Už sukčiavimą stambiu mastu nuteistas, o kitose bylose įtariamojo statusą turintis indas Amitavas Mitra turbūt neatsidžiaugia mūsų šalies teismų liberalumu. Tai jam padėjo pasislėpti su visais iš Lietuvos verslininkų nugvelbtais milijonais.
Šeštas jausmas neapgavo
"Kauno diena" rašė, kad dar pernai vasarą Kauno apygardos teismas nagrinėjo du jau keturis kartus teisto 55-erių A.Mitros skundus.
Viename jis skundėsi per griežtu Kauno apylinkės teismo nuosprendžiu, kuriuo už sukčiavimą ir svetimo turto pasisavinimą jam skirta penkerių metų laisvės atėmimo bausmė.
Kitame apskundė to paties teismo nutartį patenkinti prokuroro, kuruojančio jo atžvilgiu pradėtą dar vieną ikiteisminį tyrimą – dėl sukčiavimo stambiu mastu, prašymą suimti jį trims mėnesiams.
Prašydamas A.Mitrą suimti, prokuroras nuogąstavo, kad šis neseniai už grotų pasiųstas, tačiau iki nuosprendžio įsiteisėjimo laisvėje paliktas įtariamasis nedingtų lyg į vandenį.
Šeštas jausmas prokuroro neapgavo. Tačiau jis aplenkė aklai naująją mūsų valstybės politiką – nebesuimti įtariamųjų turtinėse-finansinėse bylose vykdžiusią Kauno apygardos teismo teisėją Danguolę Šiugždinytę.
Daugiau teisme nepasirodė
Nelaukdama, kokį sprendimą priims A.Mitros skundą dėl esą per griežto Kauno apylinkės teismo nuosprendžio nagrinėjantys kolegos, D.Šiugždinytė konstatavo, kad šis Indijos pilietis kitoje byloje suimtas nepagrįstai.
D.Šiugždinytės kolegos po poros mėnesių paskelbė, kad atmeta A.Mitros skundą dėl per griežto nuosprendžio. Po šio verdikto įsiteisėjo sprendimas pasiųsti nenuilstantį aferistą iš Indijos penkeriems metams už grotų. Tik A.Mitra, skelbiant minėtą teismo nutartį, nedalyvavo. O netrukus paaiškėjo, kad jis dingęs.
Pirmieji tai konstatavo Vilniaus teisėsaugininkai. Jie prižiūrėjo, kaip sostinėje butą išsinuomojęs A.Mitra vykdo po paleidimo iš suėmimo jam skirtą naują kardomąją priemonę – kas savaitę registruotis policijos įstaigoje pagal gyvenamąją vietą.
Suimtas už akių
Skiriant sušvelnintą kardomąją priemonę, iš A.Mitros buvo paimtas prieš porą metų Indijos ambasadoje Varšuvoje jam išduotas pasas. Jis galioja dar dešimt metų.
Šis dokumentas tebėra pražuvėlio atžvilgiu pradėto dar vieno ikiteisminio tyrimo byloje. Indas Lietuvoje įtariamas ir kitomis milijoninėmis aferomis. Šiuo metu šioje byloje atlikti visi įmanomi veiksmai, tačiau teisėsaugininkai dar turi klausimų įtariamajam. Ir byla jau galėtų keliauti į teismą.
A.Mitrai pasislėpus, prokuroras buvo priverstas iš naujo prašyti Kauno apylinkės teismo leisti suimti šį įtariamąjį sukčiavimu stambiu mastu – tik jau už akių ir be termino.
Prašymas buvo patenkintas, todėl Generalinė prokuratūra išdavė neaišku kur esančio A.Mitros Europos arešto orderį.
Neseniai paskelbta ir tarptautinė šio Indijos piliečio paieška. Lietuvoje jis gyveno nuo 2000-ųjų, buvo vedęs lietuvę ir susilaukęs su ja dukros. Dėl to kasmet jam ir buvo pratęsiamas laikinasis leidimas gyventi mūsų šalyje.
Apgavo visus
Apgaule pasisavinęs didžiulį kiekį pinigų, dabar A.Mitra gali būti patogiai įsikūręs bet kokioje šalyje.
"Kauno diena" rašė, kad tarp jo aukų – ir viena koncerno "Achemos grupė" įmonė. Jos vadovams A.Mitra prisistatė Olandijos įmonės atstovu ir pasiūlė pigiau nei rinkos kaina pirkti polipropileno maišų. Iš pradžių lietuviai užsisakė nedidelį jų kiekį, nes A.Mitra pageidavo, kad avansu būtų pervesti pinigai.
Sulaukę siuntos ir nusprendę, kad kaina atitinka kokybę, verslininkai užkibo ant A.Mitros kabliuko. Jie jau užsisakė didelį maišų kiekį už 2,6 mln. litų. Vėl avansu pervedė pinigus, tačiau prekių nesulaukė.
Išsiaiškinta, kad apgauti liko ir A.Mitros tautiečiai Indijoje, iš kurių jis įsigijo minėtus maišus. Tik jų jau prašyta pirmiau atsiųsti prekę. Pirminiais duomenimis, jiems A.Mitra liko skolingas apie 300 tūkst. eurų.
Kaltės nepripažino
Ikiteisminio tyrimo duomenimis, A.Mitra apgavo ir vienos Prienų rajone registruotos įmonės vadovus. Jiems jis taip pat prisistatė Olandijos įmonės atstovu.
Tik šioms savo aukoms jis jau žadėjo pigiau nei rinkos kaina parduoti ryžių. Tačiau ir šiuo atveju scenarijus buvo toks pats. Įmonės nuostoliai – 35 tūkst. eurų.
Ikiteisminį tyrimą dėl šių aferų pradėję Kauno teisėsaugininkai dar spėjo A.Mitrą apklausti. Šis tikino pardavęs minėtą Olandijos įmonę savo tautiečiams, dar prieš pareigūnus dominančius sandorius. Esą šie taip pat gyvena Olandijoje. Ir tik padėjęs jiems užmegzti kontaktus su Lietuvos verslininkais, neįtardamas, kad tautiečiai gali sukčiauti.
Iškalbingi sutapimai
Tik pradingus A.Mitrai, Kauno teisėsaugininkai sulaukė kolegų iš Olandijos atsakymo į savo teisinės pagalbos prašymą. Kauniečiai išsiaiškinti, kas pasinaudojo pinigais, kuriuos Lietuvos verslininkai persiuntė į įmonės, kurios atstovu prisistatė A.Mitra, sąskaitą.
Paaiškėjo, kad dalis apgaule išviliotų pinigų buvo išgryninta Lietuvoje.
Dar vienas iškalbingas sutapimas – po šių aferų Olandijos įmonė neliko šios šalies registre. Ji buvo perregistruota vienu Kauno, Raguvos g., adresu. Čia A.Mitra buvo deklaravęs savo gyvenamąją vietą, prieš išsinuomodamas butą Vilniuje.
Politikų šešėlis
Po A.Mitros paleidimo iš suėmimo, nelaukiant, ar bus patenkintas, ar atmestas jo skundas dėl neva per griežto Kauno apylinkės teismo nuosprendžio, Kauno apygardos teismo pirmininkas Nerijus Meilutis "Kauno dienai" aiškino, kad keičiasi valstybės politika turtinėse-finansinėse bylose.
Tai susiję su priekaištais dėl per didelio suimtųjų skaičiaus mūsų įkalinimo įstaigose – Europoje pagal šį rodiklį esame tarp lyderių. Dėl to Seime net buvo surengta šiai problemai skirta konferencija, kurioje akcentuota, kad suimtųjų skaičių reikia mažinti.
N.Meilutis tada užsiminė ir apie galimas išimtis, vykdant naują valstybės politiką. "Teismai turėtų laikytis praktikos, kad finansinėse-turtinėse bylose suėmimai turėtų būti taikomi tik išimtiniausiais atvejais ir esant labai aiškiai ribai tarp baudžiamųjų ir civilinių teisinių santykių", – teigė Kauno apygardos teismo pirmininkas. Jam pavaldus ir A.Mitrą suimti leidęs Kauno apylinkės teismas.
Skaudūs priekaištai
Milijonines A.Mitros aferas narpliojančių Kauno teisėsaugininkų teigimu, tokia valstybės politika besiremianti teismų praktika trukdo apginti nukentėjusių Lietuvos verslininkų interesus.
Šie patys jau nebegali paduoti Olandijos įmonės, kurios vardu prisistatinėjo A.Mitra, į teismą. To priežastis – įmonė jau išregistruota iš savo šalies registro.
Taigi, ir santykių aiškinimasis civiline tvarka, ką linkęs akcentuoti N.Meilutis, yra neįmanomas. Vienintelis būdas prisiteisti patirtus nuostolius – įrodyti, kad A.Mitra sukčiavo.
Jau nekalbant apie tai, kad prieš Kauno apylinkės teismo nuosprendį, kurio įsiteisėjimo išvakarėse A.Mitra buvo paleistas iš suėmimo, šis Indijos pilietis jau buvo nuteistas trejų metų laisvės atėmimu už sukčiavimą.
Tokį nuosprendį 2013-ųjų birželį jam buvo paskelbęs tas pats Kauno apylinkės teismas. Tačiau, apskundęs ir šį nuosprendį, A.Mitra toliau būdamas laisvėje, galėjo daryti analogiškus nusikaltimus.
Slėpynių geografija – plati
Manoma, kad apgaule milijonus išviliojęs A.Mitra negalėjo pasislėpti tik dviejose šalyse.
Viena iš jų – gimtoji Indija, kadangi jo ieško ir kartu su "Achemos grupės" įmone apgauti vietiniai verslininkai.
Antroji šalis – JAV, tikrinanti visų į šią šalį atvykstančių asmenų pirštų atspaudus. Išdavus Europos arešto orderį, A.Mitros pirštų atspaudai įvesti į duomenų bazę. Indo pirštų antspaudai paimti, kai jis buvo laikomas Kauno tardymo izoliatoriuje.
Nebent A.Mitra, kaip įtariama, šiandien turintis kitą asmens dokumentą, kuris jau ne jo pavarde, spėjo įvažiuoti į JAV iki jo Europos arešto orderio išdavimo.
Europoje, kurioje, kertant valstybių sienas, pirštų atspaudai nėra tikrinami, A.Mitra įkliūtų tik sulaikytas už naują nusikaltimą.
Naujausi komentarai