Jau antri metai Jūrų muziejuje gyvenanti Baltijos pilkoji ruonė Zunda nebesilaiko ankstesnio savo vaikavimosi „grafiko“: paprastai ji mažylio susilaukdavo tradiciškai Tarptautinę moters dieną - kovo 8-ją. O šiemet, kaip ir pernai, jos mažylis gimė keliomis dienomis anksčiau - kovo 1-osios paryčiais.
Tai - guvi, stipri, apie 15 kilogramų sverianti ruoniukė, kuri jau dabar dūksta ir išdykauja. Tuo galėjo įsitikinti sekmadienį Jūrų muziejaus lankytojai, nes Zunda su mažyle yra atvirame baseine.
Pasak Jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjo Arūno Grušo, stipri ruoniukė visus labai nudžiugino, nes pernai Zundos jauniklis buvo kaip niekad silpnas ir mažas, todėl darbuotojai nerimavo dėl jo sveikatos. „Dabar nėra ko jaudintis, - šypsojosi Arūnas. - Juolab, kad Zunda yra rūpestinga ir gera mama.“
Baltijos pilkajai ruonei Zundai - 21 metai, o jos gyvenimo draugas ir vaikų tėtis Molas - metais vyresnis. Ruonių jaunikliai paprastai sveria apie 15 kilogramų. Savo mažylę Zunda labai saugo ir maitina kas 3 valandas. Ruonių pienas ypatingai kaloringas - 80 proc. riebumo. Tai, ir švelnus gelsvas kailiukas, mažyliams padeda nesušalti. Mažyliai maitinami tris savaites, pakol trigubai priauga svorio. Tada atskiriami nuo mamų (gamtos sąlygomis mamos juos paprasčiausiai palieka) ir mokomi maitintis žuvimi, plaukioti ir nardyti. O ruonės užsiims meilės reikalais.
Dar viena ruoniukė auga muziejaus izoliatoriuje. Tai - kovo 26 dieną gimusi Baltukės mažylė, kurią ir dieną, ir naktį prižiūri Jūrų paukščių ir žinduolių skyriaus darbuotojai. Jis kas keletą valandų maitinama specialiu žuvies ir mikroelementų mišiniu. Šis jauniklis buvo atskirtas nuo mamos, nes 30 metų Baltukė - itin jautri patelė, kuri perdėtai rūpindamasi naujagimiu, bandydama paslėpti jį, net nuskandina. Šiemet pavyko išgelbėti mažylį atskyrus ją nuo mamos.
Muziejaus naujagimiams vardus tradiciškai renka visos Lietuvos vaikai. Gegužės 15-ąją - Tarptautinės muziejų dienos išvakarėse bus surengtos iškilmingos ir linksmos vardynos. Tad jau laukiama gražių vardų, tiksiančių šiems dviems ruoniukams.
Dabar muziejuje yra 10 (su jaunikliais) Baltijos pilkųjų ruonių (Halichoerus grypus macrorhychus). Tai - reta, nykstanti rūšis, įrašyta į Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Rusijos Raudonąsias knygas. Šie ruoniai Baltijos jūroje gyvena jau 10 000 metų, dabar daugiausia jų yra Botnijos, Suomių ir Rygos įlankų pakraščiuose bei prie pietinių Švedijos krantų. Į Lietuvos pakrantes užklysta retai. Muziejuje yra ir penki Rytų Atlanto paprastieji ruoniai.
Jūrų muziejuje ruoniai gyvena nuo 1978 metų, ir jau keturiolika - veisiami. Per tą laiką sulaukėme 39 mažylių, 21iš jų buvo paleista į Baltiją.
Naujausi komentarai