Mažiausiai septynios Rusijos ir kitų šalių bendrovės domisi didžiausio Lenkijos naftos koncerno "PKN Orlen" valdoma Mažeikių naftos perdirbimo gamykla.
Investuotojai rikiuojasi į eilę
Įtakingas Lenkijos verslo dienraštis "Puls Biznesu" pranešė, kad "PKN Orlen" pasamdytas investicijų bankas "Nomura" paklausimus dėl galimo Mažeikių įmonės įsigijimo išsiuntė kelioms dešimtims potencialių investuotojų. Susidomėjimą esą jau išreiškė septyni aštuoni naftos koncernai, tarp kurių yra tiek Rusijos, tiek ir kitų šalių bendrovės.
Pati "Orlen Lietuva" atsitvėrė tylos siena ir šių žinių nekomentuoja.
"Banko "Nomura" ataskaita jau yra. Bet aš jos nemačiau, taigi negaliu nieko pakomentuoti. Jums reikėtų skambinti tiesiai į Varšuvą. Aišku, akcininkai yra įpareigoti mus informuoti, kas vyksta su "Orlen Lietuva", bet jeigu iš Varšuvos kas nors ir skambino, tai kalbėjo tik su generaliniu ("Orlen Lietuvos" generaliniu direktoriumi ir valdybos pirmininku Ireneuszu Fąfara)", – sakė Mažeikių įmonės atstovas Jacekas Komaras.
Tik pirminiai rezultatai
"PKN Orlen" atstovai leido suprasti, kad potencialių pirkėjų tikrai yra. Tačiau nesutiko jų įvardyti.
"Reikia atskirti nepatvirtintą žiniasklaidos informaciją nuo oficialios koncerno informacijos. Pagal darbų grafiką bankas "Nomura" pristatė mums pirminius savo tyrimo rezultatus. Ataskaitoje teigiama, kad potencialūs investuotojai domisi galimybėmis investuoti į bendrovę "Orlen Lietuva" . Tačiau bankas rinkos analizę ir kitus tyrimus baigs tik šių metų pabaigoje. Taigi šiuo metu negalime suteikti jokios detalesnės informacijos", – mūsų dienraščiui sakė "PKN Orlen" atstovė Beata karpinska.
Parduos tik dalį akcijų?
Užsienio analitikai stebisi tokiu dideliu susidomėjimu ir mano, kad Lietuvos įmonė galėtų būti arba parduota pigiai, arba siūloma tik nedidelė dalis jos akcijų.
Lenkijoje veikiančio Austrijos banko "Raiffaisen" analitikų nuomone, "PKN Orlen" tikriausiai parduos tik Mažeikių įmonės mažumos paketą, jeigu mainais už šias akcijas galės sumažinti "Orlen Lietuvos" valdymo išlaidas, pavyzdžiui, jeigu sumažėtų naftos tiekimo sąnaudos.
Kita vertus, Lenkijos koncernas, banko ekspertų nuomone, norės palaikyti gerus ryšius su Lietuvos Vyriausybe, kuri veikiausiai prieštarautų Mažeikių įmonės akcijų pardavimui Rusijos strateginiam investuotojui.
Analitikų teigimu, naftos perdirbimo koncerno pardavimo procesas akivaizdžiai juda į priekį ir tai teigiama, tačiau artimiausiu metu rezultatų nereiktų tikėtis.
Stebina didelis susidomėjimas
Belgijos banko KBC analitikai stebisi dideliu susidomėjimu "Orlen Lietuva", nes maržos naftos perdirbimo versle pastaruoju metu nebuvo itin patrauklios, tad dauguma rinkos žaidėjų vengė investuoti į perdirbimą.
Anot jų, galimybe padidinti poveikį Europos degalų rinkoms domisi tik Rusijos naftos įmonės – pavyzdžiui, "Rosneft" prieš kelias dienas įsigijo Venesuelos PDVSA Europos padalinių akcijų. Taigi spėjama, kad dauguma iš septynių galimų pirkėjų gali būti Rusijos įmonės.
Banko analitikų nuomone, vargu ar "PKN Orlen" pavyktų parduoti "Orlen Lietuvos" akcijų paketą už tokią kainą, kuri atitiktų buhalterinę Lietuvos įmonės vertę – 2,2 mlrd. JAV dolerių (5,5 mlrd. litų).
Pasak Austrijos "Erste" banko ekspertų, "PKN Orlen" dar svarsto, kaip atgauti 3,7 mlrd. JAV dolerių (apie 9,3 mlrd. litų), investuotų į naftos perdirbimo gamyklą, kuri vis dar neduoda pelno. Jų teigimu, atrodo, kad "PKN Orlen" yra labai arti galutinio sprendimo ir gali parduoti Lietuvos naftos perdirbimo gamyklą, jeigu būtų pasiūlyta "padori" kaina.
Labiausiai domina rusus
Rugpjūtį "PKN Orlen" pranešė, kad banko "Nomura" patarėjai analizuoja įvairius scenarijus, įskaitant dabartinės padėties išsaugojimą, įmonės vertės didinimą, parduodant visas ar dalį akcijų.
Išvados turėtų būti paskelbtos šių metų pabaigoje, nors anksčiau skelbta, kad jos bus aiškios spalio pradžioje.
Kaip sakė "PKN Orlen" vadovai, galutinis sprendimas bus priimtas remiantis tik verslo argumentais.
Rugsėjį daugelis analitikų manė, kad Mažeikių įmonę tikriausiai nupirks Rusijos koncernas "Surgutneftegaz", jeigu Kremlius priims politinį sprendimą stiprinti Rusijos pozicijas Baltijos šalių energetikos sektoriuje.
Naujausi komentarai