Pereiti į pagrindinį turinį

Lietuvos jūrų muziejuje – jaunos JAV menininkės paroda apie tylią vandens gyvūnų kovą

2024-12-03 08:00
DMN inf.

Lietuvos jūrų muziejuje atidaryta Madeleine Grace Popkin – tarpdisciplininės menininkės iš JAV paroda „Apakinti triukšmo: nematoma vandenyno krizė“. Joje pristatoma tyli kova, kurią gyvūnai priversti išgyventi dėl didėjančios triukšmo taršos mūsų jūrose ir vandenynuose. Menininkė sukūrė spalvingomis spektrogramomis vizualizuotus garsus bei garsovaizdžius, kurie parengti iš Klaipėdos uosto garsų įrašų, surinktų bioakustikos mokslininko dr. Donato Bagočiaus.

Madeleine Popkin sako kviečianti lankytojus pabūti Baltijos jūros gyvūnų kailyje.

„Tyrinėdami parodą įsivaizduokite, kad gyvenate jūroje, bandote orientuotis ir bendrauti su gentainiais gaudžiant povandeninio triukšmo chaosui, – tokį raktažodį parodos pažinimui siūlė jauna menininkė. – Patirkite, su kokiais iššūkiais Baltijoje susiduria paprastosios jūrų kiaulės ar pilkieji ruoniai? Ar galime juos suprasti ir rasti būdų sušvelninti triukšmo taršą jūrų ekosistemose?“

Madeleine paveiksluose vaizduojama kolektyvinė jutimų perkrova, kuri atsiranda, kai organizmo pojūčiai patiria pernelyg didelį aplinkos dirginimą. Pasak menininkės, tai antropogeniniame amžiuje patiria visa gyvybė. Bendradarbiaudama su klimato ekspertais, ji stengiasi vizualizuoti gyvūnų, senųjų populiacijų ir ekosistemų patirtis, įkvėpdama mus visus keistis ir siekti tvaresnės ateities.

Lietuvos jūrų muziejaus nuotr.

Daug dėmesio skiriama paprastajai jūrų kiaulei, mažajam Baltijos banginiukui, kurių liko mažiau nei 500. Jos sparčiai nyksta, todėl būtina spręsti grėsmę šiems protingiems ir socialiems gyvūnams keliančias problemas, įskaitant ir triukšmo taršą. Paprastosios jūrų kiaulės orientuojasi ir bendrauja echolokacijos pagalba, todėl jas ypač veikia žmogaus veiklos keliamas triukšmas.

Paprastosios jūrų kiaulės gyvena ir jauniklius augina sekliuose vandenyse (20–200 m), o tai – akustiškai labiausiai užterštos teritorijos. Plaukiodamos ir ieškodamos maisto jos bendrauja tarpusavyje, skleisdamos nuolatinius aukštojo dažnio garsus, kurie primena spragsėjimą, toks  dažnis yra per aukštas, kad žmonės išgirstų. Kai daug triukšmo, jūrų kiaulėms sunku girdėti vienai kitą ir rasti maisto, o tai mažina galimybes išgyventi.

Lietuvos jūrų muziejaus nuotr.

Madeleine Grace Popkin yra tarpdisciplininė menininkė – tapytoja, skulptorė, performansų autorė, – gyvenanti Čapel Hilyje, Šiaurės Karolinos valstijoje, JAV. Muziejuje eksponuojamus kūrinius sukūrė praeitą vasarą Tarptautinė menininkų rezidencijoje „Palangos dailė“. Menininkė analizuoja informacijos pertekliaus ir mūsų rūšių santykio su gamta problematiką, daugiausia dėmesio skiria klimato pokyčiams. Baigė dailės studijas Kornelio universiteto Architektūros, meno ir planavimo koledže. Madeleine įkvėpimo šaltinis – gamta ir istorija, ypač šalia žemyno nykstančios salos bei nerijos. Mokslinę informaciją ji perteikia per intuityvią juslinę patirtį, pabrėždama unikalią meno galią perduoti gyvybiškai svarbią gamtos žinutę.

Straipsnis užsakytas

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų