Tokių specialistų – vienetai
Kiekvienas, sulaukęs šešiasdešimties ir vyresnis klaipėdietis, turintis šeimos gydytojo siuntimą, su gydytoju geriatru gali pasikonsultuoti dėl tinkamos mitybos, atminties, judėjimo ar kitų sveikatos sutrikimų. Hospise, įsikūrusiame Jūros g. 4 (buvusi Odos ir venerinių ligų poliklinika), dirbanti gydytoja geriatrė Simona Rubinaitė iš aplinkinių dažnai sulaukia klausimų, ką ji veikia.
Gydytoja pastebi, kad apie geriatro specialybę nedaug girdėję ne tik pacientai, bet ir patys medikai, kitų sričių specialistai. Lietuvoje – tai gana nauja specialybė. Šiuo metu šalyje išduotos 46 gydytojo geriatro licencijos, Klaipėdos regione šiuos specialistus kol kas galima suskaičiuoti ant vienos rankos pirštų.
„Geriatras yra panašiai kaip pediatras, tik dirba ne su vaikais, o su vyresniais nei 60 metų žmonėmis. Šis specialistas aprėpia visas ligas, susijusias su vyresniu amžiumi. Tai lyg vidaus ligų gydytojas, kuris į pacientą žvelgia holistiniu požiūriu ir aprėpia visas jo problemas“, – paaiškino S. Rubinaitė.
Klaipėdos hospiso pacientus gydytoja konsultuoja dėl atminties, virškinimo sistemos sutrikimų, mitybos nepakankamumo, pasikartojančių griuvimų. Prieš kelerius metus šiame sveikatos centre pradėjusi dirbti specialistė pastebi, kad žmonės vis drąsiau kreipiasi pagalbos.
Simona Rubinaitė. V. Bertės nuotr.
Susiduria su mitybos sunkumais
Kaip pasakojo S. Rubinaitė, pacientus tenka konsultuoti dėl nepakankamos mitybos. Kai kurie žmonės taupo maisto sąskaita. Kiti susiduria su kramtymo problemomis dėl prastos dantų būklės, netinkamų ar pasenusių protezų. Dažnai susiduriama ir su apetito stoka dėl vyresniam amžiui būdingų virškinimo sistemos pakitimų ir kitų ligų. Ne visi senjorai geba apsitarnauti patys: nusipirkti produktų ar pasigaminti maisto, ypač jei šalia negyvena artimų žmonių.
„Kaip tokiais atvejais padedame? Pirmiausia būtina išsiaiškinti nepakankamos mitybos priežastį, o tada sprendžiame dėl pacientui tinkamos pagalbos. Gal reikalinga mitybos parama padidinto kaloringumo, didelio baltymų kiekio mitybos papildais ar pacientui tinkamos konsistencijos parinkimas esant rijimo sutrikimams“, – aiškino gydytoja geriatrė.
Diagnozuoja atminties sutrikimus
Senstant visuomenei daugėja turinčiųjų atminties sutrikimo problemų. Visus pažintinių funkcijų sutrikimus diagnozuoja ir gydo gydytojas neurologas, gydytojas psichiatras, taip pat – gydytojas geriatras.
Kartais atminties sutrikimus pastebi patys žmonės, tačiau nenori ar bijo pripažinti. Tad dažniau ir greičiau ieškoti pagalbos pradeda artimieji, pastebėję elgesio pokyčių: pavyzdžiui, neprisimena, kur pasideda daiktus, išėjęs iš namų pasiklysta, neatpažįsta artimųjų ir panašiai.
Demencijos sindromui išvengti patikimo būdo nėra. Vienas iš svarbesnių profilaktikos veiksnių – iki pažintinių funkcijų sutrikimo buvęs paciento intelektas, taip pat svarbus fizinis aktyvumas, sveikas gyvenimo būdas, gera gretutinių ligų, tokių kaip arterinė hipertenzija, cukrinis diabetas, kontrolė. Tai gali padėti išvengti širdies ir kraujagyslių sistemos ligų: infarkto, insulto.
„Nustačius demenciją, labai svarbu išlaikyti žmogaus savarankiškumą. Artimieji konsultuojami dėl aplinkos pritaikymo, paruošimo, siekiant kuo ilgiau išlaikyti pacientą savarankišką, taip pat dėl pasiruošimo tolesniam ligos progresavimui“, – aiškino S. Rubinaitė.
Mūsų tikslas – ilgalaikis pacientų sekimas, savarankiškumo išlaikymas, tęsiant gyvenimą, veiklą bendruomenėje.
Tampa ilgalaikiais pacientais
Su gydytoju geriatru taip pat galima pasikonsultuoti dėl demencijos bei pusiausvyros sutrikimų, dažnų griuvinėjimų, ypač jeigu jų nebuvo anksčiau.
„Pacientai raginami kreiptis kuo anksčiau, pastebėjus pirmuosius atminties sutrikimo požymius, pusiausvyros pablogėjimą. Mūsų tikslas – ilgalaikis pacientų sekimas, savarankiškumo išlaikymas, tęsiant gyvenimą, veiklą bendruomenėje“, – pasakojo S. Rubinaitė.
Nors geriatrų pacientų amžius prasideda nuo 60 metų, gydytoja tokio amžiaus žmonių sulaukia itin mažai. Vidutinis specialistės pacientų amžiaus vidurkis – apie 70 metų, kai pastebimai pradeda mažėti galimybės bei gebėjimai prisitaikyti prie aplinkos. Pasitaiko sulaukti ir gana guvių 90-mečių.
A. Kazlausko nuotr.
Teikiamos paslaugos – įvairios
Paliatyviosios pagalbos ir šeimos sveikatos centro teikiamos paslaugos yra daugiafunkcės ir visokeriopos – tai pagalba gyvenimo pabaigoje, sergant nepagydoma liga, nepagydomos ligos simptomų (skausmo) kontrolė, kurių šeimos gydytojai ir pacientas negali suvaldyti; taip pat užimtumas (atokvėpio valandėlės) dienos stacionare ir namuose: dailės terapija, muzikos terapija, šokio terapija ir kitos terapijos. Socialinės paslaugos teikiamos ambulatorijoje, skyriuje ir pacientų namuose.
Centre užtikrinama visa ambulatorinė pagalba: konsultuoja šeimos gydytojas, skausmo gydytojas, geriatras, psichologas, psichiatras, kineziterapeutas. Čia teikiamos paslaugos: ambulatorinė slauga, dienos stacionaro, atliekamos injekcijos, infuzijos, laboratoriniai tyrimai, skiepai ir įvairios kitos sveikatinimo paslaugos.
Stabilios sveikatos būklės pacientai nemokamomis slaugos paslaugomis gali naudotis iki 120 dienų per metus, o paliatyvioji pagalba teikiama be apribojimų. Pacientai gali naudotis papildomomis reabilitacijos paslaugomis: fizioterapija, kineziterapija, masažais, bioptron šviesos terapijos lempomis. Šios procedūros atliekamos skyriuje, ambulatorijoje ir pacientų namuose.
Centras, atsižvelgdamas į populiacijos senėjimą, lėtinių nepagydomų ligų jaunėjimą bei daugėjimą, ateityje planuoja plėsti veiklą ir didinti paslaugų spektrą, kad kuo daugiau pacientų galėtų pasinaudoti paliatyviosios pagalbos ir slaugos paslaugomis stacionare, dienos stacionare ar namuose.
Gydytojas geriatras konsultuoja pacientus, kuriuos kamuoja:
demencija;
griuvimai (polinkis griūti, eisenos ir pusiausvyros sutrikimai, galvos svaigimas, sinkopė);
miego sutrikimai;
šlapimo nelaikymas (būtinas šlapimo tyrimas ir echoskopija);
mitybos nepakankamumas;
odos niežulys ir odos sausmė;
sarkopenija;
sausa burna;
senatvinis silpnumas (išsekimas);
skausmas;
vidurių užkietėjimas;
polipragmazija esant polipatologijai;
reikalingas ilgalaikės socialinės globos (institucionalizavimo) poreikio įvertinimas.
Naujausi komentarai