Klaipėdiečiai Jonines šiemet galės švęsti dvi dienas: pirmadienį vyksiančią tradicinę šventę Jono kalne antradienį pratęs kariliono muzikos festivalis Laikrodžių muziejaus kiemelyje.
Žolynai sužydėjo parodoje
Klaipėdos etnokultūros centras Joninių šventę tradiciškai rengia uostamiesčio Jono kalne. Ten ji prasidės birželio 23-iąją 20 val. Šią ilgiausią dieną ir trumpiausią naktį klaipėdiečiai drauge džiaugsis ugnies šviesa ir šiluma, vandeniu, augalų žydėjimu.
Šventės nuotaikos jau dabar sklando senamiestyje. Artėjant Joninėms, kai žolynai ypatingai sužydės, Klaipėdos etnokultūros centre (Daržų g. 10) vakar atidaryta tautodailininkės Danutės Gicevičiūtės-Saukaitienės paroda „Žolynų virsmas”. Jos autorė jau devynerius metus su didžiule šiluma ir meile savo rankomis kuria skulptūrėles iš šieno ir džiovintų įdomių žolelių. Ji yra nuolatinė „Aukso vainiko“, įvairių parodų, švenčių ir festivalių dalyvė, kur savo jaukiais ir šiltais darbais ragina, kad savo namus žmonės puoselėtų iš natūralių medžiagų padarytomis puošmenomis. Pačios Danutės nupjauti ir džiovinti žolynai suteikia jai laisvę kūrybos improvizacijai, gal todėl kūriniai turi paslapties, kitoniškumo.
Tautodailininkės žolynų kompozicijose esama įvairių simbolių, kuriuos kiekvienas atpažįsta savaip...
Ir Jono kalne pirmadienį netrūks nei kvapnių žolynų, nei prasmingų simbolių, nei Joninėms būdingų linksmybių.
„Minėdami saulėgrįžos šventę taip pat sveikinsime Jonus ir Janinas, dainuosime, šoksime, o gerą nuotaiką garantuos LRT laida „Duokim garo!” ir jos vedėjai Loreta Sungailienė, Stanislovas Kavaliauskas bei etnologė Gražina Kadžytė“, – pasakojo renginio organizatoriai.
Trauks į Jono kalną
Klaipėdiečius ir miesto svečius šventėje pasitiks šauni Lietuvos nacionalinės televizijos komanda ir laida „Duokim garo!”, kurioje dalyvaus ūpą keliančios kapelos ir folkloro ansambliai: „Šeduvos bernai“ (vad. G.Rutkauskas), „Geri vakarai“ (vad. V.Kratavičius), „Mingė“ (vad. R.Bučmys), „Martvežiai“ (vad. J.Kavaliauskas), „Prūsai ilgi ūsai“ (vad. V.Macijauskas), „Senoliai“ (vad. E.Šalkauskienė, J.Petrauskas), „Kuršiukai“ (vad. A.Vozgirdas), „Alka“ (vad. D.Kiseliūnaitė, M.Ratas), „Kuršių ainiai“ (vad. J.Vozgirdienė, A.Vozgirdas), „Alkiukai“ (vad. E.Šalkauskienė), „Vorusnėlė“ (vad. D.Kiseliūnaitė).
Joninės – šviesiausia saulės, žemės, vandens ir augalų žydėjimo šventė. Nuo seno tikima Joninių nakties ypatingumu, magiškumu. Žmonės išvakarėse rinkdavo žolynus, kurie, tikėjo, gydo ligas ir apsaugo nuo negandų bei padeda nuspėti ateitį. Ant Jono kalno susirinkusieji taip pat bus kviečiami pinti ir plukdyti įvairiaspalvių žolynų vainikus, o jaunos merginos bursis ir juos pins. Šventės dalyviai galės įsijungti ir į ant kalnelio vyksiančias estafetes, žaidimus. Juose patys stipriausi, ištvermingiausi ir drąsiausi bus apdovanoti Joninių šventės prizais. Artėjant vidurnakčiui uždegtas Joninių laužas sujungs šventės dalyvius į smagius ratelius, o vasarvidžio naktį dar labiau nušvies kolektyvo „Ugnis ir kaukė“ sukurta unikali skulptūra ant vandens „Paparčio žiedas“.
Kariliono festivalis – visą dieną
Birželio 24-ąją, antradienį, Laikrodžių muziejaus kiemelyje (Liepų g. 12) iki vėlumos vyks Klaipėdos kariliono muzikos festivalis. Tai keturi koncertai – per vieną ilgiausią metų dieną. Tada virš miesto pasklis ypatingas varpų gausmas. Karilionas skambės tiek solo, tiek ansambliuose su kitais instrumentais ir net choru.
Vidurdienį – 12 val. festivalio pradžią paskelbs „Vidudienio varpai“, kuriuos prakalbins klaipėdiečiai karilionininkai Kęstutis Kačinskas ir Stanislovas Žilevičius. Jau daugiau nei ketvirtį amžiaus jie ištikimai tarnauja karilionui, skleidžia jo muziką. Pasak K.Kačinsko, „Klaipėdos karilionas – pasaulinio lygio instrumentas, kuriuo verta didžiuotis miestui ir miestiečiams“.
Klaipėdiečių koncerto programoje skambės originalios ir jų pačių aranžuotos kompozicijos karilionui. Kelis kūrinius S.Žilevičius atliks kartu su saksofonininku Juozu Kuraičiu, taip pat buvusiu klaipėdiečiu, šiuo metu sėkmingai kopiančiu į džiazo muzikos olimpą.
Koncerte „Popietės varpai“ 15 val. klaipėdiečių karilionu gros Monika Kaźmierczak (Lenkija). Ji yra kelių tarptautinių karilionininkų konkursų laureatė, aktyviai koncertuojanti Olandijoje, Danijoje, Prancūzijoje, Belgijoje, JAV, ne kartą pasirodžiusi ir Lietuvoje. Iniciatyvi ir entuziastinga atlikėja dalyvauja įvairiuose projektuose, dėsto Gdansko muzikos akademijoje ir yra Lenkijos karilionininkų gildijos prezidentė.
M.Kaźmierczak gros solo ir kartu su Klaipėdos brass kvintetu (Vilmantas Bružas, Alius Maknavičius, Steponas Sugintas, Algirdas Ulteravičius, Jurgis Dargis). Tarp programoje atliekamų kūrinių bus originalios belgų autoriaus Geerto D'hollanderio bei Lauryno Vakario Lopo kompozicijos brass kvintetui ir karilionui.
Baigsis specialia premjera
„Vakaro varpai“ pasigirs 18 val. Šiame koncerte susipins tradicija ir inovacijos, karilionas solo ir ansamblyje, lietuviškoji karilioniškumo linija. Visa tai skambės kauniečių karilionininkų Giedriaus Kuprevičiaus ir Juliaus Vilnonio koncerte, kurį savo skaidriu sopranu papuoš klaipėdietė Rasa Ulteravičiūtė.
G.Kuprevičius yra bene labiausiai patyręs karilionininkas Lietuvoje, grojantis Kauno karilionu nuo 1957-ųjų. Tai itin plataus akiračio, įvairiapusiais talentais apdovanota asmenybė – kompozitorius, pedagogas, eseistas, nuoseklus savo miesto kultūros tradicijų puoselėtojas. Koncerte jis atliks ir savo kūrinį „Blues-Carillon“.
Kauno muzikiniame teatre dirigentu dirbantis J.Vilnonis turi dvi širdžiai brangias stichijas: varpus ir džiazą. R.Ulteravičiūtė yra Klaipėdos muzikinio teatro solistė, tarp kitko, čia pastatytame G.Kuprevičiaus miuzikle „Veronika“ ji dainavo pagrindinės veikėjos partiją.
Baigiamasis festivalio koncertas „Nakties varpai“ prasidės 21 val. Karilionu vėl skambins S.Žilevičius, atlikimo sugestija ir temperamentu žavės ansamblio „Giunter Percussion“ (Pavelas Giunteris, Tomas Kulikauskas, Sigitas Gailius, Almantas Puidokas) muzikavimas. Klaipėdos choras „Aukuras“ (meno vadovas Alfonsas Vildžiūnas) atliks lietuvių kompozitorių Vaclovo Augustino, Anatolijaus Šenderovo, Lino Rimšos opusus. Jiems talkins Klaipėdos brass kvintetas ir pianistas Saulius Šiaučiulis. Beje, A.Šenderovo ir L.Rimšos kūriniai sukurti pagal K.Donelaičio tekstus.
Finalinį koncertą diriguos Vaclovas Augustinas. Ši kūrybiška asmenybė sugeba puikiai suderinti įvairiausias veiklos sritis. Talentingas kompozitorius, choro „Jauna muzika“ vadovas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos Kompozicijos katedros vedėjas, profesorius, roko grupės „Antis“ klavišininkas ir muzikos aranžuotojas, nacionalinių ir tarptautinių chorų konkursų žiuri narys buvo įvertintas Lietuvos nacionaline premija. Tai „didelis ir garbingas apdovanojimas, tačiau nei mano gyvenimo, nei mano vertybių jis nepakeitė“, – viename interviu sakė V.Augustinas.
Koncerte bus atlikta specialiai festivalio užsakymu sukurto naujo jo kūrinio „Tu man graži kaip vasaros diena“ premjera.
Įėjimas į Kariliono festivalį, vyksiantį Laikrodžių muziejaus kiemelyje, – mokamas. Bilietai į koncertus – po 5 Lt. Bet bus galima įsigyti vieną bilietą už 10 Lt į visą renginį.
Naujausi komentarai