Pereiti į pagrindinį turinį

„Jaunasis Čiurlionis“ – koncertas jaunimui

2016-03-06 13:00
DMN inf.
Pianistas R.Zubovas.
Pianistas R.Zubovas. / Asmeninio archyvo nuotr.

Kovo 17 d. 18 val. Klaipėdos koncertų salėje įvyksiantis koncertas „Jaunasis Čiurlionis“ bus garsiojo lietuvių kompozitoriaus ir dailininko Mikalojus Konstantino Čiurlionio 140-ųjų gimimo metinių aidas.

Jaunimui skirtame koncerte skambės M.K.Čiurlionio studijų metais sukurtų miniatiūrų transkripcijos solistams ir styginių orkestrui, bus demonstruojamos paveikslų projekcijos. Kartu su Klaipėdos kameriniu orkestru (meno vadovas M.Bačkus) atliekamos programos iniciatorius ir vedėjas – pianistas Rokas Zubovas, garsiojo menininko provaikaitis.

„1893 metai. Į Varšuvą, jau pabaigęs mokslus Plungės dvaro orkestro mokykloje, finansuojamas kunigaikščio Oginskio, studijuoti atvyksta M.K.Čiurlionis. Čia jį pasitinka miesto kultūrinis gyvenimas, Chopino įtakos nuspalvintas muzikinis pasaulis, draugai, kolegos, apima pirmieji jaunatviški meilės jausmai. Tačiau neblėsta ir Druskininkų – pušynų, Nemuno, paukščių giesmių – prisiminimas, namų ilgesys, galvoje ir toliau skamba lietuviškos dainos atgarsiai. Šiuose trijuose pasauliuose ir vyksta Čiurlionio studijos, gimsta nauji kūriniai. Dalis jų – tai tradiciniai laikmečio šokiai: mazurkos, valsai, polkutės; kita dalis – lietuvių liaudies dainų išdailos; trečioji kūrinių skrynelė – tai Druskininkų peizažai. Taip bręsta menininkas, kuris vėliau taps didžiuoju Lietuvos genijumi“, – teigė R.Zubovas.

Jis aranžavo keletą ankstyvųjų M.K.Čiurlionio fortepijoninių opusų, pritaikęs juos fortepijonui, pučiamiesiems, styginiams ar net instrumentų ansambliams su orkestru. Solines partijas koncerte gros Klaipėdos E.Balsio menų gimnazijos, S.Šimkaus konservatorijos, J.Kačinsko ir J.Karoso muzikos mokyklų jaunieji instrumentalistai.

Beje, studijuodamas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, R.Zubovas tapo M.K.Čiurlionio tarprespublikinio pianistų konkurso nugalėtoju ir pelnė specialų prizą už geriausiai atliktus Čiurlionio kūrinius. Visus M.K.Čiurlionio fortepijoninius kūrinius pianistas prieš keletą metų įgrojo ir išleido šešių kompaktinių plokštelių albume „M.K.Čiurlionis. Kūriniai fortepijonui“.

Šiuo metu Rokas dėsto VDU Muzikos akademijoje Kaune bei dirba M.K.Čiurlionio namų Vilniuje direktoriumi. Šiemet už nuopelnus Kauno ir visos šalies kultūrai jis apdovanotas 2-ojo laipsnio Santakos garbės ženklu.

Ištikimai puoselėjantis ir skleidžiantis savo prosenelio kūrybą R.Zubovas sukūrė M.K.Čiurlionio vaidmenį filme „Laiškai Sofijai“, pasakojančiame žymiojo menininko meilės ir gyvenimo istoriją. Pianistas įrašė ir visą filme skambančią muziką.

1907 m. rudenį Vilniuje susitiko du žmonės, susipažino ir patiko vienas kitam. „Nenori man duoti pamokų, bet tai nieko“, – su giedru humoru tarė sau M.K.Čiurlionis. „Absoliučiai viską žinojau“, – jau po keliasdešimties metų savo pirmąjį ir lemtingąjį įspūdį prisiminė Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė. Taip gimė meilė, ir prasidėjo treji su puse jų gyvenimo metų – tik tiek jiems buvo lemta būti kartu… Iš Mikalojaus Konstantino laiško Sofijai: „O mes eisime drauge, Zosyt, ir, kai panorėsime, dangus bus žemai, o jūra sekli; o kai panorėsime, stebėsime mažas žoleles arba smulkias žuveles, zvimbiančius mašalėlius, ir visur, kai tik panorėsime, didelė šviesi laimė bus su mumis“.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra