje įstaigoje tu dirbi. Jeigu Vilniuje eini į kokią nors valstybės instituciją, gali parodyti šį pažymėjimą, bet jeigu patekti į tą instituciją reikalingi specialūs leidimai, vis tiek reikia asmens tapatybės kortelės arba paso. Gal ten yra ir daugiau funkcijų, bet man iki šiol rimčiau šiuo pažymėjimu pasinaudoti neteko", – prisipažino savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Sigitas Šliažas. Jis taip pat užsiminė, kad, keičiantis pareigoms, turėtą kortelę reikėdavo grąžinti, nes keičiasi valstybės tarnautojo identifikavimo numeris.

Atostogaujantį savivaldybės administracijos direktorių pavaduojantis Vilius Šiliauskas prisipažino turintis valstybės tarnautojo pažymėjimą, kurį nešiojasi piniginėje, tačiau paklaustas apie kortelės galimybes ir funkcijas, neslėpė: "Turiu kortelę, bet kol kas nesinaudojau ir nežinau, ką su ja galiu. Nėra poreikio, tad ir nežinau. PIN kodų vokelio dar net nepraplėšiau."

V.Šiliauskas pridūrė turintis elektroninę savivaldybės kortelę, kuri tarnauja ir kaip elektroninis viešojo transporto bilietas.

Pasiteiravus, ar dirbant savivaldybėje nereikalingas elektroninis parašas, V.Šiliauskas tikino dažnai naudojantis savo elektroninį parašą, tačiau taip pat ne su valstybės tarnautojo pažymėjimu, o naudodamasis mobiliojo ryšio tinklo operatoriaus paslaugomis.

Ar nekilo klausimų, kad valstybės tarnautojo pažymėjimas reikalingas? "Tai kaip įmonės pažymėjimas, kad būtų galima identifikuoti, kurioje įmonėje ar įstaigoje dirbi. Nuvykus į kokią ministeriją reikia prisistatyti ir parodyti tą kortelę", – dėstė vienas iš savivaldybės administracijos vadovų. V.Šiliauskas tikino, kad kortelė reikalinga, o jeigu joje būtų daugiau funkcijų, būtų tik geriau. Tačiau akivaizdu, kad įmantri elektroninė kortelė su PIN kodais dažniausiai tarnauja tik kaip paprastas darbo pažymėjimas, kokie neretai tiesiog spausdinami ant popieriaus ir įlaminuojami bei kainuoja gerokai pigiau.

Ypatingos savybės

Valstybės tarnybos departamentas prie LR Vyriausybės skelbia, kad "valstybės tarnautojo pažymėjimas sukurtas naudojant šiuolaikines technologijas bei pažangiausias apsaugos priemones. Kortelės polikarbonatiniame sluoksnyje duomenys, nuotrauka ir parašas įrašyti naudojant lazerinio graviravimo įrangą".

Kad tai nėra tiesiog plastiko gabalėlis, liudija kortelės technologiniai požymiai: skirtingi apsauginiai tinkleliai, vaivorykštinė spauda. Nuotrauka, graviruota lazeriu, nematomais dažais atspausdintas grafinis elementas, metalizuota difrakcinė holograma ir integruotas elektroninis mikroelementas, e. parašo ir identifikavimo elektroninėje erdvėje sertifikatai.

Kad tarnautojas galėtų naudotis visomis valstybės tarnautojo pažymėjimo funkcijomis, reikalingi specialūs elektroninės laikmenos skaitytuvai. Panašu, kad šis reikalas paliktas pačių tarnautojui ar įstaigų, kuriose jie dirba valiai. Kauno savivaldybė, atrodo, tokių neturi.

 

2008 m. valstybės tarnautojo kortelė gavo Lietuvos metų gaminio titulą, tačiau ar tikrai viskas jos atsiradimo ir gyvavimo istorijoje taip gražu?

Nusiplauna rankas

2002–2010 m. Valstybės tarnybos departamentui (VTD) prie Vidaus reikalų ministerijos vadovavo Osvaldas Šarmavičius. Kaip tik tuomet ir buvo nuspręsta kurti ir įdiegti valstybės tarnautojo pažymėjimą. Vėliau O.Šarmavičius šias pareigas prarado, bet bandė sugrįžti per teismus.

Nuo 2013-ųjų jis vėl atsisėdo į Valstybės tarnybos departamento prie LR Vyriausybės vadovo kėdę, o netrukus sulaukė išskirtinio dėmesio dėl to, kad, jam vos sugrįžus į aukštas pereigas, karjeros laiptais gerokai pakilo ir du jo sūnūs.

Apie valstybės tarnautojų pažymėjimus su pačiu O.Šarmavičiumi pasikalbėti nepavyko – jį supančios darbuotojos vadovą akylai saugo nuo nepatogių klausimų. Jo vadovaujamos įstaigos specialistė Eglė Karlonaitė, net ir paprašyta nurodyti, kokie konkrečiai departamento darbuotojai atsakė į "Kauno dienos" klausimus, atsiuntė anoniminius atsakymus. Dažniausias pasiteisinimas – tai ne mūsų kompetencija.

VTD atstovės atsiųstame laiške išaiškinta, kad pradinė popierinė valstybės tarnautojo pažymėjimo forma atsirado 2002 m. ir buvo skirta patvirtinti valstybės tarnautojo tapatybę ir jo einamas pareigas. "Nuo 2008 m. popierinį valstybės tarnautojo pažymėjimą pakeičia plastiko kortelės formos valstybės tarnautojo pažymėjimas, kuriame įrašytas valstybės tarnautojo atpažinimo elektroninėje erdvėje sertifikatas ir valstybės tarnautojo elektroninio parašo sertifikatas. Taigi valstybės tarnautojo pažymėjimo galimybių panaudojimas priklauso nuo konkrečios įstaigos Personalo administravimo funkcijas atliekančio padalinio", – išdėstyta VTD rašte.

Skaičiai – paslaptis?

Oficiali šios institucijos versija – kortelė turi daug modernių funkcijų, suteikiančių didelių galimybių valstybės tarnautojams, tačiau Kauno savivaldybės vadovų ir eilinių darbuotojų pavyzdžiai rodo, kad tikrovė yra gerokai kitokia, nei skelbiama.

Kiek tokių modernių kortelių išdalyta per visą Lietuvą, sužinoti nepavyko, nes VTD, atsakydama į klausimus, nepateikė nė vieno konkretaus skaičiaus, nors to buvo prašoma.

"Valstybės tarnautojo pažymėjimas išduodamas visiems nestatutiniams valstybės tarnautojams, jo išdavimas yra įtvirtintas Valstybės tarnybos įstatyme, už šio pažymėjimo išdavimą yra atsakingas į pareigas priėmęs asmuo", – valdiškai slidžiai nuo klausimo išsisuko VTD. Vien Kauno miesto savivaldybės administracijoje yra apie 600 valstybės tarnautojų. Interneto svetainėje, kur pateikiami testai valstybės tarnautojams, skelbiama, kad Lietuvoje dirba 30 tūkst. valstybės tarnautojų.

Įspūdingos sumos

Kiek kainuoja vienos kortelės parengimas, spausdinimas, aktyvavimas ir administravimas, VTD sužinoti taip pat nepavyko – esą tai ne departamento, o Asmens dokumentų išrašymo centro prie Vidaus reikalų ministerijos kompetencija. "Todėl šios informacijos pateikti negalime", – dėstoma oficialiame atsakyme.

VTD interneto svetainėje skelbiama, kad valstybės tarnautojas, praradęs valstybės tarnautojo pažymėjimą dėl savo kaltės, privalės atlyginti naujo pažymėjimo gamybos išlaidas – 23,17 eurų (80 litų), nes tokią sumą 2012 m. yra patvirtinusi Vyriausybė. Jeigu šią sumą ir laikysime tikrąja kortelės kaina, padauginę iš 30 tūkst. valstybės tarnautojų, gausime išties įspūdingus skaičius.

Kiek atsiėjo visos šios elektroninės sistemos įdiegimas, VTD tikino irgi negalinti pateikti informacijos, nors pripažino: "Valstybės tarnautojų pažymėjimų išdavimą ir sertifikatų atnaujinimą įgyvendina Valstybės tarnybos departamentas ir Asmens dokumentų išrašymo centras prie Vidaus reikalų ministerijos."

"Valstybės tarnybos departamento valdomoje Valstybės tarnybos valdymo informacinėje sistemoje yra realizuotas Pažymėjimų užsakymų funkcionalumas. Šių funkcionalumų įdiegimas buvo finansuojamas iš ES lėšų", – vėl atsakymą be jokių skaičių pateikė VTD.

E.Karlonaitės atsiųstame rašte užsiminta, kad "Valstybės tarnybos valdymo informacinės sistemos Pažymėjimų išdavimo modulio funkcionalumui prižiūrėti ir administruoti Valstybės tarnybos departamente skirta 0,2 etato valstybės tarnautojo pareigybės". Visa kita sistemos administravimo našta esą tenka Asmens dokumentų išrašymo centrui prie Vidaus reikalų ministerijos, tad ir šiuo klausimu VTD neturėjo ką atsakyti.

Užkliuvo Valstybės kontrolei

Dar 2010 m. valstybės tarnautojų pažymėjimai buvo užkliuvę Lietuvos Respublikos valstybės kontrolei, tikrinusiai tokių kortelių panaudojimo efektyvumą ir rezultatyvumą.

"Audito metu nustatėme, kad elektroninės valdžios koordinavimas turėjo trūkumų, priemones įgyvendinančių institucijų veiksmai kai kuriais atvejais nesuderinti, todėl valstybės tarnautojų pažymėjimus el. erdvėje panaudoti atliekant tarnybines funkcijas beveik nėra kur, o priimant sprendimus neišvengta neefektyvaus lėšų panaudojimo", – skelbiama patikrinimo išvadose.

2010 m. Valstybės kontrolės duomenimis, trims valstybiniams sertifikavimo centrams steigti panaudota daugiau kaip 2,6 mln. eurų (daugiau kaip 9 mln. litų). Nepaisant tokių investicijų, sertifikatai, įrašomi į valstybės tarnautojų pažymėjimus ir asmens tapatybės korteles, buvo sudaromi tik viename iš jų. "Dėl šių priežasčių Vyriausybei rekomenduota įvertinti Informacinės visuomenės plėtros komiteto prie Susisiekimo ministerijos sertifikavimo centro tolesnės veiklos vykdymo tikslingumą ir spręsti dėl sertifikavimo paslaugų teikėjų, sudarančių ir įrašančių sertifikatus į valstybės tarnautojų pažymėjimus, skaičiaus nustatymo", – skelbė tikrintojai.

Taip pat buvo nustatyta, kad laiku nepriėmus sprendimų dėl kvalifikuotų sertifikatų į valstybės tarnautojų pažymėjimus įrašymo, 88 proc. 2008–2009 m. pagamintų pažymėjimų nepritaikyti visaverčiam panaudojimui e. erdvėje, todėl sertifikatus reikia perrašyti, o pažymėjimai naudojami neefektyviai.

Išdalys dar daugiau?

"Į 2010 m. Valstybės kontrolės pastabas atsižvelgta", – "Kauno dienai" konstatavo VTD, tačiau dėl kokių priežasčių galėjo atsirasti tikrintojų užfiksuoti trūkumai ir pažeidimai, net neužsiminė.

Pasiteiravus, ar planuojami kokie nors šios sistemos ir kortelės patobulinimai, VTD atskleidė, kad valstybės tarnautojų pažymėjimus norima dalyti dar platesniais mostais.

"Lietuvos Respublikos valstybės tarnybos įstatymo Nr. VIII-1316 pakeitimo įstatymo projekte, kuris šiuo metu yra svarstomas Lietuvos Respublikos Seime, numatoma išplėsti asmenų, gaunančių pažymėjimą, sąrašą. Pažymėjimas taip pat bus išduodamas į pareigas priimtiems arba paskirtiems valstybės politikams, valstybės pareigūnams, teisėjams, prokurorams. Profesinės karo tarnybos kariams, statutiniams valstybės tarnautojams ir darbuotojams pažymėjimas bus išduodamas, jeigu jis bus būtinas šių asmenų tarnybinėms funkcijoms vykdyti", – teigiama rašte.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra