Uždelsto veikimo bomba sprogo po septynerių metų Pereiti į pagrindinį turinį

Uždelsto veikimo bomba sprogo po septynerių metų

2015-11-09 13:05

Dėl tragedijos odontologijos klinikoje "Neradenta" prieš teismą stos vienintelė gyva likusi įvykių dalyvė – klinikos savininkė. Ji nepripažįsta savo kaltės. Moralinio atlygio reikalauja žuvusios pacientės ir buvusios pavaldinės artimieji.

Niūri perspektyva

Bendrovė "Neradenta" savininkės bei direktorės Neringos Ladauskienės byla jau perduota teismui.

Ji kaltinama darbų saugos ir sveikatos apsaugos darbe reikalavimų pažeidimu. Už tai gresia bauda beveik iki 57 tūkst. eurų arba laisvės atėmimas iki aštuonerių metų.

N.Ladauskienei, kurios visas turtas šiuo metu areštuotas, pareikšti 164 tūkst. eurų viršijantys žuvusiųjų per šią analogo, bent Kaune, neturinčią nelaimę artimųjų ieškiniai.

Tačiau iki teismo proceso pradžios juos dar galima tikslinti.

Daugiau kaip 130 tūkst. eurų kompensacijos iš N.Ladauskienės reikalauja jos ilgametės pacientės – anksčiau buvusios garsios tinklininkės Ritos Verbickienės vaikai bei sesuo.

Mirė viena po kitos

"Kauno diena" rašė, 60-metė R.Verbickienė, apdegusi apie 50 proc. kūno, mirė po savaitės.

Valstybinė ligonių kasa už jos gydymą pateikė N.Ladauskienei beveik 782 eurų ieškinį.

Praėjus dviem savaitėms po tragedijos užgeso ir pačios N.Ladauskienės dukters Rasos Polujanskės, dirbusios motinos klinikoje gydytoja odontologe, gyvybė.

32-ejų metų R.Polujanskė, apdegusi 90 proc. kūno, taip ir nepabudo iš komos. Kaip ir N.Ladauskienės padėjėja – apie 60 proc. kūno apdegusi Palmira Leitienė.

64-erių metų P.Leitienė mirė dar po savaitės. Jos dukra iš buvusios savo motinos darbdavės prašo 30 tūkst. eurų moralinio atlygio. Ir atlyginti motinos laidotuvių bei kapo sutvarkymo išlaidas, viršijančias tris tūkstančius eurų.

Nieko nematė?

Gal tai – tik sutapimas, tačiau iš pradžių atsisakiusi duoti parodymus – dėl prastos savijautos bei patirto streso, N.Ladauskienė sutiko atsakyti į pareigūnų klausimus tik tada, kai liko vienintele gyva šios tragedijos liudininke.

Gudri ir N.Ladauskienės, kurią gina sparčiai sėkmingą advokato karjerą darantis buvęs Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Aidas Mažeika, pasirinkta gynybos taktika.

Kaltinama dėl to, kad neužtikrino savo įmonėje priešgaisrinių taisyklių laikymosi ir nieko nedarė, kad užkirstų kelią akivaizdiems pažeidimams, ji teigia lemiamu momentu buvus nusisukusi – neva ieškojo kažko spintoje. O kai atsisuko, išgirdusi riksmus, jau degė ir P.Leitienės drabužiai. Netrukus į degančio spirito balą, paslydusi ant grindų plytelių, įkrito ir jos pačios dukra.

 

Mažiausiai fiziškai per šį įvykį nukentėjo N.Ladauskienė. Nors ir jai konstatuotas sunkus sveikatos sutrikdymas – 30 proc. antrojo bei trečiojo laipsnio kūno nudegimas.

N.Ladauskienė teigia, kitoms besiblaškant, susigūžusi iš baimės, tūnojusi kabineto kampe – šalia lango su išorinėmis grotomis.

Liudytojai – artimieji

Tragedijos aplinkybes teisėsaugininkai atkūrė, padedami R.Verbickienės artimųjų.

Ją vienintelę po nelaimės pavyko apklausti. Tačiau pati nukentėjusioji tada teigė, kad taip pat nieko nematė.

Bet vėliau, anot ją ligoninėje lankiusių artimųjų, dar spėjo šiems papasakoti visą išgyventą košmarą. Po R.Verbickienės mirties nuo nudegimus sukėlusių komplikacijų, jie perpasakojo tai teisėsaugininkams.

Šio pasakojimo esmė – R.Verbickienei besėdint pacientės kėdėje, prireikė spirito dezinfekcijai. Todėl nuspręsta patikrinti, ar penkių litrų talpos plastikiniame inde su užrašu – mineralinis vanduo – tikrai spiritas. Mat praėjusį kartą  šis buvo atvežtas nekokybiškas. Tikrinant, ar šį kartą spiritas geras, truputis minėtame inde buvusio skysčio uždegta kriauklėje.

Ne viskas atkurta

Atsisukusi į įtartiną sujudimą, R.Verbickienė matė degantį spintelės stalviršį. P.Leitienė su R.Polujanske jį gesino skudurėliais bei chalatų apačia.

R.Verbickienė teigė norėjusi šokti iš paciento kėdės ir bėgti laukan. Tačiau buvo nuraminta ir minėtų moterų, ir N.Ladauskienės, kad tai – tik spiritas.

Vos spėjus nusisukti, pasigirdo į sprogimą panašus trenksmas ir užsidegė R.Verbickienės nugara. Atrodo, kad kažkuri iš degantį spiritą gesinusių klinikos darbuotojų netyčia užkliudė netoliese stovėjusį pilną jo indą. Šiam krentant, plykstelėjo liepsnos pliūpsnis.

Kas – P.Leitienė ar R.Polujanskė uždegė spiritą, nenustatyta. Nors R.Verbickienė pasakojo, kad R.Polujanskė atsinešė žiebtuvėlį ar degtukus iš koridoriuje jos laukusio vyro. Tačiau šis tai paneigė.

Santechnikai niekuo dėti

Daugiau kaip metus trukęs gaisro tyrimas N.Ladauskienės klinikoje Sąjungos aikštėje spėjo apaugti gandais.

Teisėsaugininkai teigia tikrinę ir juos. Pavyzdžiui, R.Verbickienės artimųjų iškeltą versiją, kad tragiškus padarinius galėjo nulemti ir tai, kad tuo metu klinikoje dirbę santechnikai buvo išjungę vandenį.

Teisėsaugininkai nustatė, kad santechnikai iš tikrųjų dirbo. Tačiau ne tragedijos metu, o prieš tai. Jie, N.Ladauskienės prašymu, remontavo klinikos šildymo sistemą. O tą lemtingą pernykštės liepos 10-osios popietę jų vadovas "Neradentos" patalpose tik darbus atidavė vertinti pastatą prižiūrinčios bendrovės atstovams.

Kilus gaisrui, tebuvo pasirašomi kažkokie dokumentai. Klinikos vandentiekio sistema tuo metu veikė be jokių trikdžių.

Lemtingi sutapimai

Anot teisėsaugininkų, tragediją lydėjo visai kiti lemtingi sutapimai.

Pavyzdžiui, R.Verbickienė tądien nebuvo užsiregistravusi. Tačiau paskambino N.Ladauskienei ir pasiteiravo, ar pastaroji negalėtų jos šiandien priimti.

 

N.Ladauskienė nusivedė R.Verbickienę į dukters, kuri tądien jau buvo baigusi darbą, kabinetą.

N.Ladauskienės kabinete tuo metu sėdėjo kitas pacientas, kuris laukė, kol susicementuos dantų tiltas. Išgirdęs už sienos riksmus: "Gaisras!", jis išbėgo į lauką.

R.Polujanskė prieš pat nelaimę grįžo į savo kabinetą, nes buvo palikusi jame mobilųjį telefoną. Užbėgo šio pasiimti, koridoriuje paliko laukiančius vyrą su dukrele bei draugę, kuri ką tik buvo jos pacientė. Tuomet R.Polujanskė pateko į pačią įvykio kulminaciją. Maža to – įkrito į liepsnojančią spirito balą, kai su gesintuvu iš koridoriaus atbėgęs vyras jau tiesė jai pagalbos ranką.

Gaisras nuslopintas gesintuvais

Ekspertai nustatė, kad minėtame plastikiniame inde su užrašu – mineralinis vanduo – buvo 44 proc. etilo alkoholis.

Jokių draudimų jį laikyti odontologijos klinikoje bei naudoti darbo reikmėms nėra.

Nors į nelaimės vietą tada sulėkė beveik visos specialiosios Kauno tarnybos, daugiausia darbo turėjo greitosios pagalbos medikai.

Atvykus ugniagesiams gelbėtojams, gaisras jau buvo nuslopintas gesintuvais. Vienas iš jų, kurį pastvėrė R.Polujanskės vyras, kabojo klinikos koridoriuje. Kitus iš savo automobilių atsinešė jau minėti pastatą prižiūrinčios įmonės darbuotojai bei santechnikai.

Anot teisėsaugininkų, nebuvo didelis ir tokių tragiškų padarinių turėjęs gaisras. Išsiliejus spiritui, degė tik jo balos šalia kriauklės ir prie durų.

Tačiau nuo ugnies pliūpsnio užsidegė ir gaisro židinyje – prie kriauklės buvusių klinikos darbuotojų drabužiai ir, nustačius pagal nudegimus, pacientės kėdėje sėdėjusios R.Verbickienės nugara.

Vienas kartas nemelavo

Viena iš akivaizdžiausių šios tragedijos priežasčių – netvarkingas bendrovės "Neradenta" periodinio instruktavimo žurnalas, kuriame nebuvo darbuotojų parašų jau nuo 2007-ųjų.

Nors N.Ladauskienė šiandien tikina kasmet, kaip priklauso, rengdavusi savo darbuotojoms saugaus elgesio instruktažus, tik neva pamiršdavusi duoti joms pasirašyti.

Tačiau nustatyta, kad N.Ladauskienės klinikoje nebuvo patvirtinta jokių – nei priešgaisrinės, nei darbų saugos taisyklių. Nuo tada, kai ji iš individualios įmonės buvo perregistruota į UAB "Neradenta", kurios vienintele akcininke ir toliau liko N.Ladauskienė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra