Pereiti į pagrindinį turinį

Dėl mašinos uostamiesčio gatvėse – detektyvas

2015-12-09 03:00

Kokių privilegijų gali tikėtis gudruolis vairuotojas, paprastą "VW Transporter" nudažęs balta spalva ir nupiešęs raudonas linijas? Kaip du vandens lašai į greitosios medicinos pagalbos automobilį panašia mašina, pasirodo, galima ropštis ant šaligatvių. Tokį automobilį galima valandų valandas laikyti draudžiamoje vietoje ir nepaisyti jokių kelių eismo taisyklių, ypač jei už jo stiklo dar užkiši svetimą neįgaliojo dokumentą.

Kokių privilegijų gali tikėtis gudruolis vairuotojas, paprastą "VW Transporter" nudažęs balta spalva ir nupiešęs raudonas linijas? Kaip du vandens lašai į greitosios medicinos pagalbos automobilį panašia mašina, pasirodo, galima ropštis ant šaligatvių. Tokį automobilį galima valandų valandas laikyti draudžiamoje vietoje ir nepaisyti jokių kelių eismo taisyklių, ypač jei už jo stiklo dar užkiši svetimą neįgaliojo dokumentą.

Sukūrė kopiją?

Kad visa tai yra įmanoma, dienraščio "Klaipėda" žurnalistai įsitikino kelias dienas stebėję uostamiesčio gatvėmis besiblaškantį automobilį, panašų į medikų mašiną.

Paaiškėjo, kad tokiu automobiliu pramogų ieško jaunas klaipėdietis, aistringas boulingo žaidėjas, tėvo vardu registruota vadinamąja greitąja atvažiuojantis į miesto centrą.

Baltas "Volkswagen" yra pažymėtas raudonomis juostomis, ant jo šono užklijuotas užrašas "Greitoji pagalba", o mašiną puošia šešiakampė mėlyna žvaigždė, kurios centre yra vadinamoji Asklepijo lazda. Šis ženklas vadinamas Gyvenimo žvaigžde ir simbolizuoja medicinos pagalbą.

Tiek Klaipėdos greitosios medicinos pagalbos (GMP) stoties viršininkas Rimvydas Juodviršis, tiek privačios GMP stoties vadovas Vladimiras Budanovas su šį automobilį vairuojančiu piliečiu jokių reikalų neturi.

"Nudėvėtus GMP automobilius parduoti galima, rengiami aukcionai. Tačiau privalu nuvalyti visus skiriamuosius ženklus. O štai šis automobilis neturi standartizuoto ženklinimo. Šios linijos neatitinka reikalavimų. Kokia čia greitoji medicinos pagalba? Gal nuo tarakonų? Ant mašinos parašyta – "Greitoji pagalba", bet medicinos čia nėra", – automobilį įvertino R.Juodviršis.

Ant automobilio stogo nėra tik specialaus šviesos ir garso signalų plafono. Pažvelgus pro automobilio langą į vidų, matyti, kad jame nėra neštuvų, jokios kitos medicininės įrangos. Transporto priemonė naudojama kaip paprasta keleivinė mašina.

Išlygos – garantuotos

Naujojo Sodo gatvėje medikų automobilį primenanti mašina dažniausiai išdygsta vakare. Tiesa, praėjusį šeštadienį "greitoji" čia stypsojo jau nuo 9.30 val. Tačiau pasitaikė ir tokių naktų, kai mašina taip ir likdavo miesto centre iki vėlumų.

Automobilio vairuotojas, net jei ir būdavo kitų laisvų vietų, mašiną palikdavo ant šaligatvio, ant horizontalios geltonos linijos, kuri įspėja, kad automobilių stovėjimas čia yra draudžiamas.

Dienraštis "Klaipėda" šį automobilį užfiksavo ir kitose miesto vietose. Akį rėžia tai, kad mašina buvo paliekama akivaizdžiai nepaisant Kelių eismo taisyklių.

Netrukus išaiškėjo, kodėl šis vairuotojas toks drąsus. Klaipėdos savivaldybės Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojai, užfiksavę ant šaligatvio stovintį automobilį, įsitikino, kad už jo lango matyti neįgalių asmenų automobilių statymo kortelė.

"Tai reiškia, kad už automobilio stovėjimą miesto centre jam nereikia mokėti", – kortelės privilegijas įvardijo šio skyriaus Kontrolės ir prevencijos poskyrio vedėjas Vilius Valys.

Gavo baudą

Apie įžūliai stovintį automobilį pranešimus gavo Klaipėdos kelių policijos biuras ir Klaipėdos savivaldybės Viešosios tvarkos skyrius.

Uostamiesčio policija dienraščiui atsakė, jog atliks tyrimą, įvertins aplinkybes ir priims sprendimą dėl nuobaudos, jei paaiškės, kad šio automobilio vairuotojas ką nors pažeidė.

O štai Viešosios tvarkos skyriaus pareigūnai per dvi minutes atžingsniavo prie palikto automobilio, nufotografavo jį ir jau kitą dieną vairuotojui buvo skirta bauda už tai, kad mašiną pastatė ant šaligatvio.

"Neįgaliojo kortelė leidžia jam sustoti, kur tai kitiems daryti yra draudžiama, bet stovėti ant šaligatvio kortelė nesuteikia teisės. Pagal administracinį nurodymą vairuotojas privalo sumokėti 14 eurų baudą", – aiškino savivaldybės atstovai.

Vairuotojas, pirmadienio pavakarę aptikęs, kad už lango valytuvo plazda pranešimas apie pažeidimą, mašiną nuvairavo už 50 metrų, į Puodžių gatvę. Mašina liko dar kelioms valandoms ties ženklu "Sustoti draudžiama".

Šis ženklas negalioja skiriamuoju ženklu "Neįgalusis" arba neįgalių asmenų automobilių statymo kortele pažymėtoms transporto priemonėms.

Vežioja neįgalųjį?

Administracinio nurodymo surašymui į savivaldybę atvykęs mašinos vairuotojas išdidžiai pareiškė, kad jis į Naujojo Sodo gatvę atgabeno neįgalųjį ir nesvarbu, kad kortelė išduota ne jo vardu.

Buvo ar nebuvo koks nors neįgalusis automobilyje gruodžio 2 dienos vakarą, gruodžio 3-iosios vakarą, gruodžio 5-osios rytą ir gruodžio 7-osios pavakarę, kai tomis dienomis žurnalistai užfiksavo vadinamąją greitąją ant šaligatvio, vairuotojas nesiaiškino.

Savivaldybės tarnautojai turėtų mažiausiai po kelias valandas stypsoti prie automobilio, kad įsitikintų, vežioja šis žmogus neįgalųjį, pavyzdžiui, žaisti boulingą, ar ne.

Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos Klaipėdos dokumentų registravimo skyriaus vedėjas Mindaugas Gylys, išgirdęs apie žurnalistų užfiksuotą situaciją, neslėpė emocijų.

"Jei žmogus naudojasi svetima kortele neteisėtai, aišku, kad reikia išsiaiškinti. O gal paaiškės, kad kortelę kažkas pametė, ją kažkas rado ir naudojasi. Visokių situacijų nutinka. Žinoma, gali būti, kad žmogus tik neįgalųjį atvežė", – kalbėjo M.Gylys.

Papiktino situacija

Klaipėdos savivaldybės Sveikatos apsaugos skyriaus vedėja Janina Asadauskienė tikino, kad jai neteko girdėti, kad kuri nors uostamiesčio sveikatos įstaiga naudotųsi tokios "greitosios" paslaugomis.

"Tai nėra greitosios medicinos pagalbos automobilis, vadinasi, tai yra paprasta transporto priemonė, kuriai galioja Kelių eismo taisyklės. Negalima daryti ką nori. Policija turi aiškintis, ar gali bet kas užsiklijuoti greitosios medicinos pagalbos ženklus ir važinėtis? Nejau bet kas užsiklijuos gaisrininkų ženklus ir galės važinėti? Ir kas tada bus?" – klausė J.Asadauskienė.

Įsigijo Prancūzijoje

Visa ši istorija atskleidė šalyje galiojančių teisės aktų spragas. Paaiškėjo, kad specialiųjų tarnybų autotransportui yra nustatyta nemažai reikalavimų, lyg ir egzistuoja ženklinimo standartai, tačiau kalbintų tarnybų atstovai suko galvas, nerasdami atsakymo, kas turėtų kontroliuoti, ar oficialių valstybinių institucijų ženklai nenaudojami ne pagal paskirtį.

Pasirodo, šio klaipėdiečio vairuojamas automobilis tėvo vardu registruotas praėjusių metų gruodį.

Pasak savininko sūnaus, greitosios medicinos pagalbos automobilis įsigytas Prancūzijoje ir esą klaipėdietis nieko jame nekeitė.

Tačiau kažin ar prancūzai galėjo užklijuoti lietuvišką užrašą "Greitoji pagalba"?

Valstybės įmonės "Regitra" Klaipėdos filialo vyresnysis specialistas Ričardas Dobiliauskas dienraščiui aiškino, kad tokios į greitosios medicinos pagalbos automobilius panašios transporto priemonės – ne retenybė.

"Kiek žinau, tokia yra Klaipėdoje, dar viena – Šilutėje. Jei asmuo įsigyja tokią transporto priemonę, mes duomenų nekeičiame, jei asmuo to nepageidauja. Mašina registruota kaip greitosios medicinos pagalbos automobilis, mes ją taip ir registruojame, tik privataus asmens vardu. Gali jis ir neteikti paslaugos, o tik pats važinėtis", – tikino R.Dobiliauskas.

Galima registruoti bet ką

Kažin ar Valstybės sienos apsaugos tarnyba, kuriai keletą metų vadovavo dabartinis "Regitros" Klaipėdos filialo vadovas Vainius Butinas, galėjo parduoti kam nors VSAT ženklu pažymėtus nudėvėtus automobilius?

Visiems suprantama, kad policijos, ugniagesių ar pasieniečių atributika padabintų automobilių nevalia bet kam vairuoti.

Paklausus, ar gali bet kuris pilietis įsigyti, pavyzdžiui, inkasatorių automobilį, ir atvažiuoti į "Regitrą" jį registruoti, specialistas patvirtino, kad niekam nekils klausimų.

"Net ir seifą galite vežiotis. Jei automobilis yra tam tikros kategorijos ir savininkas nenori nieko keisti, registruojama taip, kaip yra. Gal susisiekimo ministro įsakymuose ar kitų aktų nuostatuose ir yra palikta šiokia tokia spraga", – svarstė specialistas.

Tačiau atliekant techninę apžiūrą, paaiškėjus, kad automobilyje yra padaryti pakeitimai, būtų privalu atlikti techninę ekspertizę.

"Va tuomet, kai paaiškės, kad automobilio konstrukcija yra pakeista, jis bus nusiųstas į techninę ekspertizę. Niekur jis nedings, vis tiek užklius. Dažniausiai visa įranga būna jau išimta, sudėtos keleivių sėdynės arba mašina naudojama kaip mišrios paskirties. Tada mes privalėsime pakeisti jos klasę ir kategoriją. Specialiai pats savininkas ekspertizės nedarys. Bet greitosios medicinos pagalbos automobiliams techninę apžiūrą reikia atlikti kiekvienais metais, o tai reiškia, kad kontrolieriai turi matyti, kad konstrukcija pakeista, ir nusiųsti privaloma tvarka atlikti ekspertizę", – kalbėjo R.Dobiliauskas.

Registruojant automobilį niekas negali nurodinėti savininkui, kokia spalva dažyti savo mašiną.

"Galime pažymėti, kad mašinos spalva yra balta-raudona. Tačiau nemanau, kad medicinos ženklą jis gali turėti. Spėju, turėtų nutrinti", – sakė R.Dobiliauskas.

Komentaras

Alfonsas Motuzas

Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas

Aš įžvelgiu čia problemą. Pasiaiškinsime, ar tikrai nėra jokio teisės akto, pagal kurį tektų atsakomybė už naudojimąsi specialiais ženklais pažymėta autotransporto priemone. Jei automobilis turi ženklus, jie turi būti naudojami pagal paskirtį. Bet kas juk negali naudotis greitosios medicinos pagalbos automobiliu. Jei tai privatus automobilis – visi specialiųjų tarnybų užrašai turėtų būti nuvalyti. Juk kas nors gali piktnaudžiauti tuo. Kas būtų, jei žmogus nusipirktų policijos automobilį ir imtų stabdyti vairuotojus patikrinimui? Gal ir yra spraga šių dalykų reglamentavime. Aiškinsimės, ar tikrai tai, kas nėra draudžiama, yra leidžiama.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų