Į rinkimų reklamą socialdemokratų sukišti milijonai nuplaukė, – rinkimų kampaniją organizavę įvaizdžio formuotojai susimovė. Rinkėjai nuo šios partijos nusigręžė, nors nežinia kuo paremti reitingai žadėjo sėkmę. Ją daug kas socdemams prognozavo ir uostamiestyje, tačiau iš centro transliuota politinė reklama klaipėdiečių širdžių nepasiekė.
Pinigai sukišti "ne ten"?
Sukrėsti rinkimų rezultatų socialdemokratai nepasitenkinimą nukreipė į sociologus, kurie juos nuvylė, nes "geri" reitingai skaudžiai prasilenkė su rinkimų rezultatais.
Lauko reklama, televiziniai klipai ar straipsniai internete rezultatų nedavė, nors tam sukišti išties dideli pinigai.
Socialdemokratams suklusti jau reikėjo po pirmojo prezidento rinkimų turo, kuris Zigmantui Balčyčiui kainavo beveik 2 milijonus. Kaip vėliau paskaičiavo žurnalistai, vienas rinkėjo balsas jam faktiškai atsiėjo beveik 11 litų.
Paradoksalu, bet kukliausią biudžetą turėjusiam Nagliui Puteikiui, kuris ne kažin kiek atsiliko nuo Z.Balčyčio, rinkėjo balsas kainavo vos 13 centų. Tai jau rimtas signalas, kad socdemai kažką darė ne taip.
Socialdemokratų ideologas Gediminas Kirkilas netiesiogiai pripažino, kad dėl nesėkmės kalti ir patys politikai.
"Ne viskas yra reklama. Daug turėjo nuveikti ir patys kandidatai. Niekas tų sociologų nekaltina, tik stebina tai, kad jų prognozės neatitinka realybės. Ir taip yra beveik visada. O dar blogiau, kad patys sociologai dalyvauja formuojant nuomonę, mano supratimu, to jie neturėtų daryti", – dienraščiui pabrėžė G.Kirkilas.
Pralaimėjo didmiesčiuose
Klaipėdos vicemeras socialdemokratas Vytautas Čepas mano, kad jo partija rinkimus iš esmės pralaimėjo, nes jau kelintą kartą bando išjoti "ant to paties ganėtinai pavargusio užvaikyto žirgo".
"Socdemų viršūnėlė jau daug metų nesikeičia. Jie – kaip uždaras miestas, į kurį patekti beveik neįmanoma. O jau kai ten papuoli, tai išneša tik kojomis į priekį. Juk daugybę metų ten tie patys veidai – G.Kirkilas, Z.Balčytis, V.Blinkevičiūtė. Faktiškai niekas nekinta, o žmonės nori permainų", – vieną iš rinkimų pralaimėjimo priežasčių įvardijo V.Čepas.
Jo nuomone, aukštų reitingų ir rinkimų rezultatų neatitikimas, suprantama, stebina, bet vargiai čia kalti sociologai.
"Veidrodžio kaltinti negalima. Nemanau, kad reitingai fiktyvūs, čia suveikė kiti veiksniai, kuriuos sunku suvokti. Rinkimų žemėlapis rodo, kad du trečdaliai rajonų balsavo už socialdemokratus, bet jie pralaimėjo didžiuosiuose miestuose", – dėstė V.Čepas.
Teigiama, kad Algirdo Butkevičiaus vyriausybė ir pensijas grąžino, ir šildymo kainos krito, ir kitų socialinių lengvatų atsirado, tačiau žmonės per rinkimus socdemus faktiškai nušvilpė.
"Galiu pasakyti tiesiai šviesiai: partijai reikia esminių ir labai didelių permainų. Matome, kad tas pats arklys jau nebepatraukia. Pažiūrėkite, kokias akcijas organizuoja kitos partijos. O kur yra socdemai? Partijos branduolys turi patirtį, žino, kaip ką daryti, bet nebeturi idėjų, nes idėjas gimdo jaunos galvos. Tai – tiesa", – teigė V.Čepas.
Suerzino išlaidavimas?
Prezidento posto siekusio N.Puteikio žmona Nika Puteikienė, pati būdama žurnalistė, atidžiai stebėjo rinkimų kampaniją ir teigė, kad rinkėjai nubaudė melavusius politikus.
"Manau, kad žmonės matė brangiai kainavusią lauko ar televizijos reklamą ir juos tai piktino. Buvo nufilmuota tokia reklama, kur Z.Balčytis vaikšto pas žmones ir ieško darbo. Tai – brangus dalykas. Ar ji turėjo kokios nors įtakos rinkėjų pasirinkimui, be to, kad juos nervino akivaizdus kandidato išlaidavimas, aš nežinau", – dėstė N.Puteikienė.
Esą akivaizdu, kad buvo investuoti labai dideli pinigai į reklamą, kurioje, pasak N.Puteikienės, nėra jokios idėjos.
"Tokia partija į rinkimus turėjo eiti su aiškia idėja. To aš nemačiau. Buvo tik Z.Balčytis, ieškantis darbo. Kas tai yra, asmens pozicionavimas? Manau, kad šitie rinkimai buvo įvaizdžio rinkimai", – įsitikinusi N.Puteikienė.
Pasak moters, dabartinė valdžia turbūt tikėjosi, kad žmonės nesidomi politika, ir jiems pavyks laimėti tik susikūrus patrauklų politiko įvaizdį.
Nukrypome į Rytus
N.Puteikienei rinkimų kampanijos metu teko dalyvauti televizijos laidose, kur ji iš arti pamatė kitus kandidatus ir jų antrąsias puses. N.Puteikienė pamėgino palyginti jas su prieškario Lietuvos politikų žmonomis.
"Tada, prieš 100 metų, politikų žmonos buvo labai išsilavinusios, mokėjo po kelias užsienio kalbas, turėjo savo nuomonę. Pavyzdžiui, pirmoji prezidento Kazio Griniaus žmona Joana Pavalkytė buvo knygnešė,
"Šviesos" draugijos steigėja, ji buvo ištremta kartu su savo vyru. Tos moterys buvo aktyvios, stiprios, lygiavertės savo partneriams", – dėstė N.Puteikienė.
Klaipėdietė mano, kad dabar politiko žmonos įvaizdis priešingas nei tada.
"Ir ką gi išgirdau per rinkimų kampaniją: būsiu per kelis žingsnius nuo savo vyro, žinau savo vietą ir taip toliau. Niekaip negaliu suvokti, kas mūsų moterims nutiko? Manau, kad prieš 100 metų mes užėmėme europinę poziciją, o dabar pasislinkome į Rytus, kur moteriai pakanka būti gražiai ir žinoti savo vietą", – teigė N.Puteikienė.
Esą toks politiko žmonos stereotipas atitinka tik dalies Lietuvoje gyvenančių moterų požiūrį. Pasak N.Puteikienės, žurnalai rašo apie tai, kad dažnos mergaitės svajonė būti gražiai, sėkmingai ištekėti ir visą gyvenimą nieko nedirbti.
"Manau, kad kažkuriam rinkėjų sluoksniui gal tai yra patrauklu, nes politikų žmonos sėkmingai ištekėjo, nedirba, gražiai apsirengusios ir turi laiko sau ar vyro kostiumams pirkti. Labiausiai nustebino vienos politiko ponios požiūris į dirbantį žmogų: paklausta, ar niekada nesvajojo apie karjerą, televizijos eteryje niekinamai atrėžė, esą, kur – bibliotekoje?" – stebėjosi klaipėdietė.
Istorikas Alfonsas Eidintas, tyrinėjęs Lietuvos prezidentų ir jų žmonų asmenybes, pabrėžė, kad šiuolaikinėms ponioms labiau rūpi išorinio gyvenimo atributai, o ne aktyvios pozicijos gyvenime užėmimas.
"Gal sovietmetis mus į tuos Rytus patraukė, juk tada buvo įprasta, kad nomenklatūrininkų žmonos apsiperka tik "aukštajam sluoksniui" skirtose parduotuvėse, jos galėjo dirbti tik formaliai arba visai nedirbti. O juk iš esmės mūsų politikų grietinėlė iš ten ir atėjusi", – teigė N.Puteikienė.
Jos nuomone, paradoksalu, kad darbo žmonėms atstovaujanti partija taip pasikeitė. Partijos lyderiai, deklaruodami socialdemokratiškas idėjas, jų patys asmeniniame gyvenime visai nesilaiko, tuo demonstruodami, kad jos jiems visiškai nesvarbios.
Rinkėjams bruko ne tai
N.Puteikienė pabrėžė, jog dėl tokio įvaizdžio formavimo iš dalies kalta ir centrinė žiniasklaida, kuriai tenka ne tik informacijos teikėjo, bet ir nuomonės formuotojo vaidmuo.
"Mane stūmė į neviltį klausimai – kaip jūs atrodysite, kas jus rengs, kaip atstovausite savo vyrui? Žurnalistai sąmoningai ar nesąmoningai, o gal todėl, kad dirba gyvenimo būdo laidose, klausė tik apie išorinius dalykus ir kartu kūrė įvaizdį, kad politikai pirmiausia turi gerai atrodyti", – stebėjosi klaipėdietė.
Politikų žmonos buvo pristatomos gyvenimo būdo laidose, kur esą bet kokia intelektualesnė mintis yra tabu.
"Pagrindinės temos – kraujas, seksas, pinigai ir asmeninės patirtys. Jeigu tik pabandydavau ką nors pacituoti, ar pasakyti protingesnį sakinį, niekas nepakliuvo į eterį. Pabrėžiau, kad man geriausias aksesuaras – knyga, sakiau tai trijose netiesioginėse laidose ir nė vienoje jo neliko, nes to nereikia", – pasakojo N.Puteikienė.
Moteris ironizavo, kad tada geriau išsirinkime karalių ir karalienę, gražiai aprengsime ir jie atstovaus Lietuvai.
"Mane kaip pilietę žemina parodomasis įvaizdis. Tai akivaizdžiausia buvo, kai pernai Lietuva pirmininkavo ES. Tada buvo tiesiamos gatvės, dažomos sienos, puošiami fasadai. Tai – tarnystė fasadinei kultūrai, – dėl savo žmonių valdžia to nedaro, o tik dėl svečių. Tai yra taip niekinga. Ir labai gailiuosi, kad žurnalistai padeda formuoti įvaizdį, jog svarbu gerai atrodyti. Mano supratimu, gebėjimas apsirengti kiekvieno žmogaus kultūros dalis, ir apie tai nėra net ko kalbėti. Nesu tikra, kad rinkėjams tai netgi rūpi", – mano N.Puteikienė.
Suglamžyto švarko sėkmė
Klaipėdietės nuomone, puikiausias pavyzdys, kai dirbtinis įvaizdis nesuveikė, yra Artūras Zuokas. Esą jis, kaip ir JAV prezidentas Barackas Obama, daug gestikuliavo, naudojo rankų kalbą ir pirmuosiuose debatuose politologų buvo gerai įvertintas, bet vėliau paaiškėjo, kad jis jau kartojasi.
"Yra profesionaliai sukurtas įvaizdis, bet jis negali suteikti žmogui to, ko jis neturi. Įsivaizduokime, kad A.Zuokas yra nuoširdus, jis stengėsi tai daryti, atverdamas delnus ir dėdamas ranką prie širdies, bet niekas juo nepatikėjo. Jau geriau nerodyti to dirbtinio įvaizdžio, o tik tas savybes, kurias žmogus iš tiesų turi. Rinkėjas turėjo būti aklas, kad to melo nematytų", – pabrėžė N.Puteikienė.
Pasiteiravus, ar N.Puteikiui, už kurį pirmajame prezidento rinkimų ture balsavo daugiau nei 124 tūkst. Lietuvos žmonių, kas nors padėjo kurti jo įvaizdį, politiko žmona teigė: "Paradoksalu, bet jam joks įvaizdis nebuvo kuriamas. Jis buvo toks, koks yra. Negi suglamžytas švarkas – N.Puteikio įvaizdžio dalis? Tai tik rodė, kad išoriniams dalykams jis neskiria daug dėmesio, jam rūpi visai kas kita. Kai matai nuglaistytą žmogų, kyla baimė, o kas gi slepiasi po tuo kiautu?"
Daug dirbanti ir šeima besirūpinanti klaipėdietė pabrėžė, jog ji mano, kad kiekvienas vyras yra visavertė asmenybė ir drabužius gali susitvarkyti pats.
"Jei jau mes, moterys, sugebame apsirengti, tai ir 50-metis vyras pats turi tai sugebėti padaryti. Tiesa, rinkimų nakčiai padėjau jam apsirengti. Bet jei jis tuo gražiu kostiumu būtų šmėžavęs per tą rinkimų kampaniją, ar tai būtų ką nors pakeitę?" – klausė moteris.
Naujausi komentarai