Ūkio bankas – prievaizdų akiratyje Pereiti į pagrindinį turinį

Ūkio bankas – prievaizdų akiratyje

2010-01-22 23:59
Klausimas: Ūkio bankas iki šiol skelbėsi pernai dirbęs pelningai, nors pelnas gerokai mažesnis nei 2008-aisiais.
Klausimas: Ūkio bankas iki šiol skelbėsi pernai dirbęs pelningai, nors pelnas gerokai mažesnis nei 2008-aisiais. / nuotr.

Šią savaitę visa Ūkio banko vadovybė buvo iškviesta pasiaiškinti į Lietuvos banką. Vizitą abi pusės vadina įprastu darbiniu susitikimu, nors jo detalės laikomos paslaptyje.

Iškviesti ant kilimėlio

Trečiadienio rytą Ūkio banko valdybos pirmininkui Gintarui Ugianskiui ir dviem jo pavaduotojams Rolandui Balandžiui bei Arnui Žaliui teko apsilankyti centrinio banko Kredito įstaigų priežiūros departamente.

Lietuvos banko atstovai šį susitikimą pavadino įprasta praktika. Ūkio banko administracijos vadovas G.Ugianskis dar pernai gruodį buvo įpareigotas atvykti į Lietuvos banką ir paaiškinti, kaip komercinis bankas numato šalinti inspektuojant nustatytus trūkumus ir centrinio banko valdybos duotus įpareigojimus.

"Tai nieko ypatinga. Įprasta praktika, kai vieno ar kito banko vadovai kviečiami atvykti į Lietuvos banką. Tokių susitikimų detalių neteikiame", – dienraščiui sakė centrinio banko atstovas spaudai Mindaugas Milieška.

Turėjo priekaištų

Lietuvos bankas dar praėjusiais metais tikrino seniausio šalies komercinio banko valdymą, vidaus kontrolę, atskirų rizikos rūšių (kredito, likvidumo, rinkos ir operacinės) valdymą ir vertino banko vidaus kapitalo pakankamumą.

Tikrintojai aukščiausio įvertinimo neparašė – Ūkio bankui buvo nurodyta stiprinti kapitalo bazę. Taip pat centrinis bankas nustatė tam tikrus papildomus reikalavimus dėl šio banko veiklos rizikos ribojimo. Kai kurių priekaištų sulaukė ir kitos tikrintojų nuolatos vertinamos šalies kredito įstaigos.

Lietuviško kapitalo bankas įpareigotas iki 2010 m. birželio 30 d. pašalinti inspektavimo ataskaitoje nurodytus teisės aktų pažeidimus ir banko veiklos trūkumus.

Kapitalo bazė jau sustiprinta

Ūkio bankui atstovaujanti Romualda Stonkutė taip pat nebuvo linkusi atskleisti susitikimo detalių, tačiau patikino, kad nurodymai jau vykdomi. Apie tai Lietuvos banko atsakingus asmenis informavo ir trečiadienį lankęsi valdybos nariai.

Be to, akcentuota, kad banko kapitalo bazė jau buvo sustiprinta Ūkio bankui gavus septynerių metų trukmės 50 mln. litų subordinuotą paskolą iš pagrindinio akcininko Vladimiro Romanovo. Įskaityti šią paskolą į Ūkio banko antro lygio kapitalą dar gruodžio pabaigoje leido Lietuvos bankas. Įtraukus subordinuotą paskolą, Ūkio banko kapitalo bazė yra 571 mln. litų, o banko kapitalo pakankamumo rodiklis padidėjo nuo 15,1 proc. iki 16,3 proc.

"Lietuvos bankas reikalauja, kad kapitalo pakankamumo rodiklis sudarytų mažiausiai 8 proc., taigi Ūkio banko rodiklis du kartus viršija keliamus reikalavimus", – pranešė R.Stonkutė.

Pelnas liks?

2009-ųjų pabaigoje centrinis bankas pranešė, kad Ūkio banko kapitalo bazė stiprinama atsižvelgiant į tai, kad esant sudėtingai ekonomikos padėčiai ir toliau blogėjant paskolų portfeliui, kapitalo poreikis gali išaugti. Be to, bankas stiprina kapitalo bazę siekdamas galėti prisiimti papildomą aktyvų riziką ir įgyti daugiau galimybių kredituoti.

Ūkio bankas ieško ir kitų būdų pinigams pritraukti. Šią savaitę paskelbta, kad bankas pradeda platinti vidutinės trukmės (369 dienos) obligacijas eurais su fiksuota 5 proc. metine grąža.

Netrukus paaiškės, ar Ūkio bankas išliks vienu iš nedaugelio šalies komercinių bankų, praėjusius metus baigusių be nuostolių. Visi didieji šalies bankai dar skelbdami pusmečio rezultatus deklaravo milijoninius nuostolius, patirtus dėl atidėjinių blogosioms paskoloms. Tad Ūkio banko ir kitų mažesnių komercinių bankų pranešimai apie pelningą veiklą daugelį rinkos dalyvių nustebino. Vieni tuo abejojo ir ragino palaukti oficialiai auditorių patvirtintų duomenų, kiti buvo tikri, kad mažesni bankai ne taip lengvai dalijo paskolas, todėl nuostolių turėtų išvengti.

Neaudituotais duomenimis, Ūkio banko grupė per tris šių metų ketvirčius uždirbo 6,4 mln. litų grynojo pelno – 92 proc. mažiau nei per tą patį praėjusių metų laikotarpį, kai uždirbta 83,8 mln. litų grynojo pelno. Ūkio bankas uždirbo 4,7 mln. litų grynojo pelno – t. y. 95 proc. mažiau nei per tris praėjusių metų ketvirčius (89,4 mln. litų).

"Pagrindinės priežastys, lėmusios grupės uždirbto pelno mažėjimą, – augusios specialiųjų atidėjinių išlaidos, mažėjusi grynoji palūkanų marža ir mažesnis klientų aktyvumas", – trijų ketvirčių rezultatus vertino Ūkio banko valdybos pirmininko pavaduotojas Finansų tarnybos vadovas A.Žalys.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų