Pereiti į pagrindinį turinį

Kalėdų dovana – sveikatos šaltinis

2015-12-23 04:00

Metų pabaiga šeimininkėms visada kelia nerimą. Jas užgula daugybė rūpesčių. Vaišių stalo paruošimas nors ir atima nemažai laiko bei jėgų, tačiau kiekvienai moteriai yra nesunkiai įveikiamas galvosūkis. Kur kas daugiau šiomis dienomis paskuti galvą tenka ieškant dovanų.

"Akropolio" kalėdinėje mugėje dirbančios merginos gali supakuoti medaus indelius ir į dovanų dėžutę. "Akropolio" kalėdinėje mugėje dirbančios merginos gali supakuoti medaus indelius ir į dovanų dėžutę. "Akropolio" kalėdinėje mugėje dirbančios merginos gali supakuoti medaus indelius ir į dovanų dėžutę.

Metų pabaiga šeimininkėms visada kelia nerimą. Jas užgula daugybė rūpesčių. Vaišių stalo paruošimas nors ir atima nemažai laiko bei jėgų, tačiau kiekvienai moteriai yra nesunkiai įveikiamas galvosūkis. Kur kas daugiau šiomis dienomis paskuti galvą tenka ieškant dovanų.

Nenuvylė net skeptikų

Dabar, kai bet kuris pasaulio kraštas yra nesunkiai pasiekiamas, o prekių net iš egzotiškiausių šalių galima užsisakyti internetu, sugalvoti, kuo nudžiuginti savo brangiausius žmones, yra tikrai nelengva užduotis.

Gruodį didieji prekybos centrai panašėja į bičių avilį medunešiu – žmonės čia tiesiog zuja, ne vienas perka, kas pakliuvo. Tad naivu tikėtis, kad tokio pirkėjo kalėdinė dovana sušildys širdį.

Kas yra tas daiktas, kuris nustebins, pradžiugins, bus vertingas, naudingas ir ilgai tarnaus bet kokio skonio, pažiūrų, amžiaus ir tautybės žmonėms?

Panašu, kad atsakymo į visus šiuos klausimus ieškojimas gali priminti užduotį, duotą pasakos herojui.

Sutuoktiniai Dainius ir Viktorija Šerkšnai iš Raseinių rajono turi atsakymą į šiuos klausimus. 280 bičių šeimų auginanti pora gali valandą ir dar ilgiau vardyti medaus produktus, kuriuos padovanojęs neapsiriktų nė vienas.

„Nuo senų laikų dovanoti medų yra gero nusiteikimo dovaną priimančio žmogaus atžvilgiu ženklas. Tai šilumos bei geranoriškumo simbolis. Nors daugelis stengiasi padovanoti kažką labai daiktiško, mano akimis, geresnės dovanos už medų nėra“, – įsitikinęs didžiulio bityno šeimininkas.

Atstoja ir saldainius

Kaip ir daugelis Lietuvos bitininkų, Šerkšnų šeima prekiauja trimis pagrindinėmis medaus rūšimis: pavasariniu, kuris yra šviesesnis nei įprasta, tradicinės spalvos vasaros gėlių bei liepų ir kiek tamsiai rudu miške bei grikių laukuose surinktu medumi.

Perėmę bičių ūkį iš vyro tėvų, Šerkšnai siūlo dovanoti ne tik paprastą medų, bet ir su miško bei daržo uogomis bei vaisiais. Tai kur kas sveikesnis saldumynas nei saldainiai, nė kiek nenusileidžiantis jiems skoniu.

Uogos bei vaisiai yra džiovinami liofilizacijos būdu, tai yra užšaldomi ir didelėje vakuuminėje erdvėje, nesant oro, šaltyje yra džiovinami. Taip jie išlaiko iki 99 proc. vitaminų, aromato bei naudingųjų savybių.

Tokiu būdu apdoroti vaisiai sumaišyti su medumi mūsų šalyje yra naujovė, o pasaulis šį būdą jau naudoja ilgiau nei pusšimtį metų.

Dailiuose stiklo induose fasuotas medus, priklausomai nuo įmaišytų priedų, yra ir skirtingų spalvų, ir skonio.

Bitininkai jau pastebėjo, kad vyrai dažniau renkasi medų su spanguolėmis, moterys – su šaltalankiais.

Kalėdinę nuotaiką kuria medus su cinamonu, citrinomis bei apelsinais. Vaikai dažniau renkasi medų su braškėmis arba avietėmis.

Šokoladą primena medus su kakava, auksiniu vadinamas medus sumaišytas su bičių pikiu. Svarainiai ir moliūgai suteikia medui ypatingą aromatą.

„Neretai būna, kad medaus nemėgstantis žmogus paragauja mūsų mišinių ir išeina išleidęs kur kas daugiau pinigų nei kiti pirkėjai“, – atviravo V.Šerkšnienė.

Japonų vaikams – sveikatos eleksyras

Bitininkai moka patarti ir paaiškinti, kuris medaus produktas kokios naudos suteikia organizmui.

Japonai, neneigiantys liaudies medicinos, mokyklose įdiegė taisyklę vaikams privalomai duoti bičių pienelio, kuris yra nepamainomas dalykas organizmo imunitetui stiprinti.

Šerkšnų šeima siūlo neatsilikti ir lietuviams, juo labiau, kad jie gali pasiūlyti šio vertingo produkto.

Jau tapo populiaru žiemą dovanoti žvakes. Įvairių formų tikro bičių vaško žvakės ne tik papuoš namus, bet uždegtos ir išvalys jų orą bei maloniu kvapu jį padarys sveikesnį.

Daugelis pirkėjų baiminasi, kad gali brangiai sumokėti, bet įsigyti netikro medaus. Bitininkas D.Šerkšnas pataria atkreipti dėmesį į kelis dalykus, kurie neleis apsirikti.

Prieš Kalėdas natūralus medus jau negali būti skystas ir skaidrus. Visiškai natūralu, kad tikras medus šiuo metų laiku sukietėja ir susikristalizuoja, o jo paviršiuje atsiranda baltų dėmesių. Tai yra gliukozės sankaupos, kurios liudija, jog tai yra tikras medus.

„Žinau, kad 97 proc. lietuviško medaus yra geras. Labiau abejočiau iš užsienio, ypač iš Kinijos atvežtu medumi, todėl kiekvienam perkančiajam šį produktą patariu atidžiai paskaityti etiketę. Jeigu joje nurodoma, jog tai yra mišinys, verčiau rinkitės Lietuvoje gyvenančių bičių suneštą medų, – patarė žinovas. – Aš neraginu pirkti būtent mūsų medaus, kiekvienas laisvas pasirinkti. Vienintelio linkiu Lietuvos žmonėms – vartokite tik tikrą medų, jis atneš jums sveikatą“.

Šerkšnų medaus šiuo metu galima įsigyti kalėdinėje „Akropolio“ mugėje, vaistinėse, aliejaus parduotuvėse bei internetu.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

Daugiau naujienų