Sušvelnintos bausmės pusei ne tik Kaune, bet ir Norvegijoje siautėjusios gaujos narių

Lietuvos apeliacinis teismas, ne per seniausiai sugriežtinęs bausmes jame užtarimo ieškojusiems sunkiais ir labai sunkiais nusikaltimais kaltintiems Agurkinių nusikalstamo susivienijimo nariams su jo vadeiva – Sauliumi Velečka priešakyje, šiandien jas sumažino beveik pusei su Kamuoliniais siejamo nusikalstamo susivienijimo narių, vykdžiusių nusikaltimus ne tik Kaune, bet ir Norvegijoje.

Seimo šešėlis

Visus juos Kauno apygardos teismas prieš beveik porą metų buvo pasiuntęs už grotų. Tačiau, tris iš keturių nuteistųjų iki nuosprendžio įsiteisėjimo dar buvo palikęs laisvėje.

Atsižvelgus į ilgai trukusį ikiteisminį tyrimą, visiems jiems buvo skirtos kur kas švelnesnės, negu prašė prokuroras, bausmės – laisvės atėmimas nuo šešerių iki keturiolikos metų. Jos buvo artimos minimalioms, grėsusioms už padarytus nusikaltimus.

Nepaisant to, nuteistieji prašė Lietuvos apeliacinio teismo išteisinti juos ir dėl dalyvavimo nusikalstamo susivienijimo veikloje bei prekybos narkotinėmis ar psichotropinėmis medžiagomis. Dėl pasikėsinimo nužudyti juos jau buvo išteisinęs Kauno apygardos teismas.

Kaip jau rašyta, vienas iš šio septyneto – anksčiau Viešojo saugumo tarnyboje dirbęs Mindaugas Ratkevičius buvo tuometinės Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės apsaugininkės sugyventinis bei vaiko tėvas. Anot bylą teismui rengusių teisėsaugininkų, jis buvo ir vieno šio nusikalstamo susivienijimo vadeivos – Ediko Mikučiausko asmens sargybinis, lydėdavęs šį į susitikimus su kriminalinio pasaulio „autoritetais“.

Policijos nuotr.

Dauguma – recidyvistai

Oficialiai šio su Kamuoliniais siejamo nusikalstamo susivienijimo nariai buvo įvairių bendrovių direktorių pavaduotojai, projektų vadovai bei vadybininkai. Taip jie prisistatė stoję prieš Kauno apygardos teismą. O jų sulaikymo operacija 2015-ųjų balandį kurį laiką buvo laikoma paslaptyje.

Dengė, kaip įmanydami, savo veidus nuo žiniasklaidos jie ir stoję prieš teismą. Kas perša prielaidą, kad dar ne visus jų nusikaltimus galimai išsiaiškino teisėsaugininkai.

Iki tol buvo neteistas tik vienas iš jų. Kiti – nuo dviejų iki devynių kartų. Ir ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje. Dažniausiai – už smurtinius nusikaltimus: nužudymą, pasikėsinimą nužudyti, plėšimą, turto prievartavimą. Taip pat – ir už disponavimą labai dideliu kiekiu narkotinių medžiagų.

Net šešiems iš jų – jau minėtiems E.Mikučiauskui, M.Ratkevičiui bei Ronaldui Mikočiūnui, Gediminui Vaikšnorui, Igoriui Skromovui ir Mindaugui Ališauskui ir šį kartą buvo pareikštas kaltinimas dėl pasikėsinimo iš savanaudiškų paskatų – siekiant nuslėpti kitą nusikaltimą, nužudyti du Norvegijoje – statybose Oslo apylinkėse dirbusius tautiečius bei neteisėto jų laisvės atėmimo.

Prievartiniai svečiai

Vienas iš aukų – buvęs M.Ratkevičiaus kolega iš Viešojo saugumo tarnybos.

Nukentėjusieji šiame daugiau kaip pusantrų metų Kauno apygardos teisme trukusiame teismo procese dalyvavo nuotoliniu būdu. Vienas iš jų pasakojo, kad jam jau įleidus šaknis Norvegijoje ir turint ten savo statybos firmą, sulaukė antrojo nukentėjusiojo skambučio. Šis prašė padėti trumpam įsikurti nepažįstamam asmeniui. Pastarasis po poros savaičių jau įsakmiu tonu „paprašė“ pasaugoti jo krepšį. Šiame buvo hašišas. Taip nukentėjusieji palaipsniui buvo įtraukti į narkotikų platinimą Norvegijoje.

Jiems ne tik tekdavo kartu su minėtu svečiu bei netrukus į Norvegiją R.Mikočiūno, kuris taip pat laikomas vienu iš šio susivienijimo vadeivų, atsiųstu G.Vaikšnoru važiuoti į slėptuves paimti narkotikų, bet ir nuvežti šiuos perpardavinėtojams.

Netrukus į Norvegiją atvyko ir R.Mikočiūnas. Šio bei jo bendrininkų planai kvaišalų kontrabanda bei platinimu nesibaigė. Iš užverbuotųjų pradėta kvosti ir apie kitų Norvegijoje įsikūrusių lietuvių turtinę padėtį, kaip įtariama, ketinant pradėti šiuos reketuoti.

Vidurdienio trileris

Apetitu nesiskundžiančios gaujos planus sumaišė Norvegijos policija, sulaikiusį vieną jų sėbrą. Nuo tada R.Mikočiūnas su bendrininkais pradėjo kaltinti į jų nusikalstamą veiklą įtrauktus statybininkus dėl savo nuostolių ir reikalauti šiuos atlyginti.

Vienas iš jų buvo priverstas sumokėti 8 tūkst. eurų. Tačiau tada iš nukentėjusiųjų, kurie skubiai grįžo į Lietuvą, pradėta reikalauti dar 30 tūkst. eurų. Jie intensyviai buvo kviečiami į susitikimus. Vienas iš kurių įvyko 2015-ųjų balandžio 24-osios vidurdienį prie prekybos centro „Molas“. Laimė, kad jį stebėjo Kauno policijos pareigūnai, į kuriuos jau buvo kreiptasi pagalbos.

Remiantis kaltinimu, buvo suplanuota į spąstus prie „Molo“ įviliotus statybininkus pagrobti ir, nuvežus į nuošalią vietą, nužudyti. Į susitikimą su aukomis atėjęs R.Mikočiūnas trenkė vienam iš jų į veidą, net neprasidėjus pokalbiui. Tai buvo su sėbrais sutartas signalas, kad prisijungtų ir šie. Pastariesiems tebuvo likę įgrūsti grobiamuosius, vienam iš kurių į galvą buvo įremtas pistoletas, o kitam į šoną – peilis, į automobilius.

Vieną nusikaltėlių transporto priemonę pasaloje buvusiems kriminalistams pavyko sulaikyti beveik nusikaltimo vietoje. Kitą, kuriuo išsivežtas vienas iš pagrobtųjų, teko vytis iki Topolių gatvės. Sulaikant išpuolio autorius, iš jų perimti keli koviniai pistoletai, vienas jų buvo su duslintuvu, peiliai, teleskopinė lazda ir neperšaunamos liemenės.

Remiantis kaltinimu, bandė pasidengti savo nuostolius teisiamieji ir kitais būdais. Kaip garantija, kad bus grąžinta skola, R.Mikočiūno nurodymu, pakaunėje, grasinant pistoletu, buvo pagrobtas visureigis, kuriuo naudojosi taip pat į šią istoriją įpainiotas Norvegijoje gyvenantis garliaviškis.

Vienas reisas – pusė milijono?

Kartu su nusikalstamo susivienijimo, kuriam vadovavo E.Mikučiauskas ir R.Mikočiūnas, nariais buvo teisiamas ir narkotikų kurjerio vaidmenį atlikęs Raimondas Albinas Galeckas.

Pastarasis kaltintas, atgabenęs iš Ispanijos į Norvegiją specialioje už galinių automobilio „Mazda“ sėdynių įrengtoje slėptuvėje apie 20 kg hašišo. Krovinio priedanga buvo du nieko apie tai nežinoję bendrakeleiviai prasigėrusiais veidais, automobilio salone pakabintas kostiumas ir armonika, šakotis bei alkoholio buteliai – bagažinėje.

Anot vieno iš nukentėjusiųjų, kurio išsinuomotame garaže šis krovinys buvo perkrautas, atgal į Lietuvą „Mazdos“ ekipažas jau grįžo su apie puse milijono Norvegiškų kronų toje pačioje jos slėptuvėje.

Jam pareikštą kaltinimą R.A.Galeckas vadino visišku absurdu. Nepripažino savo kaltės ir dauguma kitų teisiamųjų, teigdami, kad nukentėjusieji juos apkalba. Tačiau, kodėl, paaiškinti nesugebėjo.

Šis kaltinimas paremtas tik prielaida, o teismas hipotezėmis nesivadovauja – tik įrodymais.

Lemtingos abejonės

Kaltinimą šioje byloje palaikęs Kauno apygardos prokuratūros prokuroras Mindaugas Sabaitis siūlė įkalinti teisiamuosius nuo vienuolikos iki šešiolikos metų.

Tačiau bylą nagrinėjusi Kauno apygardos teismo teisėjų Valdo Vitunsko, Svetlanos Jurgaitienės ir Gyčio Večersko kolegija 2018-ųjų liepą skyrė jiems švelnesnes bausmes, nes dauguma kaltinamųjų buvo išteisinti dėl pasikėsinimo nužudyti į spąstus prie „Molo“ patekusias savo aukas.

„Šis kaltinimas paremtas tik prielaida, o teismas hipotezėmis nesivadovauja – tik įrodymais“, – buvo teigiama minėtos kolegijos 76 lapų nuosprendyje. Tačiau jame konstatuota, kad dalyvavimas nusikalstamame susivienijime – visiškai įrodytas, nes veikė daugiau, negu trys ginkluoti asmenys, turėję nusikalstamų planų.

Nuteistųjų skundus nagrinėjusi Lietuvos apeliacinio teismo teisėjų Justo Namavičiaus, Reginos Pocienės ir Ernestos Montvidienės kolegija šiandien paskelbė, kad išteisina R.Mikočiūną ir G.Vaikšnorą ir dėl prekybos žmonėmis, nes šio nusikaltimo jie nepadarė, t.y. neišnaudojo nukentėjusiųjų priverstinėms paslaugoms ar nusikalstamai veikai daryti. O M.Ratkevičius išteisintas dėl neteisėto disponavimo labai dideliu kiekiu narkotinių ar psichotropinių medžiagų – to neįrodžius. Tačiau, jis liko nuteistas už disponavimą jų dideliu kiekiu.

Iškalbinga aritmetika

Dėl minėtų priežasčių sumažintos ir Kauno apygardos teismo minėtai trijulei skirtos bausmės.

34-erių R.Mikočiūnui – nuo keturiolikos iki trylikos metų laisvės atėmimo.

36-erių G.Vaikšnorui, kurį Kauno apygardos teismas buvo izoliavęs nuo visuomenės dešimčiai metų ir šešiems mėnesiams – trims mėnesiais.

Vilmanto Raupelio nuotr.

O 41-erių M.Ratkevičiui, kuriam Kauno apygardos teismas buvo skyręs tokią pačią bausmę kaip ir G.Vaikšnorui, ji sumažinta labiausiai – iki šešerių metų laisvės atėmimo.

49-erių E.Mikučiauskui, kuris Kauno apygardos teismo buvo pasiųstas už grotų, trylikai metų, ši bausmė liko nepakeista. Kaip ir septyneriems metams įkalintam 40-mečiui M.Ališauskui. O 55-erių R.A.Galecko, nuteisto laisvės atėmimu dešimčiai metų, ir 51-erių I.Skromovo, įkalinto šešeriems metams, skundai buvo atmesti.

I.Skromovas (iš kairės) ir M.Ratkevičius/"Kauno dienos" nuotr.

Lietuvos apeliaciniam teismui paskelbus apie minėtus nuosprendžio pakeitimus, jis tą pačią akimirką įsiteisėjo.

Tiesa, šio momento R.Mikočiūnas, E.Mikučiauskas, G.Vaikšnoras ir M.Ališauskas laukė už grotų daugiau, kaip penkerius metus. Ir tai bus įskaičiuota į jiems skirtą bausmę. Likę jų bendrininkai buvo laisvėje, su kuria dabar turės atsisveikinti.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Mindaugas

Mindaugas portretas
Perskaičius komentarus darosi išvada, kad visi teisės specialistai. Eikite užsiimkite savo darbais nerašinėja nesamonių arba tv3 pagalba išsikvieskite. Galbut kaltinamieji išviso nieko nepadarė ir buvo apšmeižti kažkokių lochų, kurie prisidirbo Norvegijoje, o paėmė ir nurašė viską ant kitų nieko blogo nepadariusių žmonių...

Minde

Minde portretas
Lauksim naujų straipsnių su šitom pavardem. Lauksim dar nusprendžių ir basmes sušvelnimo. Nu jei ne pirmas ir ne antras kartas, tai ir ne paskutinis... Kam mokėsčius mokam neaišku, jie patys save išlaikytų ir LR piliečiam pigiau gyventi būtų...

...

... portretas
Tai jie visi iš 'konservų' įslaptinto sąrašo?.. :s
VISI KOMENTARAI 26

Galerijos

Daugiau straipsnių