Kauno savivaldybės įmonės kasmet atseikėja dešimtis ar šimtus tūkstančių litų paramos įvairioms organizacijoms, tačiau slepiama, kur nukeliauja kauniečių pinigai. Politikų valdomų bendrovių atstovai pateikia absurdą primenantį pasiaiškinimą, esą viešintis nepageidauja paramos gavėjai.
Dosniai žarsto pinigus
Savivaldybės įmonės greitai atranda argumentų, kodėl už jų paslaugas miestiečiams tenka mokėti nemažus mokesčius. Esą jų veikla duoda menką pelną, tenka padengti dideles veiklos išlaidas. Keblumų nekyla, kai reikia paremti įvairias mažai žinomas asociacijas, viešąsias įstaigas, netgi komercines įmones.
Dosniausiai pinigus paramai žarstė įmonė "Kauno energija" – pernai tam išleido net 500 tūkst. litų. Netgi sunkiai besiverčiančios viešojo transporto bendrovės "Autrolis" ir "Kauno autobusai" sukrapštė atitinkamai 48 tūkst. ir 30 tūkst. litų. Kaip buvo atskleidusi "Kauno diena" didžiąją paramos dalį – 40 tūkst. litų – "Autrolis" skyrė viešajai įstaigai "Baritonų trio". Tiesa, šiemet abi transporto įmonės jau nieko neberemia.
Dosni buvo ir įmonė "Kauno švara", kuri paramai pernai atseikėjo 155,6 tūkst. litų. Laboratorinių bandymų centras skyrė 35,3 tūkst. litų, Kauno komunalinis ir butų ūkis – 7,88 tūkst. litų.
Gavėjai įslaptinti
Kas gauna savivaldybės kontroliuojamų įmonių paramą? Pasirodo, tai yra paslaptis vien dėl to, kad paramos prašytojai ir gavėjai esą nėra davę sutikimo apie tai skelbti. Bent jau taip teigiama savivaldybės administracijos rašte apie suteiktą paramą, kai ja susidomėjo Kauno tarybos nariai.
"Bendrovės valdyba priima sprendimus, kurie gali būti atskleidžiami tik akcininkams, todėl bendrovė spaudai be akcininko leidimų negali viešinti savo valdybos sprendimų apie paramos ir labdaros skyrimą", – teigė "Kauno dienai" raštu atsiųstame atsakyme "Kauno energijos" administracija.
Atviriau elgiasi tik "Kauno švara". Ji vienintelė bent jau savivaldybei pateikė paremtųjų sąrašus nuo 2010 m. iki 2013 m. Ši bendrovė rėmė bendruomenių centrus, mokyklas, sporto klubus, įvairias asociacijas, parapijas. Labiausiai ši komunalinių paslaugų bendrovė mylėjo Tekstilininkų ir dailininkų gildiją. Užpernai jai skyrė 50 tūkst., pernai – 38 tūkst. litų. Tiesa, šiemet šios organizacijos jau neremia.
Šiemet įmonė paramai išleido 90,6 tūkst. litų. "Kauno energija" – 39 tūkst. litų, Kauno laboratorinių bandymų centras – 4,5 tūkst. litų.
Įžūlumo nestokoja
Labiausiai nustebino įmonė "Kauno vandenys". Ji nusprendė įslaptinti ne tik paramos gavėjus, bet ir sumas, kurios jai skiriamos.
Į "Kauno dienos" klausimą, kodėl mokesčius už vandens tiekimą renkanti miesto įmonė turi paslapčių nuo kauniečių, gavome biurokratinį "Kauno vandenų" generalinio direktoriaus padėjėjo Viliaus Buroko atsakymą raštu: "Vadovaujantis Lietuvos Respublikos akcinių bendrovių įstatymu, uždarosios akcinės bendrovės "Kauno vandenys" valdybos darbo reglamentu UAB "Kauno vandenys" valdyba patvirtino informacijos, kuri laikoma uždarosios akcinės bendrovės "Kauno vandenys" konfidencialia informacija, sąrašą. Suteiktos paramos sumos patenka į konfidencialios informacijos sąrašą ir todėl yra viešai neskelbiamos."
Paprasčiau tariant, šia painia biurokratine kalba bandoma įrodyti, kad "Kauno vandenys" prilygsta komercinėms uždarosioms akcinėms bendrovėms ir dėl to gali turėti paslapčių. Privataus kapitalo bendrovėse paprastai įslaptinami konkurentus dominantys dalykai, o "Kauno vandenys" yra monopolinė bendrovė, kurios visas akcijas valdo savivaldybė.
Kelia daug įtarimų
"Reikėtų išsiaiškinti, ar paramos gavėjai turi juridinę teisę išlikti paslaptyje, – svarstė Kauno savivaldybės administracijos direktorius Dainius Ratkelis. – Mano nuomone, čia paslapčių neturėtų būti."
Jo teigimu, per savivaldybės kontroliuojamas įmones lengviau skirti lėšų, kurių prireikia iš anksto neplanuotiems miesto įvykiams, renginiams. "Būna situacijų, kai kokiai nors įstaigai pritrūksta nedidelės sumos pinigų, o savivaldybės biudžetas jau būna patvirtintas, tada yra galimybė gauti finansavimą iš įmonių. Bet tai turėtų daryti tik pelningos įmonės", – teigė D.Ratkelis.
Kauno tarybos nario Povilo Mačiulio nuomone, skirstyti paramą per įmones yra ydinga praktika. "Svarstant miesto biudžetą ir tvirtinant įvairių programų finansavimą miesto tarybos nariai daug diskutuoja, teikia argumentus. Tačiau vėliau, kai biudžetas jau patvirtintas, be jokių viešų svarstymų pinigai vėl perskirstomi per savivaldybės bendroves", – stebėjosi Kauno tarybos narys.
P.Mačiuliui kelia daug įtarimų ir savivaldybės įmonių slapukavimas. "Kai viskas daroma slaptai, kyla visokių minčių ir prielaidų – juk tokiu atveju nesudėtinga padidinti komunalinius mokesčius gyventojams, o paskui, gavus daugiau pajamų, skirstyti lėšas politikams artimoms organizacijoms arba padėti jiems prieš rinkimus", – įžvelgia slaptumo grėsmes P.Mačiulis.
Komentarai
Mindaugas Grigelis
"Kauno autobusų" generalinis direktorius
Šias metais įmonei trūko apyvartinių lėšų, todėl neskyrėme lėšų paramai. Tačiau teikiame mums tiesiogiai nekainuojančią viešinimo paslaugos paramą. Autobusų viduje informacijai skirtose vietose iškabiname plakatus apie miesto renginius.
Virginijus Tamošiūnas
Kauno komunalinio ir butų ūkio generalinis direktorius
Šiemet visiškai nieko neskyrėme paramai. Kai neturi daug lėšų, koks gali būti rėmimas. Ankstesnė parama buvo skirta jauniems sportininkams, jų renginiams. Bet ir tam buvo išleidžiamos nedidelės sumos.
Kęstutis Žuromskas
"Kauno gatvių apšvietimo" generalinis direktorius
Prašymų skirti paramą gauname daug, tačiau ją galime skirti tik dirbdami pelningai. Pernai turėjome finansinių sunkumų, todėl nieko nerėmėme. Šiemet situacija geresnė, todėl vienai mokyklai įrengėme modernų apšvietimą. Tai kainavo apie 10 tūkst. litų.
Naujausi komentarai