Lietuvos akrobatinio skraidymo komanda baigia pasirengimą pasaulio čempionatui lėktuvais Jak-52, kuris birželio 25 dieną startuos Rojūnų aerodrome Panevėžio rajone. Visi dalyviai akrobatinių figūrų derinius atliks su populiariu lėktuvu Jak-52.
Lietuviai lakūnai tikisi užkopti ant aukščiausios apdovanojimo pakylos, o praėjusį savaitgalį generaline repeticija tapo Lietuvos akrobatinio skraidymo čempionatas Rojūnuose. Čia stipriausias buvo komandos kapitonas ir didžiausią akrobatinių skrydžių patirtį sukaupęs Eltonas Meleckis, antroje vietoje įsitvirtino Onutė Motiejūnaitė, skraidanti jau 33 metus, trečias - Onutės mokinys Kazimieras Antanavičius.
"Geriausias skrydis varžybose yra tas, kai sugebi skristi kaip treniruotėje - ramiai. Jeigu manai parodysi kažką daugiau, bandysi išspausti, ko dar nemoki - tikrai nepavyks, nes jaudulys stipriai veikia, tik perdegsi anksčiau laiko. Geriausias būdas pasiruošti varžyboms - daug skraidyti, mokytis vis naujų figūrų derinių, tuomet per varžybas bus lengviau," - dalijosi patyrimu čempionas Eltonas Meleckis.
Lietuviai lakūnai čempionatui intensyviai rengėsi tik pastarosiomis savaitėmis. Krizė pakoregavo ir kitų šalių norus ir galimybes. Tikėtasi, kad dėl medalių varžysis daugiau šalių lakūnų, tačiau neatvyks ispanai, italai, gruzinai ir baltarusiai. Šalys dalyvės - Lietuva, Suomija, Belgija, Rusija, Ukraina, Estija, Kazachstanas, o dėl medalių rungsis 25 lakūnai.
"Iš lietuvių tikimasi prizinių vietų, jų meistriškumas leidžia siekti geriausių rezultatų," - teigė būsimo Pasaulio čempionato direktorius Lietuvos akrobatinio skraidymo sporto federacijos prezidentas Arminas Murauskas.
Pirmajame Pasaulio akrobatinio skraidymo lėktuvais Jak-52 čempionate Rusijoje praėjusiais metais lietuviai iškovojo antrąją vietą.
Į pasaulio čempionato vietą - Rojūnų aerodromą treniruočių skrydžiams pirmieji atvyko lietuviai ir jau "pasimatavo" dangaus kvadratą. Šis svarbus varžybų kvadratas - tai įsivaizduojamas 1 km kubas - dangaus vieta, kur į kubo erdvę turi tilpti kiekvienas lakūno pasirodymas, o lėktuvas negali skristi žemiau 200 metrų. Kaip tiksliai sugeba lakūnai brėžti figūrų derinius, sparnais dalinti dangų, labiausiai supranta tik prityrusi akis, o eiliniam žiūrovui, nors ir neišmanančiam šio sporto subtilybių, turėtų neatsibosti veržlios lėktuvo trajektorijos ir propelerio daina.
Sportininkai namuose treniravosi privalomąją ir laisvąją programas. Didžiausias išbandymas lakūnams yra nežinomoji, dar vadinama tamsioji programa, kuri sudaroma čempionato metu iš visų komandų pasiūlytų figūrų ir šią programą vakare gavę lakūnai gali pasitreniruoti tik mintyse, o kitą dieną pagal ją skrendama pirmą ir vieną kartą.
Taigi, jaudulio pakaks, o klaidos bus vertinamos nuliais. Teisėjų komanda - tik aukščiausią tarptautinį reitingą turintys šios sporto šakos asai, tarp jų ir lietuviai, patys kadaise ragavę dangaus nektaro - Algis Orlickas, Eugenijus Raubickas, Violeta Gedminaitė, Vytautas Armonas.
Didžiausią pasaulio čempionato organizacinį krūvį ant savo pečių prisiėmė verslininkas ir lakūnas Aurimas Bezaras. Ir nors netrūksta patikimų talkininkų, Rojūnų aerodromo šeimininkui nemažu galvos laužymu tapo daugybė būtinų darbų, kurių apstu, norint tvarkingai ir svetingai priimti tokio lygio renginį, pasirūpinti jo visapusiu saugumu. Nepalanki ekonominė situacija tik didžiulio vidinio Aurimo susikaupimo ir atsidavimo dėka tampa šventės virsmu.
Ambicingas Vytauto Lapėno mokinys nenuilstamai aviacijos meilę įprasmina darbais. Kada ir kaip suspėja pats lakūnas galvoti apie būsimų kovų jaudulį ir įsėsti į lėktuvą treniruočių pusvalandžiams, žino tik jis pats. Aišku viena, kad be didelio užsispyrimo ir dar didesnio tikėjimo suderinti visa tai būtų neįmanoma.
Mažos sporto šakos mūsų mažoje šalyje istorija yra didžiulė, kupina įspūdingų žmonių likimų, skambių pergalių, mokytojų, medalių. Neabejotinai dar kartą tuo bus galima įsitikinti ir Rojūnų aerodrome.
Lietuvos 6 lakūnų komanda (Aurimas Bezaras, Eltonas Meleckis, Viktoras Kurbedis, Onutė Motiejūnaitė, Kazys Antanavičius, Žilvinas Lidžius) yra išauginta pripažintos pasaulyje lietuviškos akrobatikos mokyklos meistrų, o čempionato įkvėpėjas buvo šviesios atminties legendinis lakūnas Vytautas Lapėnas.
Varžybų kulminacija turėtų tapti liepos 4 dieną rengiama įspūdinga medalių įteikimo ceremonija ir aviacijos šventė "Žmogus paukštis" su aviacijos šou ir pramogine programa. Tai bus sporto ir bendravimo šventė, įspūdingi lakūnų pasirodymai, šou programą demonstruos ir Jurgis Kairys. Visa tai dedikuojama V.Lapėnui ir jo gyvybingoms idėjoms - suburti po vienu sparnu visus žmones su polėkiu.
Naujausi komentarai