Pirmadienį Klaipėdos koncertų salėje – muzikinė puota

  • Teksto dydis:

Šventinę nuotaiką sukurti galima bet kurią savaitės dieną, kai už tai atsakingi pianistas Alexanderis Paley ir Gintaras Rinkevičius, kurio batutos mostams paklūsta Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras (LVSO). Festivalis „Salve Musica“ pasiryžo sugriauti pirmadienio – niūriausios savaitės dienos – stereotipą. Tam pasitelkta rinktinė programa „Amerikos muzikos puota“, kuri skambės gruodžio 19 d. 18.30 val. Klaipėdos koncertų salėje.

Virtuoziškas pianistas

Pianisto A.Paley ir Klaipėdos koncertų salės bendradarbiavimas jau vainikuotas daugybe iškilių projektų, kurių pabaigos dar nematyti, o A.Paley talentas sutraukia vis didesnį ištikimiausių koncertų lankytojų būrį. Nuolat po pasaulį keliaujantis muzikas savo namais laiko Niujorką ir Paryžių. Šventinės klasikos festivalis – puiki proga pianistui grįžti į Lietuvą ir su dar viena ryškia programa pamaloninti savo gerbėjus.

Nepaprastu kūrybiniu produktyvumu stulbinantis A.Paley publiką pakeri virtuoziška grojimo technika ir originaliomis interpretacijomis. „Klaviatūra yra pirštų tęsinys. Reikia groti karštu protu ir šalta širdimi. Neskubėti ir mėgautis kiekviena grojimo akimirka“, – teigė A.Paley. Moldovoje gimusio ir Maskvos konservatorijoje studijavusio pianisto tarptautinė karjera prasidėjo laimėjus pirmąją premiją J.S.Bacho konkurse Leipcige, Bosendorferio ir didįjį prizus konkurse Bulgarijoje.

A.Paley ir G.Rinkevičiaus kūrybinis tandemas – maloni patirtis ne tik klausytojams, bet ir pačiam pianistui. „Dievinu maestro G.Rinkevičių. Per savo karjerą esu grojęs su gausybe įvairių dirigentų ir orkestrų, tačiau turiu pripažinti, kad taip gerai, kaip groti diriguojant maestro, nebuvo niekada“, – sakė garsusis amerikiečių pianistas.

Ryškus ir įtakingas

G.Rinkevičiui turėtume būti dėkingi už tai, jog dar 1988 m. jis Lietuvoje subūrė naują koncertinę jėgą – LVSO. Iki šiol jis yra šio orkestro meno vadovas ir vyriausiasis dirigentas.

Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas yra neabejotinai ryški ir įtakinga šalies muzikos pasaulio asmenybė. Jis pripažintas ir tarptautiniu mastu – yra gavęs svarbių apdovanojimų Latvijoje, Norvergijoje, Rusijoje, Vokietijoje, Vengrijoje, Portugalijoje. Dirigentas taip pat yra Latvijos nacionalinės operos pagrindinis kviestinis dirigentas, Novosibirsko akademinio simfoninio orkestro vyriausiasis dirigentas ir meno vadovas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius.

Jo vadovaujamas LVSO šalies simfoninių orkestrų kontekste išsiskiria savo universalumu ir produktyvumu. Jo repertuare randame klasikinės, šiuolaikinės viso pasaulio autorių muzikos, operų pastatymų ir net bendradarbiavimo su populiariosios muzikos atstovais.

Dvi Amerikos įžymybės

Simfoninė jėga ir pianisto virtuoziškumas publikai suteiks progą susipažinti su dviem Amerikos muzikos pasaulio pažibomis – Leonardu Bernsteinu ir George'u Gershwinu.

XX a. pirmoji pusė Amerikos muzikai padovanojo ypatingų muzikos komponavimo talentų. Abu koncerto „Amerikos muzikos puota“ autoriai – tarptautinį pripažinimą pelnę kūrėjai. L.Bernsteinas pasaulyje pirmiausia išgarsėjo kaip puikus dirigentas, kuriam buvo patikėtas Niujorko filharmonijos simfoninio orkestro vairas. G.Gershwinas išsiskyrė tuo, jog savo kūryba naikino atskirtį tarp akademinės ir populiariosios muzikos. Jo žymiausių orkestrinių kūrinių melodijos yra plačiai žinomos visame pasaulyje.

Koncerto pradžioje skambės L.Bernsteino „Simfoniniai šokiai“ – kūrinys iš legendinio miuziklo „Vestsaido istorija“ bei G.Gershwino Koncertas fortepijonui ir orkestrui „Žydroji rapsodija“. Pastarasis klasikinę muziką ir džiazo elementus sujungiantis opusas atvėrė kompozitoriui duris į pasaulio muzikos elitą ir tapo vienu populiariausių visų laikų amerikiečių autorių kūrinių. Antrojoje koncerto dalyje bus atliktas to paties kompozitoriaus Simfoninis paveikslas iš operos „Porgis ir Besė“, apimsiantis populiariausias jos melodijas.

Besiruošiant svarbiausioms metų šventėms net ir pirmadieniai gali tapti iškilmingi, ypač jei dienos pabaigoje skamba šventinė simfoninė muzika. A.Paley ir Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras su G.Rinkevičiumi priešakyje lauks klausytojų „Amerikos muzikos puotoje“.



NAUJAUSI KOMENTARAI

jonas

jonas portretas
Žodį "puota" palikime tikroms puotoms ir baliams. Koncertui reikėtų paieškoti tinkamesnio epiteto.
VISI KOMENTARAI 1

Galerijos

Daugiau straipsnių