Klaipėdos vokiečių bendrija ir Simono Dacho namai pirmadienį organizuoja vaikų eiseną su žibintais per miestą – taip bus paminėta Šv. Martyno diena.
Pirmieji Klaipėdoje Šv. Martyno dieną savo mokykloje jau daugiau kaip prieš dešimtmetį pradėjo švęsti dabartinės Hermano Zudermano gimnazijos pradinių klasių mokiniai, o Klaipėdos vokiečių bendrija – nuo 2009-ųjų. Pirmąkart į jaukią S.Dacho namų salę susirinko apie 50 vaikų su savo pasigamintais žibintais ir po trumpo pasisėdėjimo su Martyno dienai skirtomis vokiškai atliekamomis dainomis patraukė į evangelikų liuteronų diakonijos centrą – „Sandorą”. Šventė pavyko, ir kitais metais jos rengėjai sulaukė dar daugiau eisenos dalyvių. Pernai šviečiančių žibintų eisena pakeitė savo maršrutą ir daugiau nei 100 vaikų su tėveliais nuo Jono kalnelio Herkaus Manto gatve ėjo į Tautinių kultūrų centro kiemelį Skulptūrų parke. Į klaipėdiečių eisenas net porą kartų buvo atvažiavę Kauno vokiečių kultūros draugijos vaikučiai, o doviliškiai, dalyvavę jose, pernai šventę susiorganizavo Doviluose.
„Labai džiaugiamės, kad mūsų pradėta šventė populiarėja. Juk vaikų eisena su šviečiančiais žibintais lapkričio 11-ąją – sena ir graži tradicija. Taip Šv. Martyno diena švenčiama Austrijoje, Šveicarijoje, net kai kuriuose Nyderlandų regionuose. O Vokietijoje ji ypač populiari. Net palyginti nedideliuose miestuose Kempene ir Bocholte eisenose dalyvauja daugiau nei keturi tūkstančiai žmonių", – pasakojo Klaipėdos vokiečių bendrijos ir S.Dacho namų kultūros projektų vadovė Rasa Miuller.
O kas gi klaipėdiečių šventės dalyvių laukia šiemet?
„Šventei pradėjome ruoštis jau prieš mėnesį: darželiams ir pagrindinėms mokykloms paskelbėme piešinių konkursą „Žibinto šviesa” (gražiausių piešinių parodą nuo lapkričio 13-osios bus galima apžiūrėti S.Dacho namų salėje), surengėme keturias žibintų kūrybines dirbtuves, kuriose aktyviai dalyvavo įvairių miesto mokyklų pradinukai. Taigi liko tik sulaukti lapkričio 11-osios ir tikėtis gero oro, – sakė R.Miuller. – Pirmadienį 17.30 val. kviečiame rinktis su šviečiančiais žibintais prie Turgaus g. 35-ojo namo (prie Jono kalnelio) ir iš ten keliausime į Skulptūrų parką. Tautinių kultūrų centro kiemelyje parodysime Martyno legendos inscenizaciją, sekdami Vokietijos miestų ir kaimų bendruomenių pavyzdžiu, vaikučius, atsinešusius žibintus, vaišinsime Martyno meduoliais bei karšu vaikišku punšu.“
Šventės rengėjai džiaugėsi, kad tradicinių partnerių būrys – Jaunimo skatinimo bendrija „Liubekas–Klaipėda“, S.Dacho progimnazija, Klaipėdos evangelikų liuteronų bažnyčios labdaros ir kultūros draugija, vaikų lopšelis-darželis „Bitutė” – išaugo. Šiemet prie jų prisijungė ir uostamiesčio Tautinių kultūrų centras, Klaipėdos valstybinės kolegijos Kultūrinės veiklos katedra bei vaikų dienos centras „Dienvidis”. Pagrindinis šventės rėmėjas – Vokietijos vidaus reikalų ministerija.
Šventės ištakos
Martynas buvo romėnų armijos karys, gimęs pagonių šeimoje, apsikrikštijo ir tapo net vyskupu.
Martynas buvo paskelbtas šventuoju – karių, vargšų ir našlaičių globėju.
Labiausiai žinoma legenda apie tai, kaip Martynas, jodamas ant žirgo, pamatė elgetą, uždegė jam laužą, padalijo savo apsiaustą pusiau, viena jo puse apsiausdamas šąlantį varguolį.
Taigi vaikų nešami žibintai – tai tarsi to laužo simbolis, tai šviesa ir šiluma, kuria reikia dalytis su kitais.
Naujausi komentarai