Pereiti į pagrindinį turinį

Projektas „365 – Metų laikai“: žiūrovams teks priimti siūlomas žaidimo taisykles

2018-07-18 12:15

Šių metų tradicinis Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro organizuojamas tarptautinis profesionalaus scenos meno festivalis „Muzikinis rugpjūtis pajūryje“ pristatys keletą unikalių bei mūsų krašte nematytų premjerų, tame tarpe įspūdingą muzikinį projektą „365 – Metų laikai“ (Ukraina). Projekte pristatomas unikalus bekalbis Charkovo nepriklausomo teatro „Nuostabiosios gėlės“ sukurtas žanras – fank-futurizmas.

Vieninteliam pasirodymui Palangoje atvyksta ne tik Ukrainoje, bet ir visoje Europoje žinomi atlikėjai kilę iš šio krašto. Gros Lietuvos kamerinis orkestras. Norint suderinti visų jų veiklos grafikus deryboms prireikė net pusės metų. Scenos gilumoje įkurdintas orkestras, tarp aktorių vaikštantis bei grojantis smuikininkas – tik dalis žiūrovų laukiančių netikėtumų.

Plačiau apie projektą pasakoja Charkovo N.V.Lysenko nacionalinio operos ir baleto teatro atstovas Baltijos šalims Viktor Ašmarin.

-Kuo ypatingas muzikinis projektas „365 – Metų laikai“, kuris jau per pirmas dvi premjerų dienas Charkove surinko 3000 žiūrovų? Kaip kilo mintis atvykti į Lietuvą?

-Mes esame iš Charkovo, Ukrainos, kone jūsų kaimynai. Tiek mes, tiek jūs turime panašią gyvenimišką patirtį, galime lengviau susikalbėti – mokame rusų kalbą, tad puikiai galime vieni kitus suprasti. Mums labai norėjosi pas jus atvykti su išskirtiniu muzikiniu projektu „365“.

Muzikinį projektą „365“ sudaro dvidešimt keturi sceniniai vaizdai trunkantys pusantros valandos. Tai tarsi kinofilmo kadrų rinkinys. „365 – Metų laikai“ - jaunatviškas kūrybinis projektas su satyra, lyrika – visais tikro gyvenimo aspektais. Svarbiausia, kad tai spektaklis su laiminga pabaiga, kuriame kiekvienas žiūrovas atpažins save ir savo artimuosius.

Reginys skirtas plačiajai publikai, kurį kiekvienas supras savaip, o tai ir yra mūsų siekiamybė. Vieni žiūrovai po šio reginio išeina su šviesia nuotaika linksmai stebėdamiesi kaip buvo gražu, kiti – nuliūdęs bei klausiantys kitų kodėl aš tai supratau kitaip, ne taip džiugiai... Supratimas ir pojūčiai skirtingi kaip ir žiūrovų amžius, jų gyvenimiškos patirtys.

– Papasakokite apie spektaklio siužetą ir jame skambančią muziką.

– Projekte harmoningai susilieja Antonio Vivaldi ir Astor Piazzolla muzika kartu su šiuolaikišku plastišku teatru kalbanti žiūrovams aktualiomis temomis.

Siužete pasakojama apie smuikininką, kuris atitrūksta nuo gimtojo namų lizdo bei pažįsta visus savarankiško gyvenimo džiaugsmus bei išbandymus. Jis sutinka savo meilę, patiria daug kliūčių siekdamas savo laimės bei pats to nenorėdamas stebi šiuolaikinės visuomenės gyvenimo paveikslą.

A.Vivaldžio ir A. Piazzolla „Metų laikai“ atliekami Lietuvos kamerinio orkestro taps paprastų žmonių gyvenimo leitmotyvu su jų baimėmis, iliuzijomis, fobijomis ir nusivylimais.

Muzikinis projektas "365 – Metų laikai" siūlo žiūrovams daug abstrakčių įsivaizdavimų pasitelkdamas gyvūnų, augalų ir žmonių pavidalus. Svarbiausia kiekvienam iš mūsų suteikiamas pasirinkimas nuspręsti mėgsti tai ar ne. Žiūrovo nepratusio prie tokios užduoties laukia sunkus darbas – priimti kūrėjų siūlomas žaidimo taisykles. Norint susiorientuoti kas vyksta scenoje žiūrovui teks susitapatinti su personažais ir taip atspėti jų esmę.

– Pristatykite projekto atlikėjus. Kuo jie ypatingi?

– „365 - Metų laikai“ – bendras Charkovo N.V.Lysenko nacionalinio operos ir baleto teatro bei Charkovo nepriklausomo teatro „Nuostabiosios gėlės“ muzikinis projektas, kurioje susijungia geriausi abiejų meno šventovių menininkai. 2011 m. įsikūrusio Nepriklausomo dramos teatro „Nuostabiosios gėlės“ artistai turi daug žinomų pastatymų bei labai populiarūs Charkove. Jie garsėja kaip savito bekalbio stiliaus fank-futurizmo atstovai, turintys aktorinio meistriškumo mokyklą. Nepriklausomo teatro kūrybiniai interesai nukreipti į miesto ir šalies teatro meno plėtrą, siekiama kuo aukštesnio meninio lygio, derinant senas ir naujas teatro formas bei technologijas. Aktoriams kilo mintis dramą sujungti su muzika. Jų idėją palaikė Charkovo N.V.Lysenko nacionalinio operos ir baleto teatro vadovybė, tad gimė bendras muzikinis projektas. Idėjos autoriai bei pastatymo režisieriai – Igor Kliučnik ir Artiom Vusik.

Palangoje mūsų pasirodymas bus ne tik pirmą kartą rodomas Lietuvoje. Tai pirmas projekto pasirodymas užsienyje. Išvyką pavyko suderinti tik po pusmečio derybų, nes visi atlikėjai garsūs užimti įvairiuose projektuose, spektakliuose.

Pasirodymas bus išskirtinis tuo, jog pagrindinį smuikininko vaidmenį atliks ne vienas grojantis smuikininkas Michail Zacharov iš Charkovo, bet ir keturi smuikininkai iš Lietuvos kamerinio orkestro. Smuikininkai spektaklio metu keisis ir tai sukurs ne tik netikėtą vaizdą, bet ir nuostabią muziką skirtą tik to vakaro klausytojams.

Žiūrovus stebinsime ir tuo, kad projekto metu grosiantis Lietuvos kamerinis orkestras bus įkurdintas scenos gilumoje, o muzikinio projekto veiksmas vyks arčiau žiūrovų, kone prie scenos krašto bei taip taps labiau matomu. Aplink vaikštantį bei grojantį smuikininką suksis pantomimos aktoriai. Čia neišgirsite žmogiškosios kalbos – visi jausmai bus išreikšti per muziką bei judesį. Speciali bei netikėta misija muzikinio projekto metu skirta ne tik smuikininkui, bet ir orkestro dirigentui. Jie abu tampa ne tik muzikos atlikėjais, bet ir aktoriais, scenoje vykstančio siautulio pilnateisiais veikėjais.

Pasirodymui Lietuvoje iš Ukrainos atvyksta devyni aktoriai, Charkovo N.V.Lysenko nacionalinio operos ir baleto teatro dirigentas Jurij Jakovenko ir pagrindinis smuikininkas Michail Zacharov. M.Zacharov - ne tik Ukrainoje garsus smuikininkas. Jis gyvena ir dirba Austrijoje, tačiau iš meilės savo šaliai bei palaikydamas kolegas menininkus jis dažnai atvyksta į Charkovą bei dalyvauja įdomesniuose projektuose. Smuikininkas dažnai rengia solinius pasirodymus ne tik Ukrainoje, bet ir Austrijoje, Europoje, tad pasirodymo Lietuvoje metu žiūrovai galės gėrėtis aukštos klasės profesionalu ir jo atliekama muzika.

Charkovo N.V.Lysenko nacionalinio operos ir baleto teatro vyr.dirigentas Jurij Jakovenko – ne tik vienas geriausių dirigentų Ukrainoje, bet ir labai ryški, charizmatiška asmenybė, pasirodymui suteikianti ypatingo žavesio bei daug netikėtų akcentų. Išduosiu paslaptį, kad pasirodymo metu tarp jo ir aktorių vyksta „konfliktai“ ir panašūs sceniniai netikėtumai. Veiksmą scenoje jūs stebėsite sulaikę kvėpavimą – pažadame.

Tarp į Lietuvą pasirodymui atvykstančių aktorių išvysite  Charkovo N.V.Lysenko nacionalinio operos ir baleto teatro vyr.režisierių Armen Kalojan. Vyriausiam teatro režisieriui ši aktorystė – netikėtas amplua, tad mes dėkingi, kad jis sutiko trumpam tapti trupės nariu. A.Kalojan ne tik vaidina, bet ir padėjo vertingais patarimais statant spektaklį.

Muzikinis projektas „365“ sukurtas prieš dvejus metus. Įvyko aštuoni pasirodymai Ukrainoje renkantys pilnas sales žiūrovų. Svarbiausia, kad žiūrovai atlikėjus visada palydi plojimais ir susižavėjimo šūksniais. Kodėl? Ukrainoje tai išskirtinis projektas: netikėta atlikimo technika, geriausi menininkai.

– Jei galima, trumpai papasakokite kaip gyvena menininkai šalyje, kurios teritorijoje vyksta neramumai. Ar tai netrukdo susikaupti, kurti?

– Charkovas sąlyginai netoli Donecko, Lugansko... Nepaisant to Ukrainoje po revoliucijos viskas atgimsta, atstatoma. Jaučiame didelę europiečių paramą, tad jaučiamės ramūs. Visgi, suprantame, jog norint gerų rezultatų reikia laiko. Turime galimybę keliauti po Europą be vizų ir tai leidžia jaustis laisviau, pasitikėti savimi. Planuojamos gastrolės į Lietuvą mums taip pat europinis pripažinimas.

Kyla mūsų kultūrinis lygis. Beje, Charkovo N.V.Lysenko nacionalinio operos ir baleto teatro atlikėjai dažnai vyksta su pasirodymais palaikyti kovojančių kareivių. Manome, kad tai svarbi mūsų misija – kultūra pozityviai veikia žmones ir suteikia geresnio rytojaus viltį.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų