Pereiti į pagrindinį turinį

Inf­rast­ruk­tū­ros at­nau­ji­ni­mas ne­sus­tos

2022-12-02 16:00
DMN inf.

Bend­ro­vė Klai­pė­dos re­gio­no at­lie­kų tvar­ky­mo cent­ras (KRATC) bai­gė pen­ke­rius me­tus vyk­dy­to pro­jek­to „Ko­mu­na­li­nių at­lie­kų tvar­ky­mo infrastruktūros plėt­ra Klai­pė­dos mies­to, Skuo­do ir Kre­tin­gos ra­jo­nų bei Ne­rin­gos sa­vi­val­dy­bė­se“ pir­mo­jo eta­po dar­bus, ku­rių di­džio­ji dalis bu­vo skir­ta po­že­mi­nių ir pu­siau po­že­mi­nių kon­tei­ne­rių aikš­te­lių įrengi­mui.

Iš­ban­dy­mai: KRATC at­sto­vai pa­sa­ko­jo, kad sie­kiant įreng­ti nau­juo­sius kon­tei­ne­rius te­ko įveik­ti ne­ma­žai sun­ku­mų.
Iš­ban­dy­mai: KRATC at­sto­vai pa­sa­ko­jo, kad sie­kiant įreng­ti nau­juo­sius kon­tei­ne­rius te­ko įveik­ti ne­ma­žai sun­ku­mų. / Vy­tau­to Liau­dans­kio nuo­tr.

Ruo­šia­si ant­ra­jam eta­pui

Uos­ta­mies­ty­je jau ga­li­ma nau­do­tis nau­jo­mis 12 po­že­mi­nių ir 262 pu­siau po­že­mi­nė­mis kon­tei­ne­rių aikš­te­lė­mis. Dar ke­tu­rios aikš­te­lės dėl ša­lia jų vyks­tan­čių pa­sta­tų renovacijos ar te­ri­to­ri­jų tvar­ky­mo dar­bų lai­ki­nai nenaudojamos.

Ma­žo­sio­se sa­vi­val­dy­bė­se su­pla­nuo­ti dar­bai bu­vo už­baig­ti dar 2021 m., o di­džiau­sios apim­ties pro­jek­to da­lis Klaipėdos mies­te fi­ni­ša­vo 2022 m. rugp­jū­tį. Pa­bai­gę pirmąjį šio pro­jek­to eta­pą, KRATC spe­cia­lis­tai jau ruo­šia­si ant­ra­jam – iki 2023 m. pa­bai­gos uos­ta­mies­ty­je pla­nuo­ja­ma įreng­ti dar 40 ant­že­mi­nių kon­tei­ne­rių aikš­te­lių.

„Ten, kur ne­ga­li­me įkas­ti po­že­mi­nių, no­ri­me sta­ty­ti ana­lo­giš­kus ar­ba pa­na­šaus di­zai­no ant­že­mi­nius kon­tei­ne­rius, ku­riuos rei­kės daž­niau iš­tuš­tin­ti. Taip bū­tų sukurta pa­to­ges­nė, gra­žes­nė inf­rast­ruk­tū­ra, dai­liau at­ro­dy­tų mies­tas“, – tei­gė KRATC pro­jek­tų va­do­vas ko­mu­ni­ka­ci­jai Arū­nas Liu­bi­na­vi­čius.

Vytautas Grubliauskas, Klaipėdos savivaldybės nuotr.

Bus ir nau­jo­vių

Ža­da­ma, kad at­si­ras ir nau­jo­vių – kon­tei­ne­riuo­se bus įren­gia­mi spe­cia­lūs atliekų tū­rio ga­vik­liai, ku­rie pa­dės pa­ste­bė­ti kon­tei­ne­rių už­pil­dy­mą ir už­tik­rin­ti atliekų iš­ve­ži­mą lai­ku.

Mi­nė­to pro­jek­to fi­nan­sa­vi­mui be­veik 83 pro­c. lė­šų sky­rė ES Sang­lau­dos fon­das, li­ku­si su­ma fi­nan­suo­ta sa­vi­val­dy­bių biu­dže­to bei KRATC lė­šo­mis. Bu­vo planuojama, jog po­že­mi­nių ir pu­siau po­že­mi­nių kon­tei­ne­rių įsi­gi­ji­mas ir aikš­te­lių įren­gi­mas ke­tu­rioms Klai­pė­dos re­gio­no sa­vi­val­dy­bėms kai­nuos per 7 mln. eu­rų, ta­čiau vyk­dant vie­šuo­sius pir­ki­mus kon­tei­ne­riams ir jų įren­gi­mo dar­bams pavyko su­tau­py­ti, tad iš­leis­ta apie 6 mln. eu­rų.

Anot A. Liu­bi­na­vi­čiaus, to­kį di­de­lį pro­c. ES sky­rė dėl to, kad tai – itin svar­bus inf­rast­ruk­tū­ros pro­jek­tas, ku­ris pa­de­da gy­ven­ti šva­riau ir tva­riau. „Ši­ta­me projekte da­ly­va­vo vi­sos sa­vi­val­dy­bės, ku­rioms KRATC pa­siū­lė pri­si­jung­ti, trys at­si­sa­kė ir vyk­dė šiuos pro­jek­tus sa­va­ran­kiš­kai, bet iš es­mės kon­tei­ne­rių atnaujinimo pro­jek­tai vyks­ta vi­so­je Lie­tu­vo­je, ir jūs ga­li­te tai pa­ma­ty­ti bet kuriame mies­te“, – pa­ste­bė­jo A. Liu­bi­na­vi­čius.

Gy­ven­to­jai rea­ga­vo nei­gia­mai

Ta­čiau prieš 15 me­tų po­žiū­ris į rū­šia­vi­mą bu­vo vi­siš­kai ki­toks. KRATC at­sto­vai ne­sle­pia, kad pri­pra­tin­ti gy­ven­to­jus prie nau­jo­vių bu­vo su­dė­tin­ga.

„Kai jau bu­vo su­ras­tas spren­di­mas, kas la­biau­siai tik­tų iš to, ką pa­siū­lė Lietuvoje vei­kian­tys po­že­mi­nių kon­tei­ne­rių tie­kė­jai, Klai­pė­dos mies­to savivaldybė iš gy­ven­to­jų ir ki­tų rink­lia­vos mo­kė­to­jų su­rink­tų pi­ni­gų pa­da­rė pirmąjį eks­pe­ri­men­ti­nį pro­jek­tą – nuo Bal­ti­jos iki Sta­ty­bi­nin­kų pro­spek­to įren­gė 50 po­že­mi­nių aikš­te­lių. Tu­ri­me pri­si­pa­žin­ti, kad pro­jek­tą gy­ven­to­jai su­ti­ko, švelniai ta­riant, van­giai“, – pa­sa­ko­jo pa­šne­ko­vas.

Jo tei­gi­mu, dar du mė­ne­sius, nuo ta­da, kai bu­vo per­kel­ti kon­tei­ne­riai iš se­nų­jų vie­tų vi­di­niuo­se dau­gia­bu­čių kie­muo­se, žmo­nės vis tiek pa­lik­da­vo at­lie­kas ten, kur anks­čiau sto­vė­jo kon­tei­ne­riai.

Įvei­kė sun­ku­mus

„Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­ja ma­tė, kad mū­sų rū­šia­vi­mo ir aikš­te­lių inf­rast­ruk­tū­ra yra atsilikusi, ly­gi­nant su Va­ka­rų Eu­ro­pa, tad bu­vo priim­tas spren­di­mas vi­sai Lietuvai pa­siū­ly­ti įsi­reng­ti mo­der­nias at­lie­kų rū­šia­vi­mo kon­tei­ne­rių aikš­te­les. 2015 m. Klai­pė­dos sa­vi­val­dy­bė kar­tu su ki­to­mis ke­tu­rio­mis da­ly­va­vo pro­jek­te, ga­vo pri­ta­ri­mą ir, gal­vo­jo­me, kad im­si­me ir sta­ty­si­me kon­tei­ne­rius“, – kal­bė­jo A. Liu­bi­na­vi­čius.

Ta­čiau pro­ce­sas ne­vy­ko taip sklan­džiai, kaip bu­vo ti­kė­ta­si. Paaiškėjo, kad vietose, kurias parinko savivaldybės specialistai, negalima statyti konteinerių – trukdė požeminės komunikacijos: kanalizacijos, vandentiekio, šilumos trasos.

Taip pat at­si­ra­do gy­ven­to­jų, ku­rie ka­te­go­riš­kai ne­su­ti­ko į sa­vo kie­mus įsi­leis­ti po­že­mi­nių ar pu­siau po­že­mi­nių kon­tei­ne­rių.

„Ga­lų ga­le, kai iš­ju­dė­jo mū­sų vie­tų pa­rin­ki­mas, paaiš­kė­jo, kad kon­tei­ne­ris – lyg na­mo sta­ty­ba, rei­kė­jo gau­ti sta­ty­bos lei­di­mą, su­de­rin­ti vi­sus pro­jek­tus, pa­ruoš­ti de­ta­liuo­sius pla­nus kiek­vie­nai kon­tei­ne­rių aikš­te­lei. Ne­ga­na to, kai „įlin­do­me“ į se­na­mies­tį, paaiš­kė­jo, kad mums rei­kia at­lik­ti ar­cheo­lo­gi­nius ka­si­nė­ji­mus, prieš įdie­giant kon­tei­ne­rius. Tai bu­vo ma­ra­to­nas su bar­je­rais, ku­rį vis dėl­to pa­vy­ko sėk­min­gai pa­baig­ti ir šian­dien mies­te jau tu­ri­me po­že­mi­nius ir pu­siau požeminius kon­tei­ne­rius, ku­rie puo­šia mū­sų mies­tą, lei­džia mums patogiau rūšiuoti“, – džiau­gė­si A. Liu­bi­na­vi­čius.

Nuo ko pri­klau­so tvar­ka?

Nors po­že­mi­niai ar pu­siau po­že­mi­niai kon­tei­ne­riai jau priei­na­mi klai­pė­die­čiams, pra­šo­ma ne­pa­mirš­ti, kad tvar­ka mies­te pri­klau­so ne tik nuo KRACT ar savivaldybės dar­buo­to­jų.

„Vi­sa­da pa­grin­di­nis veiks­nys – žmo­gus. Mes pa­si­sta­tė­me pui­kią inf­rast­ruk­tū­rą. Ga­li­me iš­rū­šiuo­ti ant­ri­nes ža­lia­vas, iš­mes­ti ko­mu­na­li­nes at­lie­kas, bet žmo­gus tu­ri iš­mok­ti nau­do­tis tais kon­tei­ne­riais“, – pa­ste­bė­jo KRATC pro­jek­tų va­do­vas ko­mu­ni­ka­ci­jai.

Dau­gės: uos­ta­mies­tis tu­ri ne tik po­že­mi­nius ar pu­siau po­že­mi­nius kon­tei­ne­rius – iki ki­tų me­tų pa­bai­gos at­si­ras dar 40 ant­že­mi­nių konteinerių. / Vytauto Liaudanskio nuotr.

Tad pra­šo­ma klai­pė­die­čių ke­lių da­ly­kų. Pir­ma, neužs­ta­ty­ti au­to­mo­bi­liais konteinerių, kad prie jų bū­tų ga­li­ma leng­vai pri­va­žiuo­ti ir iš­vež­ti šiukš­les lai­ku.

Ant­ra, pra­šo­ma ne­pa­lik­ti stam­bia­ga­ba­ri­čių daik­tų ar ki­to­kių at­lie­kų prie konteinerių. Ka­dan­gi kon­tei­ne­rius, ypač dau­gia­bu­čių na­mų kie­muo­se, ski­ria nedidelis at­stu­mas, pra­šo­ma at­lie­kas iš­mes­ti į lais­vus, ne­per­pil­dy­tus konteinerius.

Dė­me­sys – ug­dy­mui

Mies­to va­do­vas Vy­tau­tas Grub­liaus­kas taip pat at­krei­pė dė­me­sį, kad žmo­nėms vis dar trūks­ta su­vo­ki­mo apie sa­vo at­sa­ko­my­bę, už­tik­ri­nant tva­rią, šva­rią, ekologišką atei­tį.

„Be­lie­ka ini­ci­juo­ti, skir­ti dė­me­sio įpro­čių, su­pra­ti­mo, at­sa­ko­my­bės ug­dy­mui. Kad ir ko­kia bū­tų to­bu­la inf­rast­ruk­tū­ra, kad ir kiek bū­tų įdė­ta lė­šų į inf­rast­ruk­tū­rą ir jos įgy­ven­di­ni­mą, jei­gu žmo­giš­ka­sis fak­to­rius šiuo klau­si­mu bus at­si­lie­kan­tis, tai to efek­to dar rei­kės il­go­kai lauk­ti. Lin­kė­čiau kal­bė­ti ne tik apie tai, kas bus padaryta, bet ir di­des­nį dė­me­sį skir­ti ug­dy­mo pro­ce­sui“, – siū­lė Klai­pė­dos meras.

O KRATC di­rek­to­rė Ro­ma Bud­rie­nė džiau­gė­si vi­siems ma­to­mais po­ky­čiais, kurių atei­ty­je lau­kia ir dau­giau.

„Kon­tei­ne­rių at­nau­ji­ni­mas – nie­ka­da ne­sus­to­jan­tis pro­ce­sas. Prieš 20 me­tų dau­ge­lio klai­pė­die­čių kie­muo­se, ypač in­di­vi­dua­lių na­mų val­do­se, iš­vis ne­bu­vo jo­kių kon­tei­ne­rių. Prieš 15 me­tų mies­te at­si­ra­do pir­mie­ji rū­šia­vi­mo var­pe­liai. Kiek vė­liau in­di­vi­dua­lūs na­mai ga­vo kom­pos­ti­nes ir pa­kuo­čių bei jų at­lie­kų rūšiavimo kon­tei­ne­rius, ža­lių­jų at­lie­kų su­rin­ki­mo kon­tei­ne­rius, o šiuo pro­jek­tu į nau­ją es­te­ti­kos bei pa­to­gu­mo ly­gį kils­te­lė­jo­me dau­gia­bu­čių ir vie­šų­jų mies­to erd­vių at­lie­kų su­rin­ki­mo ir rū­šia­vi­mo inf­rast­ruk­tū­rą. Vi­siems bus pa­to­giau rūšiuoti, kie­muo­se ta­po erd­viau ir gra­žiau“, – sa­kė R. Bud­rie­nė.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų