Klaipėdos meno kieme – ritualiniai sugrįžimai

 • Teksto dydis:

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Meno kieme rugpjūčio 17–21 d. 12–18 val. vyks atviros grafikos meno kūrybinės dirbtuvės „Now Art. Atgimimas“ / „Now Art. Reborn“. Rugpjūčio 20 d. 17.30 val. vyks GŠ ansamblio (Vilnius) koncertas „La Campagna”, kurio programoje – Korsikos liaudies dainos. Nemokami renginiai yra KKKC 15 metų veiklos sukakties renginių ciklo „Supernova“ dalis.

Palikti savo atspaudą

Po rekonstrukcijų ir karantino atgimęs Meno kiemas kviečia klaipėdiečius ir miesto svečius į atviras grafikos dirbtuves kartu su profesionaliais menininkais Evaldu Mikalauskiu, Živile Minkute, Linu Spurga, Jonu Vaikšnoru, Žaneta Jasaityte ir Toma Šlimaite patyrinėti atspaudo alchemiją ir sužinoti, kaip, kam ir kodėl kuriamas menas.

Klaipėdiečiai kviečiami į svečius jiems patogiu metu – gal kelioms valandoms, o gal ir kelioms dienoms – susipažinti su grafikos meno technikomis nuo klasikos iki eksperimento, galimybe pritaikyti jas kasdienėje aplinkoje, kurti ir bendradarbiauti, pamatyti menininkų profesionalų kūrybinius eksperimentus ir kartu su jais susikurti savąjį grafikos atspaudą. Atvirų visuomenei dirbtuvių metu sukurti darbai iškeliaus specialiuoju KKKC jubiliejiniu paštu. Meno savaitės dirbtuvių dalyviams bus rengiamos ekskursijos po Parodų rūmus.

Praeities inspiracijos

KKKC 15 metų veiklos sukakties proga rengiamos grafikos meno kūrybinės dirbtuvės „Now Art. Atgimimas“ / „Now Art. Reborn“ tampa tarsi besikartojančiu kūrybiniu ritualu. Mat pirmasis KKKC organizuotas ir 2005–2008 m. vykęs grafikos meno projektas „Now Art Now Future“ / „Rytoj yra dabar“ buvo daugiaplanis – to meto Lietuvos meno kontekste išsiskyrė renginių įvairove (meno akcijos, aukcionai, transliacijos iš paraleliai vykstančių parodų) ir pasižymėjo tiek tarptautiškumu, tiek bendradarbiavimu su miestų bendruomenėmis, socialinės atskirties grupėmis, kartu kuriamais kūriniais.

Projekto iniciatorius menotyrininkas Ignas Kazakevičius, paklaustas, kodėl ir tuomet, ir dabar buvo pasirinkta grafika, sakė: „Mums patiko grafika. Ji yra visur. Iš pažiūros populiariausia, labiausiai paplitusi – nuo gatvės meno iki dizaino ir reklamos – sfera. Grafika apima viską – nuo dėmės ant marškinių, užrašo ant puodelio iki dizainerio etiketės, kaligrafijos ir nežinomo menininko grafičių. Grafikos elementus naudoja tapytojai, skulptoriai, tekstilininkai, fotografai.“

Įsiveržti į tarptautines erdves projektui padėjo tuometė Lietuvos Respublikos kultūros atašė Švedijos Karalystėje Liana Ruokytė-Jonsson. Kultūros diplomatės globa jaunam, ką tik įkurtam KKKC buvo labai svarbi ir reikšminga. Paprašyta prisiminti, kuo jos dėmesį patraukė KKKC projektas, L.Ruokytė-Jonsson akcentavo inovatyvumą ir veržlumą: „Kai matau, kad dirba kūrybingi ir inovatyvūs žmonės, stengiuosi jiems visapusiškai padėti. KKKC projektai ir Danijoje, ir Švedijoje buvo labai sėkmingi. O kai įgyvendini vieną sėkmingą projektą, norisi su ta institucija, centru ar tais žmonėmis toliau dirbti. Nes mūsų misija – ta pati: norime kurti ir komunikuoti vertybinius dalykus, kelti diskusijas, ir tai yra bendras mūsų siekis. KKKC komanda mane nuo pirmų dienų įtikino, kad yra labai stipri, veržli, inovatyvi, nuolat besitransformuojanti, labai greitai užčiuopianti, kas yra svarbu, aktualu ne tik lokaliniame, bet ir tarptautiniame kontekste. KKKC šiuo požiūriu yra labai gyvybingas ir takus, kelia aktualius klausimus ir diskutuoja apie tai, kas yra svarbu šiandien.“

Korsikos liaudies dainos

L. Ruokytės-Jonsson, šiemet vėl laimėjusios Kultūros ministerijos konkursą dirbti kultūros atašė Lietuvos Respublikos diplomatinėje atstovybėje Švedijoje, iniciatyva rugpjūčio 20 d. 17.30 val. KKKC Meno kieme vyks Gailestingumo šventovės ansamblio (GŠ ansamblis) koncertas, kurio programoje skambės Korsikos liaudies dainos. Kultūros diplomatė šįkart žada atsiskleisti netikėtu amplua ir kartu su savo bičiuliais GŠ ansamblio vokalistais atlikti kelias dainas.

Senąją sakralinę muziką atliekanti vokalinis GŠ ansamblis daugiabalsių Korsikos liaudies dainų mokėsi nukeliavęs į šią Prancūzijos salą, išsaugojusią liturginę gyvąją giesmių tradiciją.

„Korsikos liaudies dainas dainuojame jau šešerius metus, nuo kelionės į Korsiką ir prasidėjo ansamblio gyvavimas, – pasakojo GŠ ansamblio narys Tautvydas Mažeika. – Korsikos dainavimas yra specifinis balso pastatymu, tai yra toks pusiau gerklinis balsas, galima sakyti, „kaimietiškas“. Mes ir savo koncertą pavadinome „La Campagna”, kas prancūziškai reiškia „kaimas“. Šis žodis dažnai girdimas Korsikos dainose. Toje saloje puoselėjamos senosios giedojimo tradicijos, mes nuolat važiuojame į kūrybines dirbtuves ir kartu su korsikiečiais mokomės dainuoti“, – pasakojo T. Mažeika.

Koncerto „La Campagna” klausytojai turės galimybę patirti šių melodijų grožį ir išgirsti pasakojimų apie Korsiką, dainavimo technikos subtilybes, istoriją ir kt. Koncerto programą atliks Gabija Adamonytė (vadovė), Milda Adamonytė, Laurynas Adamonis, Tautvydas Mažeika ir L. Ruokytė-Jonsson.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių