Pereiti į pagrindinį turinį

Danės upę aptraukė plūdenos

2016-08-10 09:07

Šiuo metu žaliuojančios Danės krantine vaikštinėjantys turistai iš užsienio trauko pečiais – jiems toks reginys nekasdienis. Gamtininkai aiškino, kad su vandens tarša tai nieko bendra neturi.

Vaizdelis: specialistai nesutinka, jog tai, ką šiuo metu regime Danės upėje, yra vandens žydėjimas.
Vaizdelis: specialistai nesutinka, jog tai, ką šiuo metu regime Danės upėje, yra vandens žydėjimas. / Vytauto Petriko nuotr.

Žaliuojančią Danę galima išvysti kone kiekvieną rugpjūtį, tačiau specialistai to vandens žydėjimu vadinti neskuba.

Upė pasidengusi žaliu augalijos sluoksniu. Tai, Pajūrio regioninio parko ekologo Erlando Paplauskio žodžiais, yra mažoji plūdena – Lietuvoje labai dažnas, senvagėse, kūdrose, užutėkiuose aptinkamas žiedinis augalas. Plūdenos sugeba nukonkuruoti dumblius, o tai – "visai teigiamas dalykas".

"Nė kiek netikiu, kad Danė žydi. Priešingai, upės paviršius apaugęs žydėjimą stabdančiais augalais. Tai yra mažas žiedinis augalas, kuris naikina dumblius. Gali būti, kad klystu, bet prisiminus kasmetį vaizdą, manau, šis – neišskirtinis", – sakė pašnekovas.

Klaipėdos miesto tarybos narys Simonas Gentvilas įsitikinęs, kad tokią upę regėsime nebeilgai. Esą iki 2020-ųjų dauguma Klaipėdos rajono naujų namų ir senųjų sodybų bus prijungti prie centralizuotų nuotekų tinklų, kas atsieis apie 11 mln. eurų.

"Beliks sureguliuoti Klaipėdos ir Kretingos rajonų žemės ūkio tręšimą Danės–Akmenos baseine, ir toks žalias vaizdelis bus regimas tik istorinėse nuotraukose", – komentavo politikas.

Pagrindiniais Danės upės teršėjais laikomi nuotekų nesusitvarkę gyventojai, žemės ūkyje naudojamos trąšos, įvairios įmonės. Taip pat nuo gatvių nubėgantis lietaus vanduo, kuris turėtų būti valomas.

"Pavyzdžiui, Trinyčių tvenkinyje yra trys vandens išleistuvai, du iš jų iki 2020-ųjų pakeisime. Tuomet, tikėtina, kūdroje bus galima maudytis", – teigė S.Gentvilas.

Tačiau E.Paplauskio teigimu, net užkirtus kelią Danės teršimui trąšomis, dar nereiškia, kad vanduo nustos žaliuoti.

"Nėra jokių šansų, kad upėje neliks tiek organikos, jog joje negalėtų augti plūdenos. Jei Danėje vyktų intensyvesnė laivyba, galbūt jų kiekis sumažėtų. O visiškai išvalyti įmanoma turbūt tik pasitelkus chemiją. Kita vertus, nėra blogai, kad jos auga ir paima trąšas. Priešingu atveju regėtume dumblius", – svarstė ekologas.

Šis kasmetis reiškinys truks tol, kol bus tinkama temperatūra ir pakaks šviesos.

"Vėliau prasideda potvyniai ir viską išneša", – užbaigė pašnekovas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų