19-asis „Šermukšnis“ – jaunas ir naujas

 • Teksto dydis:

Gausybės renginių, puošiančių Klaipėdos – Lietuvos kultūros sostinės – afišą, sąrašą jau greitai papildys dar vienas spalvingas vasariškas akcentas. Tai Klaipėdos miesto savivaldybės kultūros centro Žvejų rūmų kas dvejus metus organizuojamas tarptautinis gatvės teatrų festivalis „Šermukšnis“. Liepos 7–9 d. festivalis 19-ąjį kartą pakvies pasinerti į Europos gatvės teatro šurmulį ir peržengti kasdienybės ribas.

Vieno seniausių, nuo 1985-ųjų gyvuojančio reprezentacinio uostamiesčio festivalio pagrindinė programa šiemet tris vakarus bus rodoma Teatro aikštėje, o į Karlskronos aikštę bei Dienovidžio skverą dienomis vilios teatrinės pramogos vaikams ir šeimai. Klaipėdos dramos teatre vyks konferencija „Gatvės teatras – arčiau pramogos ar meno“.

Iššūkiai ir lūkesčiai

19-tasis „Šermukšnis“ per 32 metus. Du skaičiai – simbolizuojantys jaunystę ir brandą. Per šimtmečius susiklosčiusios tradicijos ir modernios technologijos, fantazijos šėlsmas ir karnavalas, improvizacija ir provokacija, be vertimo suprantamas teatrinis vyksmas ant žemės, ore ir vandenyje – visa tai bei dar daugiau bus šiemečiame „Šermukšnyje“. Festivalio programoje dalyvaus per 100 artistų iš 12 šalių, įvyks virš dviejų dešimčių nemokamų (!) renginių. Trys festivalio dienos – tai beveik tris paras trunkanti premjera, nes visa, ką pamatys publika, iš tikrųjų bus pirmą kartą Klaipėdoje ir Lietuvoje. Tai parengti bei sukurti padėjo renginiui skirtas Lietuvos kultūros tarybos ir Klaipėdos miesto savivaldybės finansavimas.

Festivalio organizatoriai teigė (kūrybinėje grupėje – tik 5 žmonės), kad šiemetis festivalis bus išskirtinis ne vien dalyvių skaičiumi ir renginių gausa, bet bene pirmą kartą jis atitiks pagrindinį gatvės teatro principą. Visi 19-ajame „Šermukšnyje“ pristatomi vaidinimai sukurti rodyti tik po atviru dangumi – atviroje erdvėje (anksčiau pasitaikydavo atvejų, kai spektaklis, kurtas scenai, būdavo tiesiog parodomas lauke).

Didelis iššūkis organizatoriams – techninis renginio aspektas. Teatro aikštė bus pagrindinė festivalio dekoracija, o įprastos scenos nebus. Vaidinimai vyks skirtingose aikštės vietose (priešais publiką, tarp jos ir aplink ją), tad kaskart keisis ir stebėjimo taškai. Po kiekvieno pasirodymo teks labai skubiai perorientuoti-performuoti „meninio svorio centrą“. Tad labai svarbi bus ir žiūrovų „pagalba“, nes gatvės vaidinimai reikalauja ne tik emocinio, bet ir tiesioginio jų dalyvavimo teatriniame vyksme.

Dar vienas aktualus, žiūrovams nematomas momentas, turintis ypatingą svarbą meninei kokybei, – artistams suteikiamas komfortas. Organizatoriai iš anksto dėkoja Klaipėdos dramos teatrui, kuris festivalio svečiams maloniai suteikė galimybę pasinaudoti savo patalpomis (grimo kambariais ir kitomis), kur jie galės ruoštis pasirodymams.

Pasaulinių festivalių svečiai

Pagrindinėje „Šermukšnio“ programoje Teatro aikštėje klaipėdiečiai ir miesto svečiai pamatys daugelio tarptautinių gatvės teatrų festivalių favoritus ir specialiai Klaipėdai sukurtus projektus. Pradėti festivalį ir parodyti baigiamąjį spektaklį garbingai patikėta teatrui iš Lenkijos „Klinika Lalek“, kurio vaidinimuose – grandiozinės lėlės ir „skraidantys“ objektai, vaizdo instaliacijos, fantasmagoriškas kaukių šou, lydimas ugnies pliūpsnių, muzikos etc. Ir tai bus du skirtingi vaidinimai. Atidarymui – „Didžiausias marionečių ciklas pasaulyje“ su natūralaus dydžio drambliais, žirafomis, liūtais. Jame novatoriškai perteikiamos tradicinio cirko tradicijos. Uždarymo spektaklis, inspiruotas alchemikų biblijos „Tabula smaragdina“, – „Poema apie saulę ir mėnulį“ nukels žiūrovus net į kosmoso erdves.

Kaukių teatras „Mr Pejo's Wandering Dolls“ iš Sankt-Peterburgo (Rusija) labai patiko 18-ojo „Šermukšnio“ publikai, todėl buvo pakviestas sugrįžti. Rusų trupė taip pat parodys du naujus spektaklius – „Paskutinis bastionas“ ir „The Moonsters“.

Tikri gatvių „monstrai“ iš Prancūzijos – „Compagnie Faï“ vėlgi padovanos du skirtingus magiškus ugnies šou su žonglieriais, akrobatais, skambant roko muzikai.

Žiūrovams teks iš anksto „užsiimti“ patogesnę vietą krantinėje prie Pilies tilto, norint geriau matyti belgų trupės „Studio Eclipse“ šokio ir judesio spektaklį „Two Sink, Three Float“. Ant Danės upėje įrengtos platformos ir vandenyje vystysis itin vizualiai gražaus vaidinimo vyksmas.

Tarptautinis gatvės teatro duetas „Slagman Producties“ (Nyderlandai, Vokietija) įsikurs tiesiog... dėžėje, kuri bus ir pakyla, ir įvairiausių veikėjų namai. Ekscentriškas vaidinimas „Pop-Up!“ inspiruotas daugelyje šalių paplitusio absurdiško ir tiesmuko lėlių teatro personažų.

Kitas tarptautinis duetas – Adrianas Schvarzsteinas (Ispanija) ir Jūratė Širvytė-Rukštelė (Lietuva), atvykęs „iš netolimos praeities“, stebins žiūrovus, provokuodamas juos, juokindamas savo elgesiu, kartais sukurdamas absurdiškas ir siurrealistines situacijas. Muzika, sklindanti iš jų lagaminų – vienintelė užuomina apie pasaulį, kurio gyventojai yra atvykėliai. Ką mato „svečiai iš praeities“, kaip priima kitokią realybę, kokias jų reakcijas inspiruoja publika, – improvizacijų spektaklio „Arrived“ pagrindas, kurio kūrėjai bus ir patys žiūrovai.

Festivalio „vinimi“ turėtų tapti vokiečių teatro „Antagon“ pastatymas „F.A.U.S.T. III“ (didžiausias ir brangiausiai kainavęs festivalio projektas). Tai moderni nemaraus Goethe’s kūrinio studija, socialinis-kritinis teatrinis kūrinys, žaismingai „verčiantis“ originalų „Faustą“ į šiuolaikinę kalbą. Siužetas perteikiamas keliose scenose, keičiantis meniniam apipavidalinimui, prieš žiūrovus ir tarp jų. Fausto paveikslas kuriamas klasikinį tekstą padarant lengvai suvokiamu ir prieinamu, taip pat emociškai jaudinančiu. Ekspresyvi choreografija ir akrobatika, muzika, daug vandens, šviesų ir ugnies – visa tai didingame vokiečių spektaklyje.

Benas Šarka neabejotinai yra dažniausiai „Šermukšnyje“ vaidinęs artistas, ne tik Lietuvoje pagarsėjęs savo efektingais gatvės spektakliais-performansais. Šįkart jis į kompaniją pasikvietė modernaus šokio menininkę Rūtą Butkus. Jie dviese kuria naują vaidinimo „Unduo Dubuo“ versiją.

„Šermukšnio“ programoje dalyvaus ir Klaipėdos lėlių teatras. Šio teatro ir laisvų menininkų inicijuotas projektas „Familia“ senamiesčio erdvėse pateiks fantasmagorinių-humoristinių vaizdelių „iš kasdienio šeimyninio gyvenimo“.

Be amžiaus cenzo

Visi „Šermukšnyje“ pristatomi spektakliai neskirstomi pagal amžiaus kategorijas – jie bus labai demokratiški ir suprantami įvairiausio amžiaus publikai, o vienas pagrindinių patrauklumo kriterijų – efektingas reginys. Bet gal ne visi žiūrovai, turintys mažamečių atžalų, galės tris vakarus išbūti Teatro aikštėje iki vidurnakčio. Specialiai vaikams bus skirtos dieninės teatro pramogos, kurios vyks Karlskronos aikštėje ir Dienovidžio skvere. Jiems nuobodžiauti neleis klounų teatro studijos „Dulidu“, Žvejų rūmų jaunimo teatro „Be durų“ ir pantomimos teatro „A“ artistai.

Ne tik festivalio programa, bet ir renginio įvaizdžiu pradėta rūpintis gerokai iš anksto. Dar pernai Žvejų rūmai pradėjo gražų bendradarbiavimą su Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultetu. Organizatorių užsakymu Grafinio dizaino programos diplomantai (vadovas Rokas Valeikis) kūrė festivalio plakatus. Jų darbo rezultatas – 19-ojo „Šermukšnio“ plakatų paroda jau nuo vasario eksponuojama Žvejų rūmuose, o festivalio metu ją bus galima pamatyti ir Klaipėdos dramos teatre.

Viso festivalio vizualiniu įvaizdžiu rūpinasi bei meninius akcentus Teatro aikštėje ir senamiestyje kuria dizaino studija „Klemencov Group“. Paliekant dalį intrigos, tai klaipėdiečiai ir miesto svečiai pamatys artėjant festivaliui.

Išsami 19-ojo tarptautinio gatvės teatrų festivalio „Šermukšnis“ programa ir detalesnė informacija – jau netrukus dienraštyje „Klaipėda“ ir www.klaipeda.diena.lt.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

 • Klaipėdoje – „Jaunoji banga“
  Klaipėdoje – „Jaunoji banga“

  Rytoj, balandžio 1 d., 16 val. Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Klaipėdos fakulteto koncertų salėje (K. Donelaičio g. 4) vyks antrasis jaunimo mišrių chorų festivalis „Jaunoji banga“. Organizatoriai tikisi, kad šis renginy...

 • Filmai „Kino pavasaryje“ – su mintimi
  Filmai „Kino pavasaryje“ – su mintimi

  Uostamiestyje jau baigėsi pamažu tradiciniu tampančio „Kino pavasario“ festivalio pagrindinė programa. Tačiau iki kitos savaitės penktadienio dar bus dar kartą rodomi didžiausio populiarumo sulaukę filmai. ...

  1
 • Atvelykio šventė Klaipėdoje
  Atvelykio šventė Klaipėdoje

  Klaipėdos etnokultūros centras balandžio 16 d., 13 val., kviečia į Atvelykio šventę (vaikų Velykėles), vyksiančią Klaipėdos senamiestyje: Meno kieme (Daržų g. 10), Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus kieme (Bažnyčių g. 4) ir Klaipėdo...

  2
 • „Klaipėdos muzikos pavasaris“: laikysis tradicijų, tačiau žada ir už „rėmų“ išeinančių programų
  „Klaipėdos muzikos pavasaris“: laikysis tradicijų, tačiau žada ir už „rėmų“ išeinančių programų

  Visą balandį uostamiestis švęs šimtmečių patikrintos muzikos šventę. Klaipėdos koncertų salė (KKS) pristato 48-ąjį kartą vyksiantį seniausią akademinės muzikos festivalį „Klaipėdos muzikos pavasaris“. Ši...

 • Istorijos puslapiuose – viešbučio didybė
  Istorijos puslapiuose – viešbučio didybė

  Šeštadienio popietę Klaipėdos savivaldybės Imanuelio Kanto viešosios bibliotekos Pempininkų padalinyje vyko istoriko, kraštotyrininko, leidėjo Kęstučio Demerecko knygos „Viktorijos“ viešbučio paslaptys&ldq...

  8
 • „Mūzos“ statulėlės – J. Vanžodytei ir D. Meškauskui
  „Mūzos“ statulėlės – J. Vanžodytei ir D. Meškauskui

  Artėjant Tarptautinei teatro dienai, penktadienio vakarą, Klaipėdos dramos teatre prieš prasidedant režisieriaus Elmars Senkovs spektakliui „Varovai“, vyko tradicija tapusi „Mūzų“ įteikimo ceremonija. Tai – jau a&sca...

  4
 • Klaipėdos teatralams bus įteiktos „Mūzos“
  Klaipėdos teatralams bus įteiktos „Mūzos“

  Nuo 2016 m., kai buvo įsteigti „Mūzos“ apdovanojimai, jau išdalinta 12 „Mūzų“ statulėlių. ...

 • Mažlietuviški skaitymai prie kavos
  Mažlietuviški skaitymai prie kavos

  Rytoj, šeštadienį, 14 val. Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje (Didžioji Vandens g. 2) klaipėdiečiai, Ievos Simonaitytės (1897–1978) kūrybos gerbėjai kviečiami į jaukų susibūrimą Etninės kultūros ekspozicijoje. ...

 • Melnragėje – bendruomenės šventė „Sugrįžimas“
  Melnragėje – bendruomenės šventė „Sugrįžimas“

  Po kelerių metų renovacijos Melnragės biblioteka oficialiai atveria duris klaipėdiečiams. Šiandien 17.30 val. kviečiami į bendruomenės šventę, kurioje koncertuos violončelistai Tomas Mikalauskas ir Karolis Vaičiulis, šventinę n...

  2
 • Baroti galerijoje – paroda „Iš medžio gyvenimo“
  Baroti galerijoje – paroda „Iš medžio gyvenimo“

  Klaipėdos Baroti galerijoje šiandien atidaroma Lietuvos menininko, Vilniaus dailės akademijos garbės profesoriaus Algimanto Švėgždos (1941–1996) piešinių paroda. Parodos kuratorius dr. Vidas Poškus. ...

Daugiau straipsnių