Spektaklyje Klaipėdoje – virtualios realybės rekonstrukcija

 • Teksto dydis:

"Šiam kūriniui net tiko tai, kad būdami karantine tris savaites repetavome naudodamiesi "Zoom" programa", – akcentavo spektaklio "Tinklas" režisierė Agnija Leonova. Pasitelkus sudėtingus, iki šiol Lietuvos teatruose nenaudotus, technologinius sprendimus spektaklyje kuriama virtualios realybės patirtis. "Tinklo" premjera – jau šį penktadienį ir šeštadienį Klaipėdos dramos teatro Didžiojoje scenoje.

Aktoriams – kitokia patirtis

"Veiksmas vyksta netolimoje ateityje, bet ir į galvą nešovė, kad ta netolima ateitis taip mikliai ateis", – spektaklio "Tinklas" spaudos konferencijoje sakė pjesės autorius Gintaras Grajauskas. – Pradėjome kalbėti su Agnija apie pjesės pastatymą vasario pabaigoje, o už poros savaičių prasidėjo karantinas. Supratome, kad tai – ta pjesė, kurios pradinį darbą galima pradėti virtualiai. Gyvai visi susitikome tik po karantino."

Pirmieji skaitymai ir diskusijos vyko virtualioje erdvėje. Prie gyvo bendravimo įpratusiems aktoriams tokia patirtis buvo savotiška.

"Kai pradėjome dirbti per "Zoom", pamaniau, kodėl anksčiau to nedarėme. Man net patiko. Prarandame gyvą ryšį, bet tai įdomus ir keistas procesas", – kalbėjo pagrindinio vaidmens atlikėjas Jonas Baranauskas.

Jo kolegai Rimantui Pelakauskui aktoriaus darbas virtualioje terpėje – sunkiai apibrėžiama patirtis.

"Iš pradžių maniau, kad tai kino principas – sėdi prieš kameras ir vaidini. Sunku nejausti partnerio – nematyti jo akių gyvų. Bet tai ir ne kino principas. Tai visai kita plokštuma: visos emocijos turi pereiti per tinklą, turi pagauti ir per tą patį tinklą einančias partnerio emocijas. Kai įpranti, matai, kad tai teatras. Tai kažkoks XXI a. teatras", – apibendrino aktorius.

Žadins virtualumo patirtis

"Tinklas" išsiskiria unikalia scenografija – spektaklio scena eliminuoja visą parterį, o veiksmą stebėti bus galima tik iš pirmojo balkono.

Videoprojekcijų menininkas iš Latvijos Artis Dzērve sukūrė virtualumo patirtį žadinančias vaizdo projekcijas. Didžioji dalis veikėjų interakcijų vyks per scenos erdvėje projektuojamas tiesiogines transliacijas.

"Visa ši technologija yra sudėtingas mechanizmas. Dėl to šį spektaklį iš pradžių vadinau eksperimentu, laboratorija – nežinojome, koks bus rezultatas, – atviravo A.Dzērve. – Pati idėja, kad aktoriai skirtingose erdvėse, – nieko naujo, bet visada buvo surištos rankos dėl priemonių, kuriomis galima perduoti vaizdą iš vienos vietos į kitą. Buvo galima transliuoti tik tai, kas matoma kameroje. Jau prieš dvejus metus pradėjau ieškoti, kaip realiu laiku keisti transliuojamą vaizdą."

Reikiamą programinę įrangą menininkas rado visai neseniai – "Tinklas" pirmasis jo bandymas teatro aplinkoje.

Ir šiame, ir kitame pasaulyje

Scenografė Irina Komissarova spektaklio scenografiją kūrė laikydamasi režisierės padiktuotos krypties, taip pat atsižvelgdama į pandemiją, mat nebuvo aišku, kuria linkme ji pasuks ir kokia bus situacija teatre, kiek bus žiūrovų.

"Scena – parteryje, nes parterio nėra. Dėl to taip ir sėdime, tokia ir spektaklio idėja – kad esame šiek tiek šiame, šiek tiek kitame pasaulyje", – apibendrino I.Komissarova.

Muziką spektakliui kūręs kompozitorius Jonas Jurkūnas pasakojo, kad jo tikslas buvo realų ir virtualų pasaulį atrasti garse: "Šiuo atveju virtuali realybė turi savo būseną, garsą, aplinką, kuri gana reali ir tiršta. Gali tą garso erdvę pjaustyti peiliu. Nesinorėjo tiesiogiai imituoti technologinio skambesio, aišku yra nuorodų, bet man svarbiausia buvo rasti to kito, imitacinio pasaulio būseną, siekiau kad ji būtų juntama."

Uždaryti virtualybėje

"Tinklas" – tai spektaklis apie žmogaus psichologinę, emocinę ir dvasinę savijautą technologizacijos laikotarpiu.

Apie už sąlyginai lengvo bendravimo tinkle slypinčią vienatvę ir izoliacijos jausmą.

"Tinkle" uždarytas ne tik pjesės pagrindinis herojus, bet ir visi žmonės. Pamažu jis vis labiau tolsta nuo tikrojo gyvenimo.

Kiekvienas bandymas bendrauti veda prie dar aiškesnio suvokimo, kad jis nebesupranta esminių dalykų – apie save ir artimuosius. Jo egzistencija užlieta bereikšmės informacijos srautu.

Premjeros "Tinklas" bilietus liepos 10, 11, 16, 17 d. ir rugpjūčio 13 d. galima įsigyti tiketa.lt ir teatrai.lt.NAUJAUSI KOMENTARAI

 • Skelbimai
 • Pranešk
  naujieną
 • Portalo
  svečias
 • Orai
 • TV
  programa
 • Žaidimai
 • Horoskopai
 • Facebook
 • Twitter
 • RSS

Galerijos

Daugiau straipsnių