Jauno teatro dienos Klaipėdoje: komuna grįžta

 • Teksto dydis:

Teatrinį pavasarį jau penktus metus iš eilės Klaipėdoje paskelbs festivalis „Jauno teatro dienos” (JTD). Kovo 12–18 dienomis renginys uostamiestyje suburs daugiau nei 100 teatro kūrėjų iš visos Lietuvos. Klaipėdos publikai festivalis pasiūlys plačią ir įvairiapusę programą – nuo nemokamų peržiūrų iki spektaklių iš šalies ir užsienio.

Kasmet tobulina programą

5-osios „Jauno teatro dienos“ siekia, kad Klaipėda savaitei taptų Lietuvos teatro sostine.

Festivalis „Jauno teatro dienos“ praėjusį teatro sezoną buvo vienas iš geriausiai profesionaliosios teatro kritikos įvertintų Klaipėdos teatrinių įvykių. Tokio įvertinimo padėjo pasiekti renginio metu vykusios kūrybinės dirbtuvės, kurios leido festivaliui atrasti savo unikalią nišą Lietuvos teatro kontekste. Ši išskirtinė koncepcija suteikia galimybę organizatoriams ne tik skatinti teatralų bendradarbiavimą, bet ir kuria profesinius ryšius bei pristato jaunus menininkus publikai.

Festivalį organizuojančio Klaipėdos jaunimo teatro (KJT) vadovas Valentinas Masalskis teigė, kad nuolatinė pažanga – vienas iš esminių renginio siekių.

„Jau penkti metai siekiame vis naujo įnašo į renginio programą – šiemet prie jos prijungėme jaunų scenografų komandą, kuri plės JTD vizualiką. Taip pat festivalio metu bus pristatyta pirmą kartą į lietuvių kalbą išversta vieno žymiausių šiuolaikinių Europos dramaturgų pjesė. Su šia medžiaga dirbsime išskirtinai JTD festivalyje, tad dar nenorime atskleisti visų detalių“, – intrigą išlaikė „Jauno teatro dienų“ idėjos autorius V.Masalskis.

Premjera – „Švyturio“ arenoje

Šių metų festivalio programa – iš dviejų dalių. Viena jų – kovo 13–16 dienomis „Švyturio“ arenoje vyksiančios kūrybinės teatro dirbtuvės. Jose kūrėjai kasdien nagrinės šiuolaikinės pjesės fragmentus ir pagal juos kurs pasirodymus, kuriuos kiekvienos dienos vakare nemokamose peržiūrose galės stebėti miesto publika. Dirbtuvėse dalyvaus 42 specialią atranką praėję aktoriai, dirbsiantys grupėmis. Po pasirodymų bus rengiami atviri darbų aptarimai ir diskusijos.

Kūrybinių dirbtuvių grupėms vadovauti pakviesti režisieriai iš Lietuvos ir Lenkijos – tai scenos chuliganu tituluojamas Artūras Areima, Oskaro Koršunovo mokinys režisierius Karolis Vilkas, vienas Klaipėdos neformalaus meno lyderių Benas Šarka, JTD festivalyje jau du savo darbus pristačiusi režisierė Kamilė Gudmonaitė, lėlių teatro atstovas Šarūnas Datenis ir įvairiose Europos šalyse kuriantis Krzysztofas Minkowski's (Lenkija). Komandas papildys profesionalūs teatro kritikai bei jau minėta scenografų grupė, apipavidalinsianti dirbtuvių pasirodymus.

Festivalio organizatoriai džiaugėsi, kad sulaukia vis daugiau norinčiųjų dalyvauti renginyje. „Jau praėjusiais metais buvo sunku atrinkti aktorius dirbtuvėms, o šiemet norinčiųjų buvo dvigubai daugiau. Prieš metus JTD dalyvių ir žiūrovų bendruomenė buvo skambiai pavadinta teatro komuna. Viliamės, kad ji šiemet išaugs: jau dabar žinome, kad tai bus rekordinis festivalis dalyvių skaičiumi. Tikimės, kad analogiškai sureaguos ir žiūrovai, – sakė viena JTD organizatorių, KJT aktorė Ieva Pakštytė.

Svečiai iš Lenkijos ir B.Šarka

Antroji festivalio dalis – parodomoji programa – spektakliai, paskaitos ir koncertai vyks Klaipėdos kultūros ultūros fabrike (KUFA). Ten festivalį kovo 12-ąją pradės vienas iš nedaugelio Lietuvoje spektaklių, skirtų paaugliams ir jaunimui, – Valstybinio jaunimo teatro „Bėgikas“ (rež. Olga Lapina). Po spektaklio – 5-ųjų JTD atidarymas.

Po keturias dienas „Švyturio“ arenoje vyksiančių kūrybinių dirbtuvių publika bus kviečiama sugrįžti į KUFA erdves. Kovo 17-osios rytą jaunųjų žiūrovų lauks Vilniaus teatro „Lėlė” spektaklis „Čia buvo / čia nėra”. Magijos ir gyvos muzikos kūrinys vaikus stebins profesionalaus iliuzionisto triukais ir įvairių instrumentų garsais. Po pietų nemokamą paskaitą „Pamestinuko Teksto istorija Scenos karalystėje“ skaitys teatro kritikas Valdas Janiškis. Vakare pasirodys festivalio svečiai iš Varšuvos: teatras „Studium Teatralne“ pristatys spektaklį „Deadline“ (anglų kalba su lietuviškais titrais). Jame vaidina ir lietuvių aktorė Agnė Muralytė. Vakaras baigsis specialiai festivaliui sukurtu Beno Šarkos „vaidenimusi“. Vienas Klaipėdos neformalaus meno lyderių surengs išskirtinį, teatrą, šokį, muziką, improvizaciją ir kitus scenos menus jungiantį pasirodymą. Teatro šamanu vadinamas kūrėjas nebijo svarbiausio vaidmens palikti netikėtumui: galbūt šis pasirodymas įvyks tik vieną vienintelį kartą, o galbūt jis taps visuotinėmis teatro apeigomis, būtent dėl to nevalia jo praleisti.

Festivalio indėlis ir tąsa

Kovo 18-oji – paskutinė festivalio diena – bus pati gausiausia renginių. Rytą paskaitą „Aktualus teatras: nuo provokacijos iki cenzūros“ skaitys teatrologė Goda Dapšytė. Vidurdienį Klaipėdos universiteto Menų akademijoje vyks Eglės Gabrėnaitės (LMTA) ir V.Masalskio (KUMA) vaidybos studentų darbų peržiūra. Kūrybinių mainų principu sumanyta JTD festivalio programos dalis sujungs dvi pagrindines Lietuvos menų aukštąsias mokyklas ir jų ugdytinius. Popiet vyks trys performanso „Dvi su puse minutės“ (rež. P.Markevičius) seansai. Viename patyriminiame pasirodyme gali dalyvauti tik 25 žiūrovai, o kūrėjams pasitelkus vizualinę ir garsinę išraiškas bei emocinius patyrimus, aktyvinamos vis kitos publikos juslės. Paskutinis spektaklis JTD programoje – psichodelinė drama „Vaikystė“ (rež. K.Vilkas), kuri bus rodoma KUFA. Didžiausiame Lietuvos teatro festivalyje „Sirenos“ pristatytas debiutinis K.Vilko darbas sulaukė itin teigiamų vertinimų, Klaipėdoje jis bus rodomas pirmą kartą. Paskutinis renginio akcentas – džiazo, akademinę ir elektroninę muziką jungiančios grupės „Sheep got waxed“ koncertas socialiniame klube „Raketa“.

Organizatoriai atskleidė, kad festivalis jau planuoja tolimesnį indėlį į Klaipėdos ir Lietuvos teatrinį gyvenimą.

„JTD tikslas yra ne tik savaitei uostamiestyje suburti perspektyviausius kūrėjus, bet ir užtikrinti darbų bei kontaktų tąsą. Praėjusio festivalio metu užmegzti ryšiai leido atsirasti tokiems projektams kaip KJT „Žvaigždės vardas – Metėlė“, taip pat jau vyksta repeticijos su režisieriumi Jonu Terteliu. Šiais metais turime dar didesnių planų – pirmą kartą į lietuvių kalbą išversta šiuolaikinė pjesė, kurią kūrybinėse dirbtuvėse nagrinės komandos, jau kitą sezoną taps KJT premjera“, – mintimis apie ateitį dalijosi viena iš JTD organizatorių Justina Burakaitė.

JTD iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba, taip pat renginys yra programos „Klaipėda – Lietuvos kultūros sostinė“ dalis. Renginio programą galima rasti KJT puslapyje www.kjt.lt ir Jauno teatro dienų „Facebook“ paskyroje. Bilietus į festivalio renginius platina „Tiketa.lt“.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių