Pereiti į pagrindinį turinį

Pilies muziejuje bus pristatyta istorinių komiksų knyga

2024-01-14 17:00
DMN inf.

Sausio 16 d. 18 val. Klaipėdos pilies muziejaus Konferencijų salėje (Priešpilio g. 2) vyks Klaipėdos krašto metams skirtos komiksų knygos „Jūros druska ant lūpų“ (2023) pristatymas. Renginyje dalyvaus autoriai – rašytojas Gintaras Grajauskas ir dailininkas Mindaugas Lukošaitis.

Rašytojas G. Grajauskas. Rašytojas G. Grajauskas. Rašytojas G. Grajauskas. Rašytojas G. Grajauskas. Rašytojas G. Grajauskas.

Istorinių komiksų žanras Lietuvoje per pastaruosius metus išpopuliarėjo kaip būdas jaunajai kartai papasakoti apie reikšmingus įvykius. Mažosios Lietuvos istorijos muziejus neatsilieka nuo šiuolaikinių tendencijų ir džiaugiasi galėdamas visuomenei pristatyti poeto, dramaturgo, prozininko G. Grajausko ir dailininko M. Lukošaičio sukurtą pasakojimą apie 1923 m. sausio Klaipėdos šturmą, kaip knygoje rašoma, Klaipėdos atvadavimą.

Istorija prasideda Kauno gatvėje, kurioje jaunuolis skautas Kleopas Justys ieško pono Polovinsko buto, mat nori prisijungti prie sukilimo. Kai atranda, išgirsta: „Polovinsko nebėra. Dingo.“ Šiame atsakyme galima įžvelgti subtilų G. Grajausko pajuokavimą, mat pats Polovinskas liudijo apie savo išnykimą, bet tuoj pat paaiškino, kad dabar jo pavardė kita – Budrys. Švelnaus humoro skaitytojai atras ir daugiau.

Komiksų knygos „Jūros druska ant lūpų“ fragmentai. / MLIM archyvo nuotr.

Veiksmas greitai persikelia į Klaipėdos kraštą, per kurį iš trijų pusių uostamiesčio link juda būriai darbininkais persirengusių ginkluotų vyrų iš Lietuvos. Daugiausiai dėmesio komiksų knygoje skiriama karinei operacijai, kurios pagrindiniai veikėjai yra sukilimo vadas Jonas Budrys ir skautas Kleopas Justys, gavęs slapyvardį Ūdra, mat svajoja tapti jūrininku, kai atvaduos Klaipėdą – Lietuvos vartus į pasaulį. Prie Budrio būrio prisijungia jauniausias sukilimo dalyvis gimnazistas Algirdas Jasaitis. Knygoje minima jo tragiška žūtis mūšio metu.

Istorijoje trumpai paminėtos ir kitos svarbios asmenybės, dalyvavusios Klaipėdos atvadavimo šturme: kapitonas Kalmantavičius-Bajoras, leitenantas Burokevičius-Šepetys, lakūnas Steponas Darius, prancūzų komisaras Petisnė, Jonas Žilius.

Knygos viršelis. / MLIM archyvo nuotr.

Knygos pavadinimas „Jūros druska ant lūpų“ – simbolinis, perteikia žmogaus nuostabą išvydus jūrą. Kleopas Justys-Ūdra nuo šiol visada jaus druskos skonį ant lūpų ir visus gyvenimo reiškinius matuos pagal jūros platybę.

Kaip buvo sudėliota siužetinė linija, perteikti Klaipėdos kraštovaizdžiai, kaip knygą vertina istorikai, bus galima sužinoti jos pristatymo metu.

Knygą išleido Mažosios Lietuvos istorijos muziejus, jos leidybą finansavo Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Klaipėdos miesto savivaldybė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų