Pereiti į pagrindinį turinį

Vokiečių kultūros dienos praturtins Klaipėdos rudenį (programa)

2015-10-02 10:50
DMN inf.
Kadras iš Ch.Petzoldo filmo „Barbara“.
Kadras iš Ch.Petzoldo filmo „Barbara“. / Organizatorių nuotr.

Nuo 1999-ųjų kiekvieną pavasarį klaipėdiečius ir miesto svečius į savo renginius kvietusios Vokiečių kultūros dienos šiemet nusikėlė į rudenį ir į nemokamus renginius kvies nuo spalio 6-osios iki lapkričio 28-osios.

Prabils žodžiais ir vaizdais

17-osios Vokiečių kultūros dienos prasidės kitą savaitę Simono Dacho namuose, pristatydamos parodą „Žodžiai ir daiktai – tiltas į vokiškumą”. Jos idėja gimė Estijoje, kur žmonėms buvo pasiūlyta pamąstyti ir aprašyti tai, kas jiems asmeniškai susiję su vokiškumu. Iš didelio būrio esė vokiečių, rusų ir estų kalbomis atrinkus  įdomiausias, o kai kurias ir išvertus į vokiečių kalbą, buvo paruošta paroda. Tai – Tartu vokiečių kultūros instituto projektas. „Tekstai išties labai įdomūs, o kad juos suprastų ir klaipėdiečiai, mums talkino Hermano Zudermano gimnazijos mokiniai, išversdami juos į lietuvių kalbą. Manau, kad tokia paroda mums, gyvenantiems daugiakultūriniame mieste, labai reikalinga“, – teigė Klaipėdos vokiečių bendrijos festivalio vadovė ir koordinatorė Rasa Miuller.

Šiemečių Vokiečių kultūros dienų programoje tradiciškai bus pristatomi ir vokiški filmai, kurie bus demonstruojami su lietuviškais subtitrais. Parinkti tokie, kurie buvo ypač gerai sutikti Lietuvos publikos. Tai – Chrisiano Petzoldo „Barbara” (2012) ir Jano Ole Gersterio „Oh Boy” (2012). Festivalio rengėjai ypač džiaugiasi, kad ir Klaipėdoje galės parodyti klasika tapusius nebyliojo kino režisieriaus Ernsto Lubischo 1919 m. sukurtus filmus „Nenoriu būti vyru” ir „Austrių princesė”, kuriuos gyvai įgarsins pianistas Marijus Kučikas. Filmų programa – tai Vilniaus Goethe’s instituto dovana klaipėdiečiams.

Dar viena, tačiau kitokio pobūdžio juosta – avangardinio kino kūrėjo Arvydo Baryso naujausias darbas „Tarp keliaujančių kopų”. Labai taikliai jį pristatė Rytų Prūsijos dailės paveldo žinovas ir nuoseklus jo tyrinėtojas dr. Jörnas Barfodas: „Šis filmas sukurtas remiantis daugybe dokumentų, naudojant senas ir vėlesnių laikų fotografijas. Jame parodyta, kaip nerijoje gyveno ir dirbo menininkai, ką jie čia matė tada ir ką mato šiandien. Įspūdingi peizažai, nedidelės vaidybinės scenos sujungtos į vieną gyvą menininkų kolonijos Nidoje visumą”.

Lėlės, fokusai ir žibintai

„Ir šiemet liekame ištikimi savo bendrijos tikslui – populiarinti vokiečių kalbą bei vokiškus papročius. Todėl, bendradarbiaudami su Klaipėdos apskrities viešąja Ievos Simonaitytės biblioteka, darželinukams bei pradinių klasių mokiniams rengsime vokiškų pasakų rytmečius. Ir tai tikrai nebus tradicinis pasakų skaitymas, – intrigavo festivalio vadovė. – Vaikų ir jų tėvelių bei pedagogų laukia įdomios istorijos, kalbančios lėlės ir fokusai.“ Lėlių teatrą pristatys ir kvapą gniaužiančius magiškus triukus vaikams demonstruos Laura Frolovaitė ir Tobiasas Grünfelderis iš Goethe’s instituto Vilniuje. O šiuo metu Londone gyvenanti menininkė, dainų autorė ir muzikantė Martina Schwarz Žvejų rūmuose koncertuos besimokantiems ar besiruošiantiems mokytis vokiečių kalbos. Vaikai galės kartu su menininke šokti ir dainuoti. Rengėjai tikisi linksmų, nuotaikingų interaktyvių koncertų.

Kitas smagus vaikams skirtas renginys – tradicinė šv. Martyno šviečiančių žibintų eisena lapkričio 11-ąją. Ji vėl sukvies vaikus su žibintais į „Sandoros” kiemelį ir jie žygiuos iki Tautinių kultūrų centro, kuriame bus parodyta Martyno legenda. „Šiemet, ruošdamiesi šiai šventei, kviesime vaikus ne tik į žibintų, bet ir į Martyno sausainių kepimo dirbtuves. Na, o tradiciškai mums talkininkaus S.Dacho progimnazijos Teatro klasės mokiniai ir jų pedagogai“, – dalijosi sumanymais R.Miuller.

Skirta iškilioms asmenybėms

Kaip jau įprasta, Vokiečių kultūros dienos pasiūlys ir renginių, skirtų iškilioms asmenybėms, kurių gyvenimas susijęs su Klaipėda. Besidomintieji Prūsijos karaliene Luize, rezidavusia mūsų mieste 1807–1808 m., galės išklausyti pranešimą „Nuo Hanoverio iki Šarlotenburgo: Prūsijos karalienės Luizės gyvenimas”. Jį skaitys Hohenzieritzo pilyje, kurioje mirė Prūsijos karalienė Luizė, įrengto atminimo centro kuratorius Hansas Joachimas Engelis.

Vis dėlto pagrindinį dėmesį šiųmetės Vokiečių kultūros dienos skirs S.Dachui. „Šiemet minime 410-ąsias šio iškilaus mūsų miesto sūnaus metines, esame įsikūrę name, pavadintame S.Dacho namais, tad jaučiame pareigą šią datą paminėti ypatingai, – pabrėžė R.Miuller. – Labai džiaugiamės, kad tarp mūsų renginių yra ir šia proga Klaipėdos universiteto rengiama tarptautinė konferencija „Poezija ir muzika „Moliūgų trobelės” aplinkoje XVII a. Kenigsberge”. Lietuvos kultūros ministerijos remiamoje mokslinėje konferencijoje pranešimus vokiečių ir anglų kalbomis skaitys 15 referentų iš keturių valstybių. Konferencija prasidės muzikiniu-literatūriniu vakaru ir parodos, skirtos S.Dachui, atidarymu.

Suburs socialinis žaidimas

Jeigu mokslinė konferencija nesudomins paprastų klaipėdiečių, tai jiems tikrai turėtų pasirodyti įdomus socialinis žaidimas tema „Simon Dachius Memelensis Borussus”. Menininkė iš Vokietijos Christiane Hütter vasarą sėkmingai „žaidė” Thomo Manno festivalyje Nidoje, o dabar atvyks į Klaipėdą, į Vokiečių kultūros dienas. Socialinis žaidimas numatytas spalio 30-ąją 16 val. prie Herkaus Manto paminklo ir truks maždaug pusantros valandos. Dalyviai turėtų būti vyresni nei 12 metų, jiems patartina šilčiau apsirengti ir apsiauti. Na, o jeigu oras būtų itin nepalankus – visus maloniai priglaus I.Simonaitytės biblioteka. S.Dachas buvo poetas, taigi ir žaidimo dalyviai, anot R.Miuller, galės pabūti poetais ar pamfletų kūrėjais, kuriuos inspiruoja miesto gatvės, aikštės ar gėlių klombos.

Kultūros dienos baigsis prieš pat adventą – koncertu „Adventą pasitinkant”. Jame skambės styginių instrumentų kvarteto atliekama muzika, klasikinius ir šiuolaikinius kūrinius dainuos Aušra Smičiūtė ir Rokas Spalinskas, kartu su profesionalais pasirodys ir H.Zudermano gimnazijos vokalinis ansamblis, vadovaujamas Astos Alminės. Šio koncerto rėmėjas – Vokietijos Federacinės Respublikos Vidaus reikalų ministerija. 

„Labai tikiuosi, kad mūsų festivalio programa sudomins ir sulauksime nemažo klausytojų, žiūrovų, dalyvių būrio bei dėkoju Klaipėdos miesto savivaldybei ir Vokietijos Federacinės Respublikos ambasadai Lietuvoje, remiančioms šį tradicinį Klaipėdos vokiečių bendrijos projektą“, – sakė Vokiečių kultūros dienas jau daugel metų koordinuojanti R.Miuller.

Programa

Spalio 6 d. 17.30 val. – „Vokiečių kultūros dienų 2015“ atidarymas, parodos „Žodžiai ir daiktai – tiltas į vokiškumą” pristatymas (veiks iki lapkričio 19 d.) S.Dacho namuose (Jūros g. 7).

Spalio 8 d. 17.30 val. – dokumentinio-vaidybinio filmo „Tarp keliaujančių kopų“ (2015, rež. ir operat. A.Barysas) pristatymas (renginys lietuvių kalba) S.Dacho namuose.

Spalio 14 d. 17.30 val. – nebylus vaidybinis filmas „Nenoriu būti vyru” (1919, rež. E.Lubitschas), gyvai įgarsinamas pianisto M.Kučiko, S.Dacho namuose.

Spalio 16 d. 17.30 val. –  nebylus vaidybinis filmas „Austrių princesė” (1919, rež. E.Lubitschas), gyvai įgarsinamas pianisto M.Kučiko, S.Dacho namuose.

Spalio 9 d. 10 ir 12 val. – koncertai su M.Schwarz „Dainuok kartu! Šok kartu! Dalyvauk kartu!”* Klaipėdos žvejų rūmuose  (Taikos pr. 70).

Spalio 26 d. 15 val. Šilutės vokiečių bendrijos namuose „Heide” ir spalio 27 d. 17.30 val. Klaipėdos S.Dacho namuose – H.J.Engelio pranešimas „Nuo Hanoverio iki Šarlotenburgo: Prūsijos karalienės Luizės gyvenimas“.

Spalio 30 d. 16 val. – socialinis žaidims tema „Simon Dachius Memelensis Borussus” su menininke Ch.Hütter viešoje erdvėje prie Herkaus Manto paminklo (Herkaus Manto g. 38), esant blogam orui – Klaipėdos apskrities viešojoje I.Simonaitytės bibliotekoje (Herkaus Manto g. 25).

Lapkričio 2–3 d. nuo 10 val. – vokiškų pasakų dienos su L.Frolovaite ir T.Grünfelderiu* Goethe's instituto bibliotekoje / Klaipėdos apskrities viešojoje I.Simonaitytės bibliotekoje.

Lapkričio 11 d., 17.30 val. – eisena su žibintais iš „Sandoros” kiemelio (Turgaus g. 35) ir šv. Martyno legendos inscenizacija.

Lapkričio 18 d. 17.30 val. – vaidybinis filmas „Barbara” (2012, rež. Ch.Petzoldas; vokiečių kalba su lietuviškais subtitrais) ir vaidybinis filmas „Oh Boy” (2012, rež. J.O.Gersteris; vokiečių kalba su lietuviškais subtitrais) S.Dacho namuose.

Lapkričio 20 d. 17.30 val. – parodos, skirtos S.Dacho 410-osioms gimimo metinėms, atidarymas S.Dacho namuose.

Lapkričio 20–22 d. – tarptautinė konferencija „Poezija ir muzika „Moliūgų trobelės” aplinkoje XVII a. Kenigsberge”, skirta S.Dacho 410-osioms gimimo metinėms, S.Dacho namuose.

Lapkričio 28 d. 12 val. – koncertas „Adventą pasitinkant” Klaipėdos universiteto auloje (Herkaus Manto g. 84). Atlikėjai: Mėmelio styginių instrumentų kvartetas, solistai A.Smičiūtė, R.Spalinskas ir H.Zudermano gimnazijos vokalinis ansamblis.

Visi renginiai – nemokami.

*Būtina registracija.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų