Pereiti į pagrindinį turinį

Kokaino byloje – netikėtas teisiamojo pareiškimas

2018-12-18 18:00

Anglyse slėptos rekordinės kokaino kontrabandos organizavimu kaltinamas Vygantas Panka pagaliau teisme davė parodymus.

Vygantas Panka Vygantas Panka Vygantas Panka Vygantas Panka Vygantas Panka Vygantas Panka Vygantas Panka Vygantas Panka Vygantas Panka Vygantas Panka Vygantas Panka

Maskvos šešėlis

"Savo kaltės nepripažįstu", – vakar Kauno apygardos teisme pareiškė V.Panka. Šią vasarą Apeliacinio teismo jis buvo paleistas į laisvę už 50 tūkst. eurų užstatą, tačiau su apykoje, kuri leidžia jį stebėti.

Anot teisiamojo, su dviem kolumbiečiais, kurie esą ir įvėlė jį į šią istoriją, prieš dešimt metų jį Maskvoje supažindino Jonas. Apie pastarąjį žino tik tiek, kad jis gyvena Ispanijoje. Pasak V.Pankos, jis jiems padėjo įsilieti į maisto produktų bei statybų rinką.

Vygantas Panka/Vilmanto Raupelio nuotr.

Apie 2013-uosius minėti kolumbiečiai jį vėl susirado. Ir ketino toliau bendradarbiauti, bet netrukus Rusija uždraudė įvežti maisto produktus iš Lietuvos. Tada kolumbiečiai ėmėsi anglių verslo. Anot V.Pankos, jo pagalbininkė – Rusijos pilietė, ieškodavusi pirkėjų, rado jų Kaune: pirmu atplukdytu akmens anglies kroviniu esą susidomėjo "Kauno energija".

Pasak V.Pankos, jos vadovu prisistatęs asmuo tada buvo atvykęs prie muitinės ir netrukus krovinys buvo iškrautas jo bendrovėje.

Šiuo teisiamojo žodžius "Kauno energijos" atstovai kategoriškai neigia.

"Jokio anglių krovinio iš minimų asmenų AB "Kauno energija" nėra pirkusi ir jokių sąsajų nei su straipsnyje minima byla, nei su joje minimais asmenimis neturi.

Bendrovė patvirtina, kad jos atstovai buvo pakviesti įvertinti galimybes utilizuoti straipsnyje minimas anglis bendrovės katilinėse ir kartu su policijos pareigūnais vyko į muitinę jų apžiūrėti. Po apžiūros konstatuota, kad nei technologiniu, nei aplinkosaugos požiūriu bendrovė to padaryti negali. Jokių tolesnių veiksmų nebuvo imtasi", – teigia "Kauno energijos" atstovai.

Žadėtas penkiaženklis atlygis

Po poros dienų V.Pankai atvykus pinigų už krovinį, jam buvo pareikšta, kad atplukdytos akmens anglys – bevertės šiukšlės. O parodžius jų sertifikatus, atsakyta, kad jeigu anglys būtų tokios, kaip nurodoma dokumentuose, nupirktų jas visas.

Anot V.Pankos, pareiškus šias pretenzijas kolumbiečiams, jie žadėjo atsiųsti specialistą, kuris įvertintų, kieno tiesa. Tačiau šis vis nesirodė, todėl V.Panka pareikalavo sumokėti jam už darbą. Tada esą jam ir pasiūlytas akmens anglies krovinys su brangakmeniais.

Pasak V.Pankos, kolumbiečiai už šį krovinį jam žadėjo apie 10 tūkst. eurų. Be to, atsiųsti žmogų, kuris tuos brangakmenius iš akmens anglies paims. V.Panka teigė pastarojo net nematęs, kaip ir vieno kartu su šiuo užsieniečiu sulaikyto alytiškio.

Minėto sulaikymo metu V.Panka teigė buvęs Ispanijoje. Išvyko į ją išvakarėse. Ir apie tai sužinojo tik iš žiniasklaidos. Tai jį labai išgąsdino, kad net išmetė savo kompiuterį, kuriame buvo visi susirašinėjimai su minėtais kolumbiečiais. Ir tai buvo pati didžiausia jo klaida.

Laimė, vėliau šių duomenis jam padėjo rasti jį ginantis advokatas Giedrius Danėlius. Kaip jau rašyta, anksčiau pastarasis palaikydavo kaltinimus panašiose bylose ir karjeros prokuratūroje pabaigoje net buvo Klaipėdos apygardos vyriausiasis prokuroras.

Buvo įtariamas ir sūnus

Anot V.Pankos, to meto politiniai pokyčiai Lietuvoje padarė neįmanomą ir prekių iš Rusijos ar į ją tranzitą per mūsų šalį. Todėl jis ir nusipirkęs dvi lietuviškas įmones.

Tačiau, tai negalėjo padaryti savo vardu, nes turi problemų dėl banko.

Pasak V.Pankos, fiktyviais jo įsigytų įmonių direktoriais tapo sūnaus surasti kiemo draugai. Vėliau pastarieji, kaip ir V.Pankos sūnus, taip pat buvo tapę šios bylos įtariamaisiais ir net buvo suimti. Galiausiai ikiteisminis tyrimas jų atžvilgiu buvo nutrauktas.

Minėta Rusijos pilietė, kurios atžvilgiu byla buvo išskirta į atskirą, jau išgirdo Klaipėdos apylinkės teismo nuosprendį už dokumentų klastojimą. Jai skirta apie 100 eurų bauda, kurios nuteistoji neskundė. Kadangi jos laikinasis leidimas gyventi Lietuvoje jau pasibaigęs, manoma, kad šiuo metu ji iš mūsų šalies išvykusi.

V.Panka teigia šiuo metu dirbantis vienoje Klaipėdos įmonėje vairuotoju. Ir tegaunantis į rankas 290 eurų, kuriuos pasiima antstoliai.

Įkliuvo su įkalčiais

"Kauno diena" rašė, kad, anot teisėsaugininkų, V.Pankos suburtos organizuotos grupuotės nariai – alytiškiai Kęstutis Zienka ir Vaidotas Matulaitis bei Kolumbijos ir Nyderlandų Karalystės pilietybę turintis Diego Pena Murillo, buvo sulaikyti 2015-ųjų liepos 3-iąją po daugiau kaip savaitę prie vieno Alytaus angaro trukusios Kauno apskrities policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnų pasalos su įkalčiais.

Vaidotas Matulaitis/Vilmanto Raupelio nuotr.

Iš jame buvusių 129 t anglies tespėję išgryninti apie 12 kg kokaino. Nors vėliau nustatyta, kad jo ten buvo ne mažiau kaip 71 kg. 

Tačiau tai paaiškėjo tik ekspertams nustačius, kas maišelio, išsinešto iš sandėlio, kurį kažkur vežė K.Zienka, viduje. O vėliau patiems teisėsaugininkams rankomis perrinkus likusį anglių kiekį.

Kaip tada teigta, šios trijulės sulaikymo metu iš nusikalstamo pasaulio perimto kokaino vertė juodojoje rinkoje – daugiau nei 40 mln. eurų.

K.Zienka, V.Matulaitis ir D.P.Murillo buvo kaltinami ne tik neteisėtai disponavę labai dideliu kiekiu narkotinių medžiagų, bet ir jų kontrabanda. Anot jų bylą teismui rengusių teisėsaugininkų, ši trijulė iš V.Pankos gavo ir konkrečias užduotis. Pastarajam atplukdžius į Klaipėdos uostą krovinį ir išsinuomojus Alytuje angarą, jame D.P.Murillo turėjo išgryninti akmens anglyje paslėptą kokainą bei išmokyti to K.Zienką su V.Matulaičiu. Pastarieji turėjo pasitikti atplukdytus konteinerius, organizuoti krovinio iškrovimą ir sandėliavimą. O K.Zienka – dar ir pasitikti D.P.Murillo.

Diego Pena Murillo/Vilmanto Raupelio nuotr.

Dėl kontrabandos išteisinti

Tačiau V.Matulaitis ir K.Zienka, stoję prieš tą patį Kauno apygardos teismą, tikino tik krovę minėtame angare anglis, nieko nežinodami apie jose slepiamus narkotikus. Anot K.Zienkos, tai jis daręs V.Pankos prašymu. V.Matulaitis teigė, kad paprašytas K.Zienkos jam padėti.

D.P.Murillo pareiškė, kad atvyko tada į Lietuvą siųstas dviejų Kolumbijos piliečių tarpininko, gyvenančio Olandijoje, dėl šiame anglių krovinyje paslėptų smaragdų. Esą anksčiau jie jam buvo siunčiami tiesiai į Olandiją. Tačiau atvykęs į Lietuvą terado minėtame krovinyje, kurio dauguma maišų buvo praplyšę, vos du smaragdus.

Šiemet sausį Kauno apygardos teismas pripažino D.P.Murillo, K.Zienką ir V.Matulaitį kaltais dėl visų jiems inkriminuotų nusikaltimų ir nuteisė D.P.Murillo devynerių metų laisvės atėmimu, K.Zienką – aštuonerių su puse, V.Matulaitį – aštuonerių.

Tačiau spalį Apeliacinis teismas visus tris dėl kokaino kontrabandos išteisino, konstatavęs, kad jie atliko veiksmus tik Lietuvos teritorijoje. O V.Matulaitis išteisintas ir dėl neteisėto disponavimo labai dideliu kiekiu narkotikų. Dėl to kaltais pripažinti tik D.P.Murillo su K.Zienka, nepakeičiant jiems Kauno apygardos teismo skirtos bausmės.

Generalinė prokuratūra Apeliacinio teismo nuosprendžio neskundė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų