Klaipėdos koncertų salėje – violončelės fiesta

 • Teksto dydis:

Šį penktadienį Klaipėdos koncertų salė 2022-ųjų kalendorių atvers „Violončelės fiesta“. Taip pavadinta nauja Klaipėdos kamerinio orkestro programa panardins į nuostabios šio instrumento muzikos pasaulį.

Dedikacija maestro R. Armonui

Programa taip pat tęsia Klaipėdos kamerinio orkestro meno vadovo Mindaugo Bačkaus 2014 m. pradėtą instrumentinių fiestų ciklą. „Violončelės fiesta“ dedikuojama Romanui Armonui (1939–2021 m.) – vienam įtakingiausių mūsų šalies violončelės mokytojų. Praėjusį rudenį į amžinybę išėjusio pedagogo atminimui skirtas koncertas, pasak M. Bačkaus, yra galimybė surinkti kartu tuos žmones, kurių gyvenimus visam laikui paveikė šios neeilinės asmenybės atsidavimas muzikai ir violončelei: „Noriu surinkti scenoje bent kelis R. Armono mokinius bei jo mokinių mokinius, nes, kaip sakė Donatas Katkus, jie neša R. Armono moralės ir estetikos pasaulį, tai, kas išlieka, kas yra visos mūsų muzikos savastis.“

R. Armono muzikinis talentas daugiausia skleidėsi pedagoginėje veikloje. Pradėjęs pedagoginę karjerą dar studijų metais, jis ilgiausiai dirbo Nacionalinėje M. K. Čiurlionio menų mokykloje bei Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje (LMTA). Pasak D. Katkaus, „tai buvo pedagogas, kurio žinių troškimas ir noras tobulėti buvo neišsemiami“. Dirbdamas su mokiniais, jis siekė maksimaliai išplėsti jų galimybių ribas, kiekvienam parinkdavo tik jam tinkamą mokymo metodiką, ruošė juos būti geriausiais ir nugalėti konkursuose. R.Armonas tapo visoje šalyje pripažintu violončelės mokytoju-ekspertu, nuolat vedė meistriškumo kursus, rengė mokymo programas violončelininkams. Jis pradėjo organizuoti respublikinius metodinius seminarus, konkursus, dirbo jų vertinimo komisijose. Beje, R.Armonas buvo 2017 m. ir 2019 m. įvykusių Klaipėdos tarptautinių violončelės konkursų jaunimo grupių (A, B, C) vertinimo komisijos primininkas.

Su žymaus mokytojo mokiniais

Įkvepiančio pedagogo mokiniai nuolat tapdavo įvairiausių konkursų nugalėtojais. Šiandien jie – garsūs atlikėjai, daug koncertuojantys, sėkmingai dirbantys pedagoginį darbą. Dalis jų kaip solistai pasirodys „Violončelės fiestos“ programoje. Tai Ramutė Kalnėnaitė, Edmundas Kulikauskas, Mindaugas Bačkus. Taip pat solo grieš ir R. Armono mokinių mokiniai Kornelija Kupšytė ir Karolis Vaičiulis – jauniausios kartos violončelininkai, Klaipėdos kamerinio orkestro nariai. Specialybės keliu studijuojant LMTA juos vedė ar tebeveda E. Kulikauskas ir M. Bačkus. Solo koncerte grieš ir Marius Sakavičius, Julius Maknickas, Gabrielė Dikčiūtė, studijavę pas patį R. Armoną ar jo buvusią mokinę, o vėliau – kolegę ir sutuoktinę R. Kalnėnaitę.

Violončelininkų ansamblyje taip pat gros buvusi ilgametė Klaipėdos kamerinio orkestro atlikėja, Klaipėdos E. Balsio menų gimnazijos pedagogė Violeta Vaitiekūnaitė-Bendoraitienė, kuri irgi mokėsi pas R. Armoną. Ansamblyje muzikuos ir Mykolas Rutkauskas bei Klaipėdos kamerinio orkestro narys Jurgis Karbauskas.

Du autoriai – violončelininkai

Įdomu, kad du koncerte skambėsiančių kūrinių autoriai tarp pat yra violončelininkai. Tai pasaulyje pripažintas italų atlikėjas ir kompozitorius Giovanni’s Sollima, kuris 2017 m. pasirodė kaip solistas su Klaipėdos kameriniu orkestru Tarptautinio Klaipėdos violončelės festivalio atidarymo koncerte. Jo kuriamos novatoriškos kompozicijos reikšmingai papildo instrumento repertuarą, plėsdamos jo horizontus ir balansuodamos tarp įvairiausių žanrų. „Violončelės fiestoje“ skambės G.Sollimos kūrinys „Violoncellos vibrez“. Taip pat bus atliktas kompozitoriaus, Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro violončelininko Arvydo Malcio kūrinys „Concerto grosso“.

Be to, koncerto programoje – Maxo Brucho „Kol Nidrei“, Roberto Molinelli’o „Twin Legends“, Davido Popperio „Requiem“, beje, skirtas net trims violončelėms ir orkestrui. „Violončelės fiestą“ vainikuos Karlo Davydovo „Himnas“ dešimties violončelių ansambliui.

Koncerto pradžia – 18.30 val.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių