Šiaulietės dailininkės piešinių „Paukštės“ nutūps Klaipėdoje

 • Teksto dydis:

Ketvirtadienį 17.30 val. Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos Meno skyriuje duris atvers dailininkės, Šiaulių universiteto Dailės katedros docentės Irenos Ambrazienės piešinių paroda  „Paukštės“.

Patinka būti čia ir dabar

„Į pasaulį atkeliavau Tigro metais Šaulio ženkle. Be galo ilgėdamasi namų ir kaimiškos savo vaikystės, Vilniuje sėmiausi ne tik dailės paslapčių, bet ir gyvenimiškos patirties. Pati kurti galiu tik tada, kai nekamuoja rūpesčiai, o sieloje ramu. Esu prieraiši, myliu artimus savo, namus ir katę. Vertinu ramybę, nemėgstu paviršutiniškumo. Man patinka būti čia ir dabar. Gyvenimas yra gražus, o gyventi gera“, – pasakodama apie save, dalijosi mintimis parodos autorė.

I.Ambrazienė gimė 1950 m. Jiezne. 1961-aisiais pradėjo mokytis dailės Vilniuje, M.K.Čiurlionio meno mokykloje, 1968-aisiais įstojo į Vilniaus valstybinį dailės institutą (dabar – Vilniaus dailės akademija), studijavo keramiką. 1973-iaisiais, baigusi dailiosios keramikos studijas, atvyko į Šiaulius, pradėjo dirbti tuomečiame Šiaulių pedagoginiame institute (dabar – Šiaulių universitetas), Piešimo katedroje, 2004–2010 m. buvo jos vedėja, dabar – Dailės katedros docentė. I.Ambrazienė mėgsta savo darbą, tvirtina kitur savęs neįsivaizduojanti. Ji su malonumu moko studentus piešimo gramatikos, plastinės anatomijos pagrindų, visada džiaugiasi jų pasiekimais. Sukauptą patirtį aprašė knygoje „Žmogaus figūros piešimas”, kurią išleido Šiaulių universiteto leidykla 2002-aisiais. Pagal „Erasmus“ studijų mainų programą I.Ambrazienė skaito paskaitas užsienio šalių aukštosiose mokyklose.

Keramikė pamėgo piešti

Kūrybinio kelio pradžioje kurį laiką dailininkė kūrė keramikos darbus – pano, bareljefus įvairiems Šiaulių interjerams bei proginius medalius. Parodose dalyvavo su mažesnės apimties keramikos kūriniais. 1989-aisiais nuo keramikos perėjo prie piešinių. Kuria molbertinės grafikos srityje: grafito, spalvotų pieštukų, pastelės, akvarelės ir spalvoto tušo technikomis. Taip atrado sau mieliausią priemonę – paprastą grafito pieštuką. Pastaruoju metu I.Ambrazienė žavisi spalvotų pieštukų teikiamomis galimybėmis. Jos kūryboje dominuoja figūrinės kompozicijos – improvizacijos moters ir paukštės formomis, siluetais, jų nuotaikomis.

I.Ambrazienė yra Lietuvos dailininkų sąjungos narė, Lietuvos mokslininkų sąjungos Šiaulių skyriaus „Salduvė“ narė. Surengė 19 personalinių parodų įvairiuose Lietuvos miestuose ir užsienyje. Šioji paroda bus 20-oji. Su kūrybos darbais dailininkė dalyvauja tarptautinėse ir grupinėse parodose Šiauliuose, kitur Lietuvoje bei užsienyje – jos kūriniai eksponuoti Lenkijoje, Australijoje, Latvijoje, Estijoje, Suomijoje, Švedijoje, Rumunijoje, Rusijoje. 2005 m. autorė apdovanota didžiuoju prizu ir „Public Award“ 3-iojoje tarptautinėje piešinio bienalėje Melburne, Australijoje. 2011 m. jai teko Šiaulių miesto  „Laiptų“ galerijos prizas už miniatiūros darbų koloristiką. I.Ambrazienės darbų yra įsigiję privatūs asmenys ir muziejai Latvijoje, Rusijoje, Lenkijoje, Australijoje, Olandijoje, JAV bei Lietuvoje.

Mylimiausias kūrybos motyvas

„Pulsuojantis moteriškumas, prisodrintas stiprios ekspresijos ir jėgos, karaliauja I.Ambrazienės piešiniuose. Be galo kruopštūs ir subtilūs pieštuko štrichai išaugina monumentalias keistų paukštiškai-žmogiškų būtybių kompozicijas. Moteriškumas su visais tam būdingais bruožais bei pasaulėjautos ir požiūrio į save, supančią aplinką bei kūrybą interpretavimas popieriaus lapo plokštumoje vienu metu akivaizdžiai byloja ir apie proveržius, ir apie santūrumą, – pastebėjo menotyrininkė Ernesta Šimkienė. – I.Ambrazienė savo kūrybinių idėjų materializavimui naudoja paprastą grafitą bei spalvotus pieštukus, kuriuos įteisina kaip visiškai savarankišką ir išraiškos galimybėmis turtingą kūrybos priemonę. Sukūrusi įvairaus pobūdžio piešinių, nuo augalinių motyvų, dekoratyvių geometrinių formų, žmogaus figūros sprendimų autorė perėjo prie mylimiausio kūrybos motyvo – Moters / paukštės. Vienur jų kūrybinis sprendimas kruopštus, tikslus ir dekoratyvus, naudojant tik nespalvotą grafitą, o kitur – veržlus, spalvingas ir netikėtas, vaizduojantis fantazijų sukurtas paukštes, tapusias keisto ir mistiško pasaulio saugotojomis. Menininkės sukurti paukščiai-žmonės yra tarsi gyvenimiškųjų potyrių ir išgyvenimų simboliai, kontempliuojantys atvirą santykį su savimi ir aplinka.“

I.Ambrazienės piešinių paroda uostamiesčio Meno bibliotekoje (J.Janonio g. 9) veiks iki  2014 m. sausio 2 d. Parodą apžiūrėti bus galima  I–V nuo 10  iki 19 val.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Klausk
  specialisto
 • Diskusijos
 • Orai
 • TV
  programa
 • Pažintys
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Naujienlaiskis
 • RSS
 • Facebook
 • Twitter

Galerijos

Daugiau straipsnių