Pereiti į pagrindinį turinį

Rūtų galerijoje Klaipėdoje – P. Šmito fotografijos

2016-02-19 10:32
DMN inf.
Fotografija yra menotyrininko P.Šmito pomėgis.
Fotografija yra menotyrininko P.Šmito pomėgis. / Asmeninio archyvo nuotr.

Uostamiesčio Rūtų galerijoje klaipėdietis menotyrininkas ir fotografas Petras Šmitas šį penktadienį 17.30 val. pristatys savo fotografijos darbų parodą „Tikrovės atspindžiai“.

Jos autorius, fiksuodamas savo amžininkus, fotografijose siekia parodyti mūsų dinamiško gyvenimo tam tikrus tikrovės atspindžius bei laike prabėgančių, bet vienu fotoaparato užrakto spustelėjimu sustabdytų tikrovės akimirkų žavesį, – jo žodžiais, „to žavingo kasdienio/nekasdienio gyvenimo ir bendravimo akimirkas, kurios buvo ir daugiau jų nepakartosi... Tokie ir yra tos tikrovės fotoatspindžiai...“

„Tikrovės perteikimas plokštumoje ar kita plastine forma žmogų traukė nuo seniausių laikų, gundo jį ir dabar. Kol nebuvo fotoaparato, dailininkai savo sugebėjimais ir stilistinėmis meno formomis siekė sukurti savo kūriniuose tą kintantį, įvairų ir paslaptingai magišką idealizuotą bei realistinį pasaulį. Dabar, kai fotografavimo technologijos pasiekė neregėtas aukštumas, fiksuoti ar vaizduoti tikrovę gali bet kas ir labai ,,objektyviai“. Kartu fotografavimo technologijų pasiekimai suteikė galimybę fotografui atspindėti tikrovę ypač tobulai. Dabartinė fotografavimo technika, plius subjektas sukuria ypatingas kūrybines sąlygas, – leidžia tikrovę atspindėti (perteikti) maksimaliai autentišką, be didesnių korekcijų ar per autoriaus išreikštą subjektyvumo prizmę, – samprotavo P.Šmitas. – Gyvendami žemiškame pasaulyje, dažnai mėgstame jį idealizuoti, šaržuoti ar dramatizuoti, nukrypdami ir į subtilius filosofinius ar sofistinius teorinius išvedžiojimus. Net kūrybinė abstrakcija remiasi tam tikrais tikrovės atspindžių niuansais, tiksliau, abstrakčiai išreikštų tikrovės formų plastika. Mano pagrindinis vaizdavimo objektas yra subjektas – žmogus ir veiksmas, vykstantis dažniausiai tam tikroje erdvėje. Fotografuodamas renkuosi tuos vaizdus, kurie yra labiau prasmingi, kompoziciškai sutvarkyti. Galima būtų ir labiau žemiškai išsireikšti – fotografuoju sau artimus žmones, draugus, menininkus ir jiems prijaučiančias asmenybes įvairioje aplinkoje – parodose, susibūrimuose, namuose, gatvėje... Nebūdamas profesionalus fotografas, lyg ir nesu įpareigotas fotografijoje atrasti ar atskleisti kažką ypatingo, nematyto, naujo, kai joje yra išbandytos jei ne visos, tai bent maksimaliai galimos šiuolaikinės pagrindinės kūrybinės galimybės. Man svarbiausia yra perteikti žmogaus nuotaiką, judesį, akių išraišką, pozą ir aplinką, kuri kažkiek papildo pačią asmenybę, jo užimtumą ar tiesiog žmogaus (žmonių grupės) poilsį.“

P.Šmitas gimė 1941-ųjų liepą Žemaitijoje tarp Skuodo ir Mosėdžio, Simaičių kaime. Klaipėdoje gyvena nuo 1952 m. Mokėsi pradžios mokykloje, vidurinėje, tuomečio Telšių taikomosios dailės technikumo Keramikos skyriuje (1959–1968). Trejus metus tarnavo sovietinėje armijoje (1962–1965). Lietuvos valstybiniame dailės institute (dabar Vilniaus dailės akademija) 1969–1975 m. studijavo meno istoriją ir teoriją (menotyra). Lietuvos dailininkų sąjungos narys nuo 2013 m.

Jam teko išbandyti įvairius darbus, tačiau ilgiausiai (1966–2013) dirbo pedagogu.

Paskelbė straipsnių spaudoje apie Klaipėdos dailę, Klaipėdos dailininkų kūrybos parodų recenzijų, studiją apie Klaipėdos dailininkus almanache „Baltija“, parengė ne vieną meno katalogą.

Fotografija yra menotyrininko P.Šmito pomėgis – prasmingas ir įdomus laisvalaikio praleidimas. Pradėjo fotografuoti studijuodamas dailės institute. Suruošė 14 asmeninių fotografijos parodų – Vilniuje, Karaliaučiuje (Kaliningrade), Kretingoje, Švėkšnoje, Klaipėdoje.

P.Šmito fotografijų paroda Rūtų galerijoje Klaipėdoje (Danės g. 9) veiks iki kovo 16 d.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų