Pereiti į pagrindinį turinį

Juodkrantėje – folkloro šventė „Pūsk, vėjuži!“

2017-08-25 05:48
DMN inf.

Vasaros sezoną Juodkrantės Liudviko Rėzos kultūros centras palydi kviesdamas į regioninę 10-ąją folkloro šventę „Pūsk, vėjuži!“, kuri vyks šį savaitgalį – rugpjūčio 25–27 dienomis.

Organizatorių nuotr.

Pagerbs žymias asmenybes

Šiemet ji skiriama 241-osioms L.M.Rėzos ir 120-osioms Augusto Dėvilaičio gimimo metinėms, pagerbiant šias žymias Mažosios Lietuvos asmenybes, žmones, nusipelniusius lietuvių ir lietuvininkų etninei kultūrai, jos gynimui, puoselėjimui, populiarinimui lemiamais mūsų tautai laikmečiais.

Penktadienį 20 val. prasmingu šventės įvadu taps dokumentinis filmas „Mažoji Lietuva“, kurį bendruomenei ir svečiams pristatys jo autorius Justinas Lingys ir filmo prodiuseris Algirdas Žvinakevičius.

Šeštadienį nuo 10 val. Juodkrantės marių krantinėje ties Raganų kalnu šurmuliuos tautodailės ir kulinarinio paveldo mugė, savo spalvomis ir kvapais siekdama užburti kiekvieną čia atėjusį.

Ši pagrindinė „Pūsk, vėjuži!“ šventės diena 10 val. prasidės prie L.M.Rėzos paminklo, kur iškilmingą šventės atidarymą įprasmins Lietuvos regionų „Vėjų sodai“. Jo metu pasirodymu – vėju prisistatys šventėje dalyvaujantys ansambliai iš užsienio ir Lietuvos regionų.

Aidės muzika ir dainos

Šių metų šventėje pasirodys folkloro ansambliai „Altonė (Kauno raj.), „Aušrinė“ (Juodkrantė), „Giedružė“ (Nida), „Aldai“, „Kupolė“, „Liktužė, „Lygaudė“ (Kaunas), „Ramytė“ (Šilutė), „Savingė“ (Širvintų raj.) ir kiti.

Marių krantinėje 13 val. šventės vedėja Vaida Galinskienė pakvies į pagrindinius „Pūsk, vėjuži!“ koncertus ir renginius „Ko neužpustė laiko vėjai“. Jų metu savo programas atliks etnografiniai ansambliai, bus galima susipažinti su regioniniais tautiniais kostiumais bei senąja baltų I–XIV a. apranga. Etnografinių ansamblių pasirodymo metu vyks akcija „Grūdėtoji Lietuva“, kurios metu į Lietuvos žemėlapio kontūrus bus beriami vyraujantys etnografiniame regione javai, kolektyvai dalysis savo regionų kulinarinėmis įdomybėmis.

Krantinėje veiks šeimų pamėgtas tradicinis „Žvejo kiemas“, kuriame bus galima pabandyti pasidirbinti vėtrungę, dekoruoti lininį maišelį, vyti tradicines juostas, minkyti molinukus, megzti tinklus, panaudoti žolynus darbeliams, išmokti pasigaminti rankų darbo muilą, įsitraukti į senovinius žaidimus. Čia tradiciniu būdu ant laužo bus kepamos žuvys, bus galima palyginti jų skonius, čia bus verdama žuvienė, kurios bus galima paskanauti prieš vėl pasineriant į šventės sūkurį.

Pristatys baltų kostiumus

Žingeidžius ir besidominčius pamario istorija į Juodkrantės evangelikų liuteronų bažnyčią rytoj 14 val. pakvies KU BRIAI doc. dr. Nijolė Strakauskaitė, skaitysianti patrauklią paskaitą „Du marių krantai – du gyvenimo modeliai (XIX a. pab. – XX a. pr.)“. 15 val. kūrybingus ir veiklius mažuosius ir suaugusiuosius šventės rengėjai pakvies į Raganų kalną, kur kartu su L.Rėzos kultūros centro kultūrinės veiklos vadybininku A.Balna jie pasiners į magišką sakmių ir pasakų pasaulį.

Nuo 16 val. marių krantinėje visi rinksis į I–XIV a. baltų archeologinių kostiumų teatralizuotą pristatymą, kurio metu dizainerė, Lietuvos nacionalinio kultūros centro tautodailės poskyrio vyriausioji specialistė Danutė Keturakienė papasakos apie šios aprangos ypatybes, detales ir paskirtį. Pristatymą pratęs „Baltų raštų“ įkūrėja Aurelija Bagdonavičienė, pristatysianti kolekciją „Baltų vėjų audimai“, kurioje šiuolaikiniuose lininiuose drabužiuose unikaliai ir netikėtai įsikūnijo senieji baltų simboliai, publika susipažins su šiuose ženkluose užkoduotomis prasmėmis. Šie demonstravimai – puikus akcentas minint 2017-uosius – Tautinio kostiumo ir Piliakalnių metus.

Vakarop nuo 18.30 val. sava tradicinio folkloro interpretacija visus maloniai stebins folkloro grupės „Lygaudė“ ir „Aldai“ iš Kauno.

Šventės pabaigoje visus jaunus ir nepamiršusius jaunystės kvies vakaronė „Šok, broluži!“, kurioje bus galima ir save parodyti, ir bičiuliu pasidžiaugti, ir draugą ar draugę susirasti.

Sekmadienis bus skirtas visiems prieš paliekant svetingą Juodkrantės vėjų krantą susirasti lauktuvių, įsigyti šventę primenančių suvenyrų, pasistiprinti prieš kelionę ar tiesiog dar kartą pajusti paskutinių vasaros spalvų ir skonių paletę tautodailės ir kulinarinio paveldo mugėje.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų