Šiandien portalo forume vieši ir į lankytojų klausimus atsakinėja krepšinio treneris Šarūnas Sakalauskas.
Savo klausimus galite užduoti čia.
Portalo skaitytojams labiausiai įdomi Š.Sakalausko nuomonė apie Lietuvos rinktinės pasirodymą Europos krepšinio čempionate Lenkijoje. Pateikiame kai kuriuos krepšinio aistruolių klausimus ir trenerio atsakymus.
Pagal dešimtbalę sistemą įvertinkite R.Butauto darbą čempionate?
Pagal norus ir atsidavimą darbui - 10 balų. Mes nepatekome ten, kur norėjome - į pasaulio čempionatą, tad negali būti pirmoje dešimtbalės sistemos vertinimo pusėje.
Ar treniruotumėt Lietuvos rinktinę jei būtumėt kviečiamas? Ar išsaugotumėt tą pačią rinktines sudėtį?
Lietuvoje yra daug gerų trenerių, federacijai pasirinkimas yra didelis, tikiu, kad išrinks tinkamiausią. Manau, kad sudėtis turėtų keistis: žaidėjai pirmoje ir antroje pozicijoje turėtų keistis.
Po praėjusio Europos čempionato (EČ) R.Butautas teisinosi, kad nemoka panaudoti penkių aukštaūgių per rungtynes. Tačiau į šį čempionatą jis nusivežė praktiškai vien aukštaūgius ir tik keturis tikrus gynėjus. Todėl gynėjų trūkumui kompensuoti jis ėmė iš kraštų gaminti atakuojančius gynėjus, pavyzdžiui, iš L.Kleizos, nors jo tritaškio pataikymo procentas EČ buvo tragiškas, pagamino 2 numerį - atakuojantį gynėją, tas pats su Kšyštofu, kuris tritaškių metė dvigubai daugiau, nei dvitaškių. Ar nemanote, kad tokie trenerio sprendimai buvo klaida? Ar pastebėjote, kad atakose mūsų aukštaūgiai nuolat trindavosi apie tritaškio liniją?
Prieš kiekvieną turnyrą trenerių kolektyvas parenka puolimo ir gynybos koncepciją. Šiam čempionatui treneriai nusprendė komplektuoti komandą kaip Jūs ir minėjote. Gavosi nekaip, bet rezultatus šiam darbe gali matyti tik po kontrolinių varžybų ar po čempionato, negali matyti turėdamas vien tiktai planą anty stalo. Panašiai žaidžia Rusijos, Graikijos rinktinės.
Ką jūs būtumėte daręs kitaip, ar būtumėt į aikštę leidęs tokius gynybinius startinius penketus, kokius leido R.Butautas, dėl ko starto penketas tesurinkdavo vos 30 proc. komandos taškų, o priešininkai atitrūkdavo jau nuo pat pirmos minutės?
Gynyba yra sėkmės garantas. Kada gerai žaidi gynyboje, atsiranda pasitikėjimas ir yra lengviau puolime, deja, mūsų gynybiniai žaidėjai nežaidė gerai gynyboje - vienas prieš vieną. Dėl to atsirasdavo problemos.
Ar šį rinktinė pademonstravo visą savo potencialą, jei ne, tai ko jai trūko ?
Išnaudojo ne visą potencialą. Trūko geros gynybos ir kūrybos puolime.
Mano nuomone, rinktinės žaidimas buvo per daug statiškas, lėtas, atakose nematėme kamuolio "vaikščiojimo", visiškai nematėme derinių 2 prieš 2, nebent aikštėje pasirodydavo M.Kalnietis arba įžaidėjo vaidmens retais atvejais imdavosi T.Delininkaitis. Susidarė toks vaizdas, kad R.Butautas truks plyš visai Europai norėjo įrodyti savo schemų veiksmingumą bei Mažučio arba Jomanto kaip įžaidėjų potencialą, tačiau taip ir neįrodė. Kažkodėl beveik visiškai pamiršome greitą puolimą, pirmas perdavimas eidavo pirmyn toliausiai 2 metrai nuo savo krepšio, nes paprasčiausiai niekas neužbėgdavo į priekį. Gynyboje per dažnai būdavo reikalaujama dvigubinti gynybą ties tritaškio linija, dėl ko varžovai nuolatos mus išmaudydavo suradę laisvą žmogų. Taip pat retai buvo ginamasi zona, o, pavyzdžiui, rungtynėse prieš lenkus spaudimas panaudotas per vėlai. Ar sutinkate su tuo?
Žaidimo elementas 2 prieš 2 yra senas , bet labai labai veiksmingas. Šiame čempionate jį sėkmingai savo sistemose naudojo Graikija, Ispanija, Serbija. Norint jį sėkmingai atlikti reikia komandoje turėti tą sugebančių žaidėjų. Šiame čempionate puolime vyravo deriniai, sujungti su improvizacija (žaidėjas su kamuoliu galėjo rinktis kelis užbaigimo variantus). O deriniai su aiškia pabaiga buvo kiek mažiau naudojami, nes eilė komandų - Graikija, Serbija, Slovėnija, Ispanija - labai gerai ginasi. Kontrolinėse varžybose Lietuvos rinktinė išbandė daugiau gynybos variantų - kodėl jie nebuvo panaudoti čempionate, sunku pasakyti. Jūs gan profesionaliai pakomentavote rinktinės žaidimą.
Įvertinkite prašau ir R.Javtoko "įndėlį" į komandos žaidimą. Kaip vertintumėte jo tragišką vos 21 proc. baudų pataikymo procentą,, kaip vertinate 40 proc. jo pataikymą iš po krepšio, vidutiniškai vos po 3 atkovotus kamuolius per rungtynes? Ar nemanote, kad R.Javtoko dienos rinktinėje jau suskaičiuotos, kam mums toks kapitonas, kuris nei užpuola, nei apsigina? Kaip vertinti jo žaidimą, kai per jį Gortatas nusiima 17 kamuolių ir pelno krūvą taškų, o jis per Gortatą 2 ar 3 kamuolius ir sukrapšto vos vieną kitą tašką ?
Man yra tekę treniruoti Robertą - jis yra aukštos klasės profesionalas ir labai nuoširdus žmogus. Tas pasakymas, kurį Jūs minite, rodo jo pergyvenimus ir žmogiškąjį atvirumą. Rinktinei jis labai reikalingas ir esant kitokiai komandos komplektacijai jo žaidimas būtų labai geras. Noriu priminti, kad serbų treneriai - Obradovičius ir Pesičius - pirmiausia reikalauja gynybos ir būtent jie Robertą kvietė žaisti savo komandose.
Ar manote, jog tautos nepalaikymas po pirmų pralaimėjimų įtakojo kitų rungtynių rezultatus? Juk kiek anekdotų, komentarų galima išgirsti apie Lietuvos krepšinį šiai dienai. Ir juos sukūrė ne kitataučiai, o būtent mes, lietuviai.
Ne, nemanau. Žaidėjus ir trenerius ne visa informacija pasiekia, paprasčiausiai jie tam neturi laiko. Komanda koncentruojasi treniruotėm ir varžybom, o ne tam, kas vyksta aplinkui. Prie to žaidėjai yra įpratę žaisdami klubuose.
Kas Jūsų nuomone iš Lietuvos įžaidėjų yra stipriausi be Š.Jasikevičiaus? Ar tinkami įžaidėjai buvo paimti i Europos čempionatą?
Šiai dienai nei vieno nėra arti Šarūno Jesikevičiaus lygio, jis žaidžia Eurolygos čempionų komandoje ir griežia ten pagrindiniu smuiku. Man teko matyti šių metų Eurolygos finalą Berlyne - Jasikevičius Panatinaikos ištempė pusfinalyje ir sustygavo komandos žaidimą finale, netgi griežtasis Obradovičius rungtynių metu tardavosi su Šarūnu. Kada mes turėsime dar vieną lietuvį, žaidžiantį Eurolygos geriausiose komandose pagrindiniu įžaidėju, tada galėsime džiaugtis , kad turime kuo Šarūną pakeisti ir rinktinei bus lengviau žaisti. Gabių įžaidėjų turime, bet jie nėra sprendėjai savo komandose.
Kaip manote, ar gausim kelialapi i Pasaulio čempionatą?
Už indėlį į Europos ir pasaulio krepšinį turėtume būti pakviesti, jeigu nepakiš kojos FIBA komerciniai interesai.
Ar sutinkate, kad Lietuvos krepšinio mokykla neruošia įžaidėjų ir turi kitu rimtu bėdų, kurias galima įvardinti taip: "ruošiami tik Saboniai"?
Esu labai geros nuomonės apie Lietuvos vaikų - jaunių krepšinio trenerius. Didele dalimi jų dėka mes eilę dešimtmečių turime stiprias rinktines. Juk būtent jie suranda ir atveda į sales mūsų rinktinės narius. Talentai negimsta kiekvienais metais ir turime būti kantrūs, kol vėl turėsime žaidėjus kūrėjus kaip M.Paulauskas, A.Sabonis, S.Štombergas, R.Jasikevičius, R.Šiškauskas.
Ką manote apie trenerių atsistatydinimus po pralaimėjimų? Kaip pats elgiatės po pralaimėjimų? Galbūt yra kitų variantų?
Garbingas ir logiškas žingsnis. Šiame darbe tai yra nerašyta taisyklė, kitų variantų nežinau.
Kaip tokie profesionalūs žaidėjai gali taip psichologiškai būti pakrikę? Juk yra daug komandų, kur kiekvienas individualiai žaidžia ir jos gana neblogai sužaidžia. Ar toms komandoms irgi reikia lyderio? Kaip ateityje išvengti tokio moralinio nuopuolio?
Manau, kad komandai trūko žaidėjo, kuris kitus padarytų geresniais. Jeigu komanda neturi tokio žaidėjo, manau, kad gerai žaisti padėtų gynyba, būtent gerai ginantis atsiranda pasitikėjimas, teigiamos emocijos ir su kitokia nuotaika bėgama į puolimą.
Kaip turi būti formuojama rinktinė? Ar įžvelgiate klaidų šių metų rinktinės formavime? Ką keistumėte?
Skirtingi treneriai renkasi skirtingus žaidėjus - tai priklauso nuo trenerio darbo koncepcijos: kas labiau orientuojasi į gynybą, kas - į puolimą, žaidžia lėtesnį ar greitesnį krepšinį. Rinktinės treneris turi galvoti apie ateitį, įtraukti naujus, jaunus perspektyvius žaidėjus ir tai daryti palaipsniui. Tad vienokią rinktinę pasirinko R.Butautas, kitokia ji būtų su kitu treneriu.
Sirgalių simpatijos aiškiai krypsta Jono Kazlausko pusėn. Bendraujate su J.Kazlausku. Ar jis kalba apie galimą sugrįžimą prie rinktinės vairo?
Trenerio darbas yra panašus į vienišiaus darbą - juk daugelis nori nugalėti ir būti geriausi, tad ne apie viską susitikus kalbamasi.
Kaip vertinate tikimybę, kad V.Garastas su komanda pasitrauks iš pareigų? Kaip pats vertinate LKF darbą pastaraisiais metais?
Manau, kad federacijai reikia šviežio oro ir idėjų.
Kaip įsivaizduojate Lietuvos rinktinę 2011 m.? Daugelis dabartinių pagrindinio sąstato žaidėjų tuomet jau bus arti krepšininkų pensinio amžiaus, taigi kas būtų geriau - senoji gvardija ir keli jaunosios kartos atstovai, ar per ateinančius porą metų sulipdyta nauja jauna komanda?
Manau, kad 2011 m. Europos čempionate nereikėtų žaisti su nauja jauna komanda, bet turime du metus ir jau dabar galime dėlioti rinktinės sudėtį 2011 m., pvz., Jasikevičiui bus 35 m., manau, jo reikia, bet ar paruošime tokio lygio naują įžaidėją ir t.t. einant per visas pozicijas, ką turime dabar ir ką reikėtų paruošti. Jaunų krepšininkų nenorėčiau išskirti, nes visiems jiems reikia daug dirbti ir tik jų pergalės parodys jų galimybes.
Naujausi komentarai